Комерсант: Од патријарха Иринеја се очекује да цркву окрене ка Европи

al bundy

Legenda
Poruka
63.998
Комерсант:
Од патријарха Иринеја се очекује да цркву окрене ка Европи


Нови српски патријарх Иринеј се у Србији сматра човеком компромиса, од њега се очекује да ће помирити две групе у Српској православној цркви - реформиста и радикала, и цркву окренути према Европи, пише данас московски дневник Комерсант.

Лист наводи да су главни претенденти на место патријарха били митрополит црногорско-приморски Амфилохије и митрополит бачки Иринеј, који се сматрају лидерима две струје у цркви.

Комерсант наводи да је митрополит Амфилохије познат по својој крајње оштрој позицији према Црногорској цркви и по томе да није успео да успостави нормалне односе са руководством Црне Горе. У Србији га памте, како се наводи, по крајње непријатним изјавама о убијеном премијеру Зорану Ђинђићу.

Дневник подсећа да су српски медији писали да се Амфилохије активно залагао да се болесни патријарх одрекне престола, рачунајући да ће заузети његово место.

Комерсант цитира неименоване изворе блиске руководству Србије да би избор Амфилохија скоро неизбежно довео до радикализације Српске православне цркве и искомпликовао њене односе са државом.

Како се оцењује, у том смислу би на месту патријарха за српске власти био бољи владика бачки Иринеј, који заузима умерену позицију о многим политичким питањима и има контакте у Европи.

Лист Независимаја газета пренео је изјаву сарадника Института за словенске народе Руске академије наука Георгија Енгелгардта да Московска патријаршија показује известан опрез према новом патријарху, очекујући његове даље кораке.

Он је додао да је могуће да је Москва рачунала на кандидатуру митрополита Амфилохија, познатог руској цркви.

(Бета)
Zanimljivo , nego ne znam zasto su braca iz RPC sumnjicave prema njegovoj svetosti novom patrijarhu ,kad je jednu od prvih liturgija sluzio u njihovoj crkvi ? :think:
 
Zanimljivo , nego ne znam zasto su braca iz RPC sumnjicave prema njegovoj svetosti novom patrijarhu ,kad je jednu od prvih liturgija sluzio u njihovoj crkvi ? :think:
Ne znam da li neko ovde uopšte ume da gleda u pasulj.
Drugim rečima, umesto što otvaraš temu ovde i pitaš nas, mogao bi da upitaš braću iz RPC-a.

Naravno, ako te odgovor na postavljeno pitanje uopšte zanima....
 
Ne znam da li neko ovde uopšte ume da gleda u pasulj.
Drugim rečima, umesto što otvaraš temu ovde i pitaš nas, mogao bi da upitaš braću iz RPC-a.

Naravno, ako te odgovor na postavljeno pitanje uopšte zanima....

ja mislim da postavljac teme nije pravoslavac, dakle ima zadnje namere
 
Nije mi jasno otkud ova glupost o dve struje koje vode Amfilohije, protiv ekumenizacije i za radikalizaciju, i Irinej, za ekumenizaciju, a eno Irinej bio na RTS-u pre dve veceri i voditeljka ga pita nesto tipa:"Da li moze da se ocekuje u buducnosti pomirenje nase crkve sa katolickom cemu bi doprineo dolazak pape", na sta on ladno odgovara:"nek priznaju da su u jeresi i prihvaticemo ih nazad", ako je to EKUMENISTA, kakav li je to radikal onda Amfilohije, da nije za"gasifikaciju"svih nepravoslavaca ili sta???
Smeta mi kad ateisti i nepravoslavci dodju ovde i otvoreno *****ju o nama i nasoj veri a posebno o nasoj crkvi, ocigledna je njihova neinformisanost i pakost jer lupaju neke gluposti kao da su nasi crkveni velikodostojnici neke estradne zvezde i sad treba da tracare o njima"iz pouzdanih izvora", ako je sadasnji patrijarh izabran u PRVOM krugu maltene jednoglasno, kakav je to do djavola kompromisni patrijarh ako se vecina ili cak SVI slazise odmah sad cim je predlozen da je dobar izbor i izabrase ga bez konsultacija, cenjkanja, dogovora ispod stola!?
Aj svako ko ne misli lose nasoj crkvi neka se okane vise ogovaranja iste, u kog god boga da veruje treba da veruje da ce ga isti kazniti zbog ovakvog ogresenja o JEDINU PRAVU hriscansku crkvu!
Pozdrav :cool:
 
