Pravilnik u školi

Earring

Elita
Banovan
Poruka
21.131
Dragi forumaši i forumašice,

ćerka me je podstakla da otvorim ovu temu. Naime, ona se žali na pravila odevanja leti odredjena pravilnikom, i na jos mnogo drugih stvari. Deca reaguju na taj pravilnik s negodovanjem. mada se ja iskreno pitam da li ima mesta negodovanju ili ne.

Prvo, da li znate sta je sve odredjeno skolskim pravilnicima, da li ih podrzavate ili ne, i sta mislite o postojanju skolskih pravilnika?

Ona mi kaze da njihov pravilnik predvidja sledece:
Oblacenje leti - ne sme da se nosi suknja koja je iznad kolena za devojcice, nema nosenja majica na bretele i s golim ledjima, ne sme da se nosi sorts, sto vazi za oba pola, ne smeju japanke. Na to se zali.

Ovo je meni razumljivo sto je zabranjeno, ali je definitivno preterano kada su u pitanju deca uzrasta od 7 do 14 godina. Kad je vruce po meni je normalno da nose majicu na bretele, jer mi je malo kretenozno da neko smatra vulgarnim to sto ce neko u osnovnoj skoli doci u majici na bretele. Ako je uopste to u pitanju.
Za ostalo se slazem....

I da li uopste mi roditelji imamo pravo da na bilo koji nacin budemo upoznati sa skolskim pravilnikom, jer ja informaciju dobijam od deteta, a ne sa roditeljskog:confused:
 
Tačno,o pravilniku treba da se razgovara na roditeljskom.Inače,takav pravilnik donosi svaka škola pojedinačno i ako su prosvetari uočili da postoji problem sa oblačenjem onda uvode ta pravila kao i ostala pravila ponašanja.Ja radim u školi koja to još nije uvela ali smatram da bi trebalo jer su majice postale majičice nalik brusevima(a devojčice u osmom su sve češće "zavidnih dimenzija).Farmerke su sve pliće pa se lepo vide tange-i tako u nedogled....uzor su im "grandovke".I stvarno je teško održati koncentraciju dečaka uz sve te "rekvizite".
 
A gde pise taj pravilnik, prvi put cujem za to ?
Redovno cirkulisem Pozeskom u vreme kad je smena dve skole , i to gimnazije i hemijske , znaci kad se setaju deca od 14-18 godina ....i tu se lepo vidi da pravilnik ne postoji.

Pa me sad jako zanima ko ga je napisao, kome ga je pokazao i gde se sprovodi ?!
 
..i shkoli moje dece izvod iz pravilnika shkole se kopira i daje svakom roditelju, svake shkolske godine
na prvom roditeljskom sastanku..
..podrzavam to, odredbe o pristojnom oblachenju takodje, da uchestvujem u izradi takvog akta kao
roditelj ili profesor - josh bih ga vishe pooshtrila i ukljuchila mnoge odredbe koje se
mozda vecini podrazumevaju, ali ochigledno je da ih je nekima potrebno i napismeno dostaviti..
..takodje bih precizirala i nachine sankcionisanja krshenja odredbi pravilnika,
poshto su ovako samo mrtvo slovo na papiru, narochito u srednjim shkolama.. :roll:

..oko konkretnog problema - mislim da bretelama, minicima, japankama i shortsevima
nije mesto u shkoli, nishta vishe nego shto im je mesto u poshti, banci, sudu..
 
Treba da postoji i naravno da svo normalni roditelji to treba da prihvate i da podstaknu decu da gas e drze, zamisli da deca dolaze u skolu u onim sorcicima s buvljaka, japankama i onim rupicastim majcicama (koje sam ja nosila kao donju majcu..a neke smele devojcice nosile u diskoteci)..mislimda ima veze sa pristojnoscu vise nego sa hormonima...prosto ni mala deca ne treba da idu neukusno odevena poo ulici iako ih ne sibaju nikakvi hormoni...
 
A gde pise taj pravilnik, prvi put cujem za to ?
Redovno cirkulisem Pozeskom u vreme kad je smena dve skole , i to gimnazije i hemijske , znaci kad se setaju deca od 14-18 godina ....i tu se lepo vidi da pravilnik ne postoji.

