НЕСТАЈУ ПЛАТАНИ У БУЛЕВАРУ КРАЉА АЛЕКСАНДРА

Милунка Савић

Buduća legenda
Poruka
36.021
Ово није ни београдска, ни еколошка тема.

Ово је политичка ствар пар екселанс, тако да јој је место и овде.


Платани и медији

понедељак, 01. фебруар 2010.

Најављена фебруарска сеча дрвореда платана на потезу од Вуковог споменика до Цветкове пијаце, више од 400 стабала, већ је изазвала масовно противљење грађана. Њихови мотиви су сигурно разни, али овај текст ће бити о томе да је погрешно ово незадовољство приписати само болећивости осетљивијих грађана због уништавања дрвећа. Кроз случај платана на једном микронивоу може се јасно видети стање медија и демократије у Србији. И то тим више што је то тема наизглед локална и само еколошка. Платани су симптом укупног стања.

(наставак на:
http://www.nspm.rs/kulturna-politika/platani-i-mediji.html )




Петиција Сачувајмо платане:
https://www.facebook.com/group.php?gi...6195519&ref=mf

http://www.e-novine.com/srbija/srbij...-parkingu.html

Нестају платани из Булевара краља Александра:
http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=12597864

Seča 500 stabala - drvored u Bulevaru Revolucije:
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=1189


Ово је један од овдашњих (многобројних) примера да је подобност испред стручности, да је политика изнад знања, да су себични интереси испред општих...
 
има везе, требао је да шаље хуманитарну помоћ, ех колико ми само имамо пиринча и кромпира!!! цео Хаити да се наједе :mrgreen:

Pa poslali smo sprem naših mogućnosti....Mada što se tiče pirinča i krompira ne treba preterivati treba da ostane nešto i nama.:mrgreen:
 
Pa poslali smo sprem naših mogućnosti....Mada što se tiče pirinča i krompira ne treba preterivati treba da ostane nešto i nama.:mrgreen:

за ово си потпуно у праву :lol::rotf:

узгред речено, кад се само сетим како су амери бацали оне пакете из хелихоптера са конзервама, у акцији за Хаити, не схватајући да су могли да нахране на стотине људи са шаком пиринча сваком да уделе, а они бацали пакете да се ови отимају око њих....:mrgreen:

питам се који је лудак организовао хуматарну акцију на такав начин :mrgreen:

а код нас ми ћемо ускоро те платане и остало шибље да користимо у лонцу за кување :mrgreen::rotf::rotf::rotf:
 
Nije tako u Evropi

Tako je svuda u Evropi! - mantra je vlasti kojoj bezalternativni put ka njoj najvise sluzi za blokadu svakog otpora stetocinskom delovanju iste. E, pa vidite, ovako nije nigde u Evropi! Iako ste neprekosnoveni vlasnik parcele na kojoj vam je kuca, ni na pamet vam ne sme pasti da posecete neko drvo ili vocku u svom vrtu bez dozvole vlasti. A takvu dozvolu po pravilu necete dobiti. Ovde je svako pojedinacno stablo , poput covekovog, zasticen autonoman zivot. U elitnom kraju bogatog i sredjenog nemackog grada, odakle upravo dizem i ja glas protiv vandalizma kojim se unistava moj rodni grad, nije usamljen prizor stoletno, ogromno i tesko stablo poput testa uraslo u ogradu od kovanog gvozdja, svojim korenom izbilo i deformisalo njen zidani temelj pa i sam trotoar, nahereno ga nadkriljujuci. Toliko da, dok prolazite , morate ga s postovanjem zaobici, ili mu se , takodje s postovanjem, blago nakloniti da vam svojim otezalim i spustenim granama ne skine sesir s glave. I niko se ne ljuti, nikome ne smeta, naprotiv.Ta stoletna stabla nezamenjiv su deo patine i lepote ovog grada. U civilizovanoj Evropi zivot svakog pojedinacnog drveta se s paznjom prati, njegovo zdravlje nadzire, bolesti lece. Poseci drvo je isto sto i ubiti coveka! Kada bi gladska vlast, kao sto se to bezobzirno usudjuje u devastiranom Beogradu, ovde najavila genocidni pokolj cetiri stotine stoletnih stabala, odgovorne bi pod hitno odveli na posmatranje, a onda vec prema zasluzi. Najcuvenijoj i najlepsoj berlinskoj ulici Unter den Linden (pod lipama), i ime i status bastinio je upravo vladar Fridrih Vilhelm, ukrasivsi je sa hiljadu posadjenih stabala. Bilo je to u sedamnaestom veku! Negovana, odrzavana, lecena i verovatno kada je bilo potrebno zamenjivana novim ali isto tako starim, do danas su prezivela i predstavljaju znamen, ponos i jednu od turistickih atrakcija grada. Tako vise od tri veka. Sprecimo namereni genocid nad prirodnim okruzenjem, istorijom i kulturom naseg grada.

.....
 
bravo tadicu! rokaj snimaj platane :super:

bravo milunka! :super:

vizionarskim glasanjem za tadica i ds si posredno ti ta koja je posekla beogradske platane , jer da im nisi dala glas ne bi bilo ni te sece drveca :super:

jos jednom rokaj snimaj milunka :super:
За разлику од неких међу вама, који су се према извесним политичарима односили, а и сад се односе с екстазом и падањем у транс, ја сам одувек била свесна ко је ту ко, и, крајње рационално, у недостатку реалног доброг избора гласала за мање зло.

