sfj 1978 1000 dinara- kupim

dilce

Zainteresovan član
Poruka
212
Kupim novčanicu ili više njih u bilo kojem kvalitetu, odnosno, mara biti u takvom kvalitetu da se može prepoznati tip napisa sfrj u varnostnoj niti.

sfrj 1000 dinara 1978 god. serija AR sa greškom "guverne" ili bez nje,
ali serijski broj mora da bude izmedju AR126xxxx i AR 146xxxx.

Ponude molim na gabrense@gmail.com.
 
Potrebno je da komad bez greške ima USKA slova AR. Sa širokim AR slovima u numeraciji ima ih na štoseve. Vodi računa šta kupuješ. Kod komada sa nedostajućim slovom r situacija je odmah jasna. Inače, skuplji su komadi bez greške, manje ih je izrađeno ispravnih nasuprot novčanicama iz serije AF, gde je situacija obrnuta. Šta li su radili radnici u pripremi i kontroli štampanja !?
 
Potrebno je da komad bez greške ima USKA slova AR. Sa širokim AR slovima u numeraciji ima ih na štoseve. Vodi računa šta kupuješ. Kod komada sa nedostajućim slovom r situacija je odmah jasna. Inače, skuplji su komadi bez greške, manje ih je izrađeno ispravnih nasuprot novčanicama iz serije AF, gde je situacija obrnuta. Šta li su radili radnici u pripremi i kontroli štampanja !?

Zahvaljujem na dobronamernom savetu.
Imate li Vi neku novčanicu od onih, koje ja tražim? Ako ih ne prodajete, napišite molim serijski broj.
Od onih AR bez greške imam više komada u unc kvlitetu pa je moguča i razmena.
 
Za dilcea:

Mama vera ti je dobro objasnila uska i široka slova ali samo sa slovima "AR" - međutim specifično kod 1.000 din. 1978. godine ima puno, puno više novčanica sa bitnim razlikama, normalno ako ideš u detalje, a to znam iz osobnog iskustva i normalno zbira skoro svih izdatih kataloga sa ovom tematikom,
pa da neduljim već da ti napišem sve redom:

1.000 d. 1978 - uska slova npr: AG, AC,....
1.000 d. 1978 - široka slov npr: AN, CG,...
1.000 d. 1978 -. uska slova samo "AR" - ispravna sa "R" , guverneR
1.000 d. 1978 - uska slova samo "AR" - neispravna, guverne
1.000 d. 1978 - uska slova samo "AR" - ispravna sa "R", guverneR - sa pretiskom (žig) Tito
1.000 d. 1978 - široka slova samo "AR" - ispravna sa "R", guverneR
1.000 d. 1978 - široka slova samo "AR" - neispravna, guverne
1.000 d. 1978 - široka slova samo "AR" - ispravna sa "R" guverneR - sa pretiskom (žig) Tito
1.000 d. 1978.- uska slova samo "AF" - ispravna sa "R" guverneR
1.000 d. 1978 - uska slova samo "AF" - neispravna, guverne
1.000 d. 1978 - uska slova samo "AF" - ispravna. guverneR - sa pretiskom (žig) Tito
1.000 d. 1978 - uska slova bilo koja - AC, AG.... guverneR - sa pretiskom (žig) Tito
1.000 d. 1978 - široka slova bilo koja - AN, CG.... guverneR - sa pretiskom (žig) Tito
1.000 d. 1978 - široka slova samo "ZA" i "ZB" guverneR - zamjenske novčanice
1.000 d. 1978 - široka slova samo "AA" 000000 guverneR - nulta serija
1.000 d. 1978 - široka slova samo "ZA" 000000 guverneR - nulta serija
1.000 d. 1978 - široka slova samo "AA"000000 guverneR - SPECIMEN
1.000 d. 1978 - bez serije guverneR - nema slova i brojeva

da, veoma veliki broj komada ali sigurno je to tako jer ih sve imam, a i po katalogu od Srđe Jovanovića
se skoro sve poklapa stim što ni on nije tri komada obradio ( AF - Tito, AR - Tito i ZA 000000 )
nemoj da te ovoliki broj pokoleba ako ideš u detalje nemoj odustajati jer tu je draž, normalno tek kad sakupiš najveći dio kolekcije, jer ja posle više od četrdeset godina nemam šta drugo sakupljati osim novčanica sa : varijantama, makulaturama, specimene, nulte i bez serije, a i tu sam pri kraju.
 
