Haled Hoseini

Pisac Haled Hoseini, autor svetskih bestselera “Lovac na zmajeve” i “Hiljadu čudesnih sunaca”, završio je novi roman koji će biti objavljen u maju i čija će radnja biti smeštena u njegovom rodnom Kabulu.

http://www.bizlife.rs/vesti/vest/50676/u-maju-novi-roman-haleda-hoseinija.html?source=Pravac.com

Unaprijed se radujem!

Ja sam obe knjige procitala, nikako ne mislim da je to knjizevnost, to su savrsene reportaze o islamskom drustvu i istoriji Avganistana, barem ovoj najnovijioj.

Ne, nikada necu vise citati tog coveka koji je izvukao svoje düpe jos kao klinac,a zahvaljujuci roditeljima, diplomatama i sada iz USA
nama, obicnim ljudima, objasnjava surov sistem u kome nikada niti je ziveo niti namerava da zivi.
 
Zar je važno gde živi? Da je ostao u svojoj zemlji, nikada ne bi smeo da iznese istinu, ili bar ne bi mogao da je objavi. Uostalom, kako je prošao Rušdi?;)
Volim da čitam o tom dalekom svetu, nekako se utešim da i od ovog našeg postoji gore. Ali, mi i obećanoj Americi nađemo manu. Jednostavno smo takav narod.
 
Zar je važno gde živi? Da je ostao u svojoj zemlji, nikada ne bi smeo da iznese istinu, ili bar ne bi mogao da je objavi. Uostalom, kako je prošao Rušdi?;)
Volim da čitam o tom dalekom svetu, nekako se utešim da i od ovog našeg postoji gore. Ali, mi i obećanoj Americi nađemo manu. Jednostavno smo takav narod.


Volim i ja da citam o tom svetu koji ne poznajemo, ali i sama znas da je jako mucno i bolno citati takve knjige.
On nikada nije ni ziveo u svojoj zemlji tako da su meni drazi i verodostojniji pisci kao sto je Nagib Mahfus ( pokojni Egipcanin,
takodje dobitnik Nobela) i njegova Kairska trilogija, ali i Kader Abdolah i njegova Dzamijina kuca.

Razumes onda da je narod bio nekako zatecen,sludjen i od shaha
i od njegove UDBE,od komunista koji su rovarili, i mislio je
da ce sada Ajatola Komeni uvesti neko idealno drustvo.

A u romanu je zapravo i poenta taj uzas koji dolazi sa
"revolucijom".
 
Imam Nagibov Put između dva dvorca, ali je knjiga kao cigla, sve je nešto ćuškam, nikako da pročitam. :(
Ova Kairska trilogija bi ti se dopala. Nije kao Aleksandrijskii kvartet;), a druga knjiga je najljubavnija i najromanticnija knjiga koju sam ikada procitala.
Decak musliman zaljubljen u devojcicu hriscanku ( Kopti) i na 200-300 strana samo njegovo sanjarenje da je makar jednom samo dodirne ili da mu se
ona samo nasmeshi. Ja nisam sigurna da je to uopste i prevedeno kod nas.
 
Ja sam obe knjige procitala, nikako ne mislim da je to knjizevnost, to su savrsene reportaze o islamskom drustvu i istoriji Avganistana, barem ovoj najnovijioj.

Ne, nikada necu vise citati tog coveka koji je izvukao svoje düpe jos kao klinac,a zahvaljujuci roditeljima, diplomatama i sada iz USA
nama, obicnim ljudima, objasnjava surov sistem u kome nikada niti je ziveo niti namerava da zivi.

Zašto bi neko uopšte namjeravao da živi tamo gdje je surov sistem,ako već ima mogućnosti za bolje?
Možda,ako je mazohista...
A ne bih baš rekla da ne poznaje taj surov sistem,makar posredno...Knjige su za svaku preporuku,a meni lično se više svidjela "Hiljadu čudesnih sunaca",možda zato što sam je prvu pročitala...Objašnjavaju život u Avganistanu slikovitije i bolje nego neki dokumentarac...A sve se može reći za njih,osim da us dosadne...:)
 
Zašto bi neko uopšte namjeravao da živi tamo gdje je surov sistem,ako već ima mogućnosti za bolje?
Možda,ako je mazohista...
A ne bih baš rekla da ne poznaje taj surov sistem,makar posredno...Knjige su za svaku preporuku,a meni lično se više svidjela "Hiljadu čudesnih sunaca",možda zato što sam je prvu pročitala...Objašnjavaju život u Avganistanu slikovitije i bolje nego neki dokumentarac...A sve se može reći za njih,osim da us dosadne...:)

Sigurno je da nisu dosadne, jer da jesu od kud bi ih svi mi ovde uopste i citali.
Ja licno imam neki odboj prema piscima koji nisu proveli ni jedan dan zivota u zemlji o kojoj pisu, niti nameravaju da provedu.
 
