Gojaznost kao psihosocijalni problem

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Gojaznost osim što je faktor rizika za brojne bolesti kao što su koronarna srčana bolest, zastojna srčana insuficijencija,hiperlipidemija, cerebrovaskularna oboljenja, bolesti žučne kese, malignomi, respiratorni problemi i sleep apnea prate i psihosocijalni problemi kao što su: manje šanse da završe dobre škole i fakultete, da se ožene, udaju, rade lošije poslove, imaju manje plate.
Šta vi mislite o ovom problemu; da li su ti podaci tačni? Šta sve trpi gojazna osoba od okoline? Kako funkcioniše psiha gojazne osobe, mlađe i starije; koji mehanizmi psiho odbrane funkcionišu u ovom slučaju?
Šta je to što onemogućava prevenciju i terapiju gojaznosti?
 
Smatram da je gojaznost pre svega zdravstveni problem pri cemu pod gojaznoscu podrazumevam BMI preko 30...ostalo ne spada pod gojaznost vec pod preuhranjenost...elem, smatram da profesionalano imaju podjednake sanse, da nemaju potvrdu suprotnog pola ali da se vencavaju bez problema i da zavrsavaju dobre skole...poslednje je apsolutna nebuloza...Njih u zivotu najskuplje mogu kostati kompleksi upravo iz razloga sto su period otkrivanja polne licnosti imali iscasen...Naravno zavisi i kojim se poslom bave, slabije ce ih primati modni magazini jel ali na primer u prosveti nece imati nikakav problem...logicno je da profesije u kojima dominira fizicki izgled nisu bas za njih...
 
ne vidim kakve veze ima sa završavanjem škole i poslom, dobro ima poslova gde je gojaznost objektivna ili subjektivna prepreka, a ulglavnom nema problema, ni za pare takođe; što se tiče udadbe i ženidbe, to čine i gojazni i negojazni, sad pretpostavljam, zapravo činjenica je da trpe veliki društveni i praktični pritisak, jer svet je ipak pravljen za prosečne ljude, a psiha je individualna stvar, neke vodi u minus nekima je to neopterećujući faktor. generalno da milsim da smanjuje i psihički i društvenu aktivnost, ali nije nikakvo pravilo...
 
Misli da gojaznost nije dobra prvenstveno zbog zdravlja, a to je najvažnije.

Što se tiče izgleda, ako je osobi važan izgled, onda neće dozvoliti da bude debela (osim ako je u pitanju zdravstveni, hormonalni poremećaj, ili posljedica lijekova i sl.)

Zdrava, samuvjerena osoba, koja vjeruje u sebe i voli život, i nema kompleksa...na svoju debljinu ne gleda kao na nedostatak.

Ono što je problem je primitivizam naše sredine koja je u stanju da osuđuje i omalovažava takav izgled...

Ali, posmatram prije neko veče svoje drugarice: dvije mršavice, a poružne, brate, iskreno i jadnu bucku...a slatka kao med i pomislih...eto, džaba njima dvjema ova linija...znači, sve je relativno.

Znači, ako zdravlje nije ugroženo i ako je osoba psihički načisto sa sobom (voli sebe), gojaznost je osobina na koju ne treba obraćati pažnju.


Naravno, ne t5reba pustiti da stvari totalno izmaknu kontroli, a kilogrami lako izmaknu...
 
Ne bih ja ulazio toliko duboko u problematiku dovoljno je sto sebe lazu da im prija to jes ne smeta visak koliki god da je..a prvom prilikom ne mogu potrcati za autobusom..ici peske uz stepenice..baviti se redovno blagom fizickom aktivnoscu..raditi poslove koji izistkuju gipkost brzinu i snagu..naci odgovarajuci konfekcijski broj..itd
 
Misli da gojaznost nije dobra prvenstveno zbog zdravlja, a to je najvažnije.

