Misli ekoloski
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Misli ekoloski

Stara legenda BLAJBI (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2452

Podrazumevano Misli ekoloski

Svakog dana na Zemlji ima sve više stanovnika. Svim tim ljudima je potreban prostor da bi mogli da žive. Tato se oni useljavaju na prostore koji su već nečiji domovi – domovi biljaka i životinja. Seku šume, a divlje predele ispunjavaju kućama i radnjama.

Doseljavanjem na novu teritoriju, ljudi često ugrožavaju biljke i životinje. Pošto više nema mesta gde bi mogle da žive – one počinju da nestaju. Neke čak i izumiru – što znači da sve umiru i zauvek nestaju sa Zemlje.

Mi uživamo u slikama i pričama o dinosaurusima koji su živeli na Zemlji pre mnogo miliona godina. Oni su izumrli. To može da se dogodi i slonovima, zebrama, žabama, leptirima, mnogim pticama... ili nekim drugim životinjama ako ne budemo pažljivi.

Hajde da sačuvamo Zemlju da ostane zelena i zdrava, sa milionima divnih stvorenja!

Možeš i ti da pomogneš. Čitaj tekstove i knjige o ekologiji i zaštiti životne sredine, slušaj lepe emisije o životinjama, biljkama i ljudima. Trudi se da misliš na ekološki ispravan način.

Poslednji put ažurirao/la BLAJBI : 07.02.2010. u 12:11
    "Dva najbolja prijatelja u zivotu su ti ogledalo i senka: ogledalo te nikada ne laze, a senka nikada ne napusta!"

Primećen član ColdPrayer (avatar)
    Učlanjen
    10.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Podrazumevano Re: Misli ekoloski

Najveci problem je kad ljudi pocnu da imaju svest o ekologiji i pokusavaju nesto da urade, a kad se osvrnu oko sebe vide da to sa njima radi 0.001 % srbije i odma odustanu.
    Kako celoj naciji, a ne pojedincima, reci sta je ekologija?

Ističe se
    Učlanjen
    27.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Neka čitaju političari i biznismeni, koji su čist vazduh i vodu zamenili većom proizvodnjom roba i usluga, a biodiverzitet monokulturom...
    Da li su time nešto postigli, da li su nove tehnike i tehnologije doprinele da manje ljudi gladuje u svetu?
    Ne?
    Pa kako?
    Pa tako što je primarni cilj poljoprivrednog sitema profit, pa tek onda prehrana ljudi, isto kao i što je zdravstveni sistem pre svega jedan ekonomski projekat.
    Malo sam skrenuo sa teme, izvinjavam se.
    Vidim da se poslednjih godina u Evropi i svetu menja svest o životnoj sredini, donose se razne konvencije, deklaracije, koje ograničavaju privrednu inkviziciju nad prirodom i korporacijski kriminal, koliko su efikasne, to je već pitanje. Mislim da su zakoni, kazne, tarife itd. ključ za suzbijanje ovog problema, jer, teško da ćemo nekom biznismenu koji uopšte ne razmislja o budućim generacijama nabiti neki osećaj griže savesti.
    Poslednji put ažurirao/la gost 172011 : 07.02.2010. u 12:42

Ističe se
    Učlanjen
    27.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio ColdPrayer Pogledaj poruku
    Najveci problem je kad ljudi pocnu da imaju svest o ekologiji i pokusavaju nesto da urade, a kad se osvrnu oko sebe vide da to sa njima radi 0.001 % srbije i odma odustanu.
    Jednom dok sam se šetao sa drugarom reko nekog mosta, bacio je jedan tetrapak u Dunav, i dok sam ja prosipao priče o njegovoj odgovornosti i zaštiti životne sredine, kao i o tome šta bi nastalo od tog Dunava kada bi svi na taj način postupili rekao mi je:

"Pa super, ako bi svi bacali svoje đubre u Dunav, moj jedan tetrapak u toj gomili ne bi značio ništa. Ako niko ne bi bacao ništa, opet moj tetrapak u celom Dunavu ništa neće značiti."

Ovo gledište svakako nije ispravno, ali je vrlo duhovito, mora se priznati.

Stara legenda BLAJBI (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2452

Citat Original postavio Alyosa Pogledaj poruku
    Jednom dok sam se šetao sa drugarom reko nekog mosta, bacio je jedan tetrapak u Dunav, i dok sam ja prosipao priče o njegovoj odgovornosti i zaštiti životne sredine, kao i o tome šta bi nastalo od tog Dunava kada bi svi na taj način postupili rekao mi je:

"Pa super, ako bi svi bacali svoje đubre u Dunav, moj jedan tetrapak u toj gomili ne bi značio ništa. Ako niko ne bi bacao ništa, opet moj tetrapak u celom Dunavu ništa neće značiti."

Ovo gledište svakako nije ispravno, ali je vrlo duhovito, mora se priznati.
    Putovao jednim sirokim poljem neki hrabri vitez u oklopu, na dobrom konju...

Kada je bio na sredini polja primeti nesto jako neobicno: svi vrapci pali na zemlju, legli na ledja i svoje slabasne nozice uprli prema nebu....!

Viteza to jako zacudi, pa upita najblizeg vrapca:

"O mali vrapci, zasto ste svi legli na ledja i uprli noge prema nebu?"

"Smeli viteze" odgovori uctivo vrabac..."Culi smo da ce danas PASTI NEBO, pa se spremamo da ga zaustavimo!"

"Hahahahah..." zasmeja se hrabri vitez "..pa kako mislite vi, tako mali i slabi, mozete da zaustavite veliko nebo da ne padne"

"Viteze.." lakonski odgovori vrabac "ako svako od nas, malih i slabih, uradi SVE STO JE U NJEGOVOJ MOCI, nebo nikada ne moze pasti!"

Jevrejska narodna basna
    "Dva najbolja prijatelja u zivotu su ti ogledalo i senka: ogledalo te nikada ne laze, a senka nikada ne napusta!"

Ističe se
    Učlanjen
    27.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

@Blajbinger
    Odlična priča sa odličnom poentom. Ako već nisi spreman da se žrtvuješ i zalažeš se za nešto, a ono bar ispuni neke negativne dužnosti.

Buduća legenda Tsuymish (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    658

P.S. nastavi da miniras temu i opet ces me pitati "a sto sam opet kaznjen"

mimi's mom nije na forumu
    Life ain't not having problems, it's being able to deal with ones ya got.
    Buduća legenda mimi's mom (avatar)
    Učlanjen
    29.11.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    818

Citat Original postavio ColdPrayer Pogledaj poruku
    Vrlo jednostavno: misli globalno, deluj lokalno. Ja recimo primećujem napredak-sve je više onih koji recikliraju plastiku i sve je manje onih koji nas koji recikliramo gledaju belo. Pređi na štedljive sijalice, zadihtuj prozore i vrata, edukuj okolinu diskretno, pričom o manjim računima za grejanje, i to je način da se ljudi zaintrigiraju. Ili ih navuci na Animal planet, makar Planet's funniest animals, videće usput i one crtaće-reklamice o razvoju ekološke svesti... Meni prodavačice u prodavnicama rade ovo kad im dođem sa platnenom torbicom... Nije teško.

Slične teme

1. Abioticki ekoloski faktori
    Autor igitam@eunet.yu u forumu Škole
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 15.09.2010., 09:46
  2. Ekoloski neokolonijalizam
    Autor Smor82 u forumu Ekologija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 09.02.2009., 13:13
  3. NAJBOLJI EKOLOSKI SAJT KOD NAS
    Autor Rainbowbgd u forumu Ekologija
    Odgovora: 15