asteroid ide ka zemlji.

gost 114587

Elita
Poruka
23.661
Gromada od ugljenika i leda veličine 270 metara i teška 27 miliona tona prozujaće između Zemlje i Meseca brzinom od 30.000 kilometara na sat, samo 40.000 kilometara iznad naših glava.
Najprecizniji proračuni kažu da bi njegova putanja trebalo da bude tačno iznad Senegala, Kariba, Paname, Kamčatke, Sibira i severno od Kaspijskog jezera. Tek kada bude prošao tuda, znaće se hoće li se, zbog Zemljine gravitacije, promeniti putanja kamene gromade. Prema postojećim podacima i proračunima, verovatnoća da bi pri ponovnom susretu, Apofis mogao da udari u Zemlju snagom 100.000 hirošimskih bombi, iznosi 1:250.000 što, kako kažu u NASA, nije zabrinjavajuća verovatnoća. Sledeći takav kritičan susret bio bi 2068. godine, što nosi rizik od sudara razmera 1:330.000. Ako udari u Zemlju, na njegovoj stazi naći će se Venecuela, Meksiko, Kalifornija i Kamčatka.
Naučnici širom sveta već su počeli da iznose predloge kako da se asteroid skrene s putanje kako bi se mogućnost bliskog susreta svela na minimum. Istraživač Met Gendž s Kraljevskog koledža u Londonu izračunao je da bi bilo dovoljno poslati mašinu veličine i snage automobila „peglice“ da asteroid impulsnim paljenjem klipa cilindra pouzdano skrene sa staze za samo 75 dana. Ruska svemirska agencija predložila je da se ka Apofisu pošalje letelica koja će se “zakucati” u njega i tako ga skrenuti s puta. To se uklapa i u sedmogodišnji plan Evropske svemirske agencije “Don Kihot” po kojem bi se ka asteroidu poslale dve letelice: jedna da orbitira i dobro ga prouči (Sančo Pansa), a druga (Idalgo) da tresne u njega svom snagom da bi ga skrenula s putanje.
Amerikanci ozbiljno razmišljaju da na Apofis pošalju letelicu sa ljudskom posadom, da ga dobro prouče. U obzir dolaze i metode instaliranja ogledala na asteroid, njegovo bojenje termofilnim bojama, trikovima koji odbijaju ili privlače toplotu, što može da utiče na masu asteroida, a time i na njegovu stazu.
Drugi scenariji predlažu spuštanje letelice s raketnim pogonom na asteroid, koja bi ga, pričvršćena za površinu, snažnim motorima skrenula s putanje. Među predlozima je i da se asteroid raznese nuklearnom eksplozijom, ali je problem što niko ne može da predvidi na kolike će se komade raspasti i gde će oni potom odleteti.
Direktor ruske savezne svemirske agencije Anatolij Perminov je pozvao američku i evropsku agenciju da se uključe u njihov projekat.
– Treba da izdvojimo nekoliko stotina miliona dolara da bismo napravili sistem koji će nam omogućiti da sprečimo sudar – otkriva Perminov.
Asteroid već može da se prati na kućnom računaru i simulira njegova putanja. Ovi podaci mogu da se skinu s interneta, čak i elementi njegovog izgleda, iako još nije viđen i snimljen drugačije osim kao tačkica na nebu.

ah da, zaboravih datume, ovaj "susret" se ocekuje 2029 godine :cool:
 
Jedno se zaboravlja,da nuklearna bomba razornu snagu pokazuje isključivo u atmosveri gde upravo explozivno širenje atmosfere usled izuzetne velike temperature čini bombu razornim.U svemiru u vakumu,nuklearna bomba za asteroid je kao petarda.Pukne i to je to.
 
A sta je ovde natprirodno?

ovako treba da izgleda taj bliski susret:

Apophis_pass.svg


vise informacija kad tem ode gde joj je mesto
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da ne možemo govoriti u množini (udarili su u Zemlju).
Jednom je udario asteroid u Zemlju i skoro uništio čitav život na Zemlji.
Mislim na doba dinosaurusa.

Netacno!!! Mislim da nisi mogao da kupis vecu glupost!!! Asteroidi udaraju u Zemlju SVAKODNEVNO!!!! Samo sto im velicina varira.

Onaj sto se potamanio dinosauruse udario je u podrucju Jukatana pre 65miliona godina...
A sta je sa onim sto je udario u Arizoni ( imas bas lepu sliku )...
A zamisli, svake godine "nas" zapuca asterid velicine od 5-10m ( udarna snaga je kao atomska bomba bacena na hirosimu )....