Što se tiče izgleda, ako je osobi važan izgled, onda neće dozvoliti da bude debela (osim ako je u pitanju zdravstveni, hormonalni poremećaj, ili posljedica lijekova i sl.)

Zdrava, samuvjerena osoba, koja vjeruje u sebe i voli život, i nema kompleksa...na svoju debljinu ne gleda kao na nedostatak.

Ono što je problem je primitivizam naše sredine koja je u stanju da osuđuje i omalovažava takav izgled...

Ali, posmatram prije neko veče svoje drugarice: dvije mršavice, a poružne, brate, iskreno i jadnu bucku...a slatka kao med i pomislih...eto, džaba njima dvjema ova linija...znači, sve je relativno.

Znači, ako zdravlje nije ugroženo i ako je osoba psihički načisto sa sobom (voli sebe), gojaznost je osobina na koju ne treba obraćati pažnju.


Naravno, ne t5reba pustiti da stvari totalno izmaknu kontroli, a kilogrami lako izmaknu...

Nema to veze sa primitivizmom naše sredine, to ima veze sa idealom lepote koji je poslednjih godina usko povezan sa vitkim izgledom u celom svetu . Nekada je gojaznost smatrana poželjnom, danas nije, ko zna, možda u budućnosti ponovo bude poželjna.
 
Ja to ne vidim tako...
Mnoge gojazne osobe postaju gojazne od clean zato sto imaju slabu volju i lenje su....

A posle se javljaju psihicki problemi tipa kompleksi ili neugodnosti iliti sta vec ide...ono sto ste naveli...

A kasnije moze i secer , jer lenjom i neaktivnost ne pada na pamet....
A ako je volja problem , onda ode u psiholoske, pa cak i shizoidne probleme....(kao krajnja instanca...iako je smesno vezivati debljinu i shizofreniju , ali ako ide preko koraka....posle 15 godina nije to toliko daleko....)
 
Sto ova u najprvom postu podvaljuje pod terminologijom "psihosocijalni problemi <neke osobe>", - to je zalosno, a ne smijesno. A sto ovaj u predhodnom postu podvaljuje pod terminom sizoidno, to je glupo, ali ne na neinteligentan, nego na psihicki poremecen nacin. Ako ne znate sto znace termini ni sami, a sto ih onda koristite u komunikaciji, zemljani? A sto svi o sizofreniji pricaju obicno kao da se o njoj zna sve i najvise - to je interesantno za razmisljanje. To su pravi "psihosocijalni" problemi, a ne ovo sto je tgdanijela rekla o debelima.
A najveci je psihosocijalni problem to sto iako cak i skoro svi (svi koji nisu ludi) doktori nauka tvrde da definicije psihicko, socijalno, fizicko, psihofizicko, intelektualno, psihoaktivno, hipnoidno, elementarno, funkcionalno, materijalno, zivotno, biolosko, celijsko itd. ni njima nisu skroz jasne, i da su pune neodredjenosti, laici hrve za tim da upotrebe sto vise izraza tipa neuropsiholosko, metapsihicko, epifenomenolosko, evolutivno, vremenski-uslovljeno, memorija, psihofizicko, psihosomatsko, sociopsiholosko, psihosocijalno, psihoneurolosko, biopsiholosko, psihoaktivno, mehanizam, psihodinamsko, neurofiziolosko, percepcija, apercepcija, neuronska mreza, energija, instinkt, nagon, socijalno, sociolosko, mozdani talas i dr.. Pa gdje je tu jasnost u komunikaciji? Sigurno isto gdje i u razmisljanju tih ljudi o tome,- nigdje! Niti 99% od onih koji se razmecu tim izrazima (a to sam i ja radio ucestalije mozda i nego iko koga sam vidio, jedno vrijeme) nema stvarno pojma o tome da prvo treba da se informise, pa da onda "lupa", a ne samo da lupa... ne nekad, nego uvjek, na forumima i na ulicama je jednostavno bolje upotrebiti duzi opis nego "poznat svima naucni termin" u svrhu "neopterecivanja slusaoca/citaoca viskom teksta". Pa i oni najveci alkoholicari i "propalice" i "ulicari" to znaju ***** mu mater. Koliko je samo knjiga napisano (i koliko ce jos biti napisano) o tome sta je uopste psihologija... sta (cak) logika, i koliko neslaganja postoji (i postojace) u vezi toga medju doktorima nauka, profesorima, magistrima, kad bi vi koji tako lupate termine znali, i dalje bi svi tako lupali... ne bi to promijenilo nista.
 