Za dilcea:

Mama vera ti je dobro objasnila uska i široka slova ali samo sa slovima "AR" - međutim specifično kod 1.000 din. 1978. godine ima puno, puno više novčanica sa bitnim razlikama, normalno ako ideš u detalje, a to znam iz osobnog iskustva i normalno zbira skoro svih izdatih kataloga sa ovom tematikom,
pa da neduljim već da ti napišem sve redom:

1.000 d. 1978 - uska slova npr: AG, AC,....
1.000 d. 1978 - široka slov npr: AN, CG,...
1.000 d. 1978 -. uska slova samo "AR" - ispravna sa "R" , guverneR
1.000 d. 1978 - uska slova samo "AR" - neispravna, guverne
1.000 d. 1978 - uska slova samo "AR" - ispravna sa "R", guverneR - sa pretiskom (žig) Tito
1.000 d. 1978 - široka slova samo "AR" - ispravna sa "R", guverneR
1.000 d. 1978 - široka slova samo "AR" - neispravna, guverne
1.000 d. 1978 - široka slova samo "AR" - ispravna sa "R" guverneR - sa pretiskom (žig) Tito
1.000 d. 1978.- uska slova samo "AF" - ispravna sa "R" guverneR
1.000 d. 1978 - uska slova samo "AF" - neispravna, guverne
1.000 d. 1978 - uska slova samo "AF" - ispravna. guverneR - sa pretiskom (žig) Tito
1.000 d. 1978 - uska slova bilo koja - AC, AG.... guverneR - sa pretiskom (žig) Tito
1.000 d. 1978 - široka slova bilo koja - AN, CG.... guverneR - sa pretiskom (žig) Tito
1.000 d. 1978 - široka slova samo "ZA" i "ZB" guverneR - zamjenske novčanice
1.000 d. 1978 - široka slova samo "AA" 000000 guverneR - nulta serija
1.000 d. 1978 - široka slova samo "ZA" 000000 guverneR - nulta serija
1.000 d. 1978 - široka slova samo "AA"000000 guverneR - SPECIMEN
1.000 d. 1978 - bez serije guverneR - nema slova i brojeva

da, veoma veliki broj komada ali sigurno je to tako jer ih sve imam, a i po katalogu od Srđe Jovanovića
se skoro sve poklapa stim što ni on nije tri komada obradio ( AF - Tito, AR - Tito i ZA 000000 )
nemoj da te ovoliki broj pokoleba ako ideš u detalje nemoj odustajati jer tu je draž, normalno tek kad sakupiš najveći dio kolekcije, jer ja posle više od četrdeset godina nemam šta drugo sakupljati osim novčanica sa : varijantama, makulaturama, specimene, nulte i bez serije, a i tu sam pri kraju.
Hvala na vašem javljanju. Možete li mi kazati, kakav je vas stav do novčanica sa pretiskom Tito. Za jedne je to običan falsifikat, jer je otisnut kasnije i nezna se po čijem
naredjenju/ od Banke SFRJ nije/.
I Vas molim, da mi napišete, imate li koju novčanicu AR serije izmedju AR126XXXX i
AR 146XXXX / uglavnom kao što sam napisao u prvom postu/.
 
