Pravila igre

nemcoi

Aktivan član
Poruka
1.406
Da li ste se ikada zapitali koja su pravila igre koja se naziva zivot? Da li sve ljude bar jednom u zivotu dotakne to pitanje ? Verujem da velika vecina prihvati stav nametnut okolinom ili pak neki drugi koji dolazi iz neke druge srednine, cesto smatrane naprednijom. Ponekad ljudi lutaju tragajuci i cesto bivaju prevareni tako sto im se poturaju pod nos raznorazni odgovori koji za cilj imaju da prevare i sve u svrhu materijalne ,ili mozda cak in neke vrste duhovne, koristi. Ponekad nema takvog pokvarenog cilja vec je u pitanju zabluda osobe koja i sama veruje u svoj stav u to koja su pravila igre?

Vrlo cesto se desava da covek poveruje u nesto zato sto mu to u tom trenutku odgovara. Tako zadovoljava njegove potrebe za zatvaranjem pitanja koje je kopkalo ljude tokom cele danas poznate istorije. Inace na to pitanje malo ko ce ostati ravnodusan i reci da ga ne zanima, sem mozda onih koji misle da sva pravila igre vec znaju.

Razmisaljajuci o ovom zaista delikatnom pitanju, na koje niko nije dao odgovor koji bi me u potpunosti uverio, shvatio sam da zapravo nema tog odgovora koji ce do kraja odgonetnuti. Sve je jedna ogromna slagalica koju je vrlo tesko sloziti, pa cak i kad slozimo mi mozda zapravo samo mislimo da smo je ispravno slozili. Jednom recju sve je nalik na iluziju ali u tom moru iluzija jedna ili vise njih mora bar blizu da predstavlja mozaik koji govori koja su pravila igre koju nazivamo zivotom.

Vodeci se glavnim pravilima po kojima funkcionise ljudski mozak, pokusao sam da uporedim zivot sa kompjuterskim programom. Kao sto se covek susrece sa sebi slicnim objektima sa kojima moze da komunicira tako i program moze sve to definisati. Zivot coveka se sastoji od mnogo izbora koje svojom voljom bira. Preko cula opaza svet oko sebe pa tako na vrlo slican nacin prihvata realnost koja ga okruzuje. Tako se recimo ljudi iz jedne sredine razlikuju od ljudi iz neke druge( grad-selo, Amerika-Srbija itd). Fakticki gotovo cela ljudska populacija svoje zakljucke i licnost bazira na nekom obrazcu, koji se uglavnom pokazao kao uspesan u nekoj od oblasti. Uzmimo za primer ponasanje rok-folk muzicara, sta njih definise, koje su njihove karakteristike licnosti? Priznacete da bi se pronaslo dosta slicnosti ali ko je taj covek koji je prvi pronasao takav oblik ponasanja ili je nastao delovanjem manje grupice ljudi a kasnije to veca grupa doradjivala da bi na kraju dobili nesto sto cini licnost ogromnog broja ljudi? Dakle, dolazimo do zakljucka da covek samo bira nesto sta vec postoji, a dosao je sa tim u dodir. Posto ima million mogucnosti za izvrsavanje ovakvog programa, koji nosi naziv kreiranje licnosti, tako nijedan covek nije isti u potpunosti.

Ono sta definise pravila igre je isto ono sta definise licnost, sto bi znacilo neki oblik globalnog sistema na koji su uticali svi ljudi ali sa razlicitim udelom. Svi znamo ko kreira pravila igre a u trenucima, kada se masama to nije dopadalo, dolazilo je do revolucija. Na kraju dospelo se do ovog oblika uredjenja za koji vecina ljudi smatra da je najbolji, bar bolji od predhodnih. Revolucija moze nastati i ostati samo u okvirima misli. Nazovimo to misaoni rat, u kom su suprostavljane srane u sukobu. Uglavnom on se kreira tako sto jedan covek da ideju koju grupa razradjuje i prilagodjava dok na kraju ne postane opste misljenje jednog dela populacije. Moze se ovaj rat prestvaviti i u okviru sitnih misljenja prema npr nekom obliku ponasanja u drustvu ali globalno deluju ona misljenje koja imaju vise saboraca. U mladosti ljudi se poistovecuju svojim uzorima. Kasnije dolazi do preispitivanja tih stavova i brusenja svojeg ja.

Nasuprot predhodnim pravilima zivota koja su uglavnom jasno definisana, postoje i ona koja su u magli, ona koja su proganjala coveka svakog doba a koja su vezana za ciklus zivota jednog coveka. Rodimo se, zivimo ali ne znamo kud to idemo je svkaki ciklus ima svoj pocetak i svoj kraj. Jedna pesma kaze: “ Ne znam gde idem ali bi trebalo da znam gde sam bio”. To je kljucna recenica koja dosta govori o igri ali kako kaze trebalo bi da znamo gde smo bili? E zapravo to je tema ove price, to da li znamo gde smo sada?

Neki ce reci da znaju gde su, pa i ono drugo, gde ce ici ali niko to ne moze da dokaze, bar ne drugima. Upravo ono gde sam je usko povezano sa onim gde idem i zajedno daju jedno – PRAVILA IGRE.

Voleo bih u ovom tekstu da citiram i neku misao od velikih ljudi koji su nekada u blizoj ili daljoj proslosti bili u slicnoj igri kakvi mi jos uvek igramo danas ali moram priznati da ih vrlo malo znam. Da li je ovde moje obrazovanje zakazalo, da li sam na casovima spavao ili uoste nismo imali prilke da cujemo takve misli? Zapravo siguran sam da su takve misli na rapolaganju samo onom koji trazi. Iako kazem da sam tragac, ovaj deo price nisam se potrudio da cujem. Cuo sam misljenje da takve misli nisu za one kojima je paja patak zanimljiv ali ne mislim tako. Svaka misao budi drugu a potraziti treba one koje su povezane sa ciljem. Ako imamo cilj sredstvo ce doci samo.