Poslednja izmena:
Jes , nego cemo da se drzimo knjiga pa se shizofrenija dobija iskljucivo zbog seksualnih frustracija i to u godistu do 21.
Mislim hajde da se tu i slozimo,ali o tretiranju i uopste shvatanju te shizofrenije , tu ne mogu nikako da se slozim sa danasnjim doktorima u srbiji, koji neutralisu to , dok britanci, brazilci i jos po negde to aktivno posmatraju i razvijaju...

Isto ko sto su nemci postali no1 za povrede glave, mozga,lezije, samo zato sto se nisu obazirali na opasnosti advokata i potencijalnih tuzbi, vec su to resili pravovremeno i adekvatno...

Nit prethodne poruke je dvostruka...
Jedno je da ne postoji banalna bolest, pa ni lenjost , neurednost, bezvoljnost (kao psihosocijalna) nisu uopste naivne.
Drugo je da se nagomilavanjem poremecaja i njihovim "usavrsavanjem" moze doci do nekih katastrofalnih i danas zvanicno neizlecivih bolesti...ili vezivanih samo za genetsku podloznost, ozbiljne fizioloske promene sto opet asocira na nesto sto je nepromenjljivo i nije psiholosko....

A samu pridiku ili prodiku (zavisno od narecja) i nije nesto smisleno sastavio prethodnik....
Prvo zato sto se sam toga ne drzi, drugo zato sto je sastavljena nekonstruktivno vec kriticki, a trece sto duze znaci i nerazumljivije i visesmislenije , bar na forumima....
 
ne smatram da treba svi isto da doživljavamo "idel lepote"...

Da ne bude zabune, i ja volim više vidjeti lijepo tijelo, ali imam na umu mnoge cure i žene koje se opterećuju svojom debljinom.
To me nervira: ili ćuti i skini kile, il uživaj u životu takakv kakav si

Pa ti ne smatraš, ali ga opet doživljavaš isto kao i svi :D I to je sasvim OK, nismo mi krivi, to je nešto što je posledica socijalizacije. Uticaj porodice, šire soc. sredine, kulture, medija i sl. Dok ne budemo videli debele manekenke na modnim pistama, bojim se da se ovaj ideal neće menjati, što možda i nije tako loše. Ipak su dobro poznate zdravstvene posledice gojaznosti, ali naravno, i one druge krajnosti zvane anoreksija.
 
Sve do kraja 20. vijeka gojaznost se prvenstveno smatrala estetskim problemom, a u nekim kulturama je čak predstavljala ideal ljepote - što se obično objašnjavalo time što je gojaznost predstavljala znak pripadnosti društvenoj eliti.
Ali, s vremenom su takvi stavovi promijeneni zbog razvoja tehnologije koji je skoro u potpunosti otklonio potrebu za fizičkim radom, odnosno stvorio redovne izvore relativno jeftine ili dostupne hrane. To se sve više počelo manifestirati u dramatičnom porastu gojaznosti među stanovništvom, osobito u SAD gdje je zabilježen i novi trend gojaznosti kod djece i adolescenata, koji se s vremenom počeo širiti na Evropu i razvijene zemlje.
Gojaznost je, s obzirom na svoje razmjere, postala ozbiljan zdravstveni problem, jer sa sobom povlači povećani rizik od srčanih bolesti, dijabetesa i raka koji će na duži rok društvo opteretiti velikim troškovima liječenja.