Poslednja izmena:
Uh,uh,uh, mladiću tebe izgleda baš zanimaju serije sa puno komada novčanica.
Što se tiče novčanica sa pretiskom crvene boje "Tito" odmah da ti kažem da ih ima ukupno 43 ( čertdeset tri) komada i dosta ih je teško skupiti sve jel obično kad prodaju trgovci oni nude u kompletu 7 komada bez obzira na godinu i širinu slova, njima je bitna nominala 10, 20, 50, 100, 500, 1000 5000 din a od te onda sertije pitanje dali ti trebaju samo dvije ili tri ili čak nitoliko a moraš kupiti čitavu seriju jel neće da rasparuju i inače se kreču od 25-50 eura serija, tako da bi ti skupio 43 komada često ćeš duplicirati kupovinu pa ćeš imati nekih po tri četri ili pet komada a neke će ti pak nedostajati.
Pitaš me šta ja mislim o njima sobzirom da ih nije NBJ službeno izdala, što je točno ali je dala blagoslov za žigosanje odboru za godišnjicu "Nesvrstanih" pa otud i ona žigosana 5000. d. 1985. sa nalijepljenom poštanskom markom.
Godina 1980 u žigu samo simbolika na Titovu smrt te godine a novčanice su žigosane1985. god. da bi ih već u svom katalogu iz 1988 godine Zmago Jelinčić koji je dobar poznavalac - papiraš - numizmatičar, kao i Srboljub Jovanović, katalogizirao.
Sobzirom da su novčanice katalogizirane od strane veoma ozbiljnih numizmatičara i uz to da su isključivo u UNC kvaliteti a i veoma su zanimljive strancima upravo zbog žiga, smatram da imaju numizmatičku vrijednost, a pogotovo ako ih čovjek uspije sve skupiti kao cijelinu.
1000 d. 1978. široka slova "AR" ispravnu - guverneR = 1478113 UNC
1000 d. 1978 široka slova "AR" ispravnu - guverneR = 1537327 UNC
i još nekih sa slovima koja tebe nezanimaju. AF, AN, ZA.....
 
Uh,uh,uh, mladiću tebe izgleda baš zanimaju serije sa puno komada novčanica.
Što se tiče novčanica sa pretiskom crvene boje "Tito" odmah da ti kažem da ih ima ukupno 43 ( čertdeset tri) komada i dosta ih je teško skupiti sve jel obično kad prodaju trgovci oni nude u kompletu 7 komada bez obzira na godinu i širinu slova, njima je bitna nominala 10, 20, 50, 100, 500, 1000 5000 din a od te onda sertije pitanje dali ti trebaju samo dvije ili tri ili čak nitoliko a moraš kupiti čitavu seriju jel neće da rasparuju i inače se kreču od 25-50 eura serija, tako da bi ti skupio 43 komada često ćeš duplicirati kupovinu pa ćeš imati nekih po tri četri ili pet komada a neke će ti pak nedostajati.
Pitaš me šta ja mislim o njima sobzirom da ih nije NBJ službeno izdala, što je točno ali je dala blagoslov za žigosanje odboru za godišnjicu "Nesvrstanih" pa otud i ona žigosana 5000. d. 1985. sa nalijepljenom poštanskom markom.
Godina 1980 u žigu samo simbolika na Titovu smrt te godine a novčanice su žigosane1985. god. da bi ih već u svom katalogu iz 1988 godine Zmago Jelinčić koji je dobar poznavalac - papiraš - numizmatičar, kao i Srboljub Jovanović, katalogizirao.
Sobzirom da su novčanice katalogizirane od strane veoma ozbiljnih numizmatičara i uz to da su isključivo u UNC kvaliteti a i veoma su zanimljive strancima upravo zbog žiga, smatram da imaju numizmatičku vrijednost, a pogotovo ako ih čovjek uspije sve skupiti kao cijelinu.
1000 d. 1978. široka slova "AR" ispravnu - guverneR = 1478113 UNC
1000 d. 1978 široka slova "AR" ispravnu - guverneR = 1537327 UNC
i još nekih sa slovima koja tebe nezanimaju. AF, AN, ZA.....