Svaka igrica ima svoja pravila koje programeri definisu. Uz mnogo napora, moze se i napraviti ovaj realan svet u obliku programa. Ovde se odnosi na vizealizaciju vec na pravila koji definisu prirodni zakoni kao i objekti, od zvezda pa do trave., kao i ponasanje objekata u skladu sa okolnostima. Ovo medjutim ne resava ono pitanje oko pravila igre jer ce svaki programer, u svojoj igrici, pricu napraviti tako kako je njemu potrebno tj da ce se u krajnjem ili prvom cilju prodati ili ce se voditi nekim drugim vrednostima za koje smatra da su vredna.

floor-1.jpg


Nije moguce doci do pravila igre ali zato vrlo je moguce razmisljati na tu temu i doci do nekh bliskih zakljucaka. Tu moze i nauka da odigra ulogu ali poenta i jeste a trazis u magli jer kada jasno vidis onda si budan. Znaci jedini nacin da neko dozna pravila je da se dogodi nesto za sta je mislio da je nemoguce ali da li je to dovoljan dozaz koji bi te ubedio? Ja licno smatram da nije ali svakako jeste treznjenje i preispitavanje predhodnih stavaova za koje smo ili bili ubedjeni ili pak sumljicavi. I u jednom i u drugom slucaju, pa i u dijapazonu od ta dva, generalno ce se svako zaprepastiti i cak sumnjati u svoj licni vid i sl.

Poenta je da pravila igre ne govori nadprirodno, bar ne svaki oblik nadprirodnog. Zato kada se ugleda nadprordno njegov pravi cilj u poztivnom smeru moze samo da bude budjenje kroz sumnjicavost. Svako drugo iskoriscenje ovakvog licnog ili kolektivnog dozivljaja moze biti pogresan.

Slagalica nikada ne moze biti sastavljena do kraja. Pitanje je da li uopste zelimo?
 
Poslednja izmena:
Moguce je doci do pravila igre...

Ja sam o tome razmisljao kao srednjoskolac jer onda prelazis iz doba pametno je pametno , glupo je glupo u doba nije sve tako jednostavno koje ti sufliraju odrasli...
Pa mi nije bilo jasno zasto se glasno ne razdvoji sta je patologija a sta nije...
Razlog za to je bio film "Zivot je lep".
Nisam mogao da verujem da neko namerno sebe dovodi do dotalne destrukcije...a film je prepun takvih osoba...

A u stvari ta destrukcija je samo gubljenje zivaca i strpljenja osobe koja se jako dugo bori i protiv sebe i protiv drustva...tacnije protiv lazi u sebi i lazi u drustvu...

I igra je jednostavna, nema pravila....
Radis sve sto mozes i sve sto ti koristi.
To je bilo u sukobu sa mojim shvatanjem obzirnosti , kulture , ljudskosti i tek na kraju morala, jer moral nisam fermao onda , a ni sada ga ne.......
Ali sam video u okruzenju dve vazne stvari , a to je ako vratis tri puta vise, ljudi te se ne plase, vec te postuju, sto je bilo iznenadjujuce, a ako ne vratis onda te se plase i ne postuju te i krecu u napad...
Druga stvar je uklanjanje sa lica mesta...
To je kad ljudi zvanicno propovedaju neku ideju ili stav, deca takodje, i onda posto ih sramota da gaze preko svoje reci u kratkom vremenskom intervalu , onda su blokirani, a onda je resenje da te odvoje od te grupe, ne zato sto niko ne sme da pokaze to pred tobom, vec zato sto ako nema neistomisljenika onda se sve svelo na zajednicki dogovor....

To je tako srpski mentalitet u dve situcaije da je skola koja vredi...
Jer i sada me cesto zadesi situacija gde ljudi glasno ili precutno mole da ukradem da bi im bilo lakse, da bi mogli da rade posao sa mnom , da bi se osecali cista obraza....(moj malo uprljan obraz cisti njima njihov uprljan obraz....)

U sustini zivot je igra u kojoj se namerno menjaju pravila jer ista pravila bi odgovarala kvalitetnim ljudima ili onima koji imaju taj talenat...
Promena pravila sluzi i zahteva se od onih koji nemaju nikakve kvalitete ili slabije, a imaju slobodu da urade sta god im padne na pamet i u tome love priliku....

Zato je uspesniji alav, povrsan, gramziv , drzak u srbiji, jer vecito je smena pravila i vecito se gleda kroz prste sa "bilo pa proslo"....

Silni moralisti su samo beskicmenjaci koji i da su u drugacijoj situaciji, ali ne istoj, uradili bi isto nesto necasno....neposteno...
Ali posto im "neodgovara" trenutna situacija, onda ne mogu da je iskoriste i postaju moralisti...

Pravih moralista je tako malo, da mozes slobodno da kazes, koliko prstiju imam ,ali za celu srbiju...
Nekada je bilo vise, ali ne drasticno, ali ipak vise...

Ostalo je javni moralista.....

Niti ce iko ikada zeleti da razgovara o tome koliki je uticaj gluposti na covecanstvo , niti ce ikada priznati licemerje koje je ogromno i sve vece...
Tako da ostaje da konstatujes, proberes one koji su licemerni na nacin koji ti ne smeta i vozis dalje....
 
Pravila, ili zakoni, po kojima se odvijaju životi svakog živog bića postoje, pa i kad su ljudi u pitanju. Ta pravila nijesu kreirali ljudi, pa ni druga živa bića i po njima se upravljali, nego su unaprijed data. To se jako dobro vidi na primjeru živih vrsta nižih od čovjeka. Naime, sve ove vrste niže od čovjeka ne rade ništa drugo nego uatomatski, bez neke posebne slobodne volje, i moglo bi se reći, veoma precizno i uspješno izvršavaju programe po kojjima se odvijaju njihovi životi. Svaka vrsta (i svaka zdrava jedinka) u bio-sistemu bez greške obavlja sve radnje koje su joj unaprijed predviđene. A svaka živa vrsta ima veoma širok spektar poslova i funkcija (neću ih posebno nabrajati) koje treba obaviti u svom životu. To je iz razloga da bi sam bio-sistem mogao funkcionisati kao cjelina.