Pa me sad jako zanima ko ga je napisao, kome ga je pokazao i gde se sprovodi ?!

..i gimnaziji postoji, postojao je i u moje vreme, a i poshtuje se u 90% sluchajeva..
..u hemijskoj takodje postoji, ne poshtuje ga 90% uchenika i pola profesorki..
..profesori koji bi da deca poshtuju pravilnik o oblachenju imaju dvostruki problem -
onu polovinu profesora + nemogucnost da ikako intervenishu kada neko dodje polugo na nastavu..
..ne smeju da ih vrate kuci, jedino mogu da situaciju prijave roditeljima,
a retko koji roditelj ne zna kakve im cerke izlaze iz kuce.. :roll:
 
Mislim da treba da postoji pravilnik, ali da roditelji treba da budu upoznati već prvog dana, ne od dece.Sve što je zabranjeno, treba da bude. Redovno slušam pritužbe ljudi na oblačenje dece, pogotovu devojčica u OŠ. Izgledaju kao da imaju 16 i više i spremaju se da izađu, na splav valjda. Ne idem tamo, ali po opisu ...
 
A sta misliite o nosenju mobilnih? Pravilnik to zabranjuje, a ja smatram da je mom detetu neophodno da ima kod sebe mobilni telefon, da mogu da je pozovem da proverim gde je, da se dogocvorim ako nema nikog kuci da ode kod drugarice i bude kod nje dok ne dodjemo. Naravno da iskljucuje telefon dok je na casovima, ali da ga ne nosi uopste u skolu, to ne mogu da prihvatim, jer nam je neophodan
 
To je verovatno pooštreno pošto ne mogu da kontrolišu decu. Jeste blesavo, ali da postoji neki princip kontrole, verovatno ne bi bilo takvih zahteva. Činjenica je da je danas nastavnicima jako teško. Ne smeju da reaguju, a deca nemaju izgrađene sisteme vrednosti. I kada sam ja bila mala bilo je deca koja nisu mogla da se srede, ali ih je bilo malo. Ni petina razreda. Danas, kako se priča, stvar je obrnuta. Petina dece je pristojna, a ostali...
 
A sta misliite o nosenju mobilnih? Pravilnik to zabranjuje, a ja smatram da je mom detetu neophodno da ima kod sebe mobilni telefon, da mogu da je pozovem da proverim gde je, da se dogocvorim ako nema nikog kuci da ode kod drugarice i bude kod nje dok ne dodjemo. Naravno da iskljucuje telefon dok je na casovima, ali da ga ne nosi uopste u skolu, to ne mogu da prihvatim, jer nam je neophodan

..kod nas je mobilni dozvoljen, mora da bude ugashen za vreme nastave,
a svaka zloupotreba (od zvonjave za vreme chasa, do igranja igrica ili piskaranja po
facebook-u za vreme chasa) se zavrshava time shto nastavnik mobilni oduzme
a roditelj ide po njega..
..nije dozvoljeno da mobilne telefone nose na rekreativnu nastavu poshto ne mogu da
garantuju da ce se svi telefoni i vratiti kuci, ali tamo postoji telefon na recepciji a i uchiteljicin je
uvek na raspolaganju..
 
..i gimnaziji postoji, postojao je i u moje vreme, a i poshtuje se u 90% sluchajeva..
..u hemijskoj takodje postoji, ne poshtuje ga 90% uchenika i pola profesorki..
..profesori koji bi da deca poshtuju pravilnik o oblachenju imaju dvostruki problem -
onu polovinu profesora + nemogucnost da ikako intervenishu kada neko dodje polugo na nastavu..
..ne smeju da ih vrate kuci, jedino mogu da situaciju prijave roditeljima,
a retko koji roditelj ne zna kakve im cerke izlaze iz kuce.. :roll:

Ja sam isla u 13.tu devedesetih....il jos preciznije od 93-97 .
Tih godina se nije znalo nikakvo pravilo ni oblacenja ni ponasanja.
Zao mi je sto nemam kod sebe te slike da vidite kako se dolazilo u skolu tih godina.