Prvo, hvala što me nazivate mladićem, ali moram vas razočarati, daleko sam ja več dogurao, imam na glavi dosta kose, ali je osivela.
Razumem vaš stav do novčanica sa Titovim pretiskom ali je za mene neprihvatljiv. Mislim, da je za numizmatika prihvatljivo samo ono, što je zvanično izdato, a ne, da li je zanimljivo za strance. Ali kako ko hoće, svi nešto skupljamo a pri tome imamo različite stavove-ukuse, za neke su neki argumenti prihvatljivi, za neke nisu.
A to je još jedan primer, kako trgovci iskorištavaju svaku priliku u trci za zaradom. Kad spominjete Zmaga Jelinčiča Plemenitog, on je velik numizmatik i notafilista, a i Titov obožavaoc, Titov spomenik-bista nalazi se u dvorištu njegove kuće. A kada se to zna, onda se može i razumeti, zašto su te novčanice katalogizirane kod njega.
Hvala na podacima o vašim AR serijama. Ali mene zanimaju samo novčanice AR serije
izmedju brojeva AR 1260000 i AR 1469999 , naravno sa podacima, da li su to ispravne ili sa greškom. Treba mi samo nekoliko komada, za moju zbirku.
 
Poslednja izmena:
Evo jedne viška sa uskim AR slovima i po jedne sa AF, sa i bez greške, u UNC kvalitetu.
Fotografije nisu najbolje jer su načinjene mobilnim uz upotrebu blica. Greška!
 

Prilozi

  • AR avers.jpg
    AR avers.jpg
    28 KB · Pregleda: 34
  • AF avers.jpg
    AF avers.jpg
    23,3 KB · Pregleda: 29
  • AF bez greške.jpg
    AF bez greške.jpg
    27,6 KB · Pregleda: 29
Evo jedne viška sa uskim AR slovima i po jedne sa AF, sa i bez greške, u UNC kvalitetu.
Fotografije nisu najbolje jer su načinjene mobilnim uz upotrebu blica. Greška!

Ova prva sa leve, uska slova AR, je li to "guverne" ili guverneR ? Sliku i kad povečam, ne vidim dobro.
Još jednom vas molim, ako imate u svojoj kolekciji neku novčanicu sa brojem izmedju
AR1250000 i AR1469999, da mi to napišete, slika nije potrebna, a možete i na
gabrense@gmail.com ili na PP.
 
Evo jedne viška sa uskim AR slovima i po jedne sa AF, sa i bez greške, u UNC kvalitetu.
Fotografije nisu najbolje jer su načinjene mobilnim uz upotrebu blica. Greška!

Zanima me ova viška AR sa uskim slovima / sada znam, da je to guverneR novčanica/. U zamenu vam nudim široka slova, guverneR, UNC, AR1472434.

To je guverneR, ali tebe očito ne interesuje ova vrsta greške već je posredi neki drugi razlog.

Več nekoliko dana stoji ova tema, ali izgleda, da niko nema AR novčanicu izmedju
AR1260000 i AR 1469999. Vidim, da ste počeli sumnjati u nešto, pa da ne odu sumnje predaleko, napisaču i ovo.
Zašto tražim baš te? Pa na nekom forumu postoji teza, da je izmedju tih brojeva otkrivena greška "guverne", pa pokušavam i na ovaj način saznati nešto više o tome.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nisam znao, da je ovde potrebno objašnjavati, zašto nešto kupujem.
Još uvek nisam dobio nikakvu ponudu a to razumem, kao da takve novčanice nisu poznate i da ih nema u zbirkama ovde prisutnih notafilista, odnosno, niko ne želi reći, da ih ima i da ih ne prodaje niti menja za bilo šta drugo.

U mojoj okolini važi saznanje, da je najviši broj sa greškom "guverne"kod AR serije AR 125XXX, a najniži broj gde je več greška popravljena- AR 147XXXX. A kod Vas?
 
Ukoliko pažljivije pogledaš AR komad sa greškom, koji sam ti poslao, videćeš da njegov ser. broj daleko prevazilazi to što si ti naveo kao numeraciju u momentu otkrivanja greške. Ne znam od kada se baviš notafilijom, ovo je tema za nekog sa dužim stažom. Ne veruj svemu što vidiš kao ponudu na nekim od foruma.
 
Ukoliko pažljivije pogledaš AR komad sa greškom, koji sam ti poslao, videćeš da njegov ser. broj daleko prevazilazi to što si ti naveo kao numeraciju u momentu otkrivanja greške. Ne znam od kada se baviš notafilijom, ovo je tema za nekog sa dužim stažom. Ne veruj svemu što vidiš kao ponudu na nekim od foruma.

