Породице жртава, ипак, не праштају НАТО-у

КУРЂЕЛ

Primećen član
Banovan
Poruka
668
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Porodice-zrtava-ipak-ne-prashtaju-NATO-u.sr.html

Породице жртава, ипак, не праштају НАТО-у
Нема ни говора да ћемо уласком у ту алијансу сазнати пуну истину о разлозима убијања цивила, каже Зоран Миленковић, чија је ћерка страдала у бомбардовању Варварина
Мишљење које је изрекла Жанка Стојановић, мајка Небојше Стојановића, једног од настрадалих радника РТС-а у НАТО бомбардовању 23. априла 1999. године, да би улазак Србије у алијансу која нас је тукла „допринело откривању пуне истине о погибији 16 радника РТС-а” не подудара се са ставовима неколико чланова породица жртава НАТО агресије који су јуче дали изјаве за „Политику”. Тако Зоран Миленковић, отац Сање Миленковић, која је имала 16 година када је страдала у бомбардовању Варварина 1999. године, каже за наш лист:
– Нема ни говора да ћемо уласком у НАТО сазнати пуну истину о разлозима убијања цивила, о томе ко је и када то наредио, одобрио, ко је циљао на невин народ, на цивиле. Сетите се како су људи страдали на варваринском мосту, који није био никакав војни објекат. Није било војске ни у близини, ни нешто даље, већ само народ који је дошао у цркву на верски празник. Време чисто и људи као мете видљиви, а направили су масакр. Покушали смо све, уз помоћ пријатеља из Немачке, нарочито адвоката, да дођемо до истине, али НАТО ни судови не могу натерати да саопшти пуну истину. За њих је, кажу, тај мост био легитимни циљ, а људи колатерална штета. А ми смо били жртве. У сваком случају, уласком у НАТО се ништа не би добило у погледу пуне истине. О уласку у ту алијансу се другачије разговара. Свакако је потребан референдум. Ако и уђемо у НАТО, убеђен сам да се ништа неће променити у погледу истине о бомбардовању.
Да подсетимо, напад на Варварин догодио се усред бела дана, 30. маја 1999. године. Миленковић већ годинама, као председник општине Варварин, организује помен за свих десет жртава, масакрираних на мосту, уз окупљање рањених, родбине настрадалих и бројних представника из земље и иностранства, нарочито из Немачке, земље чији су адвокати подигли тужбу против владе своје земље у оквиру пројекта „НАТО жртве туже за одштету”. Погинула Сања у то време, 30. маја 1999. године, била је ученица Математичке гимназије у Београду, а у 13.05 часова, на верски празник Духови – Света тројица, прелазила је мост с другарицом.
Трогодишња Милица Ракић из Батајнице отишла је 17. априла 1999. године увече у купатило. Убрзо потом, део једне од касетних бомби које су изнад Србије бацали авиони НАТО-а пао је поред зграде у којој је живела. Гелери су се разлетели, доста их је улетело и у купатило породице Ракић, а повреде су за девојчицу биле фаталне. Двадесетогодишњи Алекса Ракић, Миличин брат, каже да су његови родитељи Душица и Жарко одлучили да не дају више никакве изјаве за јавност о томе.
– Ја сам лично против уласка у НАТО. Не би требало да приступимо НАТО-у пре свега због онога што су нам урадили пре 11 година. Они су бомбардовали нас и ми сад треба да трчимо код њих? Како они могу да истражују свој злочин – пита се Алекса Ракић.
У Нишу је током бомбардовања, у пролеће 1999. године, погинуло највише цивила. Седмог маја те године бомбардована је и болница, односно Клинички центар и зграда Института за патологију. На ободу болничког круга је кућа породице Ђорђевић и у дворишту је од касетних бомби и експлозији авионских пројектила живот изгубио Божидар, чија супруга Слободанка о уласку Србије у НАТО каже:
–Не, никако НАТО. Зар да наша земља, која је тако тешко страдала од авијације Северноатлантске алијансе пре 11 година, сада пристане да уђе у чланство? Сматрам да то питање и не треба ни да се поставља.
Наша саговорница истиче да никаква истина о страдању жртава не би била откривена уласком Србије у НАТО.
– Па све се зна и ту ништа нема новог да се открива. НАТО је под плаштом одбране наводно угрожених цивила на Косову бомбардовао цивиле у Нишу, Београду, Новом Саду, Сурдулици, Варварину... То је истина. Уосталом, зар више пута последњих десетак година није већ речено да је основни разлог агресије на нашу земљу било разбијање остатака Југославије и Србије. У томе се успело и не знам коју би то истину и ко то сада и од кога добио – каже Слободанка Ђорђевић.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
И ако нас власт покушава на разне начине убедити, да требамо заборавити.....
Не можемо....Ране су сувише дубоке и свеже....
 
Bombardovanje je bilo najavljeno.Milanovic ih je svesno ostavio u zgradi,zrtvovao ih je....a on je iz DS-a,Tadicev covek,jel tako?

O cemu ti pricas bre??? Ko je smeo da bombarduje suverenu zemlju? Ko je bombardovao suverenu zemlju bez odluke SAVETA BEZBEDNOSTI? Slobodan Mislosevic da je nije bombardovao? Djindjic je dovikivao zloncicima da udre jos jace po Srbiji!
 
Da li si gledao CNN,BBC?Lepo je receno daje to legitiman cilj?Znao sam ja,znao si ti a nije znao Dragoljub Milanovic?Zasto su ga onako razvlacili 5.10.-og?Daj,Bole,nemoj da si slep kod ociju,nemoj da si kao Tihi....

Колико сте спремни на понижење.Тражите оправдање за зликовце којима трчите у загрљај.
 
Alo Srbine!!! Milanovic je znao da ce da gadjaju RTS!!! Na kom jeziku da ti napisem da ti udje u glavu?!

Srbine to uopste nije ni bitno, bitno je da nije bilo povoda da bombardovanje pocne, bitno je da su ONI gadjali Srbiju bez odobrenja SB. Utuvi sebi u glavu da su oni zlocinci. Da nije bilo njih ne bi bilo ni Milanovica.
 
Драго ми је да је до јавности дошло мишљење, других чланова породица настрадалих, да не буде да је једина
у НАТО агресији изгубила дете Жанка Стојановић. Btw. та госпођа се својим хистеричним иступима,
неурачунљивим коментарима и викањем у микрофоне разних телевизија многима попела на врх главе, обашка
што је крајње неумесно, од медија, што су увек и готово искључиво питали њу за мишљење. Уопште је крајње
непримерено када неко искочи из тоталне анонимности и постане медијски познат у таквим околностима, уместо
да у тишини и без медијске помпе оплакује свог сина.

Дакле, наравно да поздрављам родбину пострадалих, која злочин НАТО армаде, никада неће заборавити и то им
је један од мотива, зашто не желе да виде нашу државу као чланицу ове војне алијансе.
 
za nekog ko se 28.januara registrovao mnogo se razumes u stanje ovog foruma, reputacija! :)

Ebg,zdrava logika...:)


CELA SRBIJA JE BILA LEGITIMAN CILJ

sta to znaci ? da smo svi trebali da pobegnemo u sume?


Ne,to znaci da smo trebali da odvedemo 2 hiljade dece iz vrtica u RTS i pustimo da ih pogode,pa onda da prikazemo svetu tu sliku....
 

Back
Top