Francuska katolička crkva protivi se zabrani burki

Monoteizam

Aktivan član
Poruka
1.159
B92 Info Vesti Svet

Crkva protiv zabrane burki

1. februar 2010. | 19:10 | Izvor: Tanjug

Francuska katolička crkva protivi se zabrani burki (FoNet, arhiva)

Pariz -- Francuska katolička crkva usprotivila se odluci vlasti te zemlje da se muslimankama zabrani nošenje burki.

U Katoličkoj crkvi smatraju da Francuska mora poštovati prava muslimana ako želi da muslimanske zemlje učine isto za hrišćanske manjine. Biskup Mišel Santije, zvaničnik Crkve za međureligijske odnose, saopštio je da u Francuskoj veoma malo žena nosi burke, velove koji prekrivaju celo lice, kao i da su se muslimanski lideri složili da oni nisu obavezni u islamu.


Ukoliko bude usvojen zakon, Santije smatra da bi rezultat mogao biti "suprotan od očekivanog" i da bi se možda povećao broj žena koje bi nosile burke, preneo je Rojters.

"Ako želimo da hrišćanske manjine u većinski muslimanskim zemljama uživaju svoja prava, trebalo bi da u našoj zemlji poštujemo prava svih vernika da praktikuju svoju veru", navedeo je Santije u saopštenju, pozivajući da se pravi razlika između većine miroljubivih muslimana i radikalne manjine.

Preporuka parlamentarne komisije da se u javnim i državnim ustanovama u Francuskoj zabrani nošenje burke, kao i predlog da se usvoji odgovarajuća parlamentarna rezolucija u kojoj bi se osudilo nošenje takve odeće, izazvalo je javnu raspravu širom Evrope.

Zabrinutost zbog donošenja takve odluke izrazili su i jevrejski lideri.

Santije žali što parlamentarna komisija nije pozvala hrišćanske ili jevrejske vođe da iskažu svoje mišljenje tokom šestomesečne rasprave, završene u decembru.

Prema podacima francuske policije oko 1.900 žena nosi burke, koje kritičari smatraju da treba zabraniti jer predstavljaju uvredu za žene i znak muslimanskog radikalizma.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=02&dd=01&nav_category=78&nav_id=408218
 
Sorry,ali otkad postoji francuska katolicka crkva?Mislila sam da su te nacionalne pdrednice privilegija pravoslavnih...
Anyway,
nadam se da ce je zabraniti,besmislena je,marama je nesto sasvim drugo i kad bi bila zabranjena zapitala bih se kakvoj to evropi tezimo....Pokrivanje od glave do pete i hodanje ulicama evropske drzave u crnom dok ti izviruju sake i okice kroz onu mrezu...neka hvala.Zabrana!
 
Sorry,ali otkad postoji francuska katolicka crkva?Mislila sam da su te nacionalne pdrednice privilegija pravoslavnih...
Anyway,
nadam se da ce je zabraniti,besmislena je,marama je nesto sasvim drugo i kad bi bila zabranjena zapitala bih se kakvoj to evropi tezimo....Pokrivanje od glave do pete i hodanje ulicama evropske drzave u crnom dok ti izviruju sake i okice kroz onu mrezu...neka hvala.Zabrana!

Znaci to su osudili franacuski svestenici (a ne citava katolicka crkva),isto kao sto postoji Hrvatska biskupska konfernecija,valjda postoji i francuska biskupska konferencija,ali na kraju ja saa samo preneo vest.Pitanje treba uputii B92.

I ja nisam za burku ili nikab ali to je privatna stvar i stvar licne slobode,zato se ne bi trebalo mesatti u to,a pogotovo ne drzava nekim zakonima.Onda mozemo da se zapitamo sta je sledece?

Ako ima nekih bezbednosnih sumjni moze policajka da je pretrese u nekoj sobi od glave do pete i cica mica gotova prica.

Marama je zabranjena u drzavnim skolama u Francuskoj,zato imamo veliki broj devojka koje su napustile obrazovanje zbog toga.

U Hriscanstvu casne sestre su pokrivene i zenama je preporuceno da se pokriju pogotovo kad ulaze u crkvu.
 
Vidis,i oni masai ratnici sto se setkaju po svom selu skoro goli bi mogli da kazu da je to njihovo pravo i da tako dodju u Pariz,Berlin,London...Beograd i tvrde da je njihovo pravo da se ne oblace jer su to njihovi obicaji...mozda ima veze i sa nekim njihovim bogovima...i jel im treba dopustiti?mene ,a verovatno i vecinu evropljana VREDJA taj nikab,kapiras?ZABRANA!!!!!!
 