Ja sam vas u vezi tog AR komada posebno pitao, da li je to "guverne" ili guverneR, pa ste mi odgovorili da je guverneR a to znači, da to nije komad sa greškom. Kolko ja znam, kod ove novčanice AR i AF serije greška je ona gde fali zadnje slovo, slovo R kod reči guverner. I zbog toga naravno vaša novčanica, koja je tada bila višak, a sada nije više, nosi veči broj od onih, koje ja tražim. A ovo oko staža čemo možda nekad kasnije, a isto mislim, da je moj staž dovojno dug, da se mogu baviti ovim pitanjem.

Ne veruj svemu što vidiš kao ponudu na nekim od foruma.

Sve što ču napisati u nastavku, pročitao sam na Forumu Numizmatičkog društva Slovenije , a autor objave je njihov administrator Vito.
Kod novčanica SFRJ 1000 din. g.1978 prve su štampane novčnice serija AA,AB,AC,AD,AE, AF, AG,AH i AK. od broja 8000001 do 9999999. Niži serijski brojevi upotrebljeni su kod novčanica godišta 1974. Kad su ovi brojevi serija potrošeni, nastavili su štampanje serije AL,AM,AN,AO,AP, AR, AS,AT i AU od brojeva 0000001 do 2000000-
Novčanice su štampane na polama po 18 komada. Numerirane su tako, da su po dve novčanice u poli imale jednaku abecednu oznaku/ AA,AB..../, na jednoj novčanici je na trečem mestu broj bio parni, a na drugoj neparni. To znači, da je serija označena sa dva slova i tri brojeva, ostale četiri brojke pa su uzastopne brojke novčanice unutar serije.

Utvrdjeno je, da je greška "guverne" nastala na novčanicama, koje su se nalazile na dvanaestom položaju u poli.
Greška nastupa na novčanicama sa neparnim brojem na trečem mestu / AFxxNxxxx i
ARxxNxxxx/. Novčanice koje imaju na trečem mestu parni broj, te greške nemaju.
Greška se pojavljuje samo u rasponu štampanja AF serije od broja 8000000 do 9999999 i kod AR serije od broja 0000001 do 2000000.
Novčanice od AL do AU sa brojevima iznad 2000001 numerirane su sa širokim numeratorom/ široka slova/.

Kupim novčanicu ili više njih u bilo kojem kvalitetu, odnosno, mara biti u takvom kvalitetu da se može prepoznati tip napisa sfrj u varnostnoj niti.

sfrj 1000 dinara 1978 god. serija AR sa greškom "guverne" ili bez nje,
ali serijski broj mora da bude izmedju AR126xxxx i AR 146xxxx.

Ponude molim na gabrense@gmail.com.

Aktualno!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Dilce brate,
Posedujem u UNC kvalitetu traženu novčanicu sa uskim AR slovima, sledećih numeracija:

AR 0037428 - sa GUVERNE i AR 0047041 - sa GUVERNER

Voleo bih da vidim sken takve novčanice sa tekstom GUVERNE, ali sa širokim AR slovima u numeraciji!
Pozdrav
 
Pozdrav,

Mama vera, zadnjih par postova je toliko riječi o novčanici sa seijom "AR" sa greškom, bez greške, uska slova, široka slova, od različite numeracije i na kraju vidim da imate
novčanicu u UNC kvaliteti koju bi ja rado kupio ako bi je htjeli prodati ili mijenjati za neku drugu novčanicu.
Mene zanima: 1.000. d. "uska" slova sa greškom ( bez slova "R" ) =guverne UNC

Tražim isključivo u UNC kvaliteti jer lošiju imam.

