Istočnjačke Borilačke Veštine

mladja

Primećen član
Poruka
536
Voleo bih da otvorim raspravu na temu Istočnjačkih Borilačkih Veština, kod nas i na Zapadu uopšte, trenirate li neku od njih, i koliko su nam one potrebne, i možemo li ih istisnuti i zameniti nekim Zapadnim Borilačkim Sportovima i Veštinama.
Interesuje me da li ste u borbenom treningu primenjivali aktivan rad sa tegovima, BodiBilding, koliko i kakve ste rezultate postigli?
Može li se, i da li je korisno to koristiti, vaše iskistvo?
 
Tipicno za "navucene" pripadnike IBV da druge ljude optizuju za za netoleranciju. Takodje je tipicno i otvaranje "paralelnih saveza" i tome slicno tako da ne cudi ovo otvaranje iste a navadno razlicite teme.
Ako neko zeli da poklapa ostale on ce to raditi kako na ovoj tako i na svakoj drugoj temi tako da se otvaranjem iste teme nista ne resava.
 
Maitre des Armes:
Tipicno za "navucene" pripadnike IBV da druge ljude optizuju za za netoleranciju. Takodje je tipicno i otvaranje "paralelnih saveza" i tome slicno tako da ne cudi ovo otvaranje iste a navadno razlicite teme.
Ako neko zeli da poklapa ostale on ce to raditi kako na ovoj tako i na svakoj drugoj temi tako da se otvaranjem iste teme nista ne resava.
Nije problem u IBV, već u nerazumnom odbijanju svega šta se ne razume, pa makar to nikada i ne probali. Da su IBV toliko negativne i štetne, ne bi bile svrstane u sve svetske vojne i milicijske škole, već bi se trenirao Boks i Rvanje. Ja sam za to da se od IBV uzme ono najbolje, ono šta nama najviše leži i odgovara, i da se ukombinuje sa onim šta se radi kod nas. Nisam za krutost ni po pitanju IBV, ni po pitanju ZBV, već za kombinovanje, svega šta nama, i po konstituciji i po mentalitetu odgovara. Moraš biti malo fleksibilniji, a ne da gušiš svako mišljenje koje nije u skladu sa tvojim.
 
Mladjo, da prvo odgovorim na tvoja pitanja kojima si otvorio post. Da, trenirao sam istocnjacke vestine i trening kombinovao sa teretanom kao (suvim treningom). To jest i sada treniram posto rusiju racunam u istok. O rezultatima kada dizem i kada ne dizem tegove ne mogu da govorim. Razlika se primecuje - nekad pozitivna a nekad i negativna. Postoje razni pristupi rada sa tegovima. Danas mislim da je Pavel Tsatsouline "smrt u diskoteci" za kombinovanje sa borenjem - ali ruku na srce jos uvek sebe nisam naterao da pratim neki program sa bukagijama.

Ipak osnovni "suvi trening" po meni bi trebao da bude trcanje, pre tegova.

E sad dalje:
mladja:
Nije problem u IBV, već u nerazumnom odbijanju svega šta se ne razume, pa makar to nikada i ne probali. Da su IBV toliko negativne i štetne, ne bi bile svrstane u sve svetske vojne i milicijske škole, već bi se trenirao Boks i Rvanje.
Ovde nisi u pravu. U belosvetskim vojnim i policijskim skolama itekako se treniraju boks i rvanje, kao i dzudo, dziudzica i slicno. Ja sam to nerazumno odbijanje svega tudjeg primetio pre kod istocnjaka nego kod zapadnjaka. Zato su im se vestine obajatile pravo da ti kazem. Cast retkim, ali izgubile su malo korak sa modernim svetom. A u tim retkima cesto su velikim delom u usavrsavanju (modernizaciji) ucestvovali zapadnjaci - evo recimo brazilska dziudzica ili shootfighting. Opet treba imati rezervu koliko su Gracie zapadnjaci na primer. Definisi sta spada u istok, a sta spada u zapad?

