Da li je losa vestina/sport ili je los vezbac?(obavezno procitati uvodni post)

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.401
Da li je losa vestina/sport ili je los vezbac?
Da li je vestina/sport dobar a ne sam vezbac??

Pitanje koje su se zapitali mnogi.........Sta je to sto ne stima?????

Da li vestina pravi borca ili borac pravi tj promovise vestinu????

Dal li vestina od krhkog slabog coveka pravi opakog samouverenog borca ili pak jak stamen opak borac je zasluzan zato sto je neka vestina veoma popularna?????

Sta je od ta dva u pitanju???

Dobro razmislite jer nije sve tako bas ocigledno kao na prvi pogled kad se kaze.....

Znam da ce mnogi odmah reci bez razmisljanja ma ne postoji losa vestina postoji samo los vezbac.....Ali da li je to stvarno tako?

Da li neki veoma uspesan bokser moze da bude uspesan u recimo rvanju???Ili npr u wing chunu????

Ako je uspesan jel to on zasluzan ili je vestina/sport dobra??
Ili ako je neuspesan da li je opet on kriv jer je los ili je pak ta vestina losa tj sport????

Pitanje je veoma kompleksno.......

Neko moze trenirati Judo ili Krav Magu ceo zivot i da bude veeeoma neuspesan i onda da pocne da trenira Karate i da postane veeeoma uspesan???

E sad se postavlja pitanje - Sta tu nije bilo u redu???Dal je bila losa vestina/sport - ne primenljiva,nerealna ili pak za potrebe te vestine nije sam borac odgovarao po njegovim kvalitetima - visina tezina snaga,pokretljivost,kondicija,eksplozivnost......

Zasto su nastale MMA - Pomesane Borilacke vestine - Sta se podrazumeva pod time kad oni kazu da iz svake vestine uzimaju ono korisno a izbacuju ono sto nije korisno??
A zasto onda mi koji treniramo samo jednu BV treniramo to beskorisno u njoj??

A ako mislite da ovo nije tacno a zasto onda neko sa samo tom jednom njegovom vestinom ne udje u ring/kavez da se bori sa MMa protivnikom??? - Pa usli bi oni neki su cak i pokusali ali lose su prosli???

Znaci nesto tu ne valja...................................................

I sam Brus Li je rekao u intrevjuu 5min:43sec


So what I'm saying, actually, you see, it's a combination of both. I mean here is natural instinct and here is control.
You are to combine the two in harmony. Not...if you have one to the extreme, (ovde misli na cist zivotinjski instikt) you'll be very unscientific.

If you have another to the extreme,(ovde misli na borilacku cestinu) you become, all of a sudden, a mechanical man...no longer a human being.

So it is a successful combination of both, so therefore, it's not pure naturalness, or unnaturalness.
The ideal is unnatural naturalness, or natural unnaturalness.

Covek ako mnooogo vezba neku vestinu i upraznjava tradicionalne dogmatsk forme pokreta blokova i udarca postaje mehanicki robot - to nije prirodno ali isto pak ako nema bukvalno nikakav sistem borenja postaje neartikulisan kao zivotinja.....

Zasto je Bruce Lee izmislio Jeet Kune Do - Style without a tyle -
Probao je mali milion stilova vestina i sportova - i svakom je nasao zamerku....

Znaci sve te vestine ne valjaju ili ne valja Brus Li tj nije talentovan i nema pojma????
Sta je sad od ta dva tacno???????????????

Svi znamo da on skoro najvise u svom sistemu borenja koristi wing chun.....
A zasto ne koristi samo WC kad je po mnooogima ovde WC nezamenljiv nego ga je toliko modifikovao da je to na kraju postao Jeet Kune Do???????

Ovo je bas duboko pitanje i pokusajte da duboko razmilite pre nego sto odgovorite
 
Mislim da je svaka veština dobra na svoj način. E sad, nekom više leži parter, nekom udarci rukama, nekom udarci nogama, sve je to individualno... Nekom možda ništa ne leži (ili i od tog što mu leži, leži mu 5%). Ali svakako da ne postoji loša veština, samo loš vežbač, mada ni vežbaš ne može biti loš, nego jednostavno apsolutno nezainteresovan.
 
Mislim da je svaka veština dobra na svoj način. E sad, nekom više leži parter, nekom udarci rukama, nekom udarci nogama, sve je to individualno... Nekom možda ništa ne leži (ili i od tog što mu leži, leži mu 5%). Ali svakako da ne postoji loša veština, samo loš vežbač, mada ni vežbaš ne može biti loš, nego jednostavno apsolutno nezainteresovan.

