Студенти у Београду

R.Žiskar

Elita
Poruka
15.608
Јефтина удобност „Студењака”


Једномесечна кирија у студентским домовима је свега десетак евра док код приватника није могуће изнајмити собу ни за 80
studenjak.jpg
(Фото Д. Јевремовић)

Студенти из унутрашњости који дођу у Београд на школовање имају на располагању највише три могућности за смештај – живот код родбине, у студентском дому или најскупљу подстанарску варијанту. Пракса показује да на одлуку утичу и фактори као што су лични афинитети и удобност, али пресудан значај, ипак, има дебљина родитељског новчаника. Једномесечна кирија у појединим престоничким студентским домовима је свега десетак евра док код приватника није могуће изнајмити собу ни за 80.


http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Jeftina-udobnost-Studenjaka.sr.html

Драги наши студенти, гости Београда и домаћини Београда, како се сналазите?
 
jeste, kako se ko snadje.
obicno troje u stan, pa svako po 100 evra

a otkud pare, e to je posebna prica :D

zadjite malo juzno od beograda, primeticete da odatle pare odlaze a ne dolaze

koliko odlaze lako se racuna: broj studenata van beograda - broj studenata u domovima * 150eu (u proseku trosak)

ovo je za beograd cista para...
 
Хехе, моја пријатељица која живи на Теразијама издаје собу за 200 евра.:eek:
Увек има клијентелу.

А и та расподела соба по домовима није коректна. Гледа се просек, а где просек једног правника или медицинара могу да се пореде са просеком људи који студирају техничке факултете?!
Много је теже имати просек на техничком факултету него на штреберским факултетима.
И онда та паметна , логична дечица добијају собе по рупама, а ове бубалице се шире по најбољим домовима. :lol:
 
a otkud pare, e to je posebna prica :D

zadjite malo juzno od beograda, primeticete da odatle pare odlaze a ne dolaze


koliko odlaze lako se racuna: broj studenata van beograda - broj studenata u domovima * 150eu (u proseku trosak)

ovo je za beograd cista para...


zato je svim tim studentima koji rade i studiraju istovremeno mnogo lakse da zavrse fakultet na vreme i nadju posao.., ne maltretira ih mama sa klopom, tata za auto...:hvala:

pogotovo onima koji su se mucili za mesto u studentskim domovima, koji su velikim delom ranije bili crnogorski (tj. crn. koji su dosli da rade a ne studiraju u Bg-du)- iskreno se nadam da se situacija popravila:neutral:


prosla sam i kroz podstanarstvo i kroz domove- glasam za podstanarstvo
 
Хехе, моја пријатељица која живи на Теразијама издаје собу за 200 евра.:eek:
Увек има клијентелу.

А и та расподела соба по домовима није коректна. Гледа се просек, а где просек једног правника или медицинара могу да се пореде са просеком људи који студирају техничке факултете?!
Много је теже имати просек на техничком факултету него на штреберским факултетима.
И онда та паметна , логична дечица добијају собе по рупама, а ове бубалице се шире по најбољим домовима. :lol:

Raspodela se vrsi po fakultetima, za svaki fakultet je odredjen broj mesta po odredjenim domovima i onda se tu gleda prosek i ostali kriterujimi, tako da se sigurno ne mesaju pravnici i tehnicki fakulteti... Samo se brucosi stavljaju svi u isti kos, a posle svako za sebe.
 
Нешто ме занима око тих услова за конкурисање....како ту стоје они који су рођени у Београду и завршавали основне и средње школе по Београду? Има ли неко списак критеријума?
 
Ок, нешто сам нашао:
Pravo na prijem u ustanovu za smeštaj studenata imaju državljani Republike Srbije, koji imaju prebivalište na teritoriji RS, kojima mesto studiranja nije stalno mesto boravka i čije se školovanje finansira iz budžeta Republike Srbije;

Значи, овде имамо на делу законску дискриминацију студената рођених у Београду или Новом Саду, делимично Нишу, као неким центрима високог образовања?

http://www.sc.rs/scentar/index.php?aktuelno=2
 
Poslednja izmena:
Нешто ме занима око тих услова за конкурисање....како ту стоје они који су рођени у Београду и завршавали основне и средње школе по Београду? Има ли неко списак критеријума?