Poslednja izmena:
Mislis da bi se neko pobunio?Imamo mi nudisticke plaze,prostituciju,razne parkove,alkoholizam,drogu,ubistva,samoubista,saobracajne nesrece,nezaposlenost,siromastvo,crnu hroniku,svetsku ekonomsku krizu,ljudi umiru od glade i bolesti,....pa ne vidim da im se polaze tolika medijska paznja...

Te teme sa burkam se koriste za skretanje paznje da bi neki ostali u svojim foteljama!

Nemam pravo da se mesamo u tudju privatnost i mene mnogo sta vredja ali ne mogu da drugima naredim kako ce da se ponasaju i oblace.
 
Poslednja izmena:
Aha,vazi...i naravno da ti ne mozes.ali ima onaj ko moze...***...zakon je zakon...i ja imam pravila kako mogu da udjem na fax...da dodjem u japankama i mini suknji,izbacili bi me...skretanje paznje?ne bih rekla,pre ce biti da je skretanje paznje NA problem ekstremno loseg tretiranja zene i pogresnog tumacenja Kurana pri ophodjenju prema zenama...i naravno da nudisticke plaze nisu isto sto i javna mesta,ali ti to znas,jel da?kad bi taj nudista izasao s plaze na ulicu takav ,sta bi se desilo?ajde da se ne pravimo ludi i da prihvatimo neke cinjenice,ok?neces biti nista manje dobar musliman ako kazes da nesto nije u redu jer zaista i nije.Malo nepristrasnog razmisljanja i drugacijeg ugla fledanja na problem ne bi bilo na odmet?ili je to mozda nemoguce kad te ceo zivot kljukaju istim pricama?pozzz
 
Aha,vazi...i naravno da ti ne mozes.ali ima onaj ko moze...***...zakon je zakon...i ja imam pravila kako mogu da udjem na fax...da dodjem u japankama i mini suknji,izbacili bi me...skretanje paznje?ne bih rekla,pre ce biti da je skretanje paznje NA problem ekstremno loseg tretiranja zene i pogresnog tumacenja Kurana pri ophodjenju prema zenama...i naravno da nudisticke plaze nisu isto sto i javna mesta,ali ti to znas,jel da?kad bi taj nudista izasao s plaze na ulicu takav ,sta bi se desilo?ajde da se ne pravimo ludi i da prihvatimo neke cinjenice,ok?neces biti nista manje dobar musliman ako kazes da nesto nije u redu jer zaista i nije.Malo nepristrasnog razmisljanja i drugacijeg ugla fledanja na problem ne bi bilo na odmet?ili je to mozda nemoguce kad te ceo zivot kljukaju istim pricama?pozzz

Imamo mi u sadasnjosti a i u proslosti mnogo diktatorskih zakona i vlasti...Ali ti niko nece zabraniti da ides ulicom u minicu i japankama...one smatraju da je to njima obaveza,nema devojke koja smatra da joj je naredjeno da obuce minic ili japanke i da joj je zabranjeno da stavi maramu......ja sam rekao da nisam za to,ali branim nihovo pravo i slobodu,isto kao sto su se Seselj,Cosic,,,borili za slobodu Alije Izetbegovica.

Svako dobro i sve najbolje!
 
nece u minicu i japankama,ali ajde da probam da izadjem gola...sta mislis da se nadje neki pandur blizu?pustio bi me?tako ti i ja kazem da moras da napravis razliku izmedju marame i feredze,jedno je postovanje obicaja,drugo je preterivanje...i kad cete jednom da se dogovorite sta je naredba...pokrivanje kose kao sto se to radi s maramom ili celog tela kao kod feredze?malo mi je neverovatno da posle sve demagogije o jasnoci Kurana ne mozete da utvrdite sta je obaveza zeneu ovom slucaju .A kad smo vec kod pokrivanja,postoje i neka pravila za oblacenje muskaraca...sta mislis jel ih ovi evropski muslimani postuju?
 
nece u minicu i japankama,ali ajde da probam da izadjem gola...sta mislis da se nadje neki pandur blizu?pustio bi me?tako ti i ja kazem da moras da napravis razliku izmedju marame i feredze,jedno je postovanje obicaja,drugo je preterivanje...i kad cete jednom da se dogovorite sta je naredba...pokrivanje kose kao sto se to radi s maramom ili celog tela kao kod feredze?malo mi je neverovatno da posle sve demagogije o jasnoci Kurana ne mozete da utvrdite sta je obaveza zeneu ovom slucaju .A kad smo vec kod pokrivanja,postoje i neka pravila za oblacenje muskaraca...sta mislis jel ih ovi evropski muslimani postuju?

A jel postoji neki zakon koji to zabranjuje?

