Zašto je Eva probala jabuku?

kao prvo to zabranjeno voce je i bila mudrost Bozija jer nakon sto su kusali to voce oni su ostali bez rajske odjece i ukazala su im se stidna mjesta. To je kao putovanje svemirom bez svemirskog odijela. Oni tj Adam i Eva to nisu znali nisu imali znanje o tome. bog toga su i probali to voce. Naravno da je ipak slatkorijecivost necastvog vise uticala na Evu zbog njene prirode da je ipak podloznija slatkorijecivosti a i zeljom da obezbjedi bezsmrtnost i egzistenciju u vjecnosti. Ipak to je sve predodredjeeno od Svemoguceg I Najmudrijeg.
 
kao prvo to zabranjeno voce je i bila mudrost Bozija jer nakon sto su kusali to voce oni su ostali bez rajske odjece i ukazala su im se stidna mjesta. To je kao putovanje svemirom bez svemirskog odijela. Oni tj Adam i Eva to nisu znali nisu imali znanje o tome. bog toga su i probali to voce. Naravno da je ipak slatkorijecivost necastvog vise uticala na Evu zbog njene prirode da je ipak podloznija slatkorijecivosti a i zeljom da obezbjedi bezsmrtnost i egzistenciju u vjecnosti. Ipak to je sve predodredjeeno od Svemoguceg I Najmudrijeg.

ja iz ovoga zakljucih da su rebra podloznija manipulaciji od muskaraca....
 
m'da...zene...rebra...nije ni cudo sto ih nagovorishe da idu 72+- komada ne jednog pravog muskarca tamo gore (ili tamo levo-desno-gdevec).
ne znam sto im uopste dozvolise da glasaju kad su tako sklone manipulaciji...

vidim nasta ciljas nisam uopste nista lose mislio o zenskom rodu. zena je takva kakva jeste upravo zbog mudrosti Bozije jer ta i takva priroda zene je njoj i usadjena radi njene bitnosti majcinstva koju je Bog dragi i providio. Jer njena zelja za sigurnom egzistencijom je jako bitna i oupste nije mana vec vrlina. Tko mi Boga postujem sve zene jer me je upravo zena donijela na ovaj svijet da mogu da slavim Boga. A vezano za glasanje to je politicka stvar nije vjerska. Kod mene je zena jedna jako vazna uloga cak triput veca nego muskarac
 
vidim nasta ciljas nisam uopste nista lose mislio o zenskom rodu. zena je takva kakva jeste upravo zbog mudrosti Bozije jer ta i takva priroda zene je njoj i usadjena radi njene bitnosti majcinstva koju je Bog dragi i providio. Jer njena zelja za sigurnom egzistencijom je jako bitna i oupste nije mana vec vrlina. Tko mi Boga postujem sve zene jer me je upravo zena donijela na ovaj svijet da mogu da slavim Boga. A vezano za glasanje to je politicka stvar nije vjerska. Kod mene je zena jedna jako vazna uloga cak triput veca nego muskarac

e sad sam se ja uvredio...:ljutko:

a sto se tice statusa zena kod vas:

Kuran 4:34, bosanski prijevod Mustafe Mlive:

Ljudi su poglavari ženama, zato što ih je odlikovao Allah jedne nad drugima, i što troše oni iz imetaka svojih. Zato su dobre poslušne, čuvarke nevidljivog, što čuva Allah. A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. Pa ako vas poslušaju, tad ne tražite protiv njih puta. Uistinu! Allah je Uzvišeni, Veliki.

-----------------------------------------
Sahih Al-Bukhari, Dr. Muhammad Matraji, tr. (New Delhi: Islamic Book Service, 2002), Number 2658.:

The Prophet (the blessing and peace of Allah be upon him) said: "Isn’t the witness of a woman equal to half of that of a man?" The women said: "Yes." He said: "This is because of the deficiency of her mind."[11]
Prijevod sa engleskog na hrvatski:


Prorok (blagoslov i mir Alahov bili nad njim) je rekao: "Zar nije žena svjedok jednaka polovici svjedoka koji je muškarac?" Žena je rekla: "Da." On je rekao: "To je stoga što joj je um manjkav."
-----------------------------------------------------------------------
Ibid., Number 1462.:

[Muhammad said], "O women! Give to charity, for I have seen that the majority of the dwellers of Hell-Fire were women." The women asked, "O Allah’s Apostle! What is the reason for it?" He said: "O women! You curse frequently, and are ungrateful to your husbands. I have not seen anyone more deficient in intelligence and religion than you. O women, some of you can lead a cautious man astray."[14]
Prijevod sa engleskog na hrvatski:


[Muhamed je rekao], "O žene! Davajte u milostinju, jer vidio sam da su većina stanovnika Vatre Pakla žene." Žene su pitale, "O Alahov Apostolu! Koji je tome razlog?" On je rekao: "O žene! Vi često psujete i nezahvalne ste svojim muževima. Nisam vidio nikog tako manjkavog u pameti i vjeri, kao što ste vi. O žene, neke od vas i opreznog muškarca mogu skrenuti s pravog puta."
-----------------------------------------------------------------
itd itd itd

mada ni ovi drugi avramovci nisu mnogo bolji....
 
