Evro valuta kolabira - spanija i grcka izlaze iz evrozone?

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.062
Grčka i Španija “ruše“ evrozonu
29. januar 2010. | 08:23 | Izvor: Tanjug
London -- Finansijska kriza u Grčkoj opasno je narušila ugled evropske monetarne unije, ali i pojačala strahovanja za sudbinu Irske, Portugala, Španije, ali i Italije.


Londonski „Fajnenšel tajms“ navodi da Irska, Portugal i Španija kubure sa vrtoglavim rastom javnog duga, dok je u Italiji deficit manje-više pod kontrolom, ali se udeo u bruto domaćem proizvodu bliži grčkom nivo.

U Briselu napominju da je udeo Grčke u BDP-u evrozone samo dva do tri procenta i da joj zato ne može naneti nepopravljivu štetu. Ali, za samu Grčku, koja kao članica monetarne unije nema pravo da devalvacijom ublaži svoje probleme, proces oporavka biće bolan, smatra FT.

Istovremeno, profesor Njujorškog univerziteta Nuriel Rubini pesimistički ocenjuje perpektive Evropske unije i zajedničke monete - evra uz opasku da više od Grčke evrozonu ugrožava Španija. "U perspektivi, ne ove ili naredne godine, ali u budućnosti možemo očekivati raspad valutnog saveza u EU, i to je rastući rizik", rekao je Rubini.

Evrozona će, za sada, funkcionisati, "sa jakim centrom i nešto slabijom periferijom i u jednom trenutku neke od zemalja mogu izaći iz evrozone", odnosno napustiti evro, smatra Rubini koji je predvideo globalnu ekonomsku krizu.

Španiju i Grčku muče visoki budžetski deficiti i pad konkurentnosti. Te zemlje su u zoni evra, zato ne mogu da pribegnu devalvaciji što bi uz izvoz pomoglo za izlazak iz recesije, kaže Rubini.

"Španija kao četvrta ekonomija u regionu, bez obzira na sve probleme u Grčkoj, u većoj meri može da ugrozi evrozonu. U Španiji je slabiji bankarski sistem i stepen nezaposlenosti je viši, preko 19 odsto, gotovo duplo više od proseka EU", kaže on.

Prošle godine budžetski deficit Grčke preko četiri puta je premašio u EU utvrđenu kvotu od tri odsto BDP-a. Grčka je jedna od 13 zemalja koja po preporukama Evropske komisije u određenom roku treba da snizi budžetski deficit. Grčki dug ove godine mogao bi da dostigne 120 odsto BDP-a, što je najviše među zemljama članicama EU.

Prvi čovek Evopske centralne banke Žan Klod Triše, međutim, kaže da je apsurdno misliti da se evroblok može raspasti i da je to pitanje pokrenuto imajući u vidu tešku sistuaciju u Grčkoj koja se trudi da snizi budžetski deficit, dok Španija ima problema sa narastajućim dugom.

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2010&mm=01&dd=29&nav_id=407431

----------------------

zemljama sa slabijim izvozom a vecim uvozom evro je doneo propast. Slicno bi se desilo i u Srbiji u slucaju uvodjenja evra.
 
Ne bi one da izađu, već bi EU da ih istjera :) Da mi imamo Evro ne bi slušali svaki dan kako nam je plata manja za ne znam koliko posto.... Još malo, pa će početi kao u Slobo vrijeme.

Grcki Predsednik je izjavio da za Grcku nema problema i da je dovoljno snazna da uspostavi trazene parametre, a Sapatero je izjavio da nema bankovne krize u Spaniji i da ce oni nastaviti sa socijalnom zastitom stanovnistva.

To je sve.

Nikakva napustanja UE ni devalvacije valuta.
 
Evropska centarlna banka ECB je od pocetka oragnizovana centralizovano i to nije dobro, mnogo bolje je organizovan americka FED decentralizovano posto se
sastoji iz 12 nezavisnih federalnih rezervnih banaka, dok u evrozoni ni jedna clanica evrozone ne moze da vodi nezavisnu monetarnu politiku, sve je centralizovano i sve se u vezi monetarne politike odlucuje u Franfurtu za sve drzave clanice EMU (evropske monetarne unije), to nije dobro, u principu ne bi me iznenadilo da EMU i valuta evro budu ukinuti jednog dana zbog svega toga.
 