Slično je i kad je čovjek u pitanju. Međutim, on ima sposobnosti koje očito nema ni jedna druga živa vrsta, a to je da slobodnom voljom i moćima njegovog mozga (prije svega moć uočavanja uzroka i posledice, odnosno moć učenja) svjsno i samostalno odlučije kako će izgrađivati svoj život tj. uvijek je slobodan da uradi onako kako misli da će za njega najbolje. A to je upravo pitanje da li će čovjek, i pored svoje najbolje namjere, uvijek uraditi ono što će biti najbolje za njega. Jer, to, istina, zavisi od njega, ali mnogo više od ovih pravila igre, odnosno zakona kojima sve podliježe. Kako ti zakoni djeluju na svaku čovjekovu materijalnu i misaonu radnju, onda je upravo prvi zadatak čovjeka da spozna te zakone i mehanizme njihovog ispoljavanja. Tek tada bi čovjek mogao biti siguran da će svaku radnju obaviti na svoju korist. Čovjek je do danas otkririo prilično ovih zakona u domenu materijalnog, odnosno fizičkog života, ali i vrlo malo, skoro ni malo, u domenu misaonog. A svaka misaona radnja podliježe zakonima slično kao i svaka fizička radnja, samo što su zakoni u tom domenu čovjeku teže uočljivi, ili pak im nije posvećivao neophodnu pažnju. Moralne norme i norme koje diktira savjest su dio tih zakona kojih je čovjek postao svjestan, ali je veliko pitanje da li ih je čovjek do kraja ispravno protumačio. Isto tako čovjek, a pogotovu ne svaki, i ne drži baš mnogo do tih normalnih norni, čak i kad je očigledno da će to biti na njegovu štetu.

Zakon se ne može prevariti! Zlo će uvijek rezultirati u zlo. Ne može čovjek raditi pokvareno (malo nemoralno i sa već nemoralnim osobama, kako kaže TP) a očekivati pozitivne životne rezultate. Oni bi možda s početka izgledali kao pozitivni, ali bi u ukupnom ispoljavanju na kraju sigurno bili negativni.

Nauka o evoluciji zastupa mišljenje da su sve žive vrste samo prilagođavale uslovima konkretne životne sredine i tako izgrađivale same sebe, odnosno pravila po kojima će se odviojati njihovi životi. I površnim razmišljanjem lako se uočava da tu nešto ne štima. Tačo je da se žive vrste prilagođavaju uslovima sredine i da sredina utiče na promjenu njihovih fenotipskih i genetskih karakteristika. Međutim, same žive vrste nemaju moć da kreiraju pravila, odnosno zakone po kojima će se odvijati njihovi životi, nego su ta pravila i zakoni unaprijed dati, a žive vrste se mijenjaju po tim pravilima u onom momentu kad se u životnoj seredini ispune tačno određeni uslovi, a koji su rezultat djelovanja unaprijed datih zakona.
 
Poslednja izmena:
Varanjem drugih može se dobiti materijalna korist (kratkoročno budući da Zakon Uzroka i posledica to reguliše). Medjutim svresnim ili nesvesnim varanjem nikada niko neće dobiti nikakvu duhovnu korist. Samo potpuno istiniti prema životu mogu dobijati u duhovnom smislu. Rekoh istiniti a ne iskreni budući da svako meri iskrenost drugih u skladu sa svojim razumevanjem života.

Niko nikada nikome ne može dati zadovoljavajući odgovor pa makar i da onaj ko daje odgovor u potpunosti zna i razume celokupni život. Problem je u nama štonismo kadri razumeti više od naših trenutnih kapaciteta.
Pisac "Celestininog proročanstva" je ovaj podatak dobro razumeo pa je iskreirao interesantnu priču u kojoj svako traži istinu sledećeg stupnja. Nadje li višu istinu on je neće i ne može prepoznati pa zato juri po belom svetu za "njegovu" narednu.
Otuda najviša istina i razumevanje života nikada nisu bili sakriveni. Jedini problem je u našoj nemogućnosti da sagledamo celoinu i zato moramo aktivno živeti život i raspoznavati deo po deo slažući vlastiti mozaik.
Zato život svakog od nas (ja prihvatam reinkarnaciju) traje mnogo hiljada života.
Svaki čovek ima svoja pravila igre koja se makar malo razlikuju od pravila drugih ali istovremeno svako se svojim pravilima približava jednom najvišem i jedinstvenom pravilu; Misli, govori, piši i radi uvek u skladu sa najvišim stadijumom ljubavi...
 
Naravno da ova dva prethodna posta nisu tacna...

Varanjem se dobija itekako...
Treba samo imati meru , kao i kod svih stvari...
Treba jasno razdvojiti sta je cemu svrha.
To sto ja to ne radim, ne znaci da se to ne moze raditi, a ostati posle par godina cist...
Dobar primer su mnogi koji su pisali cekove bez pokrica u ono vreme inflacije....
Oni su u stvari stampali pare u svojoj stampariji, a naravno da im je drzava omogucila to...

Jednostavno pitanje koje se postavlja, je , ako danas mozes istampati pare a da te ne otkriju ili opljackati banku, a da niko ne snosi stetu, jer je osigurana, hoces li to uciniti...?

Postoji cak i kriminal za koji se ne juri....
E tu pada vecina, jer ako se ne juri , to mora da je u redu....
To je ustvari zamena primitivizma i pokvarenosti sa jednim drugim pojmom a to je zabranjeno i kaznjivo....

To bi znacilo da je pravo isto sto i pravda, sto naravno nije niti ce ikada biti...
Ali sto je veci raskorak izmedju ta dva, a uz pomoc advokata se to moze i povecati , to je veca zabluda ovih koji mesaju pravo i pravdu , i zabranjeno sa nepostenim ili kako vec da ga nazovem..

Doduse, ja se slazem da treba pricati da se svi trebaju pridrzavati morala, jer onda imamo kakav takav red, a ne anarhiju....
Da se dzeparosi i provalnici u stanove hapse i osudjuju na duge robije, ne bi morali ljudi iz prizemlja da stavljaju resetke na svoje prozore....
Dakle , naravno da jesam za popovanje sa moralom....bolje to nego da ga neki tek opismenjeni lik stvara sam po principu "daj da probam ovako pa ako moze moze"....

To da li zivis posle smrti, kao sto sugerise ristob ili zivis kroz reinkarnirane zivote kao sto sugerise luis, je lepa postapalica ako si slab u volji pa da se potpomognes strahom i od kazne i od gubitka dosadasnjeg dobrog dela...

