Patrijarh Srpski Irinej: Vreme je da dođe papa!

Da li se slažete?

  • Slažem se

  • Ne slažem se

  • Možda


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Baleari

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
354
Novoizabrani srpski patrijarh Irinej rekao je juče da je došlo vreme za dolazak rimskog pape u Srbiju! Patrijarh kaže da predstavnici SPC-a i Vatikana treba jedni drugima da „kažu šta imaju", naglasivši da podela na istok i zapad suviše dugo traje.

patrijarh.jpg
[/IMG]
Nadao sam se da će me ova čast zaobići... Patrijarh Irinej


Komentarišući mogućnost da papa dođe u Srbiju, patrijarh Irinej je rekao da SPC „ne beži od tog susreta".

- I ranije je bilo govora o dolasku rimskog episkopa. Naš je stav tada bio da još nije bilo vreme i da treba sačekati bolju priliku. Sada smatram da treba pozdraviti takve razgovore. Možda je došlo krajnje vreme da i jedni i drugi kažemo šta imamo. Ta podela na istok i zapad suviše dugo traje. Taj susret je potreban da bismo počeli da rešavamo probleme koji su se nataložili - rekao je novoizabrani poglavar SPC juče u Nišu.

Okupiti celu dijasporu

Patrijarh Irinej kaže da mu neće biti lako da vodi SPC i da nije očekivao da će postati najviši crkveni velikodostojnik.

- Nikada mi nije padalo na pamet da ću baš ja postati patrijarh, pa ni dan uoči donošenja odluke. Kada mi je rečeno da sam izabran, najpre sam se zahvalio, ali je Sabor insistirao da prihvatim. Do poslednjeg časa sam se nadao da će me ta čast zaobići. Znam kako je Pavle živeo, pa ne znam da li ću ja moći sa tolikim odricanjem da živim - objašnjava patrijarh.
Kada mi je rečeno
da sam izabran,
najpre sam se zahvalio,
ali je Sabor insistirao
da prihvatim
SPC će se posebno
angažovati na
jačanju veza sa
makedonskom crkvom
Znam kako je Pavle
živeo, pa ne znam da li
ću ja moći sa tolikim
odricanjem da živim
patrijarh Irinej

Govoreći o najvažnijim zadacima koji su pred njim, on ističe da mu je srpska dijaspora jedan od prioriteta.

- Moramo da okupimo celu srpsku dijasporu. Naših ljudi ima na svim kontinentima i važno je da se verom što više zbližimo, da raseljeni narod zna da pripada Srbiji i jednoj jedinstvenoj crkvi. Naših crkava ima i u Crnoj Gori, Bosni, Hrvatskoj i Makedoniji, pa ćemo se truditi da i taj naš narod ostane jedinstven i ujedinjen. SPC će se posebno angažovati na jačanju veza sa makedonskom crkvom. Istorija nam je zajednička, kultura zajednička, a jezik razumljiv i jednima i drugima. To što se do sada dešavalo nije normalno. Mi smo činili sve da taj problem prevaziđemo, oni to nisu dovoljno shvatali, sada shvataju. Naša vrata su otvorena - rekao je Irinej.

Narod u Pavlu video sebe

Govoreći o svom prethodniku Pavlu, patrijarh je naglasio da Pavla nije lako naslediti jer je on „živeo posebnim životom".

- Pavle je živeo jednostavnim, ljudskim, hrišćanskim životom... On nije filozofirao, već je govorio jednostavno, onako kako je živeo i kako je svojom verom propovedao. U njemu je bio potpuni sklad reči i dela, a skromnost ga je krasila kao vrlina. Nije patio od visokoumnih reči, govorio je da se svaki čovek razlikuje. Bio je principijelan, kod njega se dobro i zlo nisu mogli mešati. Narod je u njemu video sebe i zato ga je toliko voleo - rekao je patrijarh Irinej.

On kaže da ima mnogo stvari koje je nesvesno primio od upokojenog patrijarha:

Ustoličenje 25. aprila u Pećkoj patrijaršiji

Ustoličenje 45. patrijarha SPC biće obavljeno 25. aprila u Pećkoj patrijaršiji, rekao je juče sam patrijarh Irinej.

- Ustoličenje će biti 25. aprila i to će biti i početak rada Sabora SPC. Sabor će početi u Pećkoj patrijaršiji, a nastaviće se u Beogradu. Dobro je što će biti i stranih gostiju, jer će oni moći i sami da vide stanje na Kosovu i šta Pećka patrijaršija znači za srpsku crkvu i srpski narod - rekao je Irinej.

U Patrijaršiji su rekli da tog dana očekuju dolazak na Kosovo svih vladika SPC, predstavnika pomesnih crkava i ostalih crkava i verskih zajednica, ali i najvišeg državnog vrha Srbije.



- Poznavao sam ga i pre nego što se zamonašio. Svi smo se divili njegovom životu, ali ne znam koliko smo spremni da ga ponovimo. Pavle je imao malu penziju od koje je živeo, a sve što je dobijao po svetu davao je narodu, do poslednjeg dinara. Nije, međutim, voleo lenjivce, pušače i one koje piju.
 
Ovde se ne govori u kontekstu zvanicne posete Pape Srbiji.
Rec je o sve hriscanskom Saboru 2013.godine gde ce Papa prisustvovati kao vrhovni poglavar jedne od hriscanskih crkava.
E sada je pitanje da li ce neki BG ,nazovite ih kako hocete,iskoristiti vanprotokolarnu situaciju u slikovanju i rukoljubu sa svetim ocem Papom.

sigurno ce nasi eUrounijati krenuti da balave po papi sa svojim gubicama, ipak su oni rasrbljena avnojevska kopilad i satanisti, a papa ce ih mrsnuti, ne trebaju mu takvi unijatski kerovi:per:
 

Back
Top