freelance poslovi

Da li neko radi kao freelancer? Zanima me kako se dolazi do posla (postoji li neki sajt) i kako se naplacuje? Po profesiji sam aritekta, 7 godina staza.
Izvinjavam se ako dupliram temu.

Najteze je na pocetku. Ja pored maticne pisem za jos 3 redakcije... Ne postoji sajt za freelancere... Jednostavno moras drzati cetvoro ociju otvorene i juriti poslove. Nabolje je preko prijatelja. Kada se jednom dokazes onda ce te drugi traziti na osnovu prethodnih poslova...
 
posmatrajući ljude oko sebe zaključila sam da za uspešno bavljenje samostalnom delatnošću moraš da imaš preduzetnički duh koji se ne javlja preko noći..
ljudi koji ga imaju su i pre osamostaljivanja nešto pokušavali, kombinovali, imali poslove sa strane i dok su radili...
oni umeju da nađu klijenta... da se nametnu (metodama raznim) i prodaju svoju uslugu/proizvod... odrežu cenu... i naplate...
ako imaš problem sa nekom od tih stvari nisi za samostalan rad (kao što ja npr. nisam).
 
Da li neko radi kao freelancer? Zanima me kako se dolazi do posla (postoji li neki sajt) i kako se naplacuje? Po profesiji sam aritekta, 7 godina staza.
Izvinjavam se ako dupliram temu.

Ja radim kao samostalni prevodilac jedanaest godina. Odavno sam prestao da sarađujem sa posrednicima. Što je ponuda usluga veća, to izvršilac zarađuje manje, a posrednik više.
Ne znam kako je sa građevinarstvom, ali u principu, treba da postoji izvesna praznina na tržištu, pa da uletiš.

Čisto kao ideja koju sam video kod drugih:
Možeš da organizuješ neku firmu ili SZR koja bi se bavila uglavnom adaptacijama i poslovima finalizacije. U odnosu na obične zanatlije imao bi prednost da kupcu možeš da ponudiš sve od idejnog rešenja do projekta i izvođenja radova.
Mogao bi da angažuješ profesionalce zanatlije za svaki pojedinačni posao. Ne bi morao ni da uzimaš od njih veliki procenat, jer ćeš prodati projekt, a to bi bila tvoja glavna zarada.
Zadovoljni radnici širiće slavu u svojim krugovima, kao i zadovoljne mušterije. Izbor završnih radova ima prednosti da obično ne zahteva skupu mehanizaciju, tu sposobnost i maštovitost arhitekte može da dođe do većeg izražaja, a uvek ima znatno više takvih poslova nego recimo izgradnje kuće od temelja.
No, ovo zahteva izvesne dodatne veštine. Treba da umeš da obajaš mušterije (naročito žene jer one tu vode glavnu reč u kući :lol: ) i da umeš da se psuješ sa majstorima i kamiondžijama. :sad2:
 
Ima sajtova za frilensere ali za druge oblasti. Za arhitekturu ćeš verovatno morato da kreneš preko ličnih poznanstava. Jedino možda ako znaš dobro Autocad, tu bi eventualno moglo da se nađe i nešto preko neta.
 
Sto bi rekli "mrka kapa"...
Nisam dosad bila nekog jakog preduzetnickog duha, mada sam ozbiljno razmisljala o otvaranju sopstvene firme. Nedostaju mi licni kontakti, a to je glavni razlog zasto trazim posao preko interneta. Prvi put mi se desava da ne mogu da nadjem regularan posao.
Ipak, bila bih zahvalna ako bi se neko nekada javio sa konkretnim sajtom, makar bio inostrani.
 

Back
Top