A sta to znaci konkretno LEZI ili NE LEZI????
Jel ima to veze sa fiziologijom ljudi ili st???

Ali svakako da ne postoji loša veština
pazi sad: Evo ja sad izmislim neki sistem borenja koji je vecini ljudi smesan...i neupotrebljiv

Sad cu malo da banalizujem ali samo da bih ti objasnio
Evo ja npr izmislim BV u kojoj se dubi na glavu i tako bijes protivnike.......Noge su ti ruke a ruke noge.........

Ili napravim vestinu koja ce samo da forsira levu ruku i levu nogu (a desne da se ne koriste)

I sad vecina ljudi provali da time ne noze da se odbrani na ulici

Po tvojoj hipotezi
Ali svakako da ne postoji loša veština

Da li je moja vestina stvarno losa ili ste vi svi glupi smotani i nezainteresovani??????


mada ni vežbaš ne može biti loš, nego jednostavno apsolutno nezainteresovan

I ovo je iskljuciva izjava.......

Imas ti ljude koji se trude iz petnih zila i zainteresovani su 100% cak se i uzivljavaju toliko da ponekad prelazi u patologiju - ali opet imas brdo njih koji su losi vezbaci.......Tj losi su borci - E sad ne mislim da se tu bas radi o nezainteresovanosti...pre ce biti nesto drugo

E sad pod 2 ako po tebi
Ali svakako da ne postoji loša veština
Onda znaci da je svaka vestina dobra a ako je svaka dobra onda su sve vestine jednako dobre i jednako primenljive.......A ako nisu onda je jedna bolja a jedna gora...
E sad uzmimo ovu sto je gora...
Po cemu je ona gora???
Znaci nesto ne valja u njoj
Cim ne valja nesto znaci da nije skroz tacna izjava svakako da ne postoji loša veština ....Ko zna mozda krivica i nije toliko na vezbacu...mozda je on dobar ali ga losa vestina (ili pak ono lose u njoj) sputava da on bude los borac.......Mozda ti ta vestina skracuje mogucnosti pa kao sto je rekao Brus Li postanes Mechanical man - [postanes isprogramirani robot sta da radis a sta ne - a to nekako ogranici tvoje mogucnosti.....


Teska je ovo tema..........

Cak je i filozofska.......

Ne verujem da ce na ovoj temi biti mnooogo polemisanja.........

Ali bih voleo kad bi se nekoliko ljudi udubili pa da vidimo dokle cemo doci......
 
Pa hajdete ljudi zasto ne pisete?????

Na svakoj uopstenoj temi se brblja sve i svasta i svi pisu i spamuju a kad se otvori posebna tema jer autor pomisli da bi o tome mnooogi rekli nesto ono tajac......

Ovde samo pisemo Lav i ja....

A vecina vas je bar jednom izvalila kako on zna da je uvek vezbac los jer losa vestina ne postoji - braneci svoju vestinu......
A neki su i izjavili da je vestina losa a ne vezbac - braneci sebe da on nije los a ustvari je on los i netalentovan vezbac pa mu vestina kao kriva.......


POD 2
Ja stvarno ne razumem bilo koja tema da se otvori u kojoj se pokusava da se unapredi vestina,resi neki problem,edukuje masa,otkriju nove stvari,uopede vestine,otkriju nedostaci i prednosti - NEMA NIKOGA......

Ali zato uvek se javljaju brzinom svetlosti oni koji treba da pljuju i jos brze oni koji treba da odgovore na pljuvanje.......Za to vas nikad ne mrzi da uradite jer *** time se leci sujeta i kompleksi.......

Neko otvori temu o Prokletstvu BV i umesto da se tamo javi vecina vas i da pokusa da sagleda gde je problem - neeeee taj problem se zataskava,tamo nece niko da pise ali zato nastavljaju da pljuju po svim drugim temama.....

Znaci niko nece da unapredi neku vestinu - ovi jedni lece samo komplekse i nekulturu a ovi drugi samo gledaju da se dooobro izreklamiraju,izmanipulisu iznahvale svoju vestinu i osisaju ovce jer su videli da tu lezi debela kinta za ciribu ciriba trange frenge neke egzoticne vestine za koju ne zna 90% ljudi pa samim tim nema ko da ih pregleda i utvrdi njihovo znanje.......
 
Da li je losa vestina/sport ili je los vezbac?
Da li je vestina/sport dobar a ne sam vezbac??

