osecaj da se gusim

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ljvlaca

Početnik
Poruka
17
ko nesto zna nek mi napise nesto o tome.kad udahnem vazduh punim plucima cuje se kao kad ljudi imaju astmu,sto bi rekli'svira'.inace to traje vec 1 mesec.u grudima imam osecaj kao da sam se udarila,neki tupi slab bol.sta bi to moglo biti i koje pretrage treba uraditi.ako neko zna-pomagajte.
 
Dobro narode sta je sa vama...trazis od ljudi na netu da ti navedu sta bi to moglo da bude i koje pretrage bi trebalo da se urade.
A jeli ti palo na pamet da odes kod lekara, znas onaj cika ili teta u belom mantilu sto ima slusalice...
E pa taj lekar te poslusa pa vidi da li postoji neki nalaz na plucima, mozes imati bronhitis,upalu pluca, astmu...pa te taj cika ako sumnja na nesto posalje da snimis pluca,uradis krvnu sliku,po porebi posalje te na spirometriju, uradi analize gasova u krvi i onda dobijes odgovor zasto te gusi.
Ako je ono prvo dobices lepo antibiotike pa ce to proci ako je nesto komplikovanije sledi lecenje kod specijaliste pulmologa.
Eto redosleda...
 
Nisam drzak nego sam drska...zapravo nisam drska nego mi nikad nece biti jasno zasto kada imate neke probleme ne odete kod lekara?
Razumem traziti objasnjenje ili razmeniti iskustva preko neta, potraziti savet ali ovo...zakazaces snimanje pluca, pa prvo treba lekar da te pregleda i on ce da utvrdi da li ti treba snimanje ,pa nije to dodjes i kazes ja hocu da snimam pluca.
Ajde dobro,dizem ruke!
 
ljvlaca:
e bas ti hvala.upravo sam zakazala pregled i snimanje pluca.sad bar znam kolko me analiza ceka.jeste da si drzak,ali u svakom slucaju hvala.

'drzak' ????????
Dr je dama ako nisi primetila. Ako vec trazis besplatan savet, onda bar pokazi malo postovanja prema necijoj kompetentnosti, dobroj volji i utrosenom vremenu da ti pomogne.
 
dobro...dobro.sto ste nervozni.ja uopste nisam diktirala dr.sta hocu,ali kad sam objasnila sta osecam rekao je da dodjem,a oni imaju i rengen pa ako bude bilo potrebe odma ce snimiti.pa ovo je 21 vek i netreba mi vecnost za dijagnozu.a imaju i laboratoriju.eto,pa valjda oni znaju sta rade.ipak hvala na odvojenom vremenu dr.
 
pa evo da ja podelim moje iskustvo sa tobom....ja sam imao slichan problem, tj. josh uvek ga imam....samo shto se meni to prvi put ispoljilo pre oko godinu dana, a ja nisam otishao kod lekara :oops:.....kad pokusham da udahnem vazduh, mogu da udahnem samo malu kolichinu, tj/ kao da su mi pluca vec puna vazduha, a ja se gushim....propraceno tzv "sviranjem" iz grla....i tako sam ja napokon posle godinu dana naterao sebe da odem kod lekara, i otishao kod alergologa, u Institut za majku i dete, i tamo me pregledali i ustanovili d asam alergichan na prashinu....dobio sam neki sprej Beconase, i od kad njega koristim, mnogo mi je bolje...
 
dr:
Nisam drzak nego sam drska...zapravo nisam drska nego mi nikad nece biti jasno zasto kada imate neke probleme ne odete kod lekara?
Razumem traziti objasnjenje ili razmeniti iskustva preko neta, potraziti savet ali ovo...zakazaces snimanje pluca, pa prvo treba lekar da te pregleda i on ce da utvrdi da li ti treba snimanje ,pa nije to dodjes i kazes ja hocu da snimam pluca.
Ajde dobro,dizem ruke!
.
..........

.......iz straha, to bi i vi trebalo da znate, nikom nije prijatno to neko iszekivanje sta, kako, sta li je da nije ono, ili ovo........onda da ne pricamo koliko se na sve ceka, koliko u poslednje vreme ni vi sami ne znate "odakle neka bolest"....a da ne pricamo o tome koliko cutite, koliko smo i od cega bolesni.....iskreno ja sam licno ljuta na vas moja sestra je prosla kroz sve i svasta i to sve u Klinickom cetrnu Srbije....(uzas).....ovako je to bilo: prvo su rekli bronhitis, pa su rekli neka vrsta blaze astme, pa su joj rekli da ima FIBROZU pluca .......ja znam a mislim da i vi znate da toj bolesti nema leka vec da se samo "moze" drzati pod kontrolom?! :shock: .....pa da je cak i tumor u pitanju, pa atipicna upala pluca.....pa cak i "mozda" tuberkuloza.....i to sve pod mozda, mozda dok nije otisla na skener i to sama (znaci kod privatnika)..........jer se zaboga CEKA na skener u KC...sve u svemu tuga.......a tek kad sam cula da se vec godinama kupuju diplome i specijalicazije a moguce i magistrature.......naravno da cemo se okrenuti drugim ljudima i njihovim iskustvima.......sta, kako, gde, koliko.....
sorry doktorka, nemas ljutis....ali takvo nam je stanje i........ 8) 8)
 