Medjutim , po mom misljenju , a potvrdjuje se na vise nezavisnih nacina, zlodelo se ne kaznjava, kaznjava se zao odnos....
To je zato sto ako bog deluje kroz ljude, ljudi su ti koji kaznjavaju za ucinjeno delo, ne preko linca vec preko svojih reakcija i otudjenja, osude, izolovanja, a ako se sugerise ljudima da to ne cine radi svog raja, ode sve do jaja...
Onda se sve ostavlja da bude u rukama boga, a vec stari veroutemeljivaci rekose bog deluje kroz ljude, te da on nije madjionicar....iliti u prevodu , hajde ti , da ne radim ja...i ne uradi niko......

I kod reinkarnacije se isto , ako se prati njihova teza, dolazi do toga da se u sledecem zivotu razresava cvor koji nije resen u ovom , sto ce reci ono sto tvoja dusa i duh nisu mogli da razrese u ovom , a ne kaznjavanje sto si nagazio pericu, ili pregazio pericu, vec ako je to gazenje ostavilo veliki cvor na tvojoj dusi, tj ako mislis da si bio kriv....
Ako ne mislis to , onda te tvoja reinkarnacija usmerava na ono sto je smetalo da se razresi neki sukob u tebi, a ne sukob prema drugima i okolini...

Filozofija takodje kazuje da gresi ne traju vecno....

Obican covek kaze takodje da "kratko je pamcenje"....."dugotrajne su kletve i nocne more"
I to bi ustvari bilo to...
Kletve, tj verovanje u magije, pa bilo one kao u trnovoj ruzici, gde se kletva jednom izrekne, a kasnije ostvaruje, ili ona u telepatskom smislu....
Nocne more su vec ono na sta pucaju ristob u smislu da neko odozgo izaziva tvoju nocnu moru....

Za nocnu moru je potrebno da budes moralista, tj unutrasnji moral mora da stvara fobiju od sopstvene mrznje, od hvatanja , od sujeverja ili neceg cetvrtog...
Ako nisi moralista, onda nema nista od nocne more....
Cak su izuzetno uspesni oni koji imaju taktiku "sta sam uradio uradio sam, bilo pa proslo"
Ta taktika "blago teleci pogled" je izuzetno uspesna danas...jer je optimisticka i nema negativne prosledice ocekivanja...

Pazi , sve ovo je samo pocetak, prvi korak...
Ako pustis analizu i napravis jedan krug, drugi krug, itd...doci ces do 10 bozijih zapovesti...
I pitas ti sad, pa kako to ....to bi znacilo da ovo do sada receno nije istina...
Istina je, tj teza je ispravna, (ne bi da baratam sa istinom), i najtezi prestup u smislu bozijih kazni je gordost....upravo zato sto vremenski najduze deluje...deluje na vise generacija....

Ostale bozije kazne su samo odraz prosecne psihologike tj 99,99% su tacne, a ostatak ionako to nece ciniti jer shvata pre nego sto ucini da to cinjenje nije potrebno...
Tako dolazimo do apsurda da teske i krupne stvari cine oni koji nemaju snage da idu normalnim putem , uz normalne poteskoce i normalne prepreke...
Njih ocaj, strah , uvreda koju daju sami sebi zbog svojih manjih sposobnosti , tera na precicu , samo zato sto drustvo dozvoljava precice i ima "kratko pamcenje"...
U protivnom , tamo gde je manja sredina , manji su i prestupi....
 
Naravno da ova dva prethodna posta nisu tacna...

To da li zivis posle smrti, kao sto sugerise ristob ili zivis kroz reinkarnirane zivote kao sto sugerise luis, je lepa postapalica ako si slab u volji pa da se potpomognes strahom i od kazne i od gubitka dosadasnjeg dobrog dela...


Ostale bozije kazne su samo odraz prosecne psihologike tj 99,99% su tacne, a ostatak ionako to nece ciniti jer shvata pre nego sto ucini da to cinjenje nije potrebno...
Tako dolazimo do apsurda da teske i krupne stvari cine oni koji nemaju snage da idu normalnim putem , uz normalne poteskoce i normalne prepreke...
Njih ocaj, strah , uvreda koju daju sami sebi zbog svojih manjih sposobnosti , tera na precicu , samo zato sto drustvo dozvoljava precice i ima "kratko pamcenje"...
U protivnom , tamo gde je manja sredina , manji su i prestupi....
Naravno da donosiš paušalne zaključke. Da bi ti prvi zaključak bio tačan morao bi da poznaješ u detalje misaone i materijalne radnje konkretne osobe, praktično, od rođenja do smrti. Priznaćeš da je to teško znati i za sebe lično, akamoli za drugu osobu. Ako možeš proprati par slučajeva koji su djelovali, ne mnogo amoralno (i sam tvrdiš da znaš kakva je sudbina teških amoralista), pa vidi kakvi su bili njihovi životi i šta su na kraju postigli.

Hrišćansku doktrinu smatram kao najviši stepen poimanja Boga od strane čovjeka. (Slično mišljenje imam za sve vere i religije, pa i budističke). Ne zastupam ideju vaskrsenja poslije smrti, bez obzira što je to kamen temeljac hrišćanske vere. Jednostavno, uvjeren sam da Bog postoji, a sama ta činjenica implicira tezu da čovjekov život mora imati i još nekih, zasad nepoznatih, ispoljenja, osim ovih što nam izgledaju i jedini. Dalje, smatram da je Bog Tvorac i neživog i živog svijeta, pa i čovjeka, ali ne bukvalno kako je u Bibliji naznačeno, nego ugradnjom striktnih zakona u samu osnovu toga svijeta, omogućavajući mu tako spontanu egzistenciju. Evolucija živih bića (i same materije) je djelo Tvorca. Sve se odvija po unaprijed datim zakonima. Kako sam već naveo, ti zakoni djeluju na svaku čovjekovu i misaonu i materijalnu radnju. Jedino što Bog nije ljudima otkrio tajnu zakona, nego im je ostavio mogućnost da tu tajnu sami otkriju. Naravno smatram da je ta tajna ključ čovjekovog uspjeha u životu.

A šta čovjek treba da radi u ovom životu? Je li ovo što je većina naučila da praktikuje? Ili ono što ti smatraš, ili bilo ko drugi, kao jedino logički ispravno? Je li bolje graditi život na univerzitetu nauka ili na atoskom univerzitetu? Kako tumačiš Sokratove poslednje riječi?
 