Evo ,kako ja to vidim: Svaka bor. Vestina je nastala spojem ljudskog uma i prirode ,koja okruzuje pojedinca ili grupu ljudi, a koji(a) opet vrse proucavanje coveka i njegove mogucnosti i sposobnosti i pokrete iz prirode....Ako svi malo bolje razmislimo ,setit cemo se izjava Brus Lee-ja i ostalih velikana bor. Vestina ,koji kazu ''brzinom vetra se povuci'', ''snagom tigra napadni'', ''pokretom orla'' itd, i sl....Tu se kod naroda Azije jos pridodaje filozofija zivota ,coveka i prirode, oni razumeju o cemu pricaju....Zapadnjaci, slabo...osim onih koji su se nasli u takvim filozofijama ,kroz zivotne tokove. Dal' je rec o bor.Vestinama,
Yogi, Atletici....malo vazno....nasli su smisao koji su trazili kroz zivot.
E, sad....svaki covek gresi i to mu je u prirodi...tako da onaj koji stvori bor. Vestinu na bazi
anatomije i zivotinja tj. Prirode i stvori pokrete koju ce trenirati osobe koje smatraju da su nasle pravu stvar za svoje telo...Ne mora da znaci da je ta vestina ili osoba koja ju trenira losa ili dobra. Zasto ?!? Zato sto po mom vidjenju glavni faktor lezi u ljudima.............
Osoba ,koja smislja odredjenu vestinu je pametna i mastovita, ali tamo neko smislja jos neku vestinu (novu) ,a ta osoba je mozda malo za korak bolja od prethodne , jer ima tu istancanu nit ...ukus ...osecaj za pokrete, nesto sto prethodna(I) nisu uvideli. Dakle ne pricam da je ta(j) pametniji ,vec da svako ima sposobnosti za odredjene stvari ili zapazanja i to prenese u delo. Ono sto zelim reci je da je glavni faktor u celoj prici MOZAK. Svaka vestina je za sebe dobra i oni koji ih treniraju ,ti se dalje usavrsavaju i unapredjuju je....nesto se doda, nesto oduzme i nastanu Krav Maga , MMA, Kyoko-Karate
i sl. Vestine. U pitanju je ,dakle mentalni sklop individue ,koja luta kroz bor. Vestine i trazi sta je za njega(nju) , idealno, a to opet ima veze sa olujama u mozgu ,koje stvore reakcije na licima osoba koje pokusavaju da se nadju u odredjenoj vestini. Dal' je to uzdah
(koji ne odgovara onome sto je trazio), ili dizanjem obrva, rastezanjem usana sa strane,
podboci ruku na obraz ili bradu i polu-pospanim ocima gleda neciji trening.....sve su to pokreti koji se manifestuju kod osobe(a) ,koje su u potrazi za vestinom u kojoj ce se pronaci i uzdici....stvoriti od sebe licnost ,a danas sutra i ime kroz sport.
Recimo meni u mentalnom sklopu nikako ne ide Rvanje ili Judo, JIu -Jica...ne ide probao sam ,ne pronalazim sebe, to ne znaci da su te vestine lose , ne, naprotiv jako su dobre .
Isto tako ne moze se reci da je Wingcuista bolji od Dzudiste....npr; Osoba koja trenira Wing Chun svajzne Judi-stu, ovaj ostane na nogama...dohvati Wingcuistu i prospe ga po zemlji ....sta to znaci ??? Da je Wing Chun los , NE ....vec momak psihicki nije dorastao
Judisti . Da je mogao zadati udarac u predeo koji rusi snaznog coveka , ali ne ,od straha se paralisao i udario ga je u deo koji ga je ostavio na nogama, jakom DZudisti sa jakim vratom to ne predstavlja problem. O ,tome se zaista moze mnogo govoriti...mislim na primere, ali po mom misljenju rec je o mentalnom sklopu . Npr; neko nista ne trenira ,ali ima urodjenu brzinu i snazan udarac....i , dodje do okrsaja sa nekim ko trenira sve i svasta....bam i ovaj ''Rocky Balboa'' ode u svet snova ili kod Manitua . MOZAK je odgovor na nasu spremnost.................
 
Black crown,
Npr; neko nista ne trenira ,ali ima urodjenu brzinu i snazan udarac...

Ovo sam i ja zapazio cesto......Obicno takvi ljudi i ne treniraju nista jer im maltene i ne treba nikakav trening...Mogu da prebiju skoro sve ljude na ulici i vecinu boraca stp treniraju nesto.....I takve osobe veoma brzo dobiju respekt u svom gradu kao opasni momci,frajeri,fajteri i sl......Medjutim sve ih to ponese pa postanu ili mafijasi ili dileri droge ili zelenasi upadnu u lose drustvo i zavrse sa metkom u glavi.........

