Vojnik Cole u srpskoj istoriji

U bree Tihi!!!:eek: Stvarno nema smisla....šta misliš kad bi tebi neko rekao da si nešto najgore što Srbija ima???

pa ne bih imao nista protiv ako izlozi argumente za tako nesto.

a dokazad a su DS-ovci najgore sto nas narod ima imas kolko hoces

samo pogledaj naslove na vestima pod vladavinom DS-a

-Drama u Beogradu: Pukla Gazela!

-Stanje u toplanama zabrinjavajuće

-Struja od marta skuplja za 10 odsto

-Nastavljen štrajk u "Navipu"

-Zaječar: Čovek umro od smrzavanja

-Benzin ponovo poskupljuje

-Niš: Sve manje proizvodnih radnika

-Jeremić: Podrška Afrike ohrabruje

-Bulevar ostaje bez platana ( cak i platane sje.base )

-Više od 98 dinara za evro
 
metodu lizanja americke guzice nasa vlast primenjuje vec 10 godina - ali bez rezultata.

na sta si ti konkretno mislio?

ma sve jedno je prijatelju...lizati americku ili rusku guzicu opet ti dodje na isto...takvi ostanu dupelisci

Ja sam mislio na autohtonu srpsku politiku, prepoznatljivu i simpaticnu za ostatak sveta, afirmacija vrednosti srpskog naroda, pruzanje ruku prijateljstva, tolerancija i smirenost...bas sve ono sto je u duhu Pravoslavlja...ne mora da se u svakome trazi neprijatelj, jer bi to postalo neki oblik opsednutosti neprijateljima
 
U bree Tihi!!!:eek: Stvarno nema smisla....šta misliš kad bi tebi neko rekao da si nešto najgore što Srbija ima???


Sigurno da ne bi bilo prijatno.

Ali u ovom slučaju Tihi ima sasvim čvrste i validne dokaze i to je ono što svi vide ne samo on.

Nagore nešto što je Srbiju moglo da zadesi u svoj njenoj dosadašnjoj istoriji je ova sadašnja vlast.

A ako ne znaš, to su oni koji su kompletnu Srdiju uništili, narod raselili ili isterali na ulicu i doveli do prosjačkog štapa, ozakonili kriminal proglasivši kriminalce najpoštovanijim delom svog članstva..... itd ..itd...itd.

Ukratko jad, žalost i beda.
 
Poslednja izmena:
ma sve jedno je prijatelju...lizati americku ili rusku guzicu opet ti dodje na isto...takvi ostanu dupelisci

Ja sam mislio na autohtonu srpsku politiku, prepoznatljivu i simpaticnu za ostatak sveta, afirmacija vrednosti srpskog naroda, pruzanje ruku prijateljstva, tolerancija i smirenost...bas sve ono sto je u duhu Pravoslavlja...ne mora da se u svakome trazi neprijatelj, jer bi to postalo neki oblik opsednutosti neprijateljima

ovde je prica bila profesionalna vojska vs regularna

ti nisi izlozio ideju

a evo moje ideje - specijalne jedinice trebaju biti profesionalne a osnovne regularne tj odprilike kao vojska koju smo imali 1999te .

naravno od toga nema nista jer je DS resio da unisti nasu regularnu vojsku.
 
ovde je prica bila profesionalna vojska vs regularna

ti nisi izlozio ideju

a evo moje ideje - specijalne jedinice trebaju biti profesionalne a osnovne regularne tj odprilike kao vojska koju smo imali 1999te .

naravno od toga nema nista jer je DS resio da unisti nasu regularnu vojsku.

ja sam za profesionalizaciju vojske...i nju cine srpski drzavljani,izabrani na konkursu, psiho-fizicki spremni da odgovore na poziv i izazove...

Ne znam dali je tvoj koncept koji branis, obzirom da ne kazes brojni sastav, ekonomski odziv, a kad se na to doda i modernizacija i odrzavnje tehnike u kondiciji, koje su te pare i ekonomija potrebni da bi to bilo funkcionalno i efikasno.

Uostalom, koja bi bila namena takve vojske? Od koga bi ona branila Srbiju?
 
ja sam za profesionalizaciju vojske...i nju cine srpski drzavljani,izabrani na konkursu, psiho-fizicki spremni da odgovore na poziv i izazove...