(Бета)
Zanimljivo , nego ne znam zasto su braca iz RPC sumnjicave prema njegovoj svetosti novom patrijarhu ,kad je jednu od prvih liturgija sluzio u njihovoj crkvi ? :think:
Коммерсант је часопис који се бави економијом.
http://www.kommersant.ru/doc.aspx?DocsID=1310014&NodesID=5
Ако није проблем да упериш прстић у реченицу која изражава сумњичавост...
 
Комерсант цитира неименоване изворе блиске руководству Србије да би избор Амфилохија скоро неизбежно довео до радикализације Српске православне цркве и искомпликовао њене односе са државом.

Како се оцењује, у том смислу би на месту патријарха за српске власти био бољи владика бачки Иринеј, који заузима умерену позицију о многим политичким питањима и има контакте у Европи.
Већи је проблем ово подвучено.
Ако је Србија секуларна држава, и ако црква не треба да се меша у послове световне власти, како се онда ово зове?
Ево, помоћ.
Две речи.
Прва реч...има везе са бројевима.
Друга реч....има везе са оним што је у Србији на јако ниским гранама упркос обећањима оних који мисле да је њихов посао да се баве црквом.
 
Већи је проблем ово подвучено.
Ако је Србија секуларна држава, и ако црква не треба да се меша у послове световне власти, како се онда ово зове?
Ево, помоћ.
Две речи.
Прва реч...има везе са бројевима.
Друга реч....има везе са оним што је у Србији на јако ниским гранама упркос обећањима оних који мисле да је њихов посао да се баве црквом.

to se zove demokratska zamena teza :dash:
 
Коммерсант је часопис који се бави економијом.
http://www.kommersant.ru/doc.aspx?DocsID=1310014&NodesID=5
Ако није проблем да упериш прстић у реченицу која изражава сумњичавост...

Мени је у овој теми потпуно невероватан НАСЛОВ ТЕМЕ - јер нема никакве благе везе са садржином текста...

КО то очекује нешто од Патријарха ???
 
irinej.jpg
 
Opet ova matora budala, "sociolog religije".

Gde im je onaj drugi, zivan, zivoje, tako nesto? Sve strucnjaci za crkvu i bliski prijatelji mnogih arhijereja upuceni u prilike u SPC, ali na nesrecu ne smeju da udju u crkvu jer pocnu da se pushe i da shishte kad stupe na osvecenu zemlju.

Licna i profesionalna tragedija.
 
Opet ova matora budala, "sociolog religije".

Gde im je onaj drugi, zivan, zivoje, tako nesto? Sve strucnjaci za crkvu i bliski prijatelji mnogih arhijereja upuceni u prilike u SPC, ali na nesrecu ne smeju da udju u crkvu jer pocnu da se pushe i da shishte kad stupe na osvecenu zemlju.

Licna i profesionalna tragedija.

Ovako karakterišeš nekoga ko je stručniji od svih nas ovde zajedno?
 
Sumnjicavost dolazi od urednika ovog casopisa , a ne Ruske Pravoslavne Crkve . RPC je realni predvodnik svog Pravoslavnog sveta , kolko god se to nekom svidalo ili na . To je najmocnija pravoslavna Crkva, koja ce u buduce odredjivati smernice , sto se tice Pravoslavlja . Dakle , oni , a ne Carigrad .

Nadajmo se da Irinej Niski nije los izbor .
Ja licno , za sad mislim da nije , obzirom , da je dao jednu adekvatnu i obru izjavu , vezanu za kosovo , a i da je pokazao da vlada diplomatijom i politikom , svojom izjavom vezaom za Papu.
 
Ovako karakterišeš nekoga ko je stručniji od svih nas ovde zajedno?

Strucniji za marksizam, ne sporim.

Kakva steta sto se profesori marksizma danas manje traze zbog nekih neobjasnjivih prekreta u drustvu pa su neki stariji drugovi morali da se prekvalifikuju na analize mrskih klerofasistickih institucija.
 

Back
Top