A o duhovnosti genocidnih naroda glavoseca gledano u kontekstu vremena kada su istocnjacke vestine nastajale - stvarno nema potrebe da komentarisem bilo sta.
 
E Mladjo, jesi li sluzio vojsku? Ako jesi, setices se da je to jedna od najokostalijih sredina u kojoj se vrlo tesko i sporo prihvataju novine, tako da je isti slucaj i sa IBV, tj. borenjem u vojsci. U jednom trenutku su karate i dzudo usli u program obuke (i to ne bas vojski vec pre svega vojnih skola), pa iako nisu bili dokazani na bojnom polju i dalje se koriste. Drugo, sam motiv uvodjenja bas tih i takvih vestina u doticne skole nije slucajan, ali ni to da oni nauce da se bore. Prosto u vojsci i policiji se trazi trenutno i bespogovorno postovanje autoriteta i izvrsenje naredbi, a to je ono sto se u IBV itekako driluje i primenjuje.
Uostalom, W.E.Fairbairn je jos za vreme II svetskog rata uocio nedostatke dzudoa i dziudzice, pa je morao da raznim modifikacijama stvara Defendo kojem je poducavao prve komandoske jedinice u svetu, tj Britanske. I uopste, i dan danas upravo jedinice tog tipa, male, fleksibilne i relativno slobodne od glomaznog vojnog administrativnog aparata, primenjuju raznorazne druge metode borbe, a ne gore pominjane.
Najzad, zasto bi bas vojno-policijska upotreba bila merilo kvaliteta vestina golorukog borenja? Ja vec odavno tvrdim da ogroman broj ljudi ima zapravo potpuno pogresnu predstavu o ulozi i prioritetu toga u vojsci.
 
Cuj Hetmane, pa ljudi generalno i imaju pogresno misljenje o tome sta se desava u raznim specijalnim vojno-policijskim formacijama, posledica previse "Rambo" filmova.
Eto npr. neko na nekoj od ovih tema pomenu obucavanje pripadnika Britanskog SAS u Nindjucuu, pitao bih takve da li su ikada upoznali nekoga ko je sluzio u SAS-u :wink: bre pa oni idu u grupi od najmanje 4 coveka (ekstremno retko u paru) i pod closecombat-om podrazumevaju heklere i eventualno pistolje, nemaju oni vrmena za rvanje i pesnicenje. Doduse u SAS-u se poprilicno upraznjava boks (i nesto manje kik boks) posto su deo redovne opreme rukavice sa siljcima. A i inace je poznato da su oni jedinica sa verovatno najboljom fizickom spremnoscu na svetu (ne mislim na pojedince vec na SAS kao celinu, tj prosek jedinice je visi nego drugde)
Uostalom ni Rusi se u onom pozoristu nisu bas nesto "sistemasili" sa Cecenima nego su im pustili gas i podavili ih ko pacove (doduse malko su precerali pa su podavili i podosta talaca al to nije krivica specijalaca vec onih koji su proracunavali dozu) naravno ono sto se nije ugusilo dobilo je metak u celo i zdravo. Mislim mozda su nekog i uhapsili al tesko da su tu upotrebljavali neke posebne tehnike iz sistema, mozda ako u istom postoji neka "Romper Stomper" tehnika tj nesto u stilu jedan lezi a gomila ovih sto ga hapse ga gazi dok ne bude dovoljno mekan da mu stave lisice i odvedu ga u famoznom nepoznatom pravcu.

Nego dosta ovog skretanja sa teme.

