Најзад једнакост међу половима!

_011_

Poznat
Banovan
Poruka
9.445
Moguće izjednačavanje starosnih granica za penzionisanje

Blic - Pre 26 minuta

U izradi novog zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju razmatra se i mogućnost da starosna granica za penzionisanje muškaraca i žena bude izjednačena, izjavio je danas član Upravnog odbora Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Đuro Perić.

"To je jedna od alternativa koja će biti u početnom predlogu, videćemo da li će to proći i da li to treba uraditi", ukazao je on.

Starosne granice za odlazak u penziju od 1. januara pomerene su za šest meseci. Muškarci će sada odlaziti u penziju sa najmanje 64 i po godine života i 17 godina radnog staza, a žene sa 59 i po godina života i 17 godina staža. Prema važećem zakonu, 2011. godine starosne granice za penzionisanje treba da budu pomerene za još šest meseci.

Prema Perićevim rečima, novi zakon o penzijskom i invalidsko osiguranju bi pred Vladom trebalo da se nađe u februaru, a tekst zakona biće razmatran i na Socijalno-ekonomskim savetu, pa će u raspravu biti uključeni i predstavnici penzionerskih organizacija, sindikata i poslodavaca.

Perić, koji je i poslanik PUPS-a u Skupštini Srbije, naveo je i da bi novim zakonom trebalo i da budu sužena prava na beneficirani radni staž, pa će se tako umanjiti broj meseci koji se dodaje regularnom radnom stažu, a biće smanjen i broj radnih mesta sa kojih će moći ranije da se penzioniše.

On je naveo da se to pre svega odnosi na administrativne radnike u pojedinim službama, ali i na rukovodeće pozicije čije radno mesto nije izloženo rizicima.

Perić je podestio da pravo na beneficirani radni staž, između ostalih, imaju policajci, balerine, rudari, ali i zaposleni u hemijskoj i grafičkoj industriji.

Да ли сте за равноправност међу половима у свим сегментима друштвеног живота, дакле и у обавезама и у правима?
 
A žene i ovako u proseku duže žive od muškaraca, pa zašto onda ne bi radile isti broj godina? A kod nas je problem što ima previše penzionera, pogotovo "invalidskih" koji vikendom idu da igraju fudbal sa društvom i slično...Oni em nisu odradili svoj radni vek em ošećuju budžet za veliku lovu...Zato će sada ispaštati neki radni ljudi koji će biti primorani duže da rade...
 
Да ли сте за равноправност међу половима у свим сегментима друштвеног живота, дакле и у обавезама и у правима?

Jok,nego kad samo to meni odgovara :roll:

Da.
I vezano za godine odlaska u penziju.
I vezano za služenje vojnog roka.
I po svim ostalim osnovima ...

Oces u vojsku :D

:super:
 
Да ли сте за равноправност међу половима у свим сегментима друштвеног живота, дакле и у обавезама и у правима?
Пааа...у војсци бих себе и могла да замислим, пошто војнички тип јесам- ред, рад и дисциплина.:mrgreen:

Али нешто ми се не виси на бандери у циљу спајања жица, не копају ми се канали за канализационе цеви, не бих ни да радим као рудар у руднику....

Нисмо једнаки. То је факат.

Равоправни јесмо и треба да будемо.
 
Мушкарци више не иду у војску.
Укинуо им је твој БоТа.

Pa neka je ... i treba. Kome se ide neka ide, ne treba to da bude obavezno.
A što se tiče rađanja dece - država može da nagradi majku koja rodi npr. sa 200% zarade te godine ili nešto slično a smanjivanje radnog staža ženama u odnosu na muškarce zbog materinstva je glupost jer ogroman broj žena neće rađati ili će roditi pre stupanja u radni odnos i onda su one povlašćene u odnosu na muškarce i žene koje su zaista rodile decu ;)
 
Pa da. Samo sto bi mi zene isle u civilnu a muskima bi civilna bila ukinuta.

Mislim da je ovo sasvim dobar predlog.


@tema

Nikada muškarac ne radi kao žena.

Kada bi muškarci radili kao žena i pomagali ravnopravno onda bi izjednačavanje bilo u redu.

Mislim da stvar uopšte nije jednostavna kakvom se čini. Inače, mislim da su žene u našem društvu još uvek veoma potcenjene.
Sa zgražavanjem sam pre nekad mesec dana čitao studiju šta srednjoškolci misle o ponašanju prema ženama.
 
Opravdanje za skracen zenski radni staz jeste trud ulozen u podizanje dece i sl.

Buduci da je nekadasnje pravilo da zene radjaju decu sada stvar proslosti
, i da imamo masu sebicnih nerotkinja, ovu privilegiju treba ukinuti.
cek cek ja kanda nisam informisana
muskarci su bioloski sposobni da nose dete devet meseci i da ga rode zivog i zdravog? :eek:
Žene rađaju decu a muškarci idu u vojsku - radni staž treba da bude jednak.
Samo što i muškarci i žene treba da idu u vojsku i zajedno da podižu decu i da dele kućne poslove, ako se ja pitam ...
muskarci uglavnom ne idu u vojsku vec lade guzice po civilnom uglavnom nista ne radeci po ceo dan. missim da se razumemo ja jesam za civilno,al civilno i vojska nije ista stvar.

inace jesam za jednakost,ali za beneficije majkama. medjutim i dan dans kod nas i zena dalje vise ulaze vremena u odgoj dece,ciscenje kuce,kuvanje i slicno. kada se to bude izjednacilo (ali ne fiktivno vec stvarno) u redu je da se sve izjednaci.
 
Žene rađaju decu a muškarci idu u vojsku - radni staž treba da bude jednak.
Samo što i muškarci i žene treba da idu u vojsku i zajedno da podižu decu i da dele kućne poslove, ako se ja pitam ...

Uskoro nece ici ni u vojsku jer ce biti profesionalna. Onda ce kukati kako svaki dan moraju da se briju, a zene ne moraju. :roll:
 

Back
Top