Poslednja izmena:
Evolucija živih bića (i same materije) je djelo Tvorca. Sve se odvija po unaprijed datim zakonima.

Neka bude da je ovo tacno , mada zmija sebi grize rep...

Iz svake zapovesti ti sledi da se bog ne mesa , ako postoji, u zivot ljudski.....
Iz Biblije ispada da se mesa.....
Iz novog zaveta da se ne mesa....

U praksi amoralista nije isto sto i nemoralista....
Amoralista je ustvari vrhovni moralista, jer on vise naginje Moralisti od samog moraliste...
Jedino sto amoralista kreira svoje kodekse, a uvek ih ima, na osnovu sopstvenog razvica...a ne drustvene pomodnosti...

U praksi amoralista moze sebe dovesti do izuzetno efikasnog nemoraliste....kao i do Moraliste...
Ali upravo time on ostaje uvek prihvacen, nikad kaznjen a unapredio je svoju lozu maksimalno...
Pa eto ti kreni od oca srpske drzave...
Od Milosa Obrenovica, da ne pogubi Karadjordja , VELIKOG, ne bi sebi otvorio put ni za sta, jer bi vecito bio gusen autoritetom , a ne licno od samog Karadjordja, a plus sto bi i licno bio pritiskan...
Dobismo lozu Obrenovica...

A to je samo vrh, a vrh je uvek u oku srbima pa nije bas merodavan...
Ali zato samo gledaj kako ce najcistiji srbi da izumiru, ili da umiru u nepovoljnim uslovima, a lopovi da imaju sve vise i vise, ili isto , nema veze, ni to nije kazna...srecnu decicu, optimisticku , koja se kao slobin mali cudi kako to ljudi kukaju da nema posla, a ocas posla se zaradi milion maraka ili evra...

Da se cekalo da ga bog kazni, jos bi ti ovde nosio karanfile, a ja drzao glavu u torbi....
Sad je bar ne drzim u torbi, jer niko me i ne ferma,pa je to bar dobro....sad svi imaju svoj glas...
 
Pricamo o pravilima igre nijednog trenutka ne pominjuci cilj igre.
Valjda se prvo uspostavlja cilj igre pa tek onda pravila.
U fudbalu su prvo izmisljeni golovi pa tek onda offside.
Necu naravno da pricam o cilju jer bi ljudi rekli de ti je dokaz,
a poimanje dokaza je takvo da u potpunosti veruju da je sok od 100%
voca kad to pise na tetrapaku a nisu u stanju da poveruju da pohlepa
izaziva neutoljivu glad, jer to nigde ne pise.
Nije uopste vazno znati sta je cilj, jer nikakav pojam o cilju
nam se nece ukazati dok mu ne budemo blizu, ne mislim samo kilometarski
vec trudom i zeljom za spoznajom.
Vazno je samo davati sve od sebe, to je put koji vodi ka cilju,
svi ostali putokazi i pravila ce se ukazati budemo li postupali tako u obliku
(kao sto Andric rece) znakova pored puta.
Patak, tebi je ocigledno cilj drustveno priznanje, sto je notorni promasaj.
A posto u tome nisi uspeo onda pricas gubitnicku pricu:
"I igra je jednostavna, nema pravila....
Radis sve sto mozes i sve sto ti koristi."
Vreme ti je da prestanes da cmizdris i da postanes neka jaca zivotinja,
tuzna patka je smor. Npr kao orao bi imao puno bolji pregled igre.
Ristob i Lou i nemcoi, zakleo bih se da vas vash istrazivacki duh vodi u dobrom smeru :)
 
Slagalica nikada ne moze biti sastavljena do kraja. Pitanje je da li uopste zelimo?


поставиш погрешан закључак па се потом питаш, то је дефиниција филозофије. остало је живот, како радиш тако ти је.
 
@rutinskog
Nista nisi razumeo jer sve svodis na svoju vizuru, ako mozes, a da ne budes kaznjen , onda opljackaj banku...
Ili konkretno u tvojoj prici , "ako se ljutis, onda si gubitnik, ocajnik i neprilagodjen i slabic..."

Taj pristup pobednik dobija sve, koji je osnova tvojih stavova te i navodi da mislis da ja isto imam takav stav, po onoj staroj , "svoje ti trnje na tudjoj glavi prvo zasmeta".
Mozda je to stvarno maksimalan mentalni trud iz tvoje perspektive, znaci da stvarno ne vidis da je drugacija situacija, a ne da mi prisivas onako povrsno i pausalno , jer ti se ucinilo da je to najcesce slucaj kad se "takvi tipovi javljaju"....
Ako je tako , onda ja licno znam sa kim imam posla, i koliki mu je max nivo percepcije...

Ja kad sagledavam , ne koristim taj pristup , pobednik dobija sve, iako je mozda u zivotu to upravo najveca istina...tj u najvecem broju slucajeva u praksi...
Koristim pristup hajde malo iz svih uglova....
I iz ugla onog koji prolazi preko reda zato sto je faca koga se svi plase...i iz ugla onog koji prolazi preko reda zato sto ga svi postuju pa smatraju da mu treba uciniti prvenstvo....i iz ugla onog ko mora da ceka red i iz ugla onog koga stalno preskacu u redu....vozaju levo i desno...

Ne znam zasto ti smeta citirana recenica osim ako si puritanac moralista...pa ti ta recenica rusi sve tvoje vizije sveta i onda naravno da zelis da ugusis takvu primisao i kod sebe i u drustvu...
Jos vise ti mozda smeta zbog toga sto to nije deo anarhistickog krila , kao sto obicno zna da bude...

Evo ti ta tvoja citirana recenica u drugom obliku....
"Covek je spreman na sve kad mu dogori ispod nokata"....
 
Da li ste se ikada zapitali koja su pravila igre koja se naziva zivot?