Poslednja izmena:
Da li je to odraz ljudske pohlepe ili radoznalosti
ili je , pak, nešto treće u pitanju?

..zbog covekove zelje,pod nagovorom zene prevarene od djavola,da bude kao bog...nesto kao danas sta se desava...rezultat te neposlusnosti je izbacivanje coveka i zene iz Raja zbog cega smo danas tu gde smo....rezultat danasnjeg covekovog pokusaja da bude bog (opet po nagovoru satane koji je takodje zeleo to i zbog toga takodje bio izbacen iz Raja) ce biti progonstvo u vecne muke...pa ko je naucio lekciju,naucio je...ili ti naravoucenije:"Sine,nikad ne veruj zeni koja laze!";"Necu tata!" :ljubomoran:
 
verzija odgovora br1.)
mnogo popovi traze da pevaju na vencanju - ne isplati se.

---------------------------------------------------------------------------------------

verzija odgovora br2.)
ne bre...to su radili bogumili pa ih je zato rastko potamanio...

verzija br.3
trgovci belim robljem i makroi su vecinom ateisti jer se Boga ne plase cim to rade
 
Poslednja izmena:
Drizzt nije tema u skladu sa tvojom pricom niti sa mojim odgovorom u vezi teme . ali moram ti odgovoriti na ovi sto si napisao
prvo vezano za ovo



Ljudi su poglavari ženama, zato što ih je odlikovao Allah jedne nad drugima, i što troše oni iz imetaka svojih. Zato su dobre poslušne, čuvarke nevidljivog, što čuva Allah. A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. Pa ako vas poslušaju, tad ne tražite protiv njih puta. Uistinu! Allah je Uzvišeni, Veliki.


prijevod Besima Korkuta istog ajeta

Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje. Zbog toga su čestite žene poslušne i za vrijeme muževljeva odsustva vode brigu o onome o čemu treba da brigu vode, jer i Allah njih štiti. A onih čijih se neposlušnosti pribojavate, vi posavjetujte, pa ih i udarite; kad vam postanu poslušne, onda im zulum ne činite! – Allah je, zaista, uzvišen i velik!

sta je ovde diskutabilno jeste da uporedis ova dva prijevoda. U ovom ajetu se ne govori lose o zenama i nigdje u cijelom Kuranu. I kao sto rekoh zenska uloga u zivotu ljudi je uzvisena i castna. Bog dragi savjet kako da se postupi sa neposlusnim zenama kojima njen muz dobrocinstvo cini. A misli se iskljucivo na nevjeru tj ako ona ima pobude da se podaje drugom muskarcu.

u vezi ovoga madi i ovo nije dobar prijevod
Prorok (blagoslov i mir Alahov bili nad njim) je rekao: "Zar nije žena svjedok jednaka polovici svjedoka koji je muškarac?" Žena je rekla: "Da." On je rekao: "To je stoga što joj je um manjkav."

nije prorok vec Boziji poslanik on objasnjava u serijat i preporuke rijesavanja nekog slucaja.u kaznenom pravu i krivicnom nema analogije između šerijatskog krivičnog i građanskog prava u pogledu svjedočenja žena.
Kao sto rekoh zena je po svojoj prirodi takva da zaboravlja glerdajuci u globalu to je nauka dokazala i poslanik je dao preporuku da dvije zene potpomognu jedna drugu u vezi nekog dogadjaja. Naravno da ima zena cijae memorija prevazilazi vecinu muskaraca i da ih je bilo takvih i prije. jedna od njih u vrijeme Bozijeg poslanika je upravo Aisa koja prenosi i najvise ovakvih predaja od njega.


a u vezi ovoga

[Muhamed je rekao], "O žene! Davajte u milostinju, jer vidio sam da su većina stanovnika Vatre Pakla žene." Žene su pitale, "O Alahov Apostolu! Koji je tome razlog?" On je rekao: "O žene! Vi često psujete i nezahvalne ste svojim muževima. Nisam vidio nikog tako manjkavog u pameti i vjeri, kao što ste vi. O žene, neke od vas i opreznog muškarca mogu skrenuti s pravog puta."

Opet preporuka Bozijeg poslanika zenama majkama sestrama da ne budu od tih zena i da se mogu spasiti na taj nacin sto ce udjeljivati milostinju od onoga sto imm je Bog dao.
Naravno da je opisivao tu zene koje su neposlusne svojim muzevima. On je objasnjavo to zenama koje su tek postale muslimanke koje neznaju nista o islamu. Zenama koje su tek poprimile milost i koje uce kako da budu dobre muslimanke i sam tekst je preporuka svim zenama do sudnjeg dana.
 
Poslednja izmena:

Back
Top