Ko je najveci naucnik,a ko najveca naucnica svih vremena?

Kanizsa84:
Najveci naucnik... uuuuuf, ima ih mnogo, ali ajde, recimo Ajnstajn, buduci da je provalio nesto jako bitno, ali na listu stavljam i Teslu, i Mendeljejeva, i Lavoazjea, i sve velike hemicare, a od naucnica... njih nema mnogo... ubedljivo najbolja je Marija Kiri.

nije li Einstein prenapuhan!?Mislim da bi na listu trebalo staviti neke od zaslužnih za elektro-energetiku, komunikacije. informatiku itd. tj. tražiti odgovor na pitanje: koji pronalazak je doveo do najveće 'revolucije'???
 
Najveci genije i najveci nauchnik svih vremena je Isak Njutn, bez premca. Bez obzira koliko mi zheleli da to bude Nidza, Pupin ili neko grugi. Jednostavno analiza, diferencijalni i infinitezimalni rachun je neshto shto niko do Njutna nije moga da skapira i to ga uzdizhe. E, sad, ne znam zashto nauchnike delite po polu. Zhena je dosta manje u nauci zbog nekih starih tabua i diskriminacije, ali recimo da je Mileva Ajnshtajn jedan od vecih umova...
 
RiSK:
Najveci genije i najveci nauchnik svih vremena je Isak Njutn, bez premca. Bez obzira koliko mi zheleli da to bude Nidza, Pupin ili neko grugi. Jednostavno analiza, diferencijalni i infinitezimalni rachun je neshto shto niko do Njutna nije moga da skapira i to ga uzdizhe. E, sad, ne znam zashto nauchnike delite po polu. Zhena je dosta manje u nauci zbog nekih starih tabua i diskriminacije, ali recimo da je Mileva Ajnshtajn jedan od vecih umova...

nek se dame ne ljute, ali treba za njih uvesti posebnu kategoriju jer inače ne bi bile dovoljno visoko rangirane za spominjanje, ne ulazim u razloge...
 
Tja pitanje koliko naucnika je dobilo nobela dva puta.
Dakle za zene odgovor je lak Marija Sklodovska Kiri (devojacko prezime se navodi da bi se ralzikovala od cerke koja je bila pisac a isto tako se zvala Marija)

kad su muskici u pitanju tu se izdvaja velika trojka.
Arhimed-Njutn-Ajnstajn naravno ima u 20 veku gomila velikih umova ali Ajnstajn je definitivno poseban uostalom on jedini nije imao copor slicnih oko sebe tj njegove teorije su u potpunosti njegove za razlikuod npr kvantne mehanike koju je razvio copor genijalnih fizicara.

A posebna tema je Mileva. Ona je definitivno naj izvikaniji i najnaduvanji naucnik i to iz cisto nacionalisticko sovinistickih razloga (zaboga kako je jedan nemacki jesa mogao da bude pametan, nista on ne bi uradio da mu zena nije bila SRPKINJA)
Na veliku zalost svih tih nac. Likova, cinjenice im ne idu u prilog. Naime Mileva je sa ajnstajnom bila samo u vreme rada na STR a kako je ona bila matematicar cinjenica da je u toj teoriji (bar u originalnoj verziji koju je Albert objavio dok su bili jos zajedno) matematika poprilicno izostavljena a i najvecim delom pogresna ..... pa sami izvucite zakljucak koliki je njen doprinos :roll:
Matematiku STR i kasnije OTR je zapoceo da sredjuje njihov profesor matematike Herman Minkovski....
 
sto se tice matematike otr, tu su neprikosnovene face riman, schwarchild, klein , i neki rusi zadnjih godina .....
mislim da je smesno spominjati matematiku u radu jednog genijalnog fizicara, on je zapravo trasirao put, ali matematicari resavaju probleme postavljene pitanjem koje se zove otr.
poreklo ideje je fizickog karaktera, ali je otvorilo neka nova pitanja u matematici(do tada nije bilo potrebe za matematikom tog tipa).
ipak postoji jaz, mada se u fundamentalnim principima tipa diferencijal, ipak susrecu matematika i fizika.
 
Mislim da pitanje nije na mestu.Uopšte,ad specie aeternitatis, takva procena nema nikakvu važnost,niti neko može da zaključi ispravno povodeći se mišlju da je najveći onaj koji je najviše doprineo dobrobiti čovečanstva.Takodje,primećujem da niko nije spomenuo DRUŠTVENE nauke,a one se,prihvatali mi to ili ne,svrstavaju u nauke a koliko tek tu ima trenutno značajnih doprinosa čovečanstvu.
Ne usudjujem se da iznesem jedan tako subjektivan zaključak,niti mislim da njegovo iznošenje ima bilo kakvu svrhu i značaj.
 
leonida:
Mislim da pitanje nije na mestu.Uopšte,ad specie aeternitatis, takva procena nema nikakvu važnost,niti neko može da zaključi ispravno povodeći se mišlju da je najveći onaj koji je najviše doprineo dobrobiti čovečanstva.Takodje,primećujem da niko nije spomenuo DRUŠTVENE nauke,a one se,prihvatali mi to ili ne,svrstavaju u nauke a koliko tek tu ima trenutno značajnih doprinosa čovečanstvu.
Ne usudjujem se da iznesem jedan tako subjektivan zaključak,niti mislim da njegovo iznošenje ima bilo kakvu svrhu i značaj.

nemam baš visoko mišljenje o naučnicima društvenih nauka! Čovek je još uvek manje-više ono što je bio i doba koje opisuje Biblija! Stvar prilike, okolnosti itd...
 