Што, наравно, не значи да зло није зло.

А ти и даље живи у илузији да би неко други био свеснији и одговорнији, и да нека друга власт исто тако не би урадила овако нешто.

Из до сад приложеног, то је сасвим јасно.

(Јер, ни ствар с овим платанима уопште није тако нова. Немар према њима почиње почетком деведесетих. Само је требало пратити причу).

Али, то и није овде тема.

А ја ћу, наравно, увек, као што сам све време и радила, уосталом, према свакој, указивати на лоше ствари у актуелној власти, и у свим будућим.
 
Ово није ни београдска, ни еколошка тема.

Ово је политичка ствар пар екселанс, тако да јој је место и овде.


Платани и медији

понедељак, 01. фебруар 2010.

Најављена фебруарска сеча дрвореда платана на потезу од Вуковог споменика до Цветкове пијаце, више од 400 стабала, већ је изазвала масовно противљење грађана. Њихови мотиви су сигурно разни, али овај текст ће бити о томе да је погрешно ово незадовољство приписати само болећивости осетљивијих грађана због уништавања дрвећа. Кроз случај платана на једном микронивоу може се јасно видети стање медија и демократије у Србији. И то тим више што је то тема наизглед локална и само еколошка. Платани су симптом укупног стања.
...

Тачно! :rtfm:
 
Srpske Ustase prodale Kosovo a zabrinut ce se za platane :hahaha:

Продале Косово, распродале фирме и фабрике, па зашто не би и платане?
Фабрике су плаћали по 3 евра а платане ће бесплатно исећи (тја, нису их они ни садили), да би профитирао опет неко њихов.

"Него да се вратимо платанима. Због свега реченог, ово питање је тренутно најважније политичко питање у земљи. Ако сеча почне, то ће бити знак да је у Србији, сада у сасвим другачијим условима, могуће остварити нешто слично чувеном случају помрачења сунца које је медијском манипулацијом претворено у највећу опасност по безбедност и здравље грађана. И, у неку руку, то ће бити знак да је приватни, партикуларни интерес најзад и потпуно потиснуо јавни. Ако неко мисли да је незапосленост, криминал или чак Косово, оно што је важније политичко питање, ту се вара. Све те ствари показују исту структуру који имате овде на микронивоу. Незапослених има много и због тога што је приватни интерес у приватизацији победио јавни интерес за запосленошћу што већег броја људи уз једнако поједностављена и манипулативна образложења о већој ефикасности приватне својине. А Косово је егземпларан случај у коме је партикуларни интерес потиснуо све норме које су биле у општем интересу уз образложења о „јединственом случају” која су била једнако апсурдна и сиромашна као ова сада. Ако не знамо или нећемо да заштитимо елементаран јавни интерес, ништа од овога се никада не може одбранити, јер нећемо знати како и где се то брани."

Заиста - симптом укупног стања!
 
Poslednja izmena:
Паралела се може повући и са оним што спремају за ЗОО врт - како су овде платани "болесни" па их зато треба исећи да би се посадило ново дрвеће, тако су и људи и животиње у ЗОО врту "ugroženi zbog sistema obezbeđenja" те их треба преместити а Калемегдан искористити за нове пословне подухвате.
У оба случаја - зарада за пар људи из власти или блиских властима, и томе не може стати на пут нико и ништа.
Заболе њих и за Србију и за Београд.
 
Poslednja izmena:
Zar nisu objasnili zašto se to radi i kako će se uraditi? Ako se ne varam, suština je u proširenju ulice i preuređenju zelenih površina uz ulicu/trotoar. Pošto drveće ne ume samo da pređe na novu lokaciju, iako je veoma blizu stare, mora neko da ga izvadi. A pošto su ti platani, ako im je verovati, pred krajem svog života oni će umesto njih zasadit isti broj mlađih stabala. Znam da kod nas ni urbanizam ni planovi ne funkcioniš baš nešto... uopšte, ali opet ne možemo da napadamo baš sve, bar dok ne vidimo šta će se uraditi.
 
За разлику од неких међу вама, који су се према извесним политичарима односили, а и сад се односе с екстазом и падањем у транс, ја сам одувек била свесна ко је ту ко, и, крајње рационално, у недостатку реалног доброг избора гласала за мање зло.

Што, наравно, не значи да зло није зло.

А ти и даље живи у илузији да би неко други био свеснији и одговорнији, и да нека друга власт исто тако не би урадила овако нешто.

Из до сад приложеног, то је сасвим јасно.

(Јер, ни ствар с овим платанима уопште није тако нова. Немар према њима почиње почетком деведесетих. Само је требало пратити причу).

Али, то и није овде тема.

А ја ћу, наравно, увек, као што сам све време и радила, уосталом, према свакој, указивати на лоше ствари у актуелној власти, и у свим будућим.


Razumna i razlozna zena.Ali neki nemaju sa cim da shvate sustinu,zato pricaju svasta.
Bona!
 

Back
Top