SLIKA DORIJANA GREJA

Oskar Vajld je odlican,ziveo je i pisao istinito,bez licemerja.Srusio je neke tabue o pristojnosti(laznoj) a Dorijan je filozofsko delo o vecnom zivotu tj. besmrtnosti LEPOTE.Obozavam ovo Vajldovo delo i mimo lektire ga forsiram kod mojih ucenika u srednjoj skoli.
 
Davno sam je citala i dosta je uticala na mene.


"I najobicnija stvar ima svoju draz ako je krijemo pred drugima."

" On je iz principa uvek kasnio drzeci se nacela da nam tacnost samo krade vreme."

" Oh ta vernost. Moram je jedanput analizirati. Strast za posedovanjem jedan je od njenih sastavnih delova. Ima mnogo toga sto bismo odbacili, kada se ne bismo bojali da to drugi ne pokupe."

" Podloga svakom optimizmu jeste puki strah."

" Samo je onaj zivot unisten kojem ne daju da se razvija i izivljuje. Zelite li razoriti neciju licnost, vi tog coveka samo popravljajte. "

" Kad smo sretni uvek smo dobri, ali kada smo dobri nismo uvek sretni."

" Biti dobar znaci biti u skladu sa samim sobom. Nesklad vlada tamo gde je covek prisiljen da bude u skladu sa drugima. "

" Kada se sami kudimo , osecamo kako niko drugi vise nema pravo to da cini."

" Jedina draz proslosti je u tome sto je prosla ."

" Velika bol i velika ljubav mora presahnuti zbog vlastite intenzivnosti."

" Ni volja, ni namera ne upravljaju nasim zivotom. Zivot sacinjavaju zivci i svaka zilica u nama i stanice koje se polako izgradjuju, u kojima se kriju nase misli, a strasti nam snivaju svoje snove. Mozete misliti da ste sigurni, smatrati se za jaka coveka. Ali, neka slucajna senka boje u sobi ili na jutarnjem nebu, neki osobiti miris,koji vam je nekad bio drag a koji uskrsava u vama neke pritajene uspomene, neki stih zaboravljene pesme, na koji slucajno naidjete, zavrsetak muzickog stavka kakvog muzickog komada sto ga vise ne svirate - verujte mi Dorijane o svemu tome zavisi nas zivot. "
 

Back
Top