Odrices li se sotone ? Kazi odricem se. Odricem se.

naravno. ali ako neko moze da mi pojasni krstenje. i to sto pop govori.

pa ako verujes u Hrista onda znas i da se i on krstio....a krstavas se i tako zadobijas Duha Svetog(i andjela cuvara) koji te vodi i cuva od tog od koga si se odrekao jer si se samim odricanjem ozbiljno tom istom zamerio...da bi se kroz Veru u Hrista(koga se taj isti koga si se odrekao najvise plasi) zadobio Carstvo Nebesko....a koje mozes samo i zadobiti kroz Njega...Krstenjem...za pocetak...;)
 
Jel znate da je apostol Petar primer da vernik moze da bude pod uticajem djavola (Matej 16:23).

Ali nigde ne postoji primer u pismu da je vernik opsednut demonima,ako neko zna neko mesto u pismu gde ima i takvog primera nek mi pokaze a vecina teologa veruje da hriscanin ne moze biti opsednut zato sto krstenjem Duh Sveti prebiva u njemu.
 
pa ako verujes u Hrista onda znas i da se i on krstio....a krstavas se i tako zadobijas Duha Svetog(i andjela cuvara) koji te vodi i cuva od tog od koga si se odrekao jer si se samim odricanjem ozbiljno tom istom zamerio...da bi se kroz Veru u Hrista(koga se taj isti koga si se odrekao najvise plasi) zadobio Carstvo Nebesko....a koje mozes samo i zadobiti kroz Njega...Krstenjem...za pocetak...;)

увек ме занимало, шта се деси када се човек одрекне Христоса шта се дешава са анђелом чуваром?
 
pa ako verujes u Hrista onda znas i da se i on krstio....a krstavas se i tako zadobijas Duha Svetog(i andjela cuvara) koji te vodi i cuva od tog od koga si se odrekao jer si se samim odricanjem ozbiljno tom istom zamerio...da bi se kroz Veru u Hrista(koga se taj isti koga si se odrekao najvise plasi) zadobio Carstvo Nebesko....a koje mozes samo i zadobiti kroz Njega...Krstenjem...za pocetak...;)

Значи да си га признао као Бога пред људима и анђелима. А ко призна Сина, признаће и Он њега пред Оцем Својим.

Odrices li se sotone ? Kazi odricem se. Odricem se.

dakle.. .krstenje... zasto ?

Interesantno Dulle da oni koji sebe prepoznaju u hriscanstvu, znaju samo da objasne dogmu ali ne i duhovnu stranu hriscanstva :sad2::sad2::sad2: na zalost. Evo dva primera iznad tvog pitanja. Ja nisam hriscanin (mada to uopste nije bitno jer danas jesi sutra nisi i tako) ali cu pokusati da objasnim:

Samo krstenje jeste jedan simbol koji zapravo nema nikakvo znacenje ako osoba koja se krstava nije sama sa sobom resila da ce na dalje da se drzi Hrista. Kada kazem Hrista, ne mislim na osobu Isusa Hrista (jer je taj davno otisao odavde), vec na ono sto predstavlja Hrist u duhu.....neki to zovu ohristovljenje. Ne bih to dalje objasnjavo jer mislim da razumes sta zelim reci. Sa druge strane, ako je ta osoba resila sa sobom da se u svojoj daljoj buducnosti u ovom zivotu drzi Hrista, onda samo krstenje moze da bude jedan lep simbol njegove odluke. Nisam protivnik krstenja ali smatram da ono predstavlja samo jedan simbol pozitivne odluke da promenimo zivot ili moze da predstavlja pomodarstvo i nasledje.....narocito kada se dete krsti mlado. Mislim....ne treba objasnjavati. Iz mog prethodnog opisa krstenja, jasno je da smatram da dete ne treba krstavati sve dok ne odraste i dok se ne upozna sa duhovnoscu...a onda odluka treba da bude na tom detetu, tada vec odrasloj osobi.
Krstenje i priznavanje Isusa kao Boga je samo jedna mogucnost da uvidimo da je Bog bio u Isusu, Isusu koji je bio covek i da nam to govori da je u svakom od nas jedan Isus i jedan Bog a da je sve to u nama pomocu duha svetoga. Nase je da to pronadjemo ako zelimo i da se ohristovimo. Kada to resimo, kao sto rekoh, krstenje moze biti lep simbol novog pocetka. Dublje znacenje krstenja....ne postoji.
 
Poslednja izmena:
to bi i mene zanimalo.

pre jedno nedelju dana jedan covek poznanik mi je ponudio prelezak u drugu veru... radi se o subotarima, interesuje me koliko je to bezbedno, ako uzmemo u obzir da treba da budem kum na jednom krstenju za mesec dana i da sam ja krsten.

A Dulle, sta ti mislis o tome? Kako se tebi cini njihovo ucenje? Sta mislis o tom coveku koji ti je to "ponudio"? Da li ga poznajes od ranije?
 
Hoces da budes cinican ali ne ide ti to.Zivot je jedan i zivi ga po pravilima koja su tebi bliska i cuvaj tradiciju svog naroda ma koje da si vere.Samo ces tako biti istinski srecan i ispunjen.

Tada ce samo biti srecni i materijalno ispunjeni svestenici crkve.....sto uopste ne znaci da ce biti ispunjen i on. Ali opet, ne zavisi njegova sreca od crkve, od nasledja njegovog naroda....vec zavisi samo od njega samog. Sreca nema nista sa tradicijom.
 
A kako ti to znas? Mozda nekoga drzanje tradicije i obicaja cini srecnim i pricinjava mu zadovljstvo .

Zato sam i pre toga stavio da ne mora da znaci da ce biti i on srecan.....moze biti ali i ne mora. Zavisi od pojedinca. Opet se tu radi o stanju uma....onome na sta reaguje. Ko se vezuje za tradiciju, naravno da ce ga to uciniti srecnim. Medjutim, ista ta veza za tradiciju, opet u zavisnosti od pojedinca, moze doneti i patnju....primer, kada se suvise uneses u odbranu tradicije.
 

Back
Top