Ne znam dali je tvoj koncept koji branis, obzirom da ne kazes brojni sastav, ekonomski odziv, a kad se na to doda i modernizacija i odrzavnje tehnike u kondiciji, koje su te pare i ekonomija potrebni da bi to bilo funkcionalno i efikasno.

Uostalom, koja bi bila namena takve vojske? Od koga bi ona branila Srbiju?

srbija ne moze imati 100% profesionalan sastav jer nema para da placa 100.000 vojnika koliko nam je potrebno na ovu velicinu stanovnistva i drzave sa po 400-500 evra mesecno.

a profesionalna vojska od 5-10.000 vojnika nam uopste ne treba.

drugo ne razumem ti ovo pitanje koja je namena takve vojske?

sta kazes niko nece da napadne srbiju?

pa u kom DIZNILENDU ti zivis majke ti? :hahaha:

e totalno si neozbiljan sagovornik - sta kazes sta ce nam vojska ko ce to da nas napadne z:D

a okruzeni smo neprijateljima.

mislim ti si slep pored ociju ocigledno kad to ne mozes da vidis. pa celo nase okruzenje je neprijateljsko.
 
ti i tvoja bratija iz DS-a niste moj narod - vi ste nesto najgore sto ova drzava ima z:mrgreen:


Vi ste prosto anacionalni individualci cija je jedina privrezenost - prema sopstvenom dupetu.

Briga vas i za Srbiju i za Srbe - da nike tako sazalili bi se makar malo za ovih 10 godina nad sudbinom naroda kojeg tako temeljno i iscrpno unistavate.

bez obracuna sa vama ovom narodu ne moze i nece biti bolje sto se pokazuje b ukvalno svaki dan.
Да си уопште чуо за тај појам, рекла бих ти: срам те било.

Али ти си заиста заслепљен мржњом.

И то управо мржњом према свему српском.
 
Да си уопште чуо за тај појам, рекла бих ти: срам те било.

Али ти си заиста заслепљен мржњом.

И то управо мржњом према свему српском.

vi niste ni srpsko a jos manje sve srpsko

da sebe smatrate delom srpskog naroda, ne deklarativno nego zaista i stvarno ne bi ste radili srpskom narodu sve ovo sto mu radite .
 
srbija ne moze imati 100% profesionalan sastav jer nema para da placa 100.000 vojnika koliko nam je potrebno na ovu velicinu stanovnistva i drzave sa po 400-500 evra mesecno.

a profesionalna vojska od 5-10.000 vojnika nam uopste ne treba.

drugo ne razumem ti ovo pitanje koja je namena takve vojske?

sta kazes niko nece da napadne srbiju?

pa u kom DIZNILENDU ti zivis majke ti? :hahaha:

e totalno si neozbiljan sagovornik - sta kazes sta ce nam vojska ko ce to da nas napadne z:D

a okruzeni smo neprijateljima.

mislim ti si slep pored ociju ocigledno kad to ne mozes da vidis. pa celo nase okruzenje je neprijateljsko.
:D

Ali celo okruzenje je u NATO,a oni imaju onaj clan da ako jedna clanica zarati,onda i ostali se pridruze?

Mislis da ce 100000 biti dovoljno ili onako samo kazes neku brojku, kao da to nisu ljudi i kao da je ratovanje kao u partizanskim filmovima gde dobri momci uvek pobedjuju? :)
 
vi niste ni srpsko a jos manje sve srpsko

da sebe smatrate delom srpskog naroda, ne deklarativno nego zaista i stvarno ne bi ste radili srpskom narodu sve ovo sto mu radite .
Једини ко се овде само декларативно бори за српски народ си управо ти.

А фактички си против српског народа и мрзиш га.

Много пута си то и најотвореније сам признао.

Зато и прозиваш праве патриоте тако острашћено и интензивно.
 
ВОЈНИК ЦОЛЕ У СРПСКОЈ ИСТОРИЈИ
А позива у војску од јануара 2011. више и неће бити

„Једанпут људи дају реч, она остаје или се погази. Ја сам дао ријеч да ћу да браним ову земљу ако јој буде тешко”, мајор Милан Тепић, народни херој. Његово име носe улице у Београду, Бањалуци и у још неколико српских градова. Улица која је у Новом Саду названа по Милану Тепићу, касније је преименована. Са мајором Тепићем тог 29. септембра 1991. године у складишту ЈНА Беденик код Бјеловара погинуо је и војник Стојадин–Цоле Мирковић. Био је на редовном одслужењу војног рока у ЈНА. Могао је да се преда, или да раније побегне у иностранство, или да се негде сакрије у Србији. Да сачека да све прође и амнестија дође. Као што је касније и дошла за хиљаде његових вршњака.