I naravno svi smo takvi...strpajte nas sve u isti kos.
Ljudi vi nemate pojma koliko gresite, kad bi samo znali koliko tek nestrucnih ljudi radi po privatnim klinikama...ne znaju ni rtg pluca da procitaju kako treba, ali vi sve cenite kroz to koliko ste para dali.
U svakoj ustanovi ima ljudi koji perfektno rade svoj posao, i onih koji nemaju pojma...toga ima u svakom poslu.
Ovde je bilo reci o primarnoj zdravstvenoj zastiti, preuzeli ste ulogu na sebe za koju niste spremni, niste edukovani da sami sebi postavljate dijagnoze.
A to sto mislite da ako vas nije pregledao profesor niste pregledani...to je posebna prica, od lekara opste prakse pravite administrativnog radnika koji je tu da uslisava vase zelje i pise vam upute za tamo gde bi vi voleli da se lecite...plus onaj cuveni spisak lekova sta vam treba.
Sorry , ali niste ni vi cvecka!
 
dr:
I naravno svi smo takvi...strpajte nas sve u isti kos.
Ljudi vi nemate pojma koliko gresite, kad bi samo znali koliko tek nestrucnih ljudi radi po privatnim klinikama...ne znaju ni rtg pluca da procitaju kako treba, ali vi sve cenite kroz to koliko ste para dali.
U svakoj ustanovi ima ljudi koji perfektno rade svoj posao, i onih koji nemaju pojma...toga ima u svakom poslu.
Ovde je bilo reci o primarnoj zdravstvenoj zastiti, preuzeli ste ulogu na sebe za koju niste spremni, niste edukovani da sami sebi postavljate dijagnoze.
A to sto mislite da ako vas nije pregledao profesor niste pregledani...to je posebna prica, od lekara opste prakse pravite administrativnog radnika koji je tu da uslisava vase zelje i pise vam upute za tamo gde bi vi voleli da se lecite...plus onaj cuveni spisak lekova sta vam treba.
Sorry , ali niste ni vi cvecka!
Doktorka, ovde niko nespori da ima dosta dobrih lekara koji dobro rade svoj posao! Međutim isto toliko ima ocajnih lekara koji nemaju veze s mozgom.Naravno postoji ogroman broj lekara koji glume serife po bolnicama,deru se na one jadne bolesne babe i dede po hodnicima, a kad im udelis malo love onda su prave cvecke. Problem je, doktorka, sto vi obavljate specifican posao i shodno tome morate i na poseban nacin da se ponasate.Ja ako u svom poslu lose radim to ce imati odraz na finansije ali niko nece umreti zbog toga. S druge strane ako doktor lose radi onda.... To znate i sami. Sve u svemu Vas niko ne napada ali napada Vas kolege koji nisu dorasli svom poslu ni po nivou znanja koji imaju ni po ljudskim osobinama(koje za Vas posao moraju da budu specificne). Pozdrav za sve dobre lekara koje izuzetno postujem!
 
dr:
I naravno svi smo takvi...strpajte nas sve u isti kos.
Ljudi vi nemate pojma koliko gresite, kad bi samo znali koliko tek nestrucnih ljudi radi po privatnim klinikama...ne znaju ni rtg pluca da procitaju kako treba, ali vi sve cenite kroz to koliko ste para dali.
U svakoj ustanovi ima ljudi koji perfektno rade svoj posao, i onih koji nemaju pojma...toga ima u svakom poslu.
Ovde je bilo reci o primarnoj zdravstvenoj zastiti, preuzeli ste ulogu na sebe za koju niste spremni, niste edukovani da sami sebi postavljate dijagnoze.
A to sto mislite da ako vas nije pregledao profesor niste pregledani...to je posebna prica, od lekara opste prakse pravite administrativnog radnika koji je tu da uslisava vase zelje i pise vam upute za tamo gde bi vi voleli da se lecite...plus onaj cuveni spisak lekova sta vam treba.
Sorry , ali niste ni vi cvecka!
Ja vec godinama pokusavam da nadjem normalnog (strucnog) lekara opste prakse, bas iz razloga sto je imeni lakse i jeftinije da ne lecim sama sebe obigravajuci privatne klinike i laboratorije, i troseci pare na preglede koji mi ni nisu potrebni glumeci svog lekara za sta svakako pri tome nisam ni strucna. Ali evo vam primer. Pre neki dan se prehladim grlo i sl. i odem kod lekara opste prakse on mi kaze kako mi je malo grlo upaljeno, preporuci mi neki preparat na bazi propolisa (vadeci iz fioke njihov prospekt-ne znam da li da sumnjam da je sa njima u nekom dogovoru, uvozni sprej), pritom mu ja kazem da ja vec uzimam propolis kapi, ali on meni kako je ovo bolje :idea: , prepise mi antibiotik i kaze:"Ja ga ne bih pio, ali evo ti ga pa ti vidi ako hoces ti mozes da ga pijes, da ti se nadje" Moram da naglasim da ja nisam trazila antibiotik.
I doktorka sad mi recite sta ja da od njega ocekujem za nesto ozbiljnije od prehlade.
 