Pozdrav iz sunčanog Zagreba - goga 1952
 
Dilce brate,
Posedujem u UNC kvalitetu traženu novčanicu sa uskim AR slovima, sledećih numeracija:

AR 0037428 - sa GUVERNE i AR 0047041 - sa GUVERNER

Voleo bih da vidim sken takve novčanice sa tekstom GUVERNE, ali sa širokim AR slovima u numeraciji!
Pozdrav


AR0037428 je niža od AR 126XXXX i normalno ima uska slova. Na trećem mestu- AR003 je neparni broj što znači, da ima grešku "guverne"
AR 0047041 je bez greške, jer greška nastupa samo ako je na trećem mestu neparni broj. Uska AR slova gde je na trećem mestu parni broj, štampana je do 2000000. Najviši ovde znani broj je AR 192XXXX.
Do otkrića greške guverne" upotrebljavana su samo uska slova za serije- uski numerator.

Novčanice GUVERNE sa širokim slovima AR ne postoje odnosno, ne bi smele, da postoje. Meni takva novčanica nije poznata. Kad je u štampariji opažena ta greška a to se je dogodilo negde izmedju AR 126XXXX i AR 147XXXX, već naštampane novčanice koje nisu otišle na tržište su zadržane i uništene a umesto njih štampane su nove ali tada sa več širokim numeratorom-široka AR slova. To znači, da sve naknadno štampane novčanice bez greške od AR147XXXX - tu su već samo široka slova, su u stvari prve zamenske novčanice jer u doba štampanja greške "guverne" ZA novčanica još nije bilo.

AR 0037428 - sa GUVERNE- za ovu novčancu sam zainteresiran.
 
Poštovani goga52 / Dilce,
Trenutno ne mogu prodati ovu UNC novčanicu sa greškom i uskim AR.

Dilce,
Tvrdnja da su novčanice posle numeracije 146xxxx štampane bez greške i samo sa širokim AR nije tačna. Ja sam već ranije na forumu postavio (lošu) fotku navedene novčanice sa ser . brojem 1968511 i uskim AR.
Pozdrav!

Dilce,
Kada si već spomenuo zamenske novčanice i pomislio da u to vreme nisu imali ideju da ih obeleže sa ZA, obaveštavam te da posedujem UNC novčanicu od 50 dinara, sa datumom 12.VIII 1978, ser. oznake ZA 0301072. Dodatno je pečaćena crvenim žigom BEOGRAD - LJUBLJANA ...
Pozdrav!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Poštovani goga52 / Dilce,
Trenutno ne mogu prodati ovu UNC novčanicu sa greškom i uskim AR.

Dilce,
Tvrdnja da su novčanice posle numeracije 146xxxx štampane bez greške i samo sa širokim AR nije tačna. Ja sam već ranije na forumu postavio (lošu) fotku navedene novčanice sa ser . brojem 1968511 i uskim AR.
Pozdrav!
U stvari delimično. Samo su serije AR sa neparnim trećim brojem - znaći one, na kojim bi trebala biti greška GUVERNE - ponovo štampane sa širokim slovima, kao zamjena za izbaćene novčanice sa greškom.
Serije sa parnim trećim brojem - bez greške / ispravno GUVERNER - su do kraja (do 2000000) štampane sa uskim slovima.

Vaša novčanica na slici je bez greške sa ispravnom GUVERNER i ima parni treći broj.
 
Poštovani goga52 / Dilce,
Trenutno ne mogu prodati ovu UNC novčanicu sa greškom i uskim AR.

Dilce,
Tvrdnja da su novčanice posle numeracije 146xxxx štampane bez greške i samo sa širokim AR nije tačna. Ja sam već ranije na forumu postavio (lošu) fotku navedene novčanice sa ser . brojem 1968511 i uskim AR.
Pozdrav!

Mama vera, sestro,
Pročitajte pažljivo moje tekstove pa ćete naći, da sam napisao, da ako je na trećem mestu parni broj, onda greške nema, jer greška "guverne" postoji samo na novčancama, gde je na trečem mestu neparni broj! Vaša negde gore na slici prikazana novčanica AR1968511 ima na trećem mestu broj 6 a to je parni broj, znači nema greške "guverne", te novčanice štampane su do broja 2000000 sa uskim slovima.