Zavisi s koje strane se gleda. Svako od pomenutih je postigao mnogo u svojoj oblasti. Danasnji covek sklon hedonizmu svake vrste sklon je da za najvece umove proglasava samo prakticare, dakle one koji mu omogucavaju takav (veoma lagodan)zivot. Ako tako gledamo, Tesla je nesumljivo prvi. Moderna matematicka i eksperimentalna nauka potice od Njutna i Galileja. Lajbnic je paralelno sa Njutnom razvijao integralni racun (dakle nije Njutn jedini to shvatao). Ne treba zaboraviti da koren matematizovane nauke potice od pitagorovaca i platonicara (akademicara). Mendeljejev je otkrio i formulisao jedan genijalni zakon. Covek je do detalja i bez greske predvideo osobine buducih elemenata tada nepoznatih. Sta je sa kvantnim fizicarima XX veka koji su proizveli pravu revoluciju u fizici... Tesko je odgovoriti na ovo pitanje, a da se prema nekom ne ucini nepravda. Mozda je covek po svojoj prirodi nesposoban da bude 'najbolji u necemu', a pogotovo 'svih vremena'(pogledajte kup sampiona u fudbalu ove godine ili olimpijadu). Najbolji bi morao sve da zna, a to je nemoguce, pogotovo u nauci koja se stalno razvija i ima vrlo neizvesnu buducnost. Kada je Platon bio u Egiptu raspitivao se o njihovom znanju, a oni su mu rekli: 'Svaka cas vama (Grcima), vi znate mnogo, ali vase pamcenje je kratko, vasa istorija je kratka. Postoje razlozi da se veruje kako su stare civilizacije bile na visokom stupnju tehnickog (odatle mozda i naucnog) razvoja, a mi o tome nemamo pojma i mastamo kako smo danas savrseni, a skloni smo da ponistavamo svaku (pozitivnu) tradiciju. Mislim da treba da pustimo sve prosle, sadasnje i buduce naucnike da funkcionisu kao delovi organizma koji neprestano raste i da ne postavljamo pitanja koji je organ vazniji - srce, pluca ili mozak.
 
Anonymous:
jagodica:
pa zar nije ajnstajn nesto radio samo dok je bio s milevom. nebitno da li mu je ona nesto sredjival aili ne


Pa seko u tome je i problem ono najbitnije sto je radio u uradio je bilo tek kad je napustio Milevu. Al se to u nastupu svoinistickog nacionalizma zaboravlja

sada bi seka mogla napisati: Da, ali tek nakon šta je uz Milevu savladao matematiku...
 
Samo mala ispravka.....kad smo vec kod Marije. Marija je (zajedno sa svojim muzem Pjerom) dobila Nobelovu nagradu za fiziku 1903 godine za otkrice prirodne radioaktivnosti. Istina, podelili su je sa Anri Bekerelom. Osam godina kasnije, 1911. Marija dobije Nobelovu nagradu i za hemiju, za otkrice Polonijuma (elementa, koji je dobio naziv u cast Poljske, jer je Marije bila Poljakinja). Medjutim, njena kcerka, se nije zvala Marija, vec Irena. I nije bila pisac (bar ja ne znam ni jedan njen rad iz oblasti knjizevnosti), vec kao i majka - istrazivac. Takodje sa svojim muzem Frederikom Joliot Kiri (On je uzeo njeno prezime) dobija Nobelovu nagradu za fiziku (mislim 1933. god) - za otkrice vestacke radioaktivnosti. I Marija i Irena umiru jako rano, usled posledica (akutne leukemije) prevelikog ozracivanja.
 