I zamisli bilo je cak 5 tih "izumiranja"

http://en.wikipedia.org/wiki/Impact_event
 
Poslednja izmena:

Ako si hteo reci, katastrofalan sudar, u pravu si. Ali ne leti ovuda kamenje od 10km u precniku svaki dan.

O tom cuvenom sudaru imamo i neka nova otkrica:

Nova istraživanja o asteroidima iznesena u članku An asteroid breakup 160 Myr ago as the probable source of the K/T impactor, koji su potpisali dr William Bottke (SwRI), dr David Vokrouhlicky (Charles University, Prague) i dr David Nesvorny (SwRI), a koji je nedavno objavljen u časopisu Nature, iznosi interesantne podatke o poreklu asteroida ubice dinosaurusa.
298 Baptistina

Asteroid je o otkrio 9. septembra 1890. francuski astronom Auguste Charlois, poznat po otkriću 99 asteroida.

Asteroid se nalazi u glavnom asteroidnom pojasu i u proseku, od nas je udaljen 2,264 a. j.


Priča nas vodi do asteroida 298 Baptistina. Danas se veruje da je ovaj asteroid najveća krhotina preostala nakon sudara asteroida od 170 kilometara u prečniku sa drugim od 60 kilometar u prečniku. Bilo je to pre 160 miliona godina i desilo se u unutrašnjem delu glavnog asteroidnog pojasa (koji se inače nalazi između Jupitera i Marsa). Ostatak krša nazvan je familija Bantistina koju čine 300 objekata veličine preko 10 kilometara i čak 140 hiljada veličine od preko jednog kilometra. Svi imaju zajedničko poreklo i slične orbite i zato su u srodstvu pa čine familiju.

Postepeno raspršivanje članova ove familije pod uticajem Sunčevog zračenja dovelo je do toga da mnogi fragmenti pobegnu iz glavnog asteroidnog pojasa, pa su neki tako dospeli do putanje Zemlje oko Sunca. Proračuni pokazuju porast udara asteroida u Zemlju i Mesec tokom zadnjih 100 do 150 miliona godina što se uklapa u teoriju da su mnoge od tih udara izazvali asteroidi ove familije. Simulacije takođe pokazuju da oko 20 posto današnjih NEA (Near Earth Asteroids, tj. asteroidi koji vršljaju u blizini Zemljine putanje) vode poreklo od familije Baptistina.

U pomenutom članku se govori i o istraživanju porekla kratera Ćikšulab. Taj krater, prečnika 180 kilometara, se nalazi na poluostrvu Jukatan, Meksiko. Nastao je pre 65 miliona godina od udara asteroida od 10-tak kilometara u prečniku. Posledice tog udara bile su kobne za sve velike životinje na planeti pa su tako izumrli i dinosaurusi.
Kliknite na sliku
tycho.jpg (51084 bytes)
Tiho

Studije uzoraka sedimenata i meteorita iz tog vremenskog perioda ukazuju da je udarno telo u poluostrvo bilo sastavljeno od ugljenih hondrita. Taj sastav isključuje mnoga druga moguća udarna tela, ali ne i neki asteroid iz familije Baptistina. Simulacije čitavog događaja daju 90% verovatnoće da objekat koji je formirao Ćikšulab krater je bio izbeglica iz familije Baptistine.

Ove simulacije su takođe pokazale da postoji 70 % verovatnoće da je lunarni krater Tiho, promera 85 km, a formiran pre 108 miliona godina, bio takođe proizveden udarom nekog velikog fragmenta iz familije Baptistina.
 
Netacno!!! Mislim da nisi mogao da kupis vecu glupost!!! Asteroidi udaraju u Zemlju SVAKODNEVNO!!!! Samo sto im velicina varira.

Netačnoti.Jer se ti praviš glup ili si stvarno glup,pa izjavljuješ takve glupost.Pa ni ja nisam čuo veću glupost,da svakodnevno udaraju asteroidi u zemlju.
Samo da te podsetim na definiciju.
"Asteroidima nazivaju tijela veća od 50 m u prečniku, manja od planeta i kamenog ili metalnog sastava.Još manja tijela, koja se popuno raspadnu i izgore pri ulasku u Zemljinu atmosferu spadala bi u kategoriju meteoroita."
 