Dilce,
Kada si već spomenuo zamenske novčanice i pomislio da u to vreme nisu imali ideju da ih obeleže sa ZA, obaveštavam te da posedujem UNC novčanicu od 50 dinara, sa datumom 12.VIII 1978, ser. oznake ZA 0301072. Dodatno je pečaćena crvenim žigom BEOGRAD - LJUBLJANA ...
Pozdrav!

Pa ovi datumi na novčanicama ne treba da znače mnogo. Znamo, da su mnoge novčanice štampane deset i više godina a i na kraju štampanja zadržale su prvi datum. Recimo, datum je 12.VII 1978 a štampana je možda 1985 g. Neispodbitno je sigurno, da se zamenske novčanice pojavljuju tek 1978 g., novčanica ZA sa nižim datumom nema. Kad su AR novčanice sa greškom "guverne"/ samo sa neparnim brojem na trećem mestu i sa uskim AR slovima/ uništili i zamenili ih novim , tada već sa širokim AR slovima, možda su dobli ideju za ZA serjske brojeve?
A što se tiče novčanica sa crvenim žigom BG-LJ, to su obični falsifikati jer nemaju pravnog opravdanja za postojanje. Pravljene su samo sa namenom praviti "biznis" i uzeti novce naivnim numizmatičarima.
 
Poslednja izmena od moderatora:
G-dine Vito,
Srećna je okolnost da ste se uključili u ovu polemiku jer otrok Dilce samo unosi konfuzijo izjavom: ...To znači, da sve naknadno štampane novčanice bez greške od AR147XXXX - tu su već samo široka slova, ... . To može znati samo neko ko je imao uvid u planiranje dodatne emisije, a takvih je malo ili se ne bave notafilijom u smislu hobija ili dodatnog biznisa.
Lep pozdrav!
 
mama vera, prijatelju,
Daću vam jedan savet. Pa nemojte bre da ocejujete učesnike ovog foruma dok ne saznate nešto o njima. O meni možete mnogo saznati a treba samo malo volje i snalažljivosti. Sa vasim mišem stisnite ili kliknite na Dilce, zatim na "Pronadji još poruka od dlce", pa onda pročtajte moju prvu koju sam na ovom forumu postavio još 5.2.2007 g., pa ćete saznati, da tamo tražim informacije o kovanici, koju sam dobio negde izmedju 1960 i 70 g. u Aleksincu.
To znači, da sam se najmanje pre 40 godina počeo zanimati za numizmatiku, a ako na tih 40 godina dodate mojih tadašnjih 10 do12 godina= saznaćete, da sam danas star najmanje 52 godine plus kusur. I zašto me uporno diskvaliifikujete?

Ovo vaše zadnje što ste namenili Vitu zaista je previše bre. U tom tekstu ste me označili "otrok Dilce pravi konfuziju." /"otrok" prevedeno u srbski znači "dete"/ Pa i da jesam dete, u ovoj sam vam temi probao predstaviti do kojih saznanja su došli numizmatičari na mojem forumu u vezi sa GUVERNE novčanicama. Imao sam nameru, da napišem nešto i o tipovima napisa u reči SFRJ u varnostnim nitima, jer i tu postoje neke "zakonitosti". Odustao sam jer vidim, da sam i do sada uneo previše nemira. Mama vera, vidim, da vam slovenački jezik nije problem, pa posetite naš forum na www.nds.si.
Jer numizmatika je strašno široka, nemguće je znati sve o svemu iz numuzmatike. Nije važno, ko ima koliko godina, nego je važno, šta zna, a istovremeno mora biti u bilo kojoj starosti spreman, da nauči nešto novo.
 
Dilče, ispisniče,
Nisam imao nameru da te BRE diskvalifikujem! Da si pažljivije čitao shvatio bi da imam 55 godina ( i ~30 godina inž. staža) a da se numizmatikom bavim od 1964. godine. Nisam želeo da upotrebom reči OTROK ismejem tvoje napore da se jedna interesantna tema max. objasni. To je bre odgovor na ono sestro... Vrlo rado ću pročitati svaki prilog o novčanicama sa ovih prostora koji budeš(te) dostavio(li) na forum. Puno sreće u daljem radu!
 

Back
Top