Imate pravo da promenite lekara, i niko vam to pravo ne moze oduzeti, izmenjate ih sve u domu zdravlja dok ne nadjete onoga sa kim cete biti zadovoljni.
Sto se tice reklamiranja preparata...farmaceutske kuce obilaze ordinacije i daju svoje prospekte, vecina tih lekova nije na recept ali su ok...i to sto je izvadio prospekt ne znaci da je odmah u dilu sa apotekom.
Tako se i uvode novi lekovi i dobijate informaciju koliko su ok...ne branim kolegu samo zelim da vam objasnim da nije odmah neki posao iz koga ce doca izvuci pare.
Ovaj posao jeste specifican i niko mi nije kriv za moje probleme,to se ostavlja kod kuce( bar bi trebalo)ali sto se tice te starije populacije ovo vam govorim iz iskustva, uglavnom su to hronicni bolesnici koji dolaze po terapiju, a ono sto je strasno a govori o nama samima i porodici,oni idu kod lekara da bi se ispricali, bar 90% njih, eto da vam se jave, pitaju za neke vitamine...i zbog takve resavske skole prepisivanja lekova svakih 15 dana,nemate vremena da se posvetite onome ko je stvarno bolestan .Nisu krivi samo doktori ,kriv je i sistem, a kako to da promenimo to nemojte da me pitate.
Ali ne vodimo racuna ni o nasim starima, ne mora on da ceka u dz, neko od porodice uvek moze doci po terapiju(naravno ako je ona svakodnevna).Toliko smo preokupirani da zaboravljamo na starije i onda nam dz lice na mesta gde se druze penzioneri.
 
dr:
Imate pravo da promenite lekara, i niko vam to pravo ne moze oduzeti, izmenjate ih sve u domu zdravlja dok ne nadjete onoga sa kim cete biti zadovoljni.
Pa ne radi se tu o izboru laka za nokte, pa ako promasim nema veze kupicu drugi.
Ako ja trenutno imam neki problem, odem kod loseg lekara opste prakse, on pocne da me seta kao kuce, a pritom za sve preglede moras da zakazujes unapred, vreme prolazi i dok ja ustanovim da on nema pojma... Pa onda predjes kod novog, ako hoce u DZ da te premeste, ali naravno kod onog ko nema puno pacijenata, a nema ih zato sto nema pojma. I onda smo na pocetku. :roll: :?
 
Petka:
dr:
Imate pravo da promenite lekara, i niko vam to pravo ne moze oduzeti, izmenjate ih sve u domu zdravlja dok ne nadjete onoga sa kim cete biti zadovoljni.
Pa ne radi se tu o izboru laka za nokte, pa ako promasim nema veze kupicu drugi.
Ako ja trenutno imam neki problem, odem kod loseg lekara opste prakse, on pocne da me seta kao kuce, a pritom za sve preglede moras da zakazujes unapred, vreme prolazi i dok ja ustanovim da on nema pojma... Pa onda predjes kod novog, ako hoce u DZ da te premeste, ali naravno kod onog ko nema puno pacijenata, a nema ih zato sto nema pojma. I onda smo na pocetku. :roll: :?
Greska i to velika!
Nije tacno da onaj koji ima malo pacijenata da nema pojma,ako po tome merite kvalitete doktora onda dobro vam se do sad nije nista desilo.
Draga moja,onaj ko primi 50 pacijenata dnevno nema pojma sa zivotom, to vam u startu kazem jer taj sta radi...pise recepte po narudzbini i ispunjava zelje pacijenata.
Onaj ko drzi do toga da radi svoj posao kako valja vise od 30 pacijenata nece ni primiti ...niko ga ne moze ni naterati.
Primer ako se radi od 7 do 13h, sa pauzom od pola sata ...to je 5,5 sati rada.Ili ti 330 minuta, ako to vreme podelimo sa 50 pacijenata dobicemo 6,6 minuta po pacijentu!
Ako doktor primi 30 pacijenata to je onda 11 minuta po pacijentu...ako primi 20 pacijenata to je 16,5 minuta po pacijentu.E tu vec nesto moze da se uradi,pregled,razgovor...pa vi i dalje kvalitet doktora merite po tome koliko ko ima pacijenata...pogotovo u dz.
 