...neke stvari su van naseg poimanja...npr. kad ceo grad nestane u zemljotresu ili poplavi ali na nivou svakodnevnog zivota mi nismo ovde da budemo kaznjeni...svaki dogadjaj moze da nas promeni a nesrece imaju najveci potencijal da nas menjaju...takav je zivot, pogadjaju nas kamencici, kao neko upozorenje, ako ih ne primetimo pogodice nas cigla, ako i ciglu zanemarimo ubice nas stena...ako smo iskreni prema sebi priznacemo da sami doprinosimo svemu sto nam se u zivotu desava
 
Uh koliko materijala za obradu,

drago mi je da znas s kim imas posla i koliki mi je nivo percepcije, ali da stvarno znas s kim imas posla otisao bi kuci:)

-nista nisi razumeo
-pristup pobednik dobija sve
napravis ovakvu simpaticnu postavku i onda deljes li deljes po njoj, gradeci neke teorije u oblacima jer je temelj pogresan.

Ako cemo vec da se hvatamo pristupa evo ti jedan, ko te pita?
ko je pitao nase stare je li im hladno kad su koracali igmanski mars
ko nas je pitao da nam uzme staru deviznu stednju
da li neko pita ruse eh da niste bojkotovali olimpijadu 1984 ko zna koliko bi zlata uzeli
da nema onih sto se guraju preko reda ne bi ostao bez svog leba..
nekome treba do cilja preko brda i planina, neko je od cilja 5 minuta peske...
Poenta je sledeca; bez obzira sto je zivot tezak i primitivan i nekulturan i nepravedan (to je ono sto ti najvise smeta)
onog momenta kad padnes, Pao Si, Niko Te Ne Pita da li bi ostvario bolji rezultat u drugacijim okolnostima.
Zivot ne gleda sta bi bilo kad bi bilo, gleda samo rezultat, kao racunovodja gleda samo konacni balans, plus ili minus.
Sto znaci, bez obzira sto ima gomila majmuna koji se guraju preko reda, onog momenta kad to vise Nisi U Stanju da izdrzis reci ces;
"I igra je jednostavna, nema pravila....
Radis sve sto mozes i sve sto ti koristi."
Tog momenta postajes isti kao oni i niko te vise ne pita da li si ti nekad bio dobar i plemenit. Bez obzira sto su oni rodjeni kao grabezljivci a ti si to postao jer ti je postalo pretesko da nosish teret plemenitosti medju grabezljivcima, ti si isti kao i oni, to je konacan rezultat, ono sto se zbraja.
Ja ovde ne zastupam pasivnost, naprotiv treba napraviti jasnu distinkciju, uvek je u pitanju borba, suprostaviti se onima koji idu preko reda ili suprostaviti se samom sebi da ne ides preko reda. Pustati druge preko reda, ljutiti se zbog toga pa onda to isto dozvoliti sebi je pasivan stav i linija manjeg otpora.
Ono sto treba da shvate oni koji zele da budu "ljudi" je da biti covek, biti plemenit, biti human i biti jak nije nesto sto ce biti nagradjeno aplauzom vec teret i stalna borba i stalni boravak na granici izdrzljivosti.
Eto, to je jedno od pravila igre, pa ko voli nek izvoli.
 
Ono sto treba da shvate oni koji zele da budu "ljudi" je da biti covek, biti plemenit, biti human i biti jak nije nesto sto ce biti nagradjeno aplauzom vec teret i stalna borba i stalni boravak na granici izdrzljivosti.
Eto, to je jedno od pravila igre, pa ko voli nek izvoli.
...ako nesto zelis daj to drugom i dobices vise onoga sto zelis - ako zelis osmeh, prvi se osmehni, ako zelis paznju budi pazljiv, ako pomognes nekom i tebi ce neko pomoci....ako hoces samar udari nekoga :)
 
Pricamo o humanosti...

Evo primera od danas...
U dva razlicita termina je u tramvaj uslo dva prosca....
Jedan je bio klasican cigos sa harmonikom koji svira , odsvira dva zavijanja i ide redom i skuplja pare...
Drugi je bio neki stariji tinejdzer koji je zavrnuo nogavicu i noga mu je sva u ranama, ukljucujuci i one rane od sina u nozi....Odvratan jedan prizor za gledanje....

Sta mislite ko je od njih vise poneo u kapi kad je izasao iz tramvaja...

-----------------------------------
@rutinskog
"Zivot ne gleda sta bi bilo kad bi bilo, gleda samo rezultat, kao racunovodja gleda samo konacni balans, plus ili minus.
Sto znaci, bez obzira sto ima gomila majmuna koji se guraju preko reda, onog momenta kad to vise Nisi U Stanju da izdrzis reci ces;
"I igra je jednostavna, nema pravila....
Radis sve sto mozes i sve sto ti koristi."
Tog momenta postajes isti kao oni i niko te vise ne pita da li si ti nekad bio dobar i plemenit. Bez obzira sto su oni rodjeni kao grabezljivci a ti si to postao jer ti je postalo pretesko da nosish teret plemenitosti medju grabezljivcima, ti si isti kao i oni, to je konacan rezultat, ono sto se zbraja."

Ne postajes ti isti, ali ostaje da je igra nema pravila....
Radis sve sto mozes (ovo mozes mi se cini da je zamenjeno sa sta mogu svi) i sve sto ti koristi....
Odrednice da je neko majmun, a da je neko nasilno postao majmun, neko primitivac, a drugi primitivac jer se obracunava sa primitivcem postoje kao razlike, na nivou ljudi, ali ne postoje na nivou dogadjaja, tj uslova u sredini...

E da me pitas sta ti to tvrdis a nije ono sto sam ja rekao, ne bih znao sta si ti to tvrdio.
Moj zakljucak je od pocetka da ti ne shvatas da je to sto si ti tvrdio ustvari ovo sto ja kazem...samo ti ne odgovara ogoljen kontekst koji je ocigledan kod moje izjave...

Na kraju postoji samo jedna recenica koja je kao upucena onima koji zele da budu humani da je to tezak posao....
Mozda bih ja dozvolio mogucnost (da nije one spoznaje da znam sa kim govorim) da je rec o nekome ko hoce da bude castan, ali to nije slucaj....
Ovde je pre slucaj o moralisti koji ce bas kao puritanac sve relativizovati da bi izgledao kao moralista....
Pa ce i ljude koji pokazu nekad humanost prigrliti u humane, prosto ne ulazeci u to sta su pre toga radili....
Tako sopstvena hipoteza postaje potvrdjena i istinita, a koristi se povrsnost i dubina zalazenja u detalje kao oruzje za tempiranje i modifikovanje sagledavanja....