Nesto nisam siguran da vezbaci IBV postizu neku nirvanu i prosvetljenje, doduse ako ovo drugo shvatimo malo slobodnije onda je pre istina da vezbaci IBV ne dozivljavaju "prosvetljenje" nista cesce od vezbaca ZBV (da sad opet ne navodim primere iz boksa ili npr Karelina iz rvanja i ostale ima ih podosta)
Ja stvarno nemam nista protiv da neko ko trenira neku IBV pored toga upraznjava npr Zen, samo nije bas tacno da su slicne stvari neraskidivi deo borilackih vestina sa dalekog istoka,mada mozda je blize istini da Zen ne pomaze previse u vezbanju BV ali da vezbanje BV moze puuuno da pomogne u uraznjavanju Zena, e sad mora li to da bude karate naravno da ne, moze i boks da se upotrebi, bez problema.
Ono sto je takve bajke rasirilo po zapadu je cinjenica da su u pocetku istocnjaci bili poprilicno bolji od zapadnih vezbaca (ma seti se samo kako je nekada bilo u TKD-u na svetskim prvenstvima) e a onda su ovi "nasi" nasli solomonsko resenje u tome da je to zbog Zena pirinca, spavanja na podu (doduse ovo bi moglo jos i da ima najveci uticaj posto je definitivno zdravije od mekanog duseka - trenutno omiljeno stivo "Bol u ledjima" :wink: ) i slicnom stvarima a u stvari poenta je bila samo u stazu i kolicini vezbanja pa kad su ljudi i na zapadu poceli da vezbaju kako treba postadose cesto i uspesniji od istocnjaka (evo i ovde reklamiraju Sambo seminar koji drzi amerikanac, valjda je blizi od Rusije :wink: ). E sad sto su preduzetni ljudi ukapirali kako da lape lovu ako neke "zvake" zgodno upotrebe pa to je marketing a ljudi su generalno Potrosaci (da sa velikim P) i veruju u svakakve reklame. Zato sam i rekao da je ovome mesto pre na vec postojecoj temi...
Naravno nemam ja nista protiv ni Bilbije koji (bar je tako on rekao na TV-u a ja kao i svaki Potrosac verujem u ono sto kazu na TV-u :wink: ) svoje karate treninge zapocinje uz svecu i pravoslavnu molitvu kao sto nema protiv ni kekog Pere, Zike ili Laze koji upraznjava Zen uz isti taj karate.
 
Skeptik:
Uostalom ni Rusi se u onom pozoristu nisu bas nesto "sistemasili" sa Cecenima nego su im pustili gas i podavili ih ko pacove
Pa naravno! ALI! Ali jedno od osnovnih principa sistema je nacelo ekonomicnosti (pokreta, utroska kalorija da se cilj postigne i slicno).. Tako da i da su usli i potukli se - to sistem ne bi bio :-)

Sta mislis, da li su kineske, japanske, mongolske i ostale armije uletale u klinc ako su mogle strelama, kopljima i katapultima da poubijaju sve zivo i to sa brda odozgo na neprijatelja ispod njih? Naravno da nisu - to i jeste poenta price o preteranoj mistifikaciji duhovizacije. U kontekstu "onog" vremena, to nije ni licilo na ovo sto sada pokusavaju da nam prodaju. Veci deo duhovizacije je bilo "nauciti da prihvatis smrt" i onda ti je lakse da se shibas, a i smireniji si j_e_bi_g_a. Kad te gleda neko sa strane, pa jos i prezivis bitku - ti si za njih Shahbaz borenja (i tako sve do neke bitke koju ne prezivis)

Skeptik:
Mislim mozda su nekog i uhapsili al tesko da su tu upotrebljavali neke posebne tehnike iz sistema, mozda ako u istom postoji neka "Romper Stomper" tehnika tj nesto u stilu jedan lezi a gomila ovih sto ga hapse ga gazi dok ne bude dovoljno mekan da mu stave lisice i odvedu ga u famoznom nepoznatom pravcu.

E vidis nisi u pravu. Ja koliko malo znam o bivsem (i sadasnjim) Specnaz, Alfa i slicno - njihov kodeks je da kada vide neprijatelja, u trku se pogledima sporezumeju ko ce da ga privede, onda taj baci pusku, trceci se preslisa Zenevsku Konvenciju i spakuje ga u neki filmski zahvat.