A ovo ostalo - jel mislis da mozda da neko ima odredjeni fizicko-mentalni sklop za odredjenu vestinu??? Evo lepo si rekao primer judiste - ne moze da bude neki zgolja dobar dzudista jer jer to u principu snagaski sport a i ne moze neka strvina od 115 kg pretezno sala da bude dobar wc borac kad se tu trazi brzina hitrost okretnost tehnika protiv snage.....Snaci to je cista fizika - on sa 115 kg ne moze da bude hitar i brz eksplozivan kao neki lik sa 70 kg ciste misicne mase koji trenira wc.....Mada u judou i rvanju bi ga ovaj tromi debeli pojeo....Kao i u boksu....

Uostalom zasto postoji kategorizacija po tezini u vecini sportova/vestina???

Nika mi to nije bilo jasno

Yebeem ti ja tu vestinu sport ako je onaj jaci i nije kod mene u kategoriji a tezi je 10 kg.....
Znaci njegovih 10 kila sala je bolje od moje vestine koju treniram ceo zivot pa kao "nije humano" da budemo u istoj kategoriji.......
Prema tome mnooogo mi "smrdi da su BV i sportovi svrsishodni uopste.......

Uvek mi je bilo smesno kad neki lik osvoji prvo mesto do 65 kg tezine u bilo kojem takmicenju i ono kao k u r c i se najjaci je ima zlato a metar i zilet 20 kg sa sve krevet jeste da je on bio najjaci od svih koji su metar i zilet i imaju 20 kg sa sve krevet ali svako bi ga onesvestio na ulici sa jednim kroseom...........

Nikad mi nije bila jasna ta kategorizacija po kilogramima sala......
 
Koja je verovatnoca da se na ulici pobijes sa nekim MMA borcem.I to 'besmisleno' sto treniras ce ti svakako vise pomoci od onoga koji ne zna nista o borilackim sportovima.
Znaci,ti si recimo dzudista i pobijes se sa nekim debelim likom,ti ces koristiti samo dzudo?Hmm,prilicno glupo,u realnoj borbi ces prvo krenuti pesnicama(ja bih tako uradio),ako bi doslo do nekog klinca upotrebio bi svoje znanje.
Bitno je da znas da se bijes i da razmisljas u tom momentu,a ne koliko jak udarac imas,ja licno poznajem tipa koji nikad nista nije trenirao,ali kada se bije to radi iskljucivo nogama,onaj ko ga ne zna pomislio bi da je profesionalni karatista,neverovatan rad nogu ima,tip ima mozda 75 kg,tukao je meljove od preko 100 kg kao od sale,ume da se bije,i sto je jos bitnije neverovatno kakve batine ume da istrpi.Zato se danas vecina njih klanja od njega,jednostavno ne smeju da se pobiju sa njim.

Vazno je kretanje u tuci,koordinacija u prostoru i psiha na samom vrhu.
MMA borci su pravi primer za to,batine koje oni trpe bi svakog 'obicnog' coveka dovele do nekih teskih povreda ili smrti.
 
Poslednja izmena:
@Bru zLi
Pa znas sa tim kategorizacijama nude ljudima opravdanje kad dobiju batine na ulici kao izgovor za to sto je neko jaci ili bolji borac.:mrgreen:
Po meni je to ovako...priroda/Bog (kako kome) ti je odredila visinu, do nekle jacinu, brzinu itd. Treningom mozes neke stvari poboljsati kao brzinu, snagu, reakciju, razgibanost....ali da budes veci nego sto jesi to tesko, na primer ako si 170cm i samo 65kg onda mozes da poradis na snazi i da nabacis neku vecu kilazu u misicima, ali ne i da budes veci, ali sa 170cm i 90 kg misica nisi vise brz itd. Yebiga, svako mora da ucini najbolje od toga sto mu je priroda dala, a ne da se vadi ako izgubi on je bio tezi i veci itd.
Ako izgubis nije sramota, jaci je uvek neko ili bolji pa sta. Nastavis dalje sa treningom i to je to. Niko nije nepobediv i nijedna vestina ne postoji koja moze da napravi Supermena od tebe.
A sto se tice dali je vezbac los ili vestina, to je tesko pitanje. I jedno i drugo. Sledeci put cu pisati o tome. Mnogo ima u vezi toga da se pise a iskreno me mrzi sada...
Pozz
 
Poslednja izmena:
@ Brus li

Ego i Rat.Ego je taj koji svemu sto radimo u zivotu daje znacaj i rangira stvari u nama prema vremenu i zelji utrosenoj na iste stvari.Tako da on gospodari uciteljima i ucenicima vestina i uskogrudo(u vecini slucajeva) usmerava i jedne i druge u zatvoren sistem koji ne evoluira i sami tim postaje zastareo.