Igru moralisanja , kao i igru konformnog i igru udruzivanja radi visih, citaj sopstvenih ciljeva, treba ozbiljno shvatiti i prihvatiti...
Tada sve igrace treba gledati i po toj potrebi i ceni koja je i tu prisutna....
I opet primeniti one moje citirane reci i nema problema...
Zanemariti te reci , odmah cete naleteti na problem i razocaranje, za koje ste sami krivi, ali ne zbog toga sto ste pogresno procenili nekoga ili nesto...
Vec zato sto ste sami cesto drugima izvor istog razocaranja, koje sebi necete nikad da prebacite ili da budete svesni toga....to je tek mali detalj koga niste ni svesni ni sada, a kamoli kasnije kad taj vas detalj ucini da drugi ljudi promene svoje ponasanje prema vama....

Najcesce i najlakse poredjenje je "opsta neodgovornost"
Tu javasluk drugih prelazi preko vas i odrazava se na nesto sto se moze nazvati vas javasluk, ili vasa veca cena (novac je amortizer javasluka i neodgovornosti) ili greska ili opadanje kvaliteta...
Totalno je nebitno sto su razlozi zbog kojih vi postajete deo "tima" uslovljeni stanjem u drustvu i okolini....

Odavno nije vise imperativ najbolje, najkvalitetnije , najmirnije, najugodnije...

Sad bih napisao jos neke vrlo vazne detalje, ali to rutinskom sigurno nece nista znaciti ili bi moralo biti mnogo opsirnije, pa to necu navoditi....ono sto sam smatrao da moze lako razumeti, to sam napisao...
 
Problem je u jednom a to je što je svako sa svojim vidjenjem i shvatanjem života u potpunom pravu. Medjutim, u tome istovremeno jeste i sreća.
Sa druge strane, još veća sreća je u tome što niko nije u pravu zato što smo svi na putu ka spoznaji najviše istine o životu. To znači da će svako lagano menjati svoj stav prema životu a u skladu sa novim razumevanjem.
Jednostavno, život ima svoje zakonitosti koje čovek mora spoznati i živeti u akladu sa njima. Oni koji ih znaju drugima ih mogu ispričati ali ih ti drugi neće razumeti jer, oni imaju svoju "filozofiju."
Zato ću ponoviti da, svako onajko naizglewd misli da je prevarama, obmanama, lažima... dobio nešto vara se.
Zašto?
Zato što će to isto morati platiti do poslednje cente i to onda kada najmanje želi i kada mu je najteže.
Zakon Uzroka i Posledica je neumitan i baš iz tih razloga su ga pojedini duhovni učitelji u prošlosti zvali Zakonom Zub za Zub (kojeg su ljudi pogrešno tumačili pa započeli osvete čime su pogoršavali ionako otežano breme).
Po ovim pitanjima nikome neće pomoći nikakva filozofija i nikakav lični stav.

Završiću kao što i počeh; svako od nas je u pravu i ima slobodu da se ponaša onako kako razume a životna iskustva će ga već uobličiti. Verovanje medju ljudima da postoji sudbina samo je iskreirano da se ne bi suočili sa prihvatanjem bremena odgovornosti za svoja dela a koje je pristiglo za naplatu.
Ako bi ikome ostavio išta u zaostavštinu kao bogatstvo za njegov život onda bi to bilo sledeće; Nikada ne laži i ne kradi i nikada ne nasrći na druge ljude ili njihovu imovinu. Jer, naš život ne traje samo jedan život. Beskonačan je pa nijedno naše delo, misao ili reč ne može ostati ne plaćena ako nije bila za najviše dobro samog života...
 
Poslednja izmena:
E to je poenta....

Ne mogu ja da se obracam ljudima opsteg profila a da budem jasan svima.
Zbog mediokriteta, zbog stereotipa sta to znaci moje izgovoreno...
Recimo u srbiji ako izgovorim analizu , ljudi ce misliti da je to agitacija ka tome, lobiranje, jer to je opsti nacin ponasanja, primecujes i izgovaras glasno samo ono sto ti je u koristi, a ostalo ne primecujes i ne izgovaras...

Tako da nema mesta za analiticara u Srbiji.
A zamislite vodju bez analiticara?To je uzasno retka kombinacija, a i sam vodja sa dobrim namerama je uzasno retka kombinacija, a tek ovo vodja i analiticar u jednoj osobi...
Mnoge osobe koje su analiticar su lose za vodju, a mnoge vodje su ***** od analiticara...
Lukavac analiticar je onaj koji cini ovo sto se obicno misli , a to je iznosi ono sto mu ide u korist i kontekste koji mu gode...politikant...a srbija se pretvorila u narod politikanata....opsta svest...

Cak i religiozni ljudi su postali politikanti samo religiozni politikanti...

Ali to su zanimljive igre racionalizacije i raznih projekcija u psihologiji svake licnosti...
Ja ne volim te igrice i zato mi je teze.
Jer prvo ce analizu stanja da shvataju kao da je to moja zelja,
pa ce onda resenja i aktivnosti koje sam spreman da uradim da protumace kao opstrukciju neceg dobrog sto oni zele.
A u sustini ja imam iskustva sa ljudima koji dobronamerno misle u svom obimu znanja, ali su prilicno uporni i tvrdoglavi i onda donose mnogo vise stete nego oni koji su otvoreni i mediokritetno savitljivi.
Cak i genijalni ljudi potpadnu pod to...
Ima jedna religiozna postapalica koja kaze :
Ko dobije bozanske nadprirodne moci, na velikom je iskusenju.
Jer u prvo vreme ono sto je moc boga i andjela moze u trenutku da zameni za istu pojavnost ali moc djavola...
Neprimetna promena ce biti iskusenje kad iskusenik primeti da osim starih ima i poneku novu moc ili malo vecu moc...
I predje granicu svojih sposobnosti...

Obicni ljudi uzivaju u prelazenju granica svojih sposobnosti, oni to cak i forsiraju...
U religioznom smislu ne kazem da je svuda kod njih djavo upleo prste, to ostavljam religioznima da tumace.
U gnostickom smislu mogu da kazem da definitivno pripadaju djavoljim snagama u tom svom delovanju...
A opet bioloski rezultati u situaciji gde ne vazi bioloska vec socioloska selekcija i evolucija, namecu upravo taj princip maksimalizovanja svojih sposobnosti i snaga bez obzira na poreklo...
 