Poslednja izmena:
Netačnoti.Jer se ti praviš glup ili si stvarno glup,pa izjavljuješ takve glupost.Pa ni ja nisam čuo veću glupost,da svakodnevno udaraju asteroidi u zemlju.
Samo da te podsetim na definiciju.
"Asteroidima nazivaju tijela veća od 50 m u prečniku, manja od planeta i kamenog ili metalnog sastava.Još manja tijela, koja se popuno raspadnu i izgore pri ulasku u Zemljinu atmosferu spadala bi u kategoriju meteoroita.

hajade pogledaj malo bolje!!!! Lupas gluposti cim pocnes da kucas!!! Jedan udar u Zemlju!!! Ma kako da ne!!! Ljudskoj gluposti nikad...
 
hajade pogledaj malo bolje!!!! Lupas gluposti cim pocnes da kucas!!! Jedan udar u Zemlju!!! Ma kako da ne!!! Ljudskoj gluposti nikad...
Nisam ja kucao,već sam tekst vadio iz wikipedije.
http://bs.wikipedia.org/wiki/Asteroidi
Znači lupaš ti gluposti kada kucaš.Zna se šta je asteroid i koje je veličine,a zna se šta je meteor.I asteroidi pa ima i meteora koji ne sagore u vazduhu već dospeju do zemlje.
U Rusiji sigurno nije bio asterodi veličine najmanje 50 metara,jer bi to napravio daleko daleko veći pustoš.
 
Netačnoti.Jer se ti praviš glup ili si stvarno glup,pa izjavljuješ takve glupost.Pa ni ja nisam čuo veću glupost,da svakodnevno udaraju asteroidi u zemlju.
Samo da te podsetim na definiciju.
"Asteroidima nazivaju tijela veća od 50 m u prečniku, manja od planeta i kamenog ili metalnog sastava.Još manja tijela, koja se popuno raspadnu i izgore pri ulasku u Zemljinu atmosferu spadala bi u kategoriju meteoroita."


Naravno, ne cesto ali desava se. A oni ogromni 1km i vise u precnik, ekstremno retko.
 
Nisam ja kucao,već sam tekst vadio iz wikipedije.
http://bs.wikipedia.org/wiki/Asteroidi
Znači lupaš ti gluposti kada kucaš.Zna se šta je asteroid i koje je veličine,a zna se šta je meteor.I asteroidi pa ima i meteora koji ne sagore u vazduhu već dospeju do zemlje.
U Rusiji sigurno nije bio asterodi veličine najmanje 50 metara,jer bi to napravio daleko daleko veći pustoš.

A ne da lupas glupsti kada kazes da je bio smo jedan!!!
sta su Barringer crater i Manicouagan Crater?
velike rupe za klikere?

evo ja nisam gledao wiki i sto je neko tamo kucao nego
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/11/091110173330.htm

Zamisli asteroid od 7m u precniku
 
Poslednja izmena:
A ne da lupas glupsti kada kazes da je bio smo jedan!!!
sta su Barringer crater i Manicouagan Crater?
velike rupe za klikere?

evo ja nisam gledao wiki i sto je neko tamo kucao nego
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/11/091110173330.htm

Zamisli asteroid od 7m u precniku
Hahaha,asteroid od 7m u prečniku.Tebi stvarno svaki dan padaju asteroidi,ali uglavu.
Pošto nemam puno vremena evo da ti pokažem taj tvoj asteroid koji uzgred meteor od 20 metara.
images

To ti je Barringer crater,ali je od meteora.
http://www.zgapa.pl/zgapedia/Meteor_Crater.html
Ovaj je je bio meteor od 20 metara,a ti tvrdiš da zamišljam asteroid od 7 metara.
Pa to je kamenčić za prave asteroide.
Kako tebi teško shvatiti da su asteroidi od 50 metara koja je najmanja pa naviše do više stotina kilometara.
Evo malo da se edukuješ šta su asteroidi i meteori.
http://alas.matf.bg.ac.yu/~mv03144/Asteroidi i meteori.html

"Asteroidi su otkriveni prije oko 200 godina i od tada ih je poznato preko 1.630. Obilježavaju se rednim brojevima i imenima hronološkim redom. Prva četiri su najsjajnija: 1Ceres, 2Palas, 3Juno i 4Vesta a ujedno su i najveći, prečnici su im 800-2000 km. Od ostalih do sada poznatih oko 150 ima prečnike 80-100 km, ostali su manjih dimenzija a ima ih čiji su prečnici 1-2km."
A ti govoriš o asteroidu od 7metara.Hahahah.
 
Poslednja izmena:

Back
Top