Ne razumem te, ako si rodjen u BG i zivis ovde (imas stalnu adresu), onda nemas pravo na dom (izuzetak je policijska akademija gde mozes da biras i vojna akademija gde moras u internatu da zivis).
Kriterijum da dobijes dom jeste da nisi iz Beograda (nemas stalnu adresu na podrucju grada), da si upisao drzavni fakultet na budzet i da si na rang listi iznad crte (gleda se prosek u skoli/prethodnoj godini studija, prosecni prihodi...). Vise o ovom naci ces na www.sc.rs

ok, malo si me pretekao :)

ne razumem na koju diskriminaciju mislis: iako si rodjen u BG ali ti to nije stalno mesto boravka ti mozes da konkurises za dom. Ako vec zivis u BG sa svojim roditeljima/starateljima zasto bi imao pravo na dom koji je namenski napravljen za studente iz unutrasnjosti. Samo jos mi u tim domovima falimo, konkurencija je prevelika za mesto u domu da bi i Beogradjani tamo ziveli.
 
Poslednja izmena:
ne razumem na koju diskriminaciju mislis: iako si rodjen u BG ali ti to nije stalno mesto boravka ti mozes da konkurises za dom. Ako vec zivis u BG sa svojim roditeljima/starateljima zasto bi imao pravo na dom koji je namenski napravljen za studente iz unutrasnjosti. Samo jos mi u tim domovima falimo, konkurencija je prevelika za mesto u domu da bi i Beogradjani tamo ziveli.

kako ne vidis da su viktimisani beogradjani diskriminisani u rodnome gradu :zper:
da, ti mora da si studirala :zag:
 
Ок, али види овако. Имао сам другара који је кренуо на факултет али....14м2 власништва у Београду делио са мајком и млађом сестром. Примања никаква, наравно. Одустао је од студија јер је морао да почне да ради и то жестоко.
Е, сад мене интересује зашто би неки студент који је дошао из куће од 300м2, са родитељима чија примања су повелика и са материјално обезбеђеним пореклом имао предност испред некога само зато што је рођен у Београду?
Мени то звучи као тешка дискриминација.
 
Е, сад мене интересује зашто би неки студент који је дошао из куће од 300м2, са родитељима чија примања су повелика и са материјално обезбеђеним пореклом имао предност испред некога само зато што је рођен у Београду?
Мени то звучи као тешка дискриминација.
Niko sa velikim primanjima ne ide u dom.
Tamo ide sirotinja koja ne moze da plati podstanarstvo, da si bio u domu shvatio bi... jedino je studenjak pristojan. I, vecina studentarije po domovima rintaju ko crnje i zavrsavaju studije:brus:

ja sam radila od srednje skole, pa sve zavrsih ,)
 
Ali u domu bi 10m2 delio sa 2 cimera i plus dodatno placao za to, zar ne?

mozda vi na to gledate kao na diskriminaciju, ali ja ne. Mene vise nervira to sto studenti sa poreklom iz CG imaju pravo na isti taj dom a ne sto ja iz BG nemam i to sto svi iz unutrasnojsti masovno dolaze u BG na studije (iako neki fakulteti postoje i u drugim gradovima) i posle svi ostaju da rade ovde i na taj nacin su ogromna konkurencija Beogradjanima.
 
Niko sa velikim primanjima ne ide u dom.
Tamo ide sirotinja koja ne moze da plati podstanarstvo, da si bio u domu shvatio bi... jedino je studenjak pristojan. I, vecina studentarije po domovima rintaju ko crnje i zavrsavaju studije:brus:

ja sam radila od srednje skole, pa sve zavrsih ,)
Да си употребила реч већина па да ти верујем. Ја знам две особе које су биле у студентском дому, легално добиле место а у завичају нема шта нема. Мислим, сиротињи не доноси отац сушено месо у BMW џипу? Или ја нешто погрешно видео...
Колика год да су примања, видела си пример који сам навео. Наравно, не мора да ми се верује на реч али ...
Не бих коментарисао иностране студенте.
 
