Pitanje vezano za ruski

vizzini

Početnik
Poruka
26
:) Hteo bih da pretrazujem stranice na ruskom i beloruskom, imam instaliranu kao sekundarnu (i tercijalnu :) rusku i belorusku tastaturu. Medjutim meni kompletna ta prica sa kodnim stranama nije bas najjasnija. Nesto mogu da pretrazujem a nekada jednostavno je (i ako je u momentu aktivna neka od tih tastatura) sve u "znacima pitanja i sl. hijeroglifima". Da li postoji mogucnost da na Win XP Home edition "ozivim" mogucnost da mi se ruski i beloruski pojave valjano u svakoj prilici. Hvala unapred
 
E, ako je ruski u pitanju, onda moram da pomognem. :wink:

Ukoliko želiš da ti se pravilno prikazuju web stranice sa ruskom ćirilicom, onda uradi sledeće:

Idi u Control Panel pa Regional and Language Options pa Advanced pa čekiraj (stavi kvačicu) sledeće kodne strane:
- 1251 (ANSI Cyrilic)
- 20866 (Russian - KOI8)
- 28595 (ISO 8859-5 Cyrilic)
- 855 (OEM Cyrilic)
- 866 (OEM Russian)

Od ovoga će ti najviše biti potrebne 1251 i KOI8-R, ali dobro je da i ostale kodne strane budu pokrivene.
Naravno, nemoj propustiti da u Internet Exploreru podesiš Encoding na Auto Select (desni klik, pa sa menija odabereš Encoding, pa Auto Select).
Ako ti IE i dalje neće lepo da prikaže stranice sa ruskom ćirilicom, onda za tu posebnu stranicu koja nije lepo prikazana odaberi Encoding ručno, i to tako da ideš desni klik pa sa menija odabereš Encoding pa More pa Cyrilic (Windows), a ako ne radi onda Cyrilic (KOI8-R). To bi trebalo da odradi posao.

Ukoliko želiš da pišeš ruskom ćirićicom (u Notepadu, formularima na web stranama i sl.), uradi sledeće:

Idi u Control Panel pa Regional and Language Options pa Language pa Details pa Instaled Services pa dugme Ad pa Input language i tu sa padajuće liste odaberi Russian.

To bi bilo to. Ukoliko imaš još nekih problema po pitanju primene ruske ćirilice u Windows aplikacijama, slobodno me kontaktiraj na PP ili postavi temu ovde, na forumu.

S poštovanjem,
Đenka, najveći rusofil na Forumu Krstarice :)
Nas i Rusa - 300 miliona! :lol:
 

Back
Top