Slazem se u tome da
Sa velikom moci dolazi i velika odgovornost.

Neminovno je da postoji ralzike izmedju nas samih. Neko je pametniji, neko spretniji, neko jaci itd itd. Neke vrednosti se cene vise od drugih vrednosti. Neke su primitivne neke su uzvisene.

Sada i jeste taj cilj kao sto svi spominjete ugledati ono sto je uzviseno, shvatiti ga kako i zasto je uzviseno a sve na osnovu sklopa duha i njegove neraskidive emocije i inteligencije i pratiti taj put. Ovo je dug put koji se ne moze proci ni za dan, ni za mesec ni za godinu.

Moral je najuzviseniji cin ljudskog duha, koji sadrzi i razumevanje i ljubav. A borba u ovom svetu za Moral je isto kao i bos ici po trnju. Skupiiti mudrost koja vodi do morala a onda i njegova primena je zaista tezak zivotni put.

Na svakom koraku pravog puta, sve su vise racvanja. Sto vise znamo i sto vise ucimo to nam je odgovornost veca i to su vece sanse da krenemo pogresnim putem. Zato put i traje sporo, polako. Zaletimo li se ka cilju nema nam povratka.




@tuzni_patak

Patak ti uporno ne izlazlis iz svoje marginale evo koliko dugo sam ja vec na forumima.

Prosto kada vidim tvoj post znam kojim smerom ce ici i sta ce na kraju osuditi. Pomirio si se sa cinjenicom da je svet ohol i da su ljudi podli, sebicni i sujetni i nikako da krenes dalje.

Da bih krenuo dalje moras da uzmes novu tezu. Tezu gde neces ogranicavati sebe samo na nekim mateirjalnim, psihickim i emocinalnim osnovama, vec gde ces pokusati da necim sto moze u trenutku i delovati suludo, prosirivati i dodavati sebi nove teze i traziti u njima zadovoljenje.

Pokusavas da promenis ljude, a zapravo trebas da menjas sebe.
 
I ja to mislim....
Mada bi bila prakticna...
Jer trenutno moji zakljucci su vecinski, statisticki i na zalost trosim puno vremena trazeci one koji vrede da bih ih razlicito odvojio od prosecnih reakcija...

Mogu odraditi to mediokritetsko spustanje i izgledati i sebi i drugima bolji, pozitivniji i uspesniji, brzi i efikasniji...
Ali stoji i to, da je onda to u suprotnosti sa onim sto si izgovorio, tj onaj koji primecuje ne moze se praviti slep a da pri tome ne oslepi ili otupi....
Moji genijalci sugerisu sledeci postupak, svako mora naci onaj prostor gde ce njegove sposobnosti mozi biti pravilno upotrebljene , a nikako zloupotrebljene....
Ili bukvalno, uciniti tezi deo, odvojiti sujete iz sebe i onda poceti igru sujetnih i hijararhijskih oportunista da bi ti svet izgledao lepsi, sladji i da bi se bolje slagao i bio bolje primljen i postovan od drugih...
Moral je uzvisen samo kod ljudi koji ga se ne pridrzavaju, a vrlo je prost i tezak teret za one koji su casni.Bas kao sto je ljubav najstrasnija kod onih kod kojih traje najkrace, kao bljesak, dok ces lakse naci dva ajnstajna nego dve uparene osobe koje umeju da vole trajno i intezivno....

Znas li da vecina elitnih bogatasa koje znam iz BG, a verovatno je i u svetu tako, vise vole da posluju sa tobom ako si:
-zabavan, leprsav,
-galantan, elegantan, sarmantan, slavoljubiv.
Isplativ i poslovan nije ni u pomenu.....

--------------------------------------------------
Da bi covek javno ispoljavao nesto , mora da ima podlogu za to ispoljavanje, bas kao sto je apsurd pricati o nuklearnoj fizici na pijaci, iako mozes to da nametnes, npr mogu to da nametnem i da mi niko ne kaze da lupam, jer ce osetiti autoritet iz stava i postovanja ostalih, ali to je smesnije meni i fizicarima , nego sto je glupo iz ugla pijacnih prodavaca luka i persuna...

Tesla bi u Gospicu ostao uspesni inovator vatrogasnih pumpi....i to je to...
Ajnstajn bi da nije bio zaposlen u patentnom zavodu i slihtara svetskog stila, bio opicenjak i nista drugo....Od pocetka ga je terala opsesija sa samo jednim pitanjem zasto je brzina svetlosti c i kad idemo ka njoj i kad idemo od nje....
Malo se zna da je Ajnstajnova porodica gladovala, a da je iako nesvrseni fakultetlija ipak postao profesor univerziteta....
A danas je to nemoguce, nego bi mu se drustvo zahvalilo zahvalnicom i ostavilo ga na socijalnoj pomoci....(mislim da mi imamo puno poznatih licnosti koje su zavrsile na socijalnoj pomoci i penziji)....
 
Tema je zanimljiva,ali je potrebno mnogo vremena da bi se svi stavovi dobro razumeli.
Ja bih sve to jednostavno rekao.Zivot je jedna teska borba.U njoj uspevas ili propadas.Mozes biti i pasivan,po strani koliko je to uopste moguce.
Oni koji su gramzivi cesto puta stradaju jos kao vrlo mladi.Cemu onda takva nastojanja?
Svet mora imati neka osnovna pravila,jer ce u protivnom propasti.Od politicara ne treba ocekivati spas,jer se oni cesto puta zalazu ne za dvostruke standarde,nego za visestruke u potpuno istim situacijama,a to vodi u opsti haos i bezumlje.
Licno sam svetu predlozio neka cvrsta pravila u okviru teme Da li je moguci bolji svet? i to iz razloga sto je to razumno i u interesu svih koji vole zivot i sve one svoje oko sebe.U protivnom sve moze otici dodjavola posto su sredstva za masovno unistenje ljudi i za stravicna razaranja strasno mnogo ^usavrsena^.
Obracam se prvenstveno obicnim malim ljudima,jer od njihove aktivnosti ili pasivnosti zavisi koliku ce moc imati oni koji vladaju svetom i koji su spremni da pobiju milijarde ljudi a da i ne trepnu.
 

Back
Top