Војник Стојадин – Цоле Мирковић рођен је на српску Нову годину, 14. јануара 1972. Да се родио за српску Нову годину двадесет година касније не би подлегао редовном служењу војног рока. Јер од јануара 2011. младићи у Србији неће ићи на обавезно служење војног рока. Војни рок ће бити, како гласи званичан правни термин, суспендован. Војник Стојадин – Цоле Мирковић није стигао да доживи ту суспензију војног рока. Дао је свој деветнаестогодишњи живот ради војничке заклетве, а наше је друштво касније Стојадина суспендовало и из историје и из сећања. Деветнаестогодишњак из села Горње Лесковице код Ваљева, са обронака Повлена, из старе српске ратничке породице, мајчин прадеда Остоја погинуо је на Колубари 1914. деда Милинко и мајчин отац Владимир били су борци у Другом светском рату, Цолетов отац био је Титов гардиста, а деда по оцу краљев гардиста. И као такав Цоле је отишао да одслужи свој војни рок у ЈНА. Да погине ради војничке части.

Не знам да ли би данас Цоле, да је жив, схватио да је хладни рат завршен, да се војна обавеза укида као реликт тог хладног рата, да о војној обавези многи говоре са презиром, да је омладина изгубила веру у војну обавезу као институцију државног живота, да се регрутација негде и код неких доживљава као неправда, да је у јавности подршка систему опште војне обавезе опала, да је много младих који служе цивилни војни рок и да је за државу боље да има једног искусног војника него четири необучена. Можда би војник Стојадин – Цоле Мирковић из села Горње Лесковице код Ваљева све то и подржао. А можда би у дубини његове младе душе затитрало и питање да ли је професионалан војник дужан и да погине за своју земљу? Да ли је то део уговора о послу професионалног војника. Полаже ли професионални војник неку заклетву? Коме? Ко је послодавац, а ко је компанија? Можда би се војник Стојадин Мирковић и забринуо како ће Министарство одбране Србије пронаћи, пробрати, обучити, наградити и сачувати професионалног војника у политичком, економском и социјалном окружењу којег, заправо, и не контролише.

Да могу, објаснио бих војнику Стојадину да ступамо на релативно непознат терен, да ризична радна места у војсци траже квалитетно особље и добре плате, могућност преквалификације по истеку уговора, да је војска сада на путу који води практично појединачним каријерама различитог трајања које ће, као што се то дешава и у другим армијама у свету, наизменично балансирати између цивилног и војног живота. Ко би могао да објасни Стојадину да је свој живот дао ради одбране војног складишта, а да сурови професионалац 21. века то неће имати као обавезу у уговору о послу. Јер, чување војног складишта, одбрана таквог објекта ризичан је задатак, ризично радно место у војном професионализму и у миру. Стојадину то нико није рекао када је одлазио у ЈНА. И тешко да би му и данас неко, да може, могао да објасни тај двоструки ризик за односе између војске и државе. Изазов, како на институционалном, тако и на друштвеном плану.

Наравно, од јануара 2011. многи више уопште и неће размишљати о одбрани земље. Имаћемо апсолутне војне професионалце који ће о томе да брину. Наравно да војни рок, сам по себи, никада није гарантовао и војну способност неке земље. На један одређени начин, он је могао да буде контрапродуктиван и да за неке младе људе представља и извор разочарања, нервирања и неугодности. Као што ће бити, верујем, и оних младића који ће добровољно да оду да одслуже неко време у војсци, јер то ће бити њихово право. Не и обавеза..

Војника Стојадина – Цолета Мирковића из села Горње Лесковице код Ваљева, нико о томе није питао када је добио позив у ЈНА. А позива у војску од јануара 2011. више и неће бити. Хоћемо ли суспендовати и војничку част? Зашто војник Стојадин Мирковић није одликован како доликује младићу који је херојски погинуо у 19. години? А није морао. Размишља ли неко у овој земљи зашто је војник Стојадин суспендован из српске историје?

И шта ћемо још да суспендујемо?