Pa Skeptik - aj mojne da istices ocigledne stvari da bi smanjili "šum" na diskusijama pliz. (Rece covek Šum)

Skeptik:
1. Ja stvarno nemam nista protiv da neko ko trenira neku IBV pored toga upraznjava npr Zen,
2. samo nije bas tacno da su slicne stvari neraskidivi deo borilackih vestina sa dalekog istoka,
1. Ni ja
2. Slazem se

Skeptik:
(evo i ovde reklamiraju Sambo seminar koji drzi amerikanac, valjda je blizi od Rusije :wink: )
Ovo si dobro primetio i ja licno to dozivljavam kao ODLICNU stvar. Pazi, to samo govori da je sve "proverljivo". Ako je SAMBO ruski, a amer je dobar - daj i amera - thats my moto :-)
 
mladja:
Dobro, ali niko ne pomenu temu. Treba li nama IBV? Možemo li nešto od njih da naučimo? Odgovaraju li nama IBV, jesu li dobre za nas, ili ih treba zameniti nekom od ZBV, ili sportova?
Pametnom coveku svako znanje nije naodmet.

Mislim da je ono sto nam ne treba u stvari foliranje i buvljak mistifikacija te duhovnosti. Ono tipa: "Dodji o krzljavi studentu, naucices da dises, dobices ki - i neces se vise plasiti portira u studenjaku kad ti burazer iz Valjeva nema licnu kartu na ulazu".

Evo malog citata o istocnjackoj duhovnosti: "When I started kendo my teacher said that to reach enlightenment through kendo one should practice 1000 suburi everyday for 1000 days."

E sad inspirativni prijatelju Mladjo, ja da mojoj baba Ruzzi treba da objasnim sta je suburi, rekao bih joj da je to vezba slicna cepanju drva, samo od sekire imas samo drsku. E sad - zasto ovakvo produhovljenje ne bi neko i u teretani mogao da stekne? "1000 podizanja gole shipke iz banch-a, 1000 dana zaredom" - recimo.

Vidis, jednog dana ako budem imao neke ucenike - probacu da zajebem nekog od njih da je to Ruska mudrost, bas da vidim da li ce leteti kao Pritajeni Tigar posle toga. Siguran sam ako se i ne prosvetli - bice jak kao crna zemlja i moci ce uvek "vise nego drug iz grupe koji nije to radio".
 
He, dakle kad resi, moj prika Milos ume da bude slikovitiji od bilo kog zen koana.
Da li nam trebaju IBV? ne znam bas sta znaci "nama". Nekima verovatno trebaju, sto da ne.
Mozemo li nesto da naucimo? Sigurno!
Da li treba da ih menjamo nekom zapadnom? Ovo mi pitanje nije bas jasno. Gde to da ih menjamo? Imamo boks i karate klubove, dzudo i rvacke... pitanje je izbora, koji je opet pitanje motiva. Jedno je sigurno, ja bih definitivno voleo da bokserskih i rvackih klubova ima isto toliko koliko karate i aikido, ali ajde sad :?
Ono sto bih ja jos jednom voleo da podvucem jeste da IBV vestine treba da se vezbaju, i da iz njih ima da se nauci stosta... ali to nije realno borenje (dobro, dzudo je mozda izuzetak, i to donekle). U sustini, zabluda u glavama vezbaca nije njihova krivica, ali je njihov problem. Veleucitalji im napune glavu otprilike onim umobolijama koje je milos pomenuo, isprate to izvesnim podilazenjem egu onih od kojih uzimaju clanarinu - et voila... dobili smo pravog vernog sledbenika, koji se vise i ne seca zasto je ovde dosao prvi put.
Sto se tice amerovog sambo seminara, ja cu tamo biti svakako. Borenje nije nicije ekskluzivno pravo i znanje. Niko nema nista protiv da ide na karate, tekvondo ili aikido seminare velikih majstora, odakle god da su, pa ne vidim zasto bi sambo bio drugaciji.
 