U pravu si da bi njemu kao pojedincu znacilo da ima pravo na dom, ali kad se donosi neki zakon i utvrdjuju pravila posmatra se neka sredina a ne pojedini slucajevi. Po tebi bi ja imala pravo na dom i veruj mi sa svojim prosekom na studijama i brzinom ciscenja prethodne godine "upala" bih u "bolji" dom i tako na legalan nacin nekom iz unutrasnjosti zauzela mesto. Kako bi to bilo fer?
 
Да си употребила реч већина па да ти верујем. Ја знам две особе које су биле у студентском дому, легално добиле место а у завичају нема шта нема. Мислим, сиротињи не доноси отац сушено месо у BMW џипу? Или ја нешто погрешно видео...
Колика год да су примања, видела си пример који сам навео. Наравно, не мора да ми се верује на реч али ...
Не бих коментарисао иностране студенте.
А и ти као да си наиван.:lol:
Ко данас не може да исфалсификује примања родитеља и да прикаже стање да су му родитељи бедници, а уствари...:roll:
Ја из Бг-а, сам студирала са једним мајмуном из Бг-а, који је био пун ко брод- родитељи су му и дан данас зуботехничари који силну лову зарађују прављењем навлака, вилица, мостова....он је био пријављен на бабу која је имала пензију 4 хиљаде и примао је студентски кредит.:roll:
Кад сам га питала штаће му, рекао ми је да му треба да покрије бензин.

А ето, због њега неко коме је сто пута био потребнији тај кредит, није могао да га добије.

Љигавац!

Исто је тако и за домове.

Уосталом, тај твој друг/познаник који је живео у 14 квадрата, могао је да учи и у библиотеци/читаоници- тако многи раде који немају услове.

Студирала сам и са једним Београђанином који је остао без оца десет дана пред пријемни на факултет, мајка пензионерка из радничке класе, подстанари (јер му је отац био задужен па су морали да продају стан да би вратили његове дугове), плус млађи брат који је пред сваки крај године имао по седам кечева.
Мој другар је завршио медицину са просеком 9,5, сваки јун дао брдо својих испита и са братом поправљао његове оцене, плус је радио.
Учио је само у читаоници, јер није могао у тој једној соби коју су изнајмљивали.
Имао је човек јасан циљ и јаку вољу- мислим да је то добитна комбинација.;)
 
Ja i jos 4 cimera spavamo u garazi,jeste da je malo cudno,ali je jeftino.
Spremni smo da platimo svaku cenu zarad visokog obrazovanja.
Nema veze sto mozda necemo naci posao i sto cemo raditi sljakerski posao za koji je dovoljno i obdaniste,ali diploma je diploma,pa jos uramljena.
 
U pravu si da bi njemu kao pojedincu znacilo da ima pravo na dom, ali kad se donosi neki zakon i utvrdjuju pravila posmatra se neka sredina a ne pojedini slucajevi. Po tebi bi ja imala pravo na dom i veruj mi sa svojim prosekom na studijama i brzinom ciscenja prethodne godine "upala" bih u "bolji" dom i tako na legalan nacin nekom iz unutrasnjosti zauzela mesto. Kako bi to bilo fer?
Поједини случајеви?
Мислим да ниси у праву да су то поједини случајеви, уосталом, ја нисам ни тражио да ми дајете решења за појединачне случајеве, знам и ја те "вундеркинде".
Причамо о томе да просечан студент из унутрашњости по много мањим трошковима има могућност да заврши факултет у Београду него студент рођен у Београду.
Не видим да је потребан тај услов да ниси из Београда да би уопште могао да аплицираш за домски смештај, за исхрану и сл.
Зашто материјална ситуација није услов? Што се тиче фалсификовања, за то постоје надлежни органи, тако да је тај разлог мало недовољан.
 