A gledam po ulici da ni devojcice ovih dana bas ne misle mnogo o pravilima.
Zato sam i pitala gde su , jer ja nesto ne primecujem ni da postoje a ni da se sprovode.
 
Ja sam u IV gimnaziji, kao roditelj, dobila pravilnik odštampan kao knjižicu...
Isto mislim da je oblačenje stvar pristojnosti a ne vulgarnosti-bitna je razlika.
Mnogo smo pogubili konce šta je u pristojno, prihvatljivo, dobro, loše, izgledqa da se mora sad sa rigoroznim zabranama da bi se svi doveli u normalu.
Meni je potpuno opravdano da se na posao, pa ni u školu ne ide u majicama na bretele-to je za plažu, kao i papuče.
Šta se uopšte dobija takvim majicama-neće biti manje vruće, samo će da izgore ramena:D
 
Ja sam isla u 13.tu devedesetih....il jos preciznije od 93-97 .
Tih godina se nije znalo nikakvo pravilo ni oblacenja ni ponasanja.
Zao mi je sto nemam kod sebe te slike da vidite kako se dolazilo u skolu tih godina.

A gledam po ulici da ni devojcice ovih dana bas ne misle mnogo o pravilima.
Zato sam i pitala gde su , jer ja nesto ne primecujem ni da postoje a ni da se sprovode.

Tad sam ja bila profesor...i mnogo se trudila da sačuvam normalne sisteme vrednosti kod svojih djaka
 
Slazem se sa vama u potpunosti oko pristojnog oblacenja i oko postojanja pravilnika, ali nama definitivno nije niko procitao dati pravilnik

Правилник доноси Школски одбор, а један од чланова тог одбора је и председник Савета родитеља.
Учитељица је дужна да прочита тај правилник.
Значи, њој се обратите. Можда је донесен нови скоро, па није стигла да закаже родитељски, али свакако замерам што је деци причала о томе зими :) док још није актуелно. Мислим, није морала да жури да прича њима пре родитељског састанка.

У мојој школи је забрањено ношење мобилних телефона, али ја својим ђацима дозвољавам. Многима је потребно скоро сат времена до куће, и није лоше да могу да се јаве родитељима.
Телефони су им искључени за време наставе, или утишани. Мислим да је то битно. А треба да има мобилни, он много тога олакшава и детету и родитељу, и учитељу.
Ранијих година се дешавало да нико не дође по дете, ај зовем кући, нико се не јавља...онда седим са дететом у школи сат времена чекајући маму која се задржала код фризерке... :)
 
Poslednja izmena:
Sećam se da sam učila devojke-maturantkinje da ponesu obavezno košulju, pa na časovima i odmorima da je obuku preko tih majičica na bretele i golih stomaka...
I da ne dolaze u osam ujutru sa šminkom sa kakvom ja ne bih ni u diskoteku.
 
Ja sam isla u 13.tu devedesetih....il jos preciznije od 93-97 .
Tih godina se nije znalo nikakvo pravilo ni oblacenja ni ponasanja.
Zao mi je sto nemam kod sebe te slike da vidite kako se dolazilo u skolu tih godina.

A gledam po ulici da ni devojcice ovih dana bas ne misle mnogo o pravilima.
Zato sam i pitala gde su , jer ja nesto ne primecujem ni da postoje a ni da se sprovode.

Ja sam isla u Prvu od '96. do 2000.
Kod nas su se postovala pravila, desavalo se da neki decak dodje u bermudama leti, ali je bio vracen kuci da se obuce, nije bilo dolazenja u minicima, kratkim majicama i slicno.
Imala sam drugarice iz osnovne koje su isle u Prvu ekonomsku-totalni raspad sistema, kao da nismo ista generacija, toliko su se razlikovali ucenici te dve skole, narocito ucenice.
 
Sad je cini mi se stanje isto.
Goli stomaci , preterana sminka, deholte jeziv ....blajhane kose.
Joj ne znam , meni ide pubertet ...pardon ne meni nego mojoj cerki ....valjda cu znati da postavim prave vrednosti, i pored trendova.
 

Back
Top