Zaboravih da se obratim Skeptiku, povodom "romper stompera". Ti lepo rece da mnogi imaju pojednostavljene predstave, tj. predrasude ili klisee, o upotrebi borilackih vestina. Istovetan je slucaj sa vezom specnaza i sistema. Vrlo mali procenat speznaza zapravo vezba sistem. Neki da, ali mali procenat. E sad, kao savremena i ziva vestina, sistem ima razvijenu metodiku pucanja vatrenim oruzjem, kao i upotrebe drugih prirucnih sredstava u bliskoj borbi, tako da to sto neko nije teroristu priveo zahvatom na laktu vec efikasnijom primenom vatrenog oruzja, ne znaci da se nije sluzio sistemom.
A ne znaci ni da jeste. Zvuk pleskanja jednom rukom. Svanjivanje noci u sumrak. Vatikanski shaolin manastir. :D
Jel' dobijam crni pojas u zenu, mislim jesam postao sad roshi ili tulku ili kako se to vec zove? :twisted:
 
pošto se ovde dosta pominje Zen, imam utisak, da su vaše misli vezane za Japanske Borilačke Vetine.
Da li je neko od vas trenirao neku od Japanskih Borilačkih Veština? Da li ste majstorirali neku od njih? Imate li borilačkog iskustva? Da li ste učestvovali na nekim takmičenjima u borbi, ili sve ovo pišete iz stava posmatrača sa strane?
Imate li bilo kakvo iskustvo u bilo kojoj Borilačkoj Veštini?
 
Hetman:
Sto se tice amerovog sambo seminara, ja cu tamo biti svakako. Borenje nije nicije ekskluzivno pravo i znanje. Niko nema nista protiv da ide na karate, tekvondo ili aikido seminare velikih majstora, odakle god da su, pa ne vidim zasto bi sambo bio drugaciji.

Pa ja i rekoh kad pocnes nesto da vezbas kako treba nije problem postati i bolji od onih cija je to tradicija.
 
Hetman:
Zaboravih da se obratim Skeptiku, povodom "romper stompera". Ti lepo rece da mnogi imaju pojednostavljene predstave, tj. predrasude ili klisee, o upotrebi borilackih vestina. Istovetan je slucaj sa vezom specnaza i sistema. Vrlo mali procenat speznaza zapravo vezba sistem.

Daaaa ALI to "mali procenat" se precutkuje kada se reklamira vestina :wink:
Ma generalno su svi oblici goloruke i borbe hladnim oruzjem ne preterano bitni u raznim "komadnoskim" jedinicama po svetu, i najcesce nisu deo neke zvanicne obuke vec ih ljudi vezbaju samoinicijativno.
 
mladja:
pošto se ovde dosta pominje Zen, imam utisak, da su vaše misli vezane za Japanske Borilačke Vetine.
Da li je neko od vas trenirao neku od Japanskih Borilačkih Veština? Da li ste majstorirali neku od njih? Imate li borilačkog iskustva? Da li ste učestvovali na nekim takmičenjima u borbi, ili sve ovo pišete iz stava posmatrača sa strane?
Imate li bilo kakvo iskustvo u bilo kojoj Borilačkoj Veštini?
Nemam nikakvog iskustva sa Japanskim borilackim vestinama, nijednu od njih nikada nisam trenirao i o njima govorim samo kao posmatrac sa strane :wink:
 
mladja:
Da li je neko od vas trenirao ...

Da, i? A ti? Jesi li trenirao neku od "zapadnjackih"? Rusku? Srednje Azijsku? Kurash?

Lepo sam te pitao, definisi sta je istok a sta zapad za tebe. Sad si suzio na Japan. Meni je Rusija recimo istok, veci deo Rusije mi je cak daleki istok.