Kako po manjim troskovima??? Moji roditelji placaju vec sve dazbine za stan u kojem zive i ja se hranim zajedno sa njima, kako bi se njima isplatilo da ja odem i zivim negde sa strane pa cak i u dom i za to naknadno placam?! Plus troskovi zivota odvojenih od roditelja studenata iz unutrasnjosti....
Nisi u pravu sto se tice Beogradjana, jednostavno dom za studente je namenski napravljen za studente iz unutrasnjosti i tako treba i da bude. A sto se tice ishrane, Beogradjani imaju pravo na menzu, ali cini mi se da je samo rucak moguc i po malo skupljoj ceni (ne znam bas tacno koliko).
Kad se konkurise za dom prosek ima najvecu ulogu (prosecna ocena na prehodnoj godini*8), a materijalni status, rok ciscenja i da li si sa Kosova donose od 0 do 6 poena. Tako da ni studenti iz unutrasnjosti koji imaju los materijalni status ne mogu da dobiju mesto u domu ako nisu na vreme ocistili godinu i to sa dobrim prosekom.

Beogradjani su ugrozeniji sto se tice prijemnog ispita, a ne mesta gde ce da zive za vreme studija. Uzmi za primer Medicinski fakultet u Beogradu na koji se redovno konkurise vise nego sto primaju, a u Nisu redovno ima slobodnih mesta. Deca iz unutrasnjosti dolaze sa mnogo boljim prosekom, a mnogo manje znanja od onih iz beogradskih gimnazija i na taj nacin nas direktno ugrozavaju.
 
Причам о људима који немају услове као ти, можда немају ни једног или оба родитеља, примања су им мала или никаква.
Очигледно је домски смештај социјална категорија али такође је очигледно да није намењена свима. По томе испада да ако се родиш у Београду, аутоматски си изгубио неко право (у овом случају право на дом). Свуда у свету се то зове дискриминација. Да не помињем да се новац који и Београђани уплаћују у буџет користи за дофинансирање овог смештаја.
Ја не кажем да неко ко је рођен у Београду треба да има предност у дому, ја причам о једнаким шансама. Поменуто је горе како се лаже и вара и за стипендије и за додатке и за разне друге погодности. Ако и петоро студената рођених у Београду добију смештај у дому чиме би им се омогућило да имају исте стартне услове као и студенти из унутрашњости, било би у реду.
Не причам ја о онима који живе у трособном стану код родитеља, није то тема.
 
Причам о људима који немају услове као ти, можда немају ни једног или оба родитеља, примања су им мала или никаква.
Очигледно је домски смештај социјална категорија али такође је очигледно да није намењена свима. По томе испада да ако се родиш у Београду, аутоматски си изгубио неко право (у овом случају право на дом). Свуда у свету се то зове дискриминација. Да не помињем да се новац који и Београђани уплаћују у буџет користи за дофинансирање овог смештаја.
Ја не кажем да неко ко је рођен у Београду треба да има предност у дому, ја причам о једнаким шансама. Поменуто је горе како се лаже и вара и за стипендије и за додатке и за разне друге погодности. Ако и петоро студената рођених у Београду добију смештај у дому чиме би им се омогућило да имају исте стартне услове као и студенти из унутрашњости, било би у реду.
Не причам ја о онима који живе у трособном стану код родитеља, није то тема.
Па хоћемо о појединачним случајевима или уопштено?:D

Иначе, и студенти из Бг-а се пријаве на рођака из Лајковца, добију дом, па га издају за 20-30 евра више него што би га неко плаћао да је добио регуларно.:confused:

Еј, бре, схваташ ли да отвараш Пандорину кутију у којој ћеш нас Београђане избламирати за медаљу?

Није то баш тако како теби изгледа.
А појединачних случајева који се не снађу има на обе стране.
 

Back
Top