Srpski jezik i nacionalni identitet

avan-turista

Iskusan
Banovan
Poruka
5.549
Osim istorije, tradicije, u nekim državama i vere u određivanju nacionalnog identiteta, odnosno pripadanju određenoj naciji, jezik igra jednu od najbitnijih uloga.

Svesni smo svi da je sveprisutna tendencija u Srba da se prisvajaju vrlo lako tuđice, pa se gotovo više i ne pominju naše reči za neke pojmove poput "mejnstrima", "bekstejdža" i sličnih gluposti na čelu sa "akcidentom" i "arestacijom" (npr. Ratlka Mladića :mrgreen:)

Reči poput "taze", "turšija", "zejtin", pa preko "ajvara", "kajmaka" i sličnih poslastica više i ne shvatamo kao turcizme, već su to postale izvorne srpske reči.
Hrvati se, što je nama smešno, protiv toga bore stvaranjem svojih reči i izraza, uglavnom se tome smejemo u Srbiji, međutim, da li je to toliko smešno ili se može reći da Hrvati bar pokušavaju da naprave svoj jezik, delom i očuvaju (nije tema da li je Hrvatski u stvari srpski, manje je bitno)? U svakom slučaju nešto pokušavaju...

Snaga jednog jezika bi trebalo da se meri brojem izvornih reči, kao i prihvatanjem svojih reči u drugim jezicima (nećemo se sad baviti time što je engleski prihvaćen za univerzalni svetski jezik, niti time što su se Turci ovuda šećkali vekovima)...

Zanimljivo bi bilo istražiti koje su to NAŠE izvorne reči, a to bi trebalo da budu one koje nemaju utemeljenje u drugim jezicima:

Sudeći po tome, nekako su nama Srbima najizvornije psovke i "bezobrazni" izrazi, što je proučavao i naš velikan Vuk Karadžić. Pi..a, ku...c, jeb..i, go..o, su samo neke koje su izgleda, ostale iste tokom vremena ili možda grešim...(neka me neki lingvista ispravi)

A vi dodajte još nešto što zvuči kao izvorno naše :ok:

Spasimo naš jezik, makar i psovkama...one su nas održale, zato njima hvala :worth:
 
Грешиш у поставци.
Једина аутохтона српска реч коју је цео свет прихватио је (веровали или не) - вампир.
Са друге стране, одлазећи довољно у прошлост, сви смо ми имали један језик и исте речи негде на почетку приче. Према томе, изворних речи практично и нема. Условно, латински и старогрчки.
Може да се прича о аутохтоности језика у глобалу а не о појединим речима.
Вољени Хрвати покушавају да створе аутохтони језик помоћу немачког принципа кованица из више речи.
Иначе, сарказам је прилично комплексна форма изражавања и треба пуно времена да се савлада.
 
Грешиш у поставци.
Једина аутохтона српска реч коју је цео свет прихватио је (веровали или не) - вампир.
Са друге стране, одлазећи довољно у прошлост, сви смо ми имали један језик и исте речи негде на почетку приче. Према томе, изворних речи практично и нема. Условно, латински и старогрчки.
Може да се прича о аутохтоности језика у глобалу а не о појединим речима.
Вољени Хрвати покушавају да створе аутохтони језик помоћу немачког принципа кованица из више речи.
Иначе, сарказам је прилично комплексна форма изражавања и треба пуно времена да се савлада.

Samo vežbaj, uspećeš :ok:

E sad, ako polazimo od te postavke, onda su i svi ljudi potekli iz istog korena, makar sa istih kontinenata sa svojim specifilnim obeležjima...vremenom su se grupisali u više pravaca itd. da ne širimo priču, nastala su plemena, nacije ...

Izvorne reči su većinom izvedene iz latinskog i starogrčkog, to je istina...međutim, mi za pi..u recimo ne koristimo latinski izraz cunnis (ako pi..a ima veze sa storigrčkim prosvetli me, tema za to i služi).
Međutim, ako nije izvedena ni iz starogrčkog, iz kog jezika potiče reč *****? :think:
 
Грешиш у поставци.
Једина аутохтона српска реч коју је цео свет прихватио је (веровали или не) - вампир.
Са друге стране, одлазећи довољно у прошлост, сви смо ми имали један језик и исте речи негде на почетку приче. Према томе, изворних речи практично и нема. Условно, латински и старогрчки.
Може да се прича о аутохтоности језика у глобалу а не о појединим речима.
Вољени Хрвати покушавају да створе аутохтони језик помоћу немачког принципа кованица из више речи.
Иначе, сарказам је прилично комплексна форма изражавања и треба пуно времена да се савлада.

:worth:
 
Ne postoje autohtone srpske reči... Pa nismo mi pali sa marsa sa svojim jezikom i rečima...

Jezik ježiva stvar i menja se...

A Hrvati samo rade za nas...

Nekad smo mi govorili "stvarno" a Hrvati "zbilja", onda smo mi preuzeli "zbilja", a oni su počeli govoriti "doista", onda smo im uzeli i "doista, pa su oni smislili "odista" i tako u krug..
 