Anonymous:
jagodica:
pa zar nije ajnstajn nesto radio samo dok je bio s milevom. nebitno da li mu je ona nesto sredjival aili ne


Pa seko u tome je i problem ono najbitnije sto je radio u uradio je bilo tek kad je napustio Milevu. Al se to u nastupu svoinistickog nacionalizma zaboravlja

Šta je Ajnštajn značano uradio u nauci nakon što je došlo do njegovog razvoda braka sa Milevom?
 
rasa77:
Samo mala ispravka.....kad smo vec kod Marije. Marija je (zajedno sa svojim muzem Pjerom) dobila Nobelovu nagradu za fiziku 1903 godine za otkrice prirodne radioaktivnosti. Istina, podelili su je sa Anri Bekerelom. Osam godina kasnije, 1911. Marija dobije Nobelovu nagradu i za hemiju, za otkrice Polonijuma (elementa, koji je dobio naziv u cast Poljske, jer je Marije bila Poljakinja). Medjutim, njena kcerka, se nije zvala Marija, vec Irena. I nije bila pisac (bar ja ne znam ni jedan njen rad iz oblasti knjizevnosti), vec kao i majka - istrazivac. Takodje sa svojim muzem Frederikom Joliot Kiri (On je uzeo njeno prezime) dobija Nobelovu nagradu za fiziku (mislim 1933. god) - za otkrice vestacke radioaktivnosti. I Marija i Irena umiru jako rano, usled posledica (akutne leukemije) prevelikog ozracivanja.


Mladja cerka, mladja :roll:
Istina na Fizici (druga godina :wink: ) je bas i ne pominju ali ona je napisala verovatno najbolju biografiju svoje majke, narocito su interesantni opisi cuvenog "obdanista" na Sorboni za decu naucnika i profesora, nikakvo cudo sto je Irena (koja je starija cerka) dobila Nobela kad je ucila o radioaktivnosti pre nego sto je ucila abecedu :wink: :lol:
 
bravo27:
Anonymous:
jagodica:
pa zar nije ajnstajn nesto radio samo dok je bio s milevom. nebitno da li mu je ona nesto sredjival aili ne


Pa seko u tome je i problem ono najbitnije sto je radio u uradio je bilo tek kad je napustio Milevu. Al se to u nastupu svoinistickog nacionalizma zaboravlja

Šta je Ajnštajn značano uradio u nauci nakon što je došlo do njegovog razvoda braka sa Milevom?

Sve sem STR i fotoelektricnog efekta (za koji je doduse dobio Nobela) a to je mnogo mada za mene je mozda i njaznacajniji posao koji je on obavio sadrzan u prepisci sa N.Borom "u vezi KM" ma rasa77 ima mnogo vise strpljenja a i valjda se seca pa nek on objasnjava :wink:
 
Anonymous:
bravo27:
Šta je Ajnštajn značano uradio u nauci nakon što je došlo do njegovog razvoda braka sa Milevom?
Sve sem STR i fotoelektricnog efekta (za koji je doduse dobio Nobela) a to je mnogo mada za mene je mozda i njaznacajniji posao koji je on obavio sadrzan u prepisci sa N.Borom "u vezi KM" ma rasa77 ima mnogo vise strpljenja a i valjda se seca pa nek on objasnjava :wink:

E pa prijatelju, to što je Ajnštajn dobio "samo" Nobelovu nagradu za to što ti "misliš" da nije najznačajnije pokazuje da treba posumnjati u tvoju objektivnost ili informisanost, šta god. Možda će tvoja malenkost dodeljivati Nobelove nagrade u budućnosti, ali dok se to ne desi prinuđeni smo da ipak verujemo malo više drugim autoritetima...

Nasuprot tvom mišljenju, postoji knjiga čiju sam prezentaciju na TV imao zadovoljstvo da čujem (iako istu nisam čitao) koja sudeći po onome što sam čuo vrlo argumentovano dokazuje da je Ajnštajn bio najobičniji ispod-proseka-čovek, i to sa prilično lošim karakternim osobinama koje su mu omogućile da debelo iskoristi vezu sa vrlo talentovanom suprugom Milevom.

Pored vrlo velikog broja upečatljivih činjenica koje su iznete u knjizi (zasnovane na svedočenjima najbližih prijatelja porodice Ajnštajn i zasnovane na privatnoj prepisci porodice sa rodbinom i prijateljima) jedna od manje značajnih izloženih činjenica mi je specijalno ostala u sećanju: Mileva je prva žena u Austro-Ugarskoj kojoj je specijalnim ukazom Ministarstva lično dopušteno da sa muškarcima polaže prijemni ispit; za ono vreme to je bilo nečuveno. Kad se to uzme u obzir zajedno sa brojnim drugim činjenicama (na TV je prezentacija ove zanimljive knjige trajala bar sat vremena) onda se vrlo opravdano postavlja pitanje autorstva.

Uzgred, ako se to ne vidi iz mog pseudonima, ja sam muškarac i to priličan "šovinista". Uprkos tome, mogu da kažem da ako je samo polovina od onog što sam saznao o Milevi istina, onda mirno mogu da kažem da je ona jedina osoba kojoj se realno divim, jer je po svemu sudeći bila izuzetno porodična, požrtvovana i odana supruga, sa briljantnom inteligencijom i samo jednom greškom u životu - što je odabrala nižerazrednu osobu kakav je sudeći po knjizi bio Ajnštajn.

Da ne bih opterećivao autorov thread sa ovom temom, otvorio sam novu temu pod nazivom "Mileva ili Ajnštajn" - možda će se javiti neko sa informacijama o knjizi o kojoj sam govorio.
-Pozdrav.
 

Back
Top