dr:
Greska i to velika!
Nije tacno da onaj koji ima malo pacijenata da nema pojma,ako po tome merite kvalitete doktora onda dobro vam se do sad nije nista desilo.
Draga moja,onaj ko primi 50 pacijenata dnevno nema pojma sa zivotom, to vam u startu kazem jer taj sta radi...pise recepte po narudzbini i ispunjava zelje pacijenata.
Onaj ko drzi do toga da radi svoj posao kako valja vise od 30 pacijenata nece ni primiti ...niko ga ne moze ni naterati.
Primer ako se radi od 7 do 13h, sa pauzom od pola sata ...to je 5,5 sati rada.Ili ti 330 minuta, ako to vreme podelimo sa 50 pacijenata dobicemo 6,6 minuta po pacijentu!
Ako doktor primi 30 pacijenata to je onda 11 minuta po pacijentu...ako primi 20 pacijenata to je 16,5 minuta po pacijentu.E tu vec nesto moze da se uradi,pregled,razgovor...pa vi i dalje kvalitet doktora merite po tome koliko ko ima pacijenata...pogotovo u dz.
Nismo se razumele. Koliko sam ja shvatila, iz iskustva, dobri lekari imaju mnogo otvorenih kartona i naravno malo pacijenata dnevno prime jer im posvecuju vecu paznju nego oni koji daju upute i pisu recepte. I verovatno i ne zele da otvaraju nove bas zato sto su odgovorni i svesni da i ove pacijente koje imaju tesko mogu sve da pregledaju, a ne zele da rade kao ovi drugi na normu.
Ne zelim da zvucim kao nezadovoljni penzioner, ali to je realnost.
Tesko je naci dobrog i slobodnog lekara opste prakse.
Mnogo je lakse raspitati se za ime dobrog specijaliste i otici kod njega privatno.
 
Kelis:
Mozda je najbolja ideja da odete kod ministra Tomice Milosavljevica i njemu se pozalite, umesto sto napadate i trpate u isti kos jednu od retkih dr koja ne odgovara vasem opisu!

Hmmm! Doktorka, naravno ova pitanja postavljam bez ikakve insinuacije,zanima me:
1.Da li Vi radite uopste negde, obzirom da imate vremena da odgovorite na sva pitanja iz cega zakljucujem da ste po ceo dan za kompjuterom?
2. Koliko je Vase radno iskustvo?
3. Otkud ideja da na ovaj nacin dajete savete? Inace mislim da je ideja odlicna!

Unapred hvala na odgovorima!
:)
 
pa nije samo njena ideja. kao sto postoji forum kosarka ili knjizevnost, tako postoji i zdravlje. zena je samo bila (i ostala) ljubazna da, kao kvalifikovana osoba, odogvara na razna pitanja. cak i onih koji prvo ne potraze vec otvaraju istu temu n-ti put (jesam li trudna, koju grupu imam...), onih koji drugima napamet prepisuju terapiju (pomoglo mom ujki, i tebi ce)...
ljudima je sve lakse nego da odu kod svog lekara.
 
hvala na podrsci.I dalje imam gusenje,a radili su mi svasta.snimala sam pluca,radila bronho provokativni test,komplet laboratoriske analize(krv,urin),spirometriju...i sve je u granicama normale.dali su mi pumpicu ali ja i dalje "sviram"u grlu.nisam radila alergo test,mozda je to u pitanju.[/b][/i][/u]
 
hvala puno gospodinu koji ima problem kao ja sto mi je dao savet.Uradili su mi "brdo"analiza,uzeli lovu i nista nisu ustanovili konkretno.Dobila sam pumpicu al ja i dalje "sviram"iz grla.jos treba da uradim alergo test jer uvece mi je teze nego ujutru tj.ujutru sasvim normalno disem.Al stvarno zdravstvo nam je uzasno-tuga i zalost.
 
evo ja sam i drugi put otishao otishao kod lekara....cimao se ceo dan po Institutu za majku i dete, uradili mi spirometriju, kozne probe za alergiju, snimali pluca...i sve mi je super, nashli su mi alergiju na prashinu i grinje, ali alergolog mi reche da ovo "sviranje u grlu" nije alergijska reakcija....i nakraju me je poslao u zgradu pored kod psihologa...sad u ponedeljak treba da idem.....pozdrav!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top