U ovoj temi me posebno zanima baš mišljenje o gojaznosti jer znali vi to ili ne ona je stvarno veliki zdravstveni problem, koji svojim biohemijskim, metaboličkim djelovanjem nanosi veliku štetu organizmu čovjeka ... naučnici to znaju ..ali u svijesti svakog pojedinca..psihički pogled svakog od nas zavisi hoćemo li nešto učiniti po tom pitanju za sebe ili ne.
Voljela bih da svi iznesu svoja iskustva, mišljenja, stavove...nepravde, osude okoline zbog gojaznosti. ...emocionalne probleme adolescenata, djece ..ljutnju, bjes, tugu..bilo kakvo osjećanje u vezi gojaznosti...jer kako je moguća da sa jedne strane nauka dokazuje veliku štetu, potencijalne faktore rizika (enormno smanjenje faktora rizika za koronarnu bolest nakon prelaska na mediteransku dijetu..primjer..) za zdravlje..Prevencija gojaznosti je svakodnevna obaveza medicinskog radnika, velika sredstva i napori se ulažu u ovu problematiku....a iz pročitanih postova vidim da se gojaznost "smatra" simpatičnom osobinom..uglavnom.
Neko je dobro napisao ..."ukoliko ne ugrožava zdravlje" ...ali ga ugrožava.
Pa totalno negiranje psihosocijalnog problema gojaznosti ....kako može neko "toliko" da ne razumije (ili se pravi da ne razumije), pa još neka priča o stručnim izrazima...
..ne najbolje da ni ne učimo pisati ni čitati ...da ti i to ne bi bilo previše stručno loraz..lai..
..hajde da izbacimo svu nauku..čak i onu koja ti je dala lorazepam...
Pa zar gojaznost stvarno ne pravi nikakve probleme nikome?
...a "psiholoski, pa cak i shizoidni problemi" koje je nave TP su daleko bliži stvarnosti što se ovog problema tiče...bar u praksi....
 
Razmišljala ja tako, izdvojili tolika sredstva, zahtjevaju od nas da sprovodimo prevenciju koja uključuje gojaznost, pušenje,i još neke medicinske parametre..a u stvari gojaznost izgleda nikome ni ne smeta, čak je simpatična, ponekad i poželjna.Češće se biraju gojazni partneri nego oni ekstremno mršavi, slično je i sa nalaženjem posla, valjda i ostalim....Ljudi koji puše, piju alkohol, imaju BMI preko 30 su bolje prihvaćeni u našoj okolini od onih koji niti puše, niti piju alkohol, pa čak ni kafu i imaju BMI ispod 25 ...ponekad me čak dođe sramota kad moram sve to odbiti u društvu u kojem moram trenutno biti ....
..e, a kada osoba dobije dijabetes melitus, visok krvni pritisak, anginu pektoris, moždani udar ili infarkt, onda fino sluša sve savjete...počne se naglo mršaviti...baviti rekreacijom,napuštaju se cigarete i konačno se prihvati sve ono o čemu mi izgleda bezveze trebamo pričati svo vrijeme...
..pa koji vrag da ja onda radim tu prevenciju?...
..utrošen trud izgleda da će imati malo efekta, bar za sada....koliko je potrebno da se promjeni i formira zdravstvena svijest jedne populacije?...baš se pitam...
 
Evo kad gledam wipeout cim vidim debelu osobu znam da ce biti smeha..ne sto volim da se smejem drugima nego je ocigledno da ne moze napraviti normalan korak i pokret..kad padnu to ne moze ustati..boje se jer znaju da nisu sposobni napraviti napor koji je drugima normalan..do daha tesko dolaze..tuzno i za zaljenje da sebe ne mozes drzati u rukama
 

Back
Top