A rat je bio i ostao otac i majka svi borilackim vestinama i usavrsavao ih kroz vekove.

Da se razumemo borilacke vestine su postale zastarele i prevazidjene kada je opalila prava kubura i kada su ratovi poceli da se vode sa distance.

U danasnje vreme borilacke vestine su (bilo koja,cak i mma) zatvorene i usmerene na pobedjivanje protivnika u toj disciplini, jer nema ratova,bojeva i prilika da se dokaze nihova stvarna vrednost.

Sto se vestina tice mislim da je bitnije kod koga treniras i kakav je trener,(da li je "otvoren" ili "zatvoren za usvrasavanje) kada se tenira kod "otvorenog" trenera on pospesuje ljude da eksprimentisu i usavrsavaju sebe(ne vredja druge b.v. zeli i on nesto da nauci ako nezna itd, nema nista protiv da mu ucenici treniraju 2 b.v.), pomzae im da nadju svoj put u borenju, dok zatvoreni .... je robot.

Mislim da nema losih i dobrih vestina ili vezbaca nego dobrih i losih ljudi.
 
Pazite ljudi, jeste lepo i fino reci da ne postoje dobri ili losi vezbaci ili dobre ili lose vestine, ALI na primer nije svako ko je u zivotu igrao fudbal bio dovoljno dobar da postane novi Ronaldo ili da je svako ko da kos sposoban da zaigra u NBA ligi, a komoli da postane sledeci Dzordan.
Tako da imate i u borilackim vestinama smotane, ne taletovane ljude kao i u svakoj drugoj slobodnoj aktivnosti. Neko ne ume da plese a neko ne ume da igra fudbal,opet neko ne ume da trci kako treba itd.
A sto se vestina tice, do nekle se slazem sa izrekom da je svaka vestina dobra, svaki automobil je bolji nego nikakav, Ali i medju njima ima razlike u kvalitetu,obradi,brzini,liniji,snazi,ceni itd.
Tradicionalne vestine kao Japanske,Kineske,Koreanske,Tajlandske itd imaju problem sto se poducavaju na nerealan nacin. Nove moderne varijante kao Elite Program,Krav Maga,Jeet Kune Do itd, se sastoje od tradicionalnih,ali je razlika u pristupu vestini. Inace ih Nemci zovu i Hybrid vestine....
Nema kimona ili bosonogog vezbanja, nema meditacije itd, polaze se na vrlo kratke i jednostavne tehnike, radi ubrzanog ucenja.

A recimo Bor.Vestine se uce iz ljubavi prema pokretima i iz ljubavi prema toj ili tim nekim vestinama, ali se mora reci da mnogi tradicionalisti nece to da uvide, jer su zaludjeni i nisu spremni da isprobaju to nesto protiv nekoga ko je otvorenog duha.
Recimo ja sam potekao iz tradicionalnih vestina Karate i Dzudo kao klinac, kada sam prvi put usao u Muay Thai skolu,ja sam takve batine popio da sam se prvo razocarao u vestinu, kada sam sagledao da mi naprimer nije Karate kriv sto ne pali samo zato sto je to Karate, nego sto se naprime retko kada vezbaju Lowkick-ovi, ili se udara sasvim otvoreno, recimo Giako Zuki je vrlo otvoren udarac, dok u Boxu se spusti glava iza ramena i odmah povlaci pesnica itd.
Mislim da se razume sta hocu reci.
Kao sto je Brus Li rekao, danasnje vestine su ukrutile ono sto je nekada bilo tecno, i nevode nas nikuda. Karate moze vrlo efikasan biti, (za sve one koji vole da pricaju o MMA-u eto im Leoto Machida kao primer Shotokan Karatiste) ali se mora kao prvo suociti sa slabostima svoje vestine, jer svaka ih ima!!!Pa onda poceti da se prilagodjava sopstvena vestina tim nekim potrebama. Tako je nastao MMA, Boxer ja naucio da se rve i da pravi poluge i korisi udarce lakta i kolena, i obratno, rvac je poceo da pravi poluge i udara svime sto ima itd. Tako bi trebale sve vestine da se razmenjuju. Kako je dan danas postalo obicaj sa takozvanim kros treningom, mislim da za 100 godina nece vise biti tradicionalnih vestina, nego samo vestine samoodbrane goloruko i naoruzano.
 
Poslednja izmena:

Back
Top