Ne razumem poentu tvog ponasanja. Otvorio si thread sa nekim pitanjima. Dobio si neke odgovore. E sad ti se ti odgovori ne svidjaju i pokreces advocacy za svoj stav - a da pritom stavom nisi zapoceo thread. Onda kada ti je i taj stav suceljen sa suprotnim misljenjima ti kreces u stvaranje klime za diskreditaciju sagovornika... I vec se vidi da ce thread umesto neceg konstruktivnog zavrsiti kao multipage blebetanje i na kraju svadja kao kod Kapuerista malo nize nizastranu :-)
 
Skepi, apsolutno si u pravu sto se tice preecutkivanja nekih podataka u marketinske svrhe. To nije situacija samo u sistemu, pri cemu sam se ja uvek protivio tom naglasku u reklami.
I ja sam trenirao japanske vestine. I okinavljanske i kineske takodje. U tekvondou sam bio skoro 10 godina. I svuda je zen postavljen na prilicno bitno mesto, barem kada se govori o duhonom i mentalnom progresu i nadvrednostima tih vestina.
Meni to nesto nije bas pilo vodu, tim pre sto to kod nas valjaju likovi koji i sami o zenu znaju ono sto su culi iz devete ruke, tj. preko svog instruktora.
Razlika izmedju nekih ovde i nekih drugih ovde je sto su jedni shvatili da je istinska borilacka vestina proces, stalna evolucija, a ne zarobljeni i bezbroj puta repriziran trenutak u razvoju nekog borilackog metoda. Takve nije sramota ni da priznaju da su pogresili time sto su neko vreme protracili na pogresnim stvarima, Ovde bih odmah jos jednom podvukao da je u pitanju i motivacija bavljenjem borilackim vestinama. Smatram da je apsolutno moguce provesti 35 godina vezbajuci npr. aikido, a da to ne bude protraceno vreme. Time se postaje solidan strucnjak u jednom uskom segmentu folkora jedne zemlje, i to je OK. Ono sto se time ne postaje, jeste sposoban borac.
I kada smo vec kod toga. Kako to da boks i rvanje na primer nemaju odrednice engleski, americko i sl, tj. ne izazivaju vec na prvi pomen asocijacije na geografsko poreklu, za razliku od karatea, kung fu-a, tekvondoa... Evo i sam Mladja pokusava da nadje rupu u necijem izlaganju tako sto ce da suzi ono na sta se to izlaganje odnosi.
Radi se o tome da Englezi, Francuzi i ostali zapadnjaci nisu od borilackih vestina pravili nacionalne patente i pokusavali da polazu pravo na istinitost u borbi. Sa druge strane, na istoku imas cak i to ko je ciji ucenik/ucitelj po X generacija unazad, u pokusaju da se utvrdi cija je interpretacija doticnog stila cistija. Gomila nepotrebnog mrsenja rasplodnih zlezda. Ono sto je bitno je kako pojedinac primenjuje i sprovodi u delo svoje tehnicko-takticke zamisli i koliko efikasno, a ne ko ga je tome naucio. Ime ucitelja ne moze da dobije borbu za tebe (osim ako nije sudijin dobar ortak :) ), vec samo sopstveni minuli rad na treningu. I uopste, meni je malo mrzak termin ucitelj, kada su danasnje borilacke vestine u pitanju, licno vise volim izraz trener.
 
Naravno da boks nema odrednicu engleski kad se prosirio na ceo svet ali zato u vestinama koje nemaju tako siroku bazu uvek imas nacionalnu odrednisu: francuski boks, kineski boks, okinavljanski karate, ruski sistem :wink: itd.
Sto se zena tice ja ga nikad ne upoznah na TKD treninzima, a to automatski znaci da ga na istima nisu dobili ni mnogi od sada popularnih TKD trenera sa poznatim klubovima srednje generacije :wink: . A i inace je interesantno da se tim duhovnim stvarima vise bave oni koji BV vezbaju na zapadu nego na istoku, mislim cisto sumnjam da mali japanac kad krene da vezba karate ide sa ciljem da proucava Zen, ne narvno njemu je Zen satavni deo zivota (ako je Zne budista) a karate ida da vezba karatea radi. Dok se ovde u zemljama bledolikih odma krece sa pricom o duhovnom razvoju. Znas kako tesko da bi Tajson postao nesto produhovljeniji da se bavio npr dzudoom verovatnije bi citali o skandalu kad aje crni americki dzudista svom protivniku u parteru odgrizao uvo. Mislim poboljsanje duhovnih osobina vezbaca moze da dodje zahvaljujuci vezbanju ali nije nuzno,neophodno a ni sigurno, odnosno ja sam pre misljenja da ako se ukljucis mozgom u vezbanje bilo cega.
 