Evropska centarlna banka ECB je od pocetka oragnizovana centralizovano i to nije dobro, mnogo bolje je organizovan americka FED decentralizovano posto se
sastoji iz 12 nezavisnih federalnih rezervnih banaka, dok u evrozoni ni jedna clanica evrozone ne moze da vodi nezavisnu monetarnu politiku, sve je centralizovano i sve se u vezi monetarne politike odlucuje u Franfurtu za sve drzave clanice EMU (evropske monetarne unije), to nije dobro, u principu ne bi me iznenadilo da EMU i valuta evro budu ukinuti jednog dana zbog svega toga.

Upravo je na sceni kako su americke banke dobro organizovane.....:hahaha:
 
Grcki Predsednik je izjavio da za Grcku nema problema i da je dovoljno snazna da uspostavi trazene parametre, a Sapatero je izjavio da nema bankovne krize u Spaniji i da ce oni nastaviti sa socijalnom zastitom stanovnistva.

To je sve.

Nikakva napustanja UE ni devalvacije valuta.

iste glupe izjave daju kod nas dinkic tadic jelasic cvetkovic.

ohrabruju sebe i druge a to realno nije istina

dinkic je rekao jedno 50 puta do sad da smo izasli iz krize a cene nam rastu svaki dan a plate sve manje i manje
 
iste glupe izjave daju kod nas dinkic tadic jelasic cvetkovic.

ohrabruju sebe i druge a to realno nije istina

dinkic je rekao jedno 50 puta do sad da smo izasli iz krize a cene nam rastu svaki dan a plate sve manje i manje

Jos je Sapatero tri puta ponovio: "Necemo se odreci socijalnih davanja!"

Srbija ne moze da izadje iz krize jer nema dovoljno proizvodnje.
 
Jos je Sapatero tri puta ponovio: "Necemo se odreci socijalnih davanja!"

Srbija ne moze da izadje iz krize jer nema dovoljno proizvodnje.

poenta teksta je da uvodjenje evra nije koristilo nego uglavnom stetilo ekonomijama EU drzava a prvenstveno ovim najsiromasnijim.

Narocito Grckoj Spaniji Irskoj i Portugalu

Zato te zemlje razmisljaju da izadju iz evrozone

Najveci rast u evropi je prosle godine imala znas koja EU drzava - Poljska, samo zato sto nema evro, vec ima poljski zlot, koji je jako oslabio prema evru pa su se svi ubili tamo od angazovanja poljskih kompanija i otvaranja fabrika u Poljskoj.

Primera radi glavne fabrike za belu tehniku u EU su u Poljskoj.
 
poenta teksta je da uvodjenje evra nije koristilo nego uglavnom stetilo ekonomijama EU drzava a prvenstveno ovim najsiromasnijim.

Narocito Grckoj Spaniji Irskoj i Portugalu

Zato te zemlje razmisljaju da izadju iz evrozone

Najveci rast u evropi je prosle godine imala znas koja EU drzava - Poljska, samo zato sto nema evro, vec ima poljski zlot, koji je jako oslabio prema evru pa su se svi ubili tamo od angazovanja poljskih kompanija i otvaranja fabrika u Poljskoj.

Primera radi glavne fabrike za belu tehniku u EU su u Poljskoj.

Imas li neki link koji potvrdjuje ovo sto sam boldovao?
 
umreces a nikada neces saznati . zato crkni od muke.

Eto ... sam je priznao :-D A jel to pošteno Tihi, da si plaćenik opozicije? Kako te nije sramota? Sram te bilo! :-D
Vidim ja... po ceo dan si na netu i pljujes po vlasti i razmisljam... kako zarađuješ hleb osim ako nisi za ovo plaćen... a sad si isam priznao :-D xe, xe, xe, xe .. . .:hahaha::hahaha::hahaha:
 
za sad ti glasovi su tihi jer politicke elite tih zemalja su pod kontrolom Brisela. ali ljudi u tim zemljama bi zeleli ukidanje evra i povratak nacionalnih valuta.

u svakom slucaju ekonomske politike tih zemalja ruse evropsku valutu zvanu evro

Ne znam, ali ja NIKADA nisam cuo ni jednog jedinog stanovnika EU koji je govorio da bi da se vrate na stare valute i ukinu evro.

Moze biti da ih ima, ali ja ih nisam cuo iako sam pricao sa dosta njih. (Najvise kontakata imam bas sa Spancima)
 

Back
Top