Problem je da u Francuskoj su zabranjene i marame u drzavni skolama...imamo zabranu minareta u Svajcarskoj...,ko zna sta je sledece...

Svi muslimani su slozni u tome da je marama obavezna i da je minimum,neki muslimani smatraju da je burka ili nikab obaveza...to se zove demokratija u Islamu

Mislim da vecina evropskih muslimana postuje pravila oblacenja,sa tim da nisam citao nikavu studiju,analizu,..nemam nikakvih podataka.
 
Poslednja izmena:
A jel postoji neki zakon koji to zabranjuje?

Problem je da u Francuskoj su zabranjene i marame u drzavni skolama...imamo zabranu minareta u Svajcarskoj...,ko zna sta je sledece...

Svi muslimani su slozni u tome da je marama obavezna i da je minimum,neki muslimani smatraju da je burka ili nikab obaveza...to se zove demokratija u Islamu

Mislim da vecina evropskih muslimana postuje pravila oblacenja,sa tim da nisam citao nikavu studiju,analizu,..nemam nikakvih podataka.

Verovatno zabrana nošenja eksplozivnog pojasa. :mrgreen:
 
Jel postoji zakon protiv setanja golog tela na javnim mestima?Hmmmmm...mislim da to spada u krsenje javnog reda,dragi Monoteizam...demokratija i islam?Aha,vazi....sta mislis koliko od tih zena koje nose burke zaista to ZELE i rade zato sto postuju naredbu Kurana...pre ce biti da im je naredio otac,muz,brat...ajde da se ne pravimo ovde ludi...Marama je zabranjena da se ne bi pravila razlika izmedju djaka razlicitih veroispovesti...i ja to mogu samo da podrzim...kao sto ni Jevreji ne dolaze sa onim svojim belim kapicama ili hriscani sa upadljivim krstovima oko vrata...dovoljno je podela i ovako....na svim ostalim javnim mestima je dozvoljena....i,da podsetim da je u vecini islamskih zemalja marama obavezna i za nemuslimanske....cik nek se neka evropljanka proseta gologlava ulicama Teheran,,,nemoj da se pravimo ludi.Ne podrzavas ti necije pravo na slobodu oblacenja nego na robovanje i ponizavanje.
selam
 
Jel postoji zakon protiv setanja golog tela na javnim mestima?Hmmmmm...mislim da to spada u krsenje javnog reda,dragi Monoteizam...demokratija i islam?Aha,vazi....sta mislis koliko od tih zena koje nose burke zaista to ZELE i rade zato sto postuju naredbu Kurana...pre ce biti da im je naredio otac,muz,brat...ajde da se ne pravimo ovde ludi...Marama je zabranjena da se ne bi pravila razlika izmedju djaka razlicitih veroispovesti...i ja to mogu samo da podrzim...kao sto ni Jevreji ne dolaze sa onim svojim belim kapicama ili hriscani sa upadljivim krstovima oko vrata...dovoljno je podela i ovako....na svim ostalim javnim mestima je dozvoljena....i,da podsetim da je u vecini islamskih zemalja marama obavezna i za nemuslimanske....cik nek se neka evropljanka proseta gologlava ulicama Teheran,,,nemoj da se pravimo ludi.Ne podrzavas ti necije pravo na slobodu oblacenja nego na robovanje i ponizavanje.
selam

Tokom ljudske istorije zene su vise ili manje nosile odece nego sada? Sta je prirodnije ljudskom bicu da ide skroz go ili da ide skroz pokriven?

One koje su primorane,neka se zale vlastima,policiji,..i oni ce ih zastiti,kao sto oduzimaju decu roditeljima koje prijave da ih maltretiraju.A sta za one koje su ubedjene u to?

Marama nije verski simbol,to je u Islamu naredjeno zbog cednosti,moralnosti,...kao sto kazu mnoge nemuslimanke koje su primile Islam da ih vecina muskaraca gledaju sa postovanjem i kao na ljudska bica nakon sto su se pokrile ili stavile marame,a ne kao na seksulane objekte,kao sto je bilo pre nosenja marame...

Mesec i zvezda jsu simbol Islama a ne marama.

Nosenje krsta za hriscane ili kapice za jevreje nije stroga verska obaveza kao sto je marama za muslimanku...sa tim da nemam nista protiv tih obelezija i bilo bi mi drago kad bi ih hriscani i jevreji nosili i ponasali se u skladu sa svojim verama.

Necemo kao komunisti da uvodimo uniforme da se ljudi ne bi razlikovali.Mi necemo da pravimo razlike,one vec postoje i treba da ih postujemo.Mislim da je u tome bogatstvo a ne problem.Sa ovim se ljudi primoravaju da se ponasaju u skladu sa necijim tudjim pravilima da bi bili jednaki,tj zabranjuje im se da se ponasaju u sladu sa svojim pravilima,verovanjima.

