Шта мислимо једни о другима?

vracaracc

Buduća legenda
Poruka
38.315
Od istraživanja na temu etničkih stereotipa na Balkanu posle najnovijih ratova, izdvaja se ono koje je sproveo Nebojša Petrović. On je 2002. godine istraživao mogućnosti pomirenja između Srba, Hrvata i Bošnjaka. Prema rezultatima tog istraživanja, Srbi i Hrvati jedni druge vide gotovo identično i ta slika je donekle, ali ne preterano, negativna. Bošnjaci u sličnoj nijansi vide i Hrvate, dok Hrvati Bošnjake vide nešto manje negativno, gotovo na granici neutralnosti.

Opšti stereotipi su najnegativniji između Srba i Bošnjaka, a posebno je negativna slika Srba u očima Bošnjaka. Prema tom istraživanju Srbi najčešće percipiraju Hrvate kao nacionaliste (28,74%), podle (20,87%), hladne (19,69%), dvolične(16,93%), ali i kulturne (15,75%). Istovremeno Srbi Bošnjake vide kao religiozne (42,13%), fanatične (27,17%), fundamentaliste (19,29%) i nazadne (17,72%).

Posle niza negativnih karakteristika Bošnjaka, kao prva pozitivna dolazi gostoljubivost, koju spominje 9,45% srpskih ispitanika. Među prvih pet karakteristika Bošnjaka niko od srpskih ispitanika nije spomenuo sledeće atribute: napredni, liberalni i kulturni. Bošnjaci najčešće vide Srbe kao okrutne (33,77%), ratoborne (29,14%), nacionaliste (25,97%), nasilne i agresivne (po 25,32%).

Prva pozitivna karakteristika je: ponosni, koju je spomenulo 7,14% bošnjačkih ispitanika. Čak 29,87% bošnjačkih ispitanika kao prvu karakteristiku Srba navodi okrutnost. Sve ostale odlike mnogo su ređe. Prva sledeća je ratoborni (8,44%) pa neiskreni (5,19%). Bošnjački ispitanici najčešće vide Hrvate kao dvolične (28,57%), podle (27,92%), lukave (26,62%), nacionaliste (24,03%) i neiskrene (22,73%). Prvi pozitivni atribut je kulturni (8,44%). Kao prva odlika Hrvata najčešće je spominjan atribut neiskreni (15,58%).

Kako bi dublje istražo stereotipe koji se vezuju za Hrvate u pojedinim zemljama, nakon raspada Jugoslavije, docent na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu dr Božo Skoko, sproveo je istraživanje na uzorku od 5100 ispitanika "od Vardara pa do Triglava". Ispitanicima je ponudio listu stereotipa koji su se u prethodnim istraživanjima značajnije pojavljivali. Na taj način je dobio najnoviji pogled na stereotipe o Hrvatima.

Rang lista stereotipa na nivou cele bivše Jugoslavije govori kako su Hrvati: kulturni (41%), ispolitizovani (31%), gostoljubivi (27%), radni (25%), ratoborni (20%) i distancirani (18%). Najmanje su lenji (7%) i miroljubivi (8%). Građani Bosne i Hercegovine misle da su Hrvati: kulturni (62%), gostoljubivi (45%), radni (29%) i ispolitizovani (27%). Građani Crne Gore misle da su Hrvati: kulturni (46%), radni (22%), genocidni (22%) i ispolitizirani (21%). Građani Makedonije misle da su Hrvati: kulturni (72%), gostoljubivi (40%), radni (34%) i distancirani (23%).

Građani Slovenije misle da su Hrvati: ispolitizovani (59%), ljubomorni (34%) i lenji (29%). Najpozitivnije karakteristike Hrvata kod Slovenaca su: radni (19%) i gostoljubivi (17%). Građani Srbije misle da su Hrvati: genocidni (37%), ratoborni (36%), ispolitizovani (32%), kulturni (21%) i distancirani (21%).