Мирослав Лазански

http://www.politika.rs/pogledi/Miroslav-Lazanski/VOJNIK-COLE-U-SRPSKOJ-ISTORIJI.sr.html

---------------------

Kako rece Andric: Dodje vreme kada pametni zacute...Doslo je vreme kada se rehabilituju lazovi,lopovi,secikese,koljaci,izdajnici,kvislinzi i kolaboracionisti...a prave velicine neophodne za nas opstanak svesno od strane najodgovornijih guraju u zaborav. Ej Srbijo medj'sljivama...

Rehabilituju se djubrad koja su zbog svoje izdaje po svakom ratnom pravilu trebala da popiju metak kao "generalcic" Trifunovic , a herojima kao sto su Major Tepic i Vojnik Cole se ukida i pravo na ulicu sa sopstvenim imenom.

Одличан текст, за очекивати од Лазанског. Издајници су данас хероји, што сведочи о
урушеном систему вредности. Професионализација војске и транзиција... Све се спроводи на силу и штету сопствене државе.
 
Evo primera radi grcka ima 2.5 miliona vojnih obveznika!

I ako je Grcka u NATO ona nema profesionalnu vojsku vec ima regularnu regrutnu!

Link: http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Greece

Aktivnih vojnika grcka ima: Active personnel 177,600 (ranked 29th)

177 hiljada!

Onda primer Izraela - drzave cije je okruzenje potpuno neprijateljsko odprilike kao i nase srpsko

Izrael: http://en.wikipedia.org/wiki/Israel_Defense_Forces

Kao sto vidite Izrael ima 176.000 aktivnih vojnika sa brojem stanovnika odprilike jednakim kao nasa zemlja i 2.5 miliona vojnih obveznika 1.2 miliona muskaraca i 1.2 miliona zena!

U Izraelu takodje je regrutna vojska - zene sluze 2 godine vojni rok a muskarci 3 godine!

To znaci da bi Srbija trebala da ima najmanje 100.000 aktivnih vojnika a ona sa ovim nivoom ekonomije ne moze da plati vise od 10.000! I koja je onda logika te profesionalne vojske???

Nema logike ni svrhe jer 10.000 vojnika da su svi Rambo i Svarceneger ne mogu da obrane teritoriju velicine Srbije NIKADA
 
:D

Ali celo okruzenje je u NATO,a oni imaju onaj clan da ako jedna clanica zarati,onda i ostali se pridruze?

Mislis da ce 100000 biti dovoljno ili onako samo kazes neku brojku, kao da to nisu ljudi i kao da je ratovanje kao u partizanskim filmovima gde dobri momci uvek pobedjuju? :)

ja nisam vojni strucnjak al koristim osnovnu elementarnu logiku

druge zemlje slicne nama koje imaju neprijatelje u susedstvu jesu Izrael i Grcka i one odprilike imaju broj stanovnika kao i mi i obe imaju oko 175.000 aktivnih vojnika i oficira

A SRbija danas ima cini mi se 20.000 a kad se sprovede ova profesionalizacija imace 10.000

smesno
 
ja nisam vojni strucnjak al koristim osnovnu elementarnu logiku

druge zemlje slicne nama koje imaju neprijatelje u susedstvu jesu Izrael i Grcka i one odprilike imaju broj stanovnika kao i mi i obe imaju oko 175.000 aktivnih vojnika i oficira

A SRbija danas ima cini mi se 20.000 a kad se sprovede ova profesionalizacija imace 10.000

smesno

Ti si ubedjen da je danas brojnost pesadije i tenkova bitna za uspeh u nekom ratu?
 
Ti si ubedjen da je danas brojnost pesadije i tenkova bitna za uspeh u nekom ratu?

da nije bitna ne bi izrael imao 176.000 vojnika aktivnih + 2.5 miliona rezervista.

Izrael je trenutno najsuspesnija vojna sila danasnjice. Vojska Izraela je u vise ratova pobedjivala kombinovane vojske Sirije, Jordana, Egipta, Iraka i Libana.

A ko sto vidis oni imaju redovno sluzenje vojnog roka a ne profesionalnu vojsku.

A to je 176.000 aktivnih vojnika i oficira i 2.5 miliona rezervista.