Pre toga si rekla da bi se pitala u kojoj Evropi zivis ako bi se marama zabranila.

Marama nije obavezna za nemuslimanke u vecini islamskih zemalja kao sto su Egipat,Sirija,Liban,Jordan,Pakistan,Indonezija,Malezija,...

Hriscankama i jevrejkama nije zabranjeno u njihovim religijma da nose marame,naprotiv cak je preporuceno.

Selam ili Mir tebi!
 
Tokom ljudske istorije zene su vise ili manje nosile odece nego sada? Sta je prirodnije ljudskom bicu da ide skroz go ili da ide skroz pokriven?
nemam pojma.mislim go,iskremo,rodjeni smo goli.


One koje su primorane,neka se zale vlastima,policiji,..i oni ce ih zastiti,kao sto oduzimaju decu roditeljima koje prijave da ih maltretiraju.
ma znas da policija u takvim slucajevima reaguje jezivo sporo,nemoj biti smesan,uostalom,kako da se zali,kad mora da izlazi iz kuce sa muskim rodjakom pored sebe kao da je maloletna ili retardirana,a mozda je bas taj rodjak tera na to.mislim da znas koliko je to neefikasno u takvim slucajevima...
A sta za one koje su ubedjene u to?
Nista.I Masai ratnici su ubedjeni da je prirodno setati sa desetak centimetara tkanine na sebi,ali treba li to d aim dozvolimo.satanisti su ubedjeni da treba da prinose ljudske zrtve itd....treba im dokazati i pokazati da to nije nikakva obaveza jer lice nije stidno mesto koje je Kuranom naredjeno za pokrivanje

Marama nije verski simbol,to je u Islamu naredjeno zbog cednosti,moralnosti,...kao sto kazu mnoge nemuslimanke koje su primile Islam da ih vecina muskaraca gledaju sa postovanjem i kao na ljudska bica nakon sto su se pokrile ili stavile marame,a ne kao na seksulane objekte,kao sto je bilo pre nosenja marame...
Muskarac koji hoce da siluje ili napastvuje zenu,devojku...uraduce to...to su ljudi bez trunke morala i ta marama im ne znaci uglavnom nista...a uzgred,fora je izboriti se za postovanje sopstvenom licnosce a ne nekim komadom tkanine...no,svaciji licni izbor...

Mesec i zvezda jesu simbol Islama a ne marama.
Nisam ni rekla da jeste,ali je deo islama i meni je to sasvim okej

Nosenje krsta za hriscane ili kapice za jevreje nije stroga verska obaveza kao sto je marama za muslimanku...sa tim da nemam nista protiv tih obelezija i bilo bi mi drago kad bi ih hriscani i jevreji nosili i ponasali se u skladu sa svojim verama.
Mozes se ponasati u skladu sa svojom verom i bez tih vristecih spoljnih pokazatelja kojoj konfesiji pripadas.Vera se nosi u srcu,ne na telu.

Necemo kao komunisti da uvodimo uniforme da se ljudi ne bi razlikovali.Mi necemo da pravimo razlike,one vec postoje i treba da ih postujemo.Mislim da je u tome bogatstvo a ne problem.Sa ovim se ljudi primoravaju da se ponasaju u skladu sa necijim tudjim pravilima da bi bili jednaki,tj zabranjuje im se da se ponasaju u sladu sa svojim pravilima,verovanjima.
Ne bih se slozila da je to uniformisanost,nenosenjem verskih obelezja ne pokazujes svoje pripadanje religiji,ako neko od njih zeli da se to zna,moze da kaze.i sam si rekao da marama nije stroga obaveza vec simbol cednosti.

Pre toga si rekla da bi se pitala u kojoj Evropi zivis ako bi se marama zabranila.
I stojim iza svojih reci.

Marama nije obavezna za nemuslimanke u vecini islamskih zemalja kao sto su Egipat,Sirija,Liban,Jordan,Pakistan,Indonezija,Malezija,...
Jos jedan razlog vise za nepravljenje cele fame oko te price.Ako marama nije obaveza,burka sigurno ne moze biti.Cica mica,resen problem.

Hriscankama i jevrejkama nije zabranjeno u njihovim religijma da nose marame,naprotiv cak je preporuceno.
Zna se ko se pokriva,opatice,monahinje,casne sestre...i pri ulasku u crkvu obicne vernice ako zele...to je sve
Selam ili Mir tebi!
Selam!
:bye:
 
Poslednja izmena:

Back
Top