I ovo istraživanje je dobrim delom potvrdilo prethodna istraživanja stereotipa u kojima ispitanici kao najpozitivniju karakteristiku Hrvata navode da su kulturni. To u značajnijem procentu misle gotovo svi narodi na prostoru bivše Jugoslavije, osim Slovenaca (samo 7%). Hrvatska ispolitizovanost prisutna je u javnom mnjenju svih država, iznad 15%.

Hrvatima svi susedi, osim Slovenaca, u značajnijoj meri pripisuju i distanciranost (18%). Zanimljivo je kako svi narodi, izuzevši Slovence, u značajnijoj meri smatraju kako su Hrvati radni. Jedino su slovenački ispitanici visoko rangirali činjenicu (29%) da su Hrvati lenji. Da su Hrvati genocidni u značajnoj meri, tvrde jedino srpski i crnogorski ispitanici, i to je očito posledica rata. Zanimljivo je da ispitanici u Vojvodini manje veruju kako su Hrvati genocidni (28%) nego ispitanici u središnjoj Srbiji (43%). Takođe, ispitanici u Vojvodini u većoj mjeri smatraju kako su Hrvati kulturni (27%) nego ispitanici u središnjoj Srbiji (18%) i kako su manje distancirani (13%) nego ispitanici u Beogradu (38%).

Hrvatska miroljubivost nije dobila značajniju potporu, ali ratobornost (bez pozitivnog ili negativnog predznaka) pojavljuje se u mišljenjima ispitanika u svim državama, iznad 10%. Zanimljivo je da Slovenci, koji Hrvate smatraju ispolitizovanim i ljubomornim, ne smatraju i ratobornima. Pragmatičnost, koju su srpski intelektualci vekovima pripisivali Hrvatima, u značajnijoj meri se pojavljuje jedino kod slovenačkih (11%) i crnogorskih (9%) ispitanika.
 
Sta bre ima da mislim... a nemam ni cim :) :) :)

Pre svega nikad ne gradim neko misljenje posebno kada je rec o virtuelnom svetu, a taj isti me ne dotice bas nesto, da bi mu pridavao neki specijalni znacaj..

Ono sto cenim jeste, komunikacija, kultura izrazavanja, postovanje napisane reci i cak kad se kosi sa nekim mojim stavovima..

Oni koji cine i vise od toga, trazim nacin da upoznam i licno, jer smartam da sam napravio dobar odabir osoba koje cu i licno da poznajem..

Tacka.
:rtfm:
 
Bošnjaci najčešće vide Srbe kao okrutne

Ова двојца су поклала четири села, а два раселили. Руке су им крваве до лаката. После су сели на пиво и цигару.

http://2.***************/_IRa9gJF2lus/SJFrcJASqOI/AAAAAAAACwQ/sy_9BozvRD0/s400/Cetnici_Beograd_2008_07_29.jpg
 
Sta srbi misle o hrvatima najbolje ilustruje ona duciceva pesma, kao i onaj citat o hrabrosti i stidu. Ali primetio sam da ipak vise "volimo" hrvate nego tzv bosnjake

Bole, ako sam dobro razumeo, pitanje je sta mislimo a ne koga vise ili manje volimo ili mrzimo..
No dobro,

Ja ne umem da mrzim, a one koje bi mozda trebalo da mrzim, ja ih i dalje ne mrzim, samo mogu reci da ih ne volim...

A misljenje o drugim, kako tema kaze, ne mora da nosi ni ljubav ni mrznju, vec odredjen stav o tome, misljenje, o licnosti, niku, njegovom stavu, ponasanju, etc..

Tacka.
:rtfm:
 
Ова двојца су поклала четири села, а два раселили. Руке су им крваве до лаката. После су сели на пиво и цигару.

http://2.***************/_IRa9gJF2lus/SJFrcJASqOI/AAAAAAAACwQ/sy_9BozvRD0/s400/Cetnici_Beograd_2008_07_29.jpg

..i okrenuli ovna na raznju.

10834770.jpg
 

Back
Top