To pokazuje da Tadic i DS razaraju vojnu sposobnost Srbije da se odbrani i 10.000 vojnih profesionalaca nece moci da odbrane ni Cukaricu a kamoli celu SRbiju.
 
ja sam svoje rekao.

srpska vojska se ukida da bi profesionalnci mogli da ratuju za racun NATOa po svetu.

Srbija ostaje bez odbrane.

jnaravno raznim antisrbima i bugarasima poput ovog nislije smetaju ljudi koji ih suocavaju sa istinom.

Tihi... Kako to da mi je promako ovako uvredljiv post?:think:

Nema veze, neću sad da te prijavim sad, čuvam ga, da te druknem kad ti naiđu momenti ludila...

Takozvane žute minute...

DS_Demokratska_stranka__Srbija-logo-E460F7635F-seeklogo.com.gif
 
Evo primera radi grcka ima 2.5 miliona vojnih obveznika!

I ako je Grcka u NATO ona nema profesionalnu vojsku vec ima regularnu regrutnu!

Link: http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Greece

Aktivnih vojnika grcka ima: Active personnel 177,600 (ranked 29th)

177 hiljada!

Onda primer Izraela - drzave cije je okruzenje potpuno neprijateljsko odprilike kao i nase srpsko

Izrael: http://en.wikipedia.org/wiki/Israel_Defense_Forces

Kao sto vidite Izrael ima 176.000 aktivnih vojnika sa brojem stanovnika odprilike jednakim kao nasa zemlja i 2.5 miliona vojnih obveznika 1.2 miliona muskaraca i 1.2 miliona zena!

U Izraelu takodje je regrutna vojska - zene sluze 2 godine vojni rok a muskarci 3 godine!

To znaci da bi Srbija trebala da ima najmanje 100.000 aktivnih vojnika a ona sa ovim nivoom ekonomije ne moze da plati vise od 10.000! I koja je onda logika te profesionalne vojske???

Nema logike ni svrhe jer 10.000 vojnika da su svi Rambo i Svarceneger ne mogu da obrane teritoriju velicine Srbije NIKADA

Izrael vise stiti jak jevrejski lobi u centrima politicke i finansiske moci, nego tih 175000 vojnika, i to sto raspolaze nuklearnim naoruzanjem.
Grcka je mezimce Evrope i NATO-a pa je zato crpela maltene neograniceno sredstva izmedju ostalog i za taj luksuz. Ali njen budzetski deficit ne moze vise da se tolerira. Sve mi se cini da ce vojska ponajvise osetiti nove mere grcke vlade.
Grcka nije bas dobar primer na koji treba da se ugleda Srbija bar sto se tice organizacije vojske.
 
a sto se tice vojnog roka i profesionalizacije , tu bi trebalo slediti primer susedne prijateljske drzave Hrvatske , gde je obavezni vojni rok ukinut jos pre 2 godine ,a pored standardne profesionalne vojske, svako ko hoce ima mogucnost da dobrovoljno sluzi vojni rok , za sta se dobija stan ,hrana i 380 evra mesecno uz mogucnost za kasnije profesionalno angazovanje ...
 
a sto se tice vojnog roka i profesionalizacije , tu bi trebalo slediti primer susedne prijateljske drzave Hrvatske , gde je obavezni vojni rok ukinut jos pre 2 godine ,a pored standardne profesionalne vojske, svako ko hoce ima mogucnost da dobrovoljno sluzi vojni rok , za sta se dobija stan ,hrana i 380 evra mesecno uz mogucnost za kasnije profesionalno angazovanje ...

10 000 vojnika ? i evo npr karikiram, sutra oni zarate sa kiprom,i ovi im se iskrcaju sa dva broda i odvale drzavu....
Nemoj samo da kazes ''pa nece biti rata'' jer ako ga nece biti,stace im onda i tih 10 000 vojnika.
 
Није то неки проблем. У случају приближавања неког катастрофалног рата који захтева милионе пешадинаца (где?) није проблем променити законе, увести регрутацију, и обучити додатну војску, као што су, рецимо, Британци или Американци урадили у оба светска рата. Професионална војска, пре свега официри и подофицири, ту служе као кичма.

Ценим да не треба више од две недеље да се постигне исти ниво обуке какав су имали просечни војници ЈНА после целе године замајавања и губљења времена, а о садашњем служењу где се педесет пута више проведе чупајући траву и секући дрва него у борбеној обуци и да не говорим.
 

Back
Top