...međutim, mi za pi..u recimo ne koristimo latinski izraz cunnis (ako pi..a ima veze sa storigrčkim prosvetli me, tema za to i služi).
Međutim, ako nije izvedena ni iz starogrčkog, iz kog jezika potiče reč *****? :think:
Тема дефинитивно служи за то али не на овом подфоруму већ можда на неком који се бави лингвистиком.
Иначе, ја нисам чуо за реч пи.ка. Новохрватски?
 
Ne postoje autohtone srpske reči... Pa nismo mi pali sa marsa sa svojim jezikom i rečima...

Jezik ježiva stvar i menja se...

A Hrvati samo rade za nas...

Nekad smo mi govorili "stvarno" a Hrvati "zbilja", onda smo mi preuzeli "zbilja", a oni su počeli govoriti "doista", onda smo im uzeli i "doista, pa su oni smislili "odista" i tako u krug..

Ok je sve to, nego, ne bi bilo loše da i mi forumaši nešto učinimo za svoj nacionalni identitet, pa možda nam je najlakše da počnemo sa odbranom jezika. Tražimo moguće reči koje nisu izvedene od tuđih ili preuzete...nešto što bi bio koren drugih reči, nepoznat u drugim jezicima.
Dadoh prve primere, pošto se najčešće upotrebljavaju, a nije mi poznato da postoje u nekom drugom jeziku. Možda neko bolje zna :think:
 
A ovaglupostsa Vampir... :lol: Neko izgleda mnogo voli X files...
Порекло речи

Вампир је једина реч из српског језика која је општеприхваћена у свим светским језицима.[1]
У разним деловима словенског света вампир се назива и другим називима: вукодлак, лампир, лапир, вједогоња, једогоња, а најчешће - упир. Из ове последње може сазнати порекло речи вампир. Наиме, стари Словени су, као и већина старих народа, сматрали да ће, ако се тело мртвог човека не спали, његова душа остати заувек заробљена на овом свету и никад неће наћи мира. Зато су своје мртве подвргавали „третману“ у коме су их спаљивали на великој ломачи и тако их испраћали у „вечна ловишта“. Међутим, дешавало се (нарочито за време ратова или великих болести), да се тело неког страдалника уопште не пронађе и не испрати како доликује, што је, наводно, доводило до тога да несрећник убрзо почиње да устаје ноћу и убија људе. Све док се, не нађе неко ко ће га „почастити“ глоговим коцем.


http://sr.wikipedia.org/wiki/Вампир...B5.D0.BA.D0.BB.D0.BE_.D1.80.D0.B5.D1.87.D0.B8

Изгледа да неко воли да је необразован....
 
Тема дефинитивно служи за то али не на овом подфоруму већ можда на неком који се бави лингвистиком.
Иначе, ја нисам чуо за реч пи.ка. Новохрватски?

Ne moraš da pokušavaš da se izvučeš...ne znam da li će moderacija pogrešno shvatiti temu, ne bi me čudilo, zato ne mogu da napišem reč, a da ne izađu zvezdice - da to Vuk Karadžić zna prevrnuo bi se u grobu što se stiimo svog jezika.

Ako ne znaš o kojoj se reči radi, onda ništa, vrati se kad se upoznaš s njom ;) Ako si ipak nekako imao prilike, onda daj da razjasnimo.
 
Ne moraš da pokušavaš da se izvučeš...ne znam da li će moderacija pogrešno shvatiti temu, ne bi me čudilo, zato ne mogu da napišem reč, a da ne izađu zvezdice - da to Vuk Karadžić zna prevrnuo bi se u grobu što se stiimo svog jezika.

Ako ne znaš o kojoj se reči radi, onda ništa, vrati se kad se upoznaš s njom ;) Ako si ipak nekako imao prilike, onda daj da razjasnimo.
Џабе ти је прозивка зарад одржања теме која нити има везе са политиком нити има везе са нивоом интелигенције достојним овог подфорума...сигуран сам да ћеш ускоро пронаћи довољан број истомишљеника са којима ћеш моћи да расправљаш о пореклу речи пи.ка...ма шта она значила...
 
Џабе ти је прозивка зарад одржања теме која нити има везе са политиком нити има везе са нивоом интелигенције достојним овог подфорума...сигуран сам да ћеш ускоро пронаћи довољан број истомишљеника са којима ћеш моћи да расправљаш о пореклу речи пи.ка...ма шта она значила...

:worth::worth:
 
Џабе ти је прозивка зарад одржања теме која нити има везе са политиком нити има везе са нивоом интелигенције достојним овог подфорума...сигуран сам да ћеш ускоро пронаћи довољан број истомишљеника са којима ћеш моћи да расправљаш о пореклу речи пи.ка...ма шта она значила...

Pa vidiš, burazeru, na ovakvim temam "patriote" padaju, jer nemaju pojma kako se brani srpstvo i srpski nacionalni identitet, osim pljuvanjem po drugim nacijama i političarima...e, kad treba nešto konstruktivno da se uradi na odbrani srpstva, a jezik je jedno od najbitnijih obeležja posebosti jedne nacije, onda propade srpstvo...ništa novo i neobično...