Sigurno je da nisu dosadne, jer da jesu od kud bi ih svi mi ovde uopste i citali.
Ja licno imam neki odboj prema piscima koji nisu proveli ni jedan dan zivota u zemlji o kojoj pisu, niti nameravaju da provedu.

Mislim da je do 10. godine živio u Avganistanu, a u 21. vijeku često posjećuje tu zemlju, čak ima i humanitarnu organizaciju.
 
Mislim da je do 10. godine živio u Avganistanu, a u 21. vijeku često posjećuje tu zemlju, čak ima i humanitarnu organizaciju.

Ne, ziveo je od 1965 ( kada je i rodjen) do 1970, a onda sa roditeljima diplomatama zivi u Teheranu, Parizu, dobijaju azil u USA.

Vidi, ja uopste ne mislim da taj covek nesto izmislja ili da nije obavesten i nema saznanja o zivotu u Avghanistanu.
Nego, rekoh vec, vise bih volela da neko iz Avganistana ili Pakistana pise o svakodnevnici u Avganistanu.
 
Sigurno je da nisu dosadne, jer da jesu od kud bi ih svi mi ovde uopste i citali.
Ja licno imam neki odboj prema piscima koji nisu proveli ni jedan dan zivota u zemlji o kojoj pisu, niti nameravaju da provedu.

To su predrasude...Karl May je npr.napisao izvrsna djela o Indijancima,a nikad nije kročio na tlo Amerike...Dobar pisac je dobar pisac ,bez obzira gdje živi i o čemu piše...
Ponekad,baš kad ne živi u "mjestu radnje"može objektivnije da sagleda događaje...Ti vjerovatno misliš na uticaj propagande "sa strane",ali to ne mora uvijek da bude slučaj...
 
Najlakši način da ispadneš kul je da popljuješ nešto što se većini dopada, po mogućstvu bez argumenata.

Nemoj tako, Rado, ovdje se knjige stalno hvale bez ikakvih argumenata, pa nikome zbog toga glava ne leti (iako ja prvi smatram da bi trebala). A to da se knjiga dopada većini baš ništa ne govori o njenom kvalitetu.
 
Kad osetim potrebu da kudim, radije oćutim. Priznaćeš da je manji greh neargumentovano hvaliti nego neargumentovano kuditi.;)

Iskreno rečeno, meni je to sasvim isto. Posebno me nerviraju neobrazložene poruke tipa najbolja knjiga ikad napisana! ili fascinantno djelo! ili pomjera granice proze!, i sve to bez razloga ili objašnjenja. Samo, ne mogu da se borim sa vjetrenjačama, pa sve to oćutim.
 
Najlakši način da ispadneš kul je da popljuješ nešto što se većini dopada, po mogućstvu bez argumenata.

Ne vidim nista kvalitetno u njoj, patetika, simbolika sve na ivici kica, jeftino nabacano. Imam osjecaj da je iskoriscena samo situacija oko te nesrecne zemlje i da je zato knjiga postala popularna i da mu je neko odradio dobar marketing.
 
To su predrasude...Karl May je npr.napisao izvrsna djela o Indijancima,a nikad nije kročio na tlo Amerike...Dobar pisac je dobar pisac ,bez obzira gdje živi i o čemu piše...
Ponekad,baš kad ne živi u "mjestu radnje"može objektivnije da sagleda događaje...Ti vjerovatno misliš na uticaj propagande "sa strane",ali to ne mora uvijek da bude slučaj...

Ih sad, Karl Maj:D

Imanuel Kant nije mrdnuo iz Königsberga ( danasnji Kalinjingrad)a jel pisao je neku univerzalnu filozofiju.

Ja sam citala obe njegove knjige ( od ovog u naslovu, ovi filozofski imperativi ipak nisu moj ukus), dopale su mi se knjige, ali meni se svasta dopada,
ali o velikoj knjizevnosti tu ne moze biti govora, jednostavno covek opisuje strasnu situaciju u Avganistanu, a to moze isto tako i bilo koji pismen novinar.
 
U onome o čemu Haled Hoseini piše ne prepoznaje se samo Avganistan, prepoznaju se i naši prostori, prepoznajemo se i mi, i zato je on veliki pisac.
Zlo oblači različite kostime, prolazi kroz različite prostore, ali je uvek isto.
 
Izvini, a u kom se to segmentu prepoznaje bilo ko iz Evrope, ali i mi?

Ne znam u kom segmentu tačno,ali ja sam se prepoznala...Ne bukvalno,u smislu da su kod nas isti običaji ili položaj žena ili situacija ...Ali sam tačno mogla da shvatim patnju tih ljudi koji žive nekim svojim jednostavnim životom,a onda ih spoljne okolnosti,koje ničim nisu izazvali i ne žele ih ,bace u vrtlog i patnju ...
 

Back
Top