Prava studenata

Poruka
4.413
Otvaram ovu temu podstaknuta trenutnom situacijom u kojoj sam ali mislim da ne bi bilo lose da se u njoj pise uopste o pravima studenata, situacijama u kojima smo se nasli itd.

Prijavila sam ispit, uredno platila 500 dinara (:poludeo:) a mesec dana nakon prijave saznala da nemam dovoljno bodova da izadjem na ispit. Pravo da polazem ispit imam tek u aprilu ako skupim bodove pa me zanima da li imam pravo da trazim povracaj novca ili da se te pare racunaju za sledeci rok? Ili propadaju?:confused:

I jos jedno pitanje-da li na vasem faxu studenti koji su na budzetu placaju prijavu ispita?
 
Otvaram ovu temu podstaknuta trenutnom situacijom u kojoj sam ali mislim da ne bi bilo lose da se u njoj pise uopste o pravima studenata, situacijama u kojima smo se nasli itd.

Prijavila sam ispit, uredno platila 500 dinara (:poludeo:) a mesec dana nakon prijave saznala da nemam dovoljno bodova da izadjem na ispit. Pravo da polazem ispit imam tek u aprilu ako skupim bodove pa me zanima da li imam pravo da trazim povracaj novca ili da se te pare racunaju za sledeci rok? Ili propadaju?:confused:

I jos jedno pitanje-da li na vasem faxu studenti koji su na budzetu placaju prijavu ispita?

Pfff samo 500 din ? Ako si dobila racun uz to verovatno se racuna ... Ja nisam placao kad sam bio na budzetu , ali sam morao da platim kaznu kad sam zaboravio da prijavim neki ispit :D
 
Mislim da na to može da ti odgovori samo administracija tvog faksa, ako te uopšte budu udostojili odgovora. Ja sam za te specifične situacije službenicima morala klještima iz usta da izvlačim informacije nakon ne znam koliko čekanja ispred šaltera (Pravni je u pitanju).
I evo, treba uskoro da se vratim na faks da završim to što imam, i muka me hvata kad pomislim na te peripetije.
 
Koji je faks u pitanju?
Jednom kada sam bila nezadovoljna ponašanjem administrativne službe i nisam dobila odgovor, napisala sam oštro pismo sekretarijatu fakulteta, (mail), pa sam dobila odgovor u ekspresnom roku. Možeš ih pitati po kom pravilniku je određeno da ti ne možeš dobiti novac nazad, uplaćen za ispit na koji ne možeš ni izaći.
 
Studenti nemaju prava. Na salterima babetine-salteruse, zapustenih umova i praznih dusa koje ne vole nista vise od toga nego da te sishu, ako zalutas u njihove prostorije. Njihov posao bi trebao biti obezbedjivanje i prosledjivanje informacija za musterije-studente, ali one kliknu, umisle da je njihov zadatak tako prokleto supervazan. Frustracije svojih zaboravljenih vagina iskalice na tebi, ukoliko im dozvolis, sitne mentalne igre igrace.
Uradice sve da te zeznu i da ti ne daju info. Setati naokolo kao da si pas.
Otpustio bih ih samo tako.
U amfiteatrima profesori koji platise svoje diplome previse skupo. Od 20 naci ces 4 koji znaju da rade, dvoje koji su u toku (ne predaju ti floppy u 2010), a jednog koji ima i volju. Ostali, sada podbuli, raspali i zakrivljeni, sto sve jesu preduslovi kojima su kupili diplomu od nekog svog obolelog predavaca, sada naplacuju svoje skromno, neupdate-ovano znanje, vrlo skupo. Koriste svoj polozaj kako bi se priklonili nekoj stranci, kako bi se povezali nadasvuda i isisali sto vise mogu, kao da ce im to vratiti dusu i mladost i nevinost i zelju i volju.
Nista ih ne moze oprati vise, i oni to znaju. Zato su i tako zli. Gnoj. Njih vise ne zanima znanje zbog znanja, njih vise znanje ni ne zanima.
U kancelarijama Dekana sede sive cike, nezainteresovane, iskljucene od ostatka sveta fakulteta. Oni su dosli tu strankom, nekom sivom uslugom. Njih ne zanima nista.
I niko.
Na privatnim fakultetima gorile u odelima, nude 'novemnogomocneinapredne' studije za nesto para. Diplome od kojih mozes praviti zabice ili avioncice, ili okaciti ispod babinog rukoveza, mozda ce ti naivna baba poverovati da si je zaradio. Ukoliko tok novca se prekine, i njihovo ce gostoprimstvo. Placenici cirkuzanti.

Umesto da mladom stvoru omoguce nesmetano znanje i studije, oni ce uciniti sve sto mogu da ti ga zgade ili da ispiju iz tebe ono cega vise nemaju ili da ti uzmu kintu.
I nista se nece promeniti, dok svi oni ne pomru.
 
Fasper je u pitanju.

Možeš ih pitati po kom pravilniku je određeno da ti ne možeš dobiti novac nazad, uplaćen za ispit na koji ne možeš ni izaći

Odlicna ideja, to cu i da uradim :super:

Sve sto je Richard Parker napisao na zalost stoji, jedino je kod mene bivsi dekan bio fenomenalan, gledao da svim studentima izadje u susret, da sto manje plate... Sta reci kad je meni jednom rekao da ostavim prijave da ce mi on prijaviti ispite (jer je bio neki zez sa molbom sa oslobadjanje od skolarine-a ja sam bila kriva). I svima je uvek izlazio u susret, svakog saslusao, ljubazno odogovrio, pomogao....prosto neverovatno. Salteruse su jedva cekale da mu vide ledja jer su u dilu sa prethodnim dekanom pare od studentskih skolarina koristili za letovanje:eek: :dash:
 
Pravno gledajući- sve ti zavisi u kakvoj su vezi uplatnica i prijava ispita, kao i to šta na njima piše. Sledeće, bitno je i to ŠTA PLAĆAŠ sa tih 500 din. - da li podnošenje prijave ili sam ispit. I, dalje, koji je razlog (čija je krivica) za nepristupanje prijavljenom ispitu...
 
:think:

Ove godine su uveli neki novi sistem prijavljivanja ispita, svi se prijavljuju na istoj uplatnici, pa se pisu predmeti na nekom papiru, onda se on nosi na ispit...Nesto tako. A ne razumem kako da li placam ispit ili prijavu?

I, dalje, koji je razlog (čija je krivica) za nepristupanje prijavljenom ispitu...

Ne znam cija je krivica ako ja prijavim ispit i nakon toga izadju rezultati, bodovi iz predmeta koji sam prijavila po kojima nemam pravo da izadjem na ispit sad nego u aprilu... Racunam da nije moja
 
@LOE, ne znam da li je to što se plaća- taksa na podnošenje prijave, ili naknada za organizovanje ispita? To mora da je precizirano u statutu fakulteta... A krivica nije tvoja ukoliko ti oni prihvate prijavu, a naknadno ti uskrate pravo da polažeš prijavljeni ispit. U tom slučaju su ti prevarom uzeli novac i izvršili protivzakonitu naplatu (krivično delo, inače)...
 
Ovo pitanje stvarno moras da postavis studenstskoj sluzbi jer se na svakom fakultetu to obavlja drugacije.
Na mom fakultetu (FON) se prijava ispita za budzetlije ne placa, a za samofinansirajuce iznosi 500 dinara. I plus kod nas ima opcija da ne placas ispite, ali ti onda pre diplomiranja izdaju racun sa neizmerenim obavezama + kamata.
 

Back
Top