A i ja sam precenio njihove mogućnosti, očekujem da se sete neke reči koja bi mogla biti samo NAŠA, a fond reč im ne prelazi 200

Prema tome, u pravu si...'ajd sad ti lepo pravac na neku temu gde možeš da pljuneš po nekom...:ok:
 
Vampir - stara srpska rech.

Ok, reč "vampir" smo apsolvirali, najpoznatija je zato što je prihvaćena u drugim jezicima...no, ima li neka reč koja bi mogla biti samo NAŠA, a da nije prihvaćena i poznata i u drugim jezicima.

Nije bitno koja, bilo kakav predlog pa da raspravljamo...

Izgleda, prijatelju, da će ispasti da mi Srbi samo znamo da psujemo odvajkada na istom jeziku :lol:
 
Порекло речи

Вампир је једина реч из српског језика која је општеприхваћена у свим светским језицима.[1]
У разним деловима словенског света вампир се назива и другим називима: вукодлак, лампир, лапир, вједогоња, једогоња, а најчешће - упир. Из ове последње може сазнати порекло речи вампир. Наиме, стари Словени су, као и већина старих народа, сматрали да ће, ако се тело мртвог човека не спали, његова душа остати заувек заробљена на овом свету и никад неће наћи мира. Зато су своје мртве подвргавали „третману“ у коме су их спаљивали на великој ломачи и тако их испраћали у „вечна ловишта“. Међутим, дешавало се (нарочито за време ратова или великих болести), да се тело неког страдалника уопште не пронађе и не испрати како доликује, што је, наводно, доводило до тога да несрећник убрзо почиње да устаје ноћу и убија људе. Све док се, не нађе неко ко ће га „почастити“ глоговим коцем.


http://sr.wikipedia.org/wiki/Вампир...B5.D0.BA.D0.BB.D0.BE_.D1.80.D0.B5.D1.87.D0.B8

Изгледа да неко воли да је необразован....

Dobro, shvatili smo da voliš X-file, a da pod obrazovanjem smatraš pretraživanje vikipedije... Još si drzak, pri svemu tome....

Kad pročitaš moj prvi post na ovoj temi i uporediš sa ovim "skenom" vujaklije, možda ćeš i shvatiti nešto...

scan0001.jpg
 
Ok, reč "vampir" smo apsolvirali, najpoznatija je zato što je prihvaćena u drugim jezicima...no, ima li neka reč koja bi mogla biti samo NAŠA, a da nije prihvaćena i poznata i u drugim jezicima.

Nije bitno koja, bilo kakav predlog pa da raspravljamo...

Izgleda, prijatelju, da će ispasti da mi Srbi samo znamo da psujemo odvajkada na istom jeziku :lol:

Додол?
 
Proces rasta jezika je prirodan.
Čuh nekidan da engleski jezik dnevno prisvoji oko 6 reči (!!!), a i bez toga je najinternacionalniji jezik na svetu i upravo zbog toga toliko rasprostranjen.

Meni lično prisvajanje stranih reči ne predstavlja gubljenje jezičkog identiteta, jer reči prime formu pogodnu našem jeziku. Naravno, vrlo mi je iritantno kada se trpaju bespotrebne strane reči tamo gde su naše sasvim zadovojavajuće, ali to je već neka druga problematika.

Posmatrajući korišćenje nemačkog u medijima i među ljudima zaključio sam da strane reči puno više utiču na nemački nego na srpski. Ako veliki Nemci, čiji je jezik uz francuski i engleski, najvažniji jezik u modernoj istoriji, dopuštaju takve stvari, onda ne vidim ni opasnost za naš.

E sad, druga je stvar zanimljiva što se tiče srpskog, hrvatskog i ostalih ex-yu jezika, a to je da se radi o jednom te istom jeziku. Bilo koji lingvista (stranac naravno) ne bi stavio karijeru na kocku tvrdnjom da je razlika između hrvatskog i srpskog više nego dijalektička.
Kada bismo na južne Slovene primenili principe nemačkog nacionalizma, onda bi smo lako došli do zaključka da se radi o jednom te istom narodu, a ne više njih.
To je ono što je meni, recimo, zanimljivo.
 
Dobro, shvatili smo da voliš X-file, a da pod obrazovanjem smatraš pretraživanje vikipedije... Još si drzak, pri svemu tome....

Kad pročitaš moj prvi post na ovoj temi i uporediš sa ovim "skenom" vujaklije, možda ćeš i shvatiti nešto...

scan0001.jpg

U zagradi su različite forme reči, a ne njihovo poreklo.
Vampir zaista jeste reč srpskog porekla.
 
Чему у опште форсирати измишљање нових речи? Некима су и ове тренутно у функцији неразумљиве....

А руку на срце јесте смешан "новохрватски". Намицатељ знања...

-Бог мама!
-Бог сине. Кај сте данас намакли у школи?
-Намицатељица нам је игроказала начин на који зракомлат зракомлата.
Перица је опет бил код равнатеља...
 

Back
Top