Svojim pitanjem hteo sam samo da iz ceke priče isključim Zen, jer se on ne pojavljuje u IBV koje se treniraju kod nas, u tome je poenta. Što se tiče mog treninga, počeo sam sa klasičnim Karateom, probao i Vado rju i Šoto kan a Majstorirao sam Okinava te. Međutim, da bih se kompletirao, trenirao sam i Savate boks i radio borbe u njemu, Ful kontakt Karate i Kik Boks, pa produžio sa Japanskim i zaokružio sam trtening sa Kjukoušin kai Karateom. U treningu intenzivno radim sa tegovima, i smatram da čovek kod nas može samo sa kombinovanjem svih raspoloživih veština, koje njemu lično konstrukcijski odgovoraju da se kompletira.
 
mladja:
...U treningu intenzivno radim sa tegovima, i smatram da čovek kod nas može samo sa kombinovanjem svih raspoloživih veština, koje njemu lično konstrukcijski odgovoraju da se kompletira.

Apsolutno se slazem sa ovim sto si zakljucio. Ipak usput ne mogu da ne primetim da si se koncentrisao na "udaracke" vestine. To naravno ima malo veze i sa temperamentom, konstitucijom i slicno - ali neka dopuna grapplerskog tipa mislim da ti ne bi skodila.

Licno sam radio prvo u predskolskom i ranoskolskom uzrastu Judo u pancevackom Dinamo (davno beshe), pa karate, aikido, nesto malo tknd (nije to za mene, ne mogu nogu vise od stekera da me ubijes), boksovanja je bilo u privatnim rezijama koliko ti dusa hoce - i sad se ukacih za Ruski Sistem - i necu se iskaciti skoro, imam tako neki osecaj.

E sad, da se znanja i dalje dopunjuju sa svih strana - preko BJJ, pragmaticno probranih udarackih tehnika koje se mogu videti na Vale Tudo borbama i slicno - i to stoji. Imam par drugara u klubu (neki su i ovde na forumu) koji svasta znaju i ne mrzi ih da pokazu (hvala im).
 
Hetman:
Mladjo, gde si radio francuski boks? Takodje me zanima koja je to bila rupa/nedostatak u francuskom i kik-boksu koju si popunio kjokusinkaiem, da bi se zaokruzio?
Dobro pitanje
Savate Boks sam počeo da treniram u Zemun, tada je to bio Savate i ful kontakt klub Zemun, kod trenera Nebojše Miloševića, 1991god, a 1993god počinjem sa Kjokušin kai Karateom.
Zašto Kjokušinkai?
Stalno sam tražio efikasnijim sistemima borbe, pa sam zbog toga sa klasičnog Karatea prešao na Ful i Savate Boks, to razumeš. Ali i kod tog načina borbe ima falinki, a to su rukavice sa kojima se radi i sparing i borba, pa za razliku od Kjokušina imaš iskrivljenu sliku borbe, isto kao i kod klasičnog, sportskog Karatea koji se radi kod nas. Drugo, u Kjokušinu, ti kroz trening uvežbavaš, konstantno ulazak u borbu, kretanje je ka napred i u stranu, dok kod Fula i Kika, ti možeš i u nazad, dok se u Kjokušin, treningu uvežbavaš za konstantno napredovanje.
 

Back
Top