Polaganje male mature 2012/2013

Jukie

Aktivan član
Poruka
1.479
Evo otvaram novu temu da se odvojimo od teme prijemnih za 2010/2011

Original postavio Ice cool
Ja sam generacija 1996......... Sedmi razred.....
Čuo sam da će da promene prijemni ali za 6 predmeta....................
Sreća pa sam iz engleskog perfektan inače.....

Original postavio NiKola_Off
ja msm da to nije sreca, polagaces engleski, ali i srpski ti je obavezan. Samo ce biti jos teze nego sada.

Pa mislim da srpski i matematika u svakom slučaju moraju da ostanu jer su to predmeti iz kojih u osnovnoj ima 4 (5?) časova nedeljno; i kad smo mi išli bodovali su se srpski, matematika + još nešto.

Ta šestopredmetna matura (bolje je da je ne zovemo prijemni) ima dobre i loše strane.

Loša strana je naravno što ako ti jedan od tih predmeta baš ne ide, to ti vuče broj poena dole (ali doduše postoje i sada ljudi kojima su i srpski i matematika najgori predmeti pa moraju baš njih da polažu). Loša strana je i što neće biti moguće spremiti svih šest predmeta baš, baš dobro.

Dobra strana je što ni ostali đaci neće ništa lakše spremiti svih šest predmeta, tako da će redosled po broju poena biti više fer, tj. oni koji treba da imaju više poena, oni će i imati. Isto tako pošto neće biti unapred napravljene zbirke zadataka, biće manje razlike u broju poena tamo gde može i gde ne može da se prepiše.

Biologija bi definitivno trebalo da bude jedan od tih predmeta, pre svega zato što se boduje na onom međunarodnom PISA testu (čiji bi rezultati trebalo da se pojave sledećeg decembra) a gde su naši prošli put jako loše uradili, pa očekujem da "odozgo" forsiraju biologiju.
 
jedino me buni to sto si rekao da nece izaci zbirke?

Pa ne bi trebalo da izađu ovakve zbirke sa istim takvim zadacima koji će biti na ispitu, pa ih naučiš napamet pa samo pišeš (tj. cela ideja je u tome da ih nema), ali verujem da će postojati knjižica (ili nekoliko njih, ali bolje jedna veća) u kojoj piše spisak toga šta treba da se uči.

Iz biologije npr. verujem da će biti isti tip pitanja kao na PISA testu, npr. objasni efekat staklene bašte, objasni način prenošenja zaraze (npr. malih boginja), šta se dešava ako u lancu ishrane ukloniš određenog člana, razlike u građi tela između vrsta iz različitih carstava (biljke, životinje, gljive, monera, protista, arhea), objasni kako deluje proces evolucije (na primeru neke vrste koju oni izaberu), dobiješ neki grafik promene brojnosti žaba u bari tokom deset godina pa treba da objasniš šta se desilo itd. Naravno znajući kakva pitanja budu na običnom takmičenju, verujem da će se postarati da ubace i broj koščica u čovekovom telu i krvnih zrnaca i slične dosadne stvari.
 
Pa ne bi trebalo da izađu ovakve zbirke sa istim takvim zadacima koji će biti na ispitu, pa ih naučiš napamet pa samo pišeš (tj. cela ideja je u tome da ih nema), ali verujem da će postojati knjižica (ili nekoliko njih, ali bolje jedna veća) u kojoj piše spisak toga šta treba da se uči.

Iz biologije npr. verujem da će biti isti tip pitanja kao na PISA testu, npr. objasni efekat staklene bašte, objasni način prenošenja zaraze (npr. malih boginja), šta se dešava ako u lancu ishrane ukloniš određenog člana, razlike u građi tela između vrsta iz različitih carstava (biljke, životinje, gljive, monera, protista, arhea), objasni kako deluje proces evolucije (na primeru neke vrste koju oni izaberu), dobiješ neki grafik promene brojnosti žaba u bari tokom deset godina pa treba da objasniš šta se desilo itd. Naravno znajući kakva pitanja budu na običnom takmičenju, verujem da će se postarati da ubace i broj koščica u čovekovom telu i krvnih zrnaca i slične dosadne stvari.

uh, pa do je dosta teze, tek sad vidim vidim koliko imam srece sto sam 95'! :whistling:
 
Ovo što će sad da uvedu (mala matura) je čista glupost, promašaj, i iživljavanje.

Pa da li je glupost, zavisiće od toga kako naprave pitanja;
da li je promašaj, pokazaće vreme;
ja mislim da su i dosadašnji prijemni ispiti sa učenjem pitanja i odgovora napamet potpuni apsurd, tako da ne mislim da će matura biti VEĆA glupost i promašaj

Što se tiče iživljavanja, to zavisi kako se posmatra. Slični testovi postoje u mnogim državama u svetu, tako da to može da se smatra sastavnim delom normalnog procesa odrastanja u modernom društvu. Bar nikoga neće ubadati užarenim predmetima niti ga vezivati za mravinjak niti terati da ubija lava kopljem.
 
Moj razredni, nastavnica matematike i nastavnica srpskog su mi rekli da ce se ipak polagati samo srpski i matematika. Svakoj sledecoj generaciji dodavace se po predmet dok ih ne bude valjda 6.
Medjutim, hemicar i muzicarka su nam rekli da cemo polagati i ostale predemte. :/
Najgore je sto ni ministarstvo ne zna kako ce to izgledati.
 
Ja sam za ovo cuo jos davno, ali nisam bio siguran dok mi nisu potvrdili nastavnici....
Kazu da se polaze 5 ili 6 predmeta, tj. matematika, srpski, jos neki jezik, prirodni i drustveni predmeti..... Takodje se prica da ce biti usmeno i pismeno, i da ce na osnovu bodova iz svakog predmeta, neki strucnjaci ili sta vec mozda neki kompjuter, birati srednje skole koje odgovaraju na osnovu bodova iz svakog predemeta... Izaberu nekoliko srednjih, i valjda, ti na kraju biras neku od tih..... Ako je tako, nije lose, jer npr. ako nekome ne ide bas mata, imace malo bodova iz tog predmeta, i sigurno nece biti srednja koja je bas fokusirana na taj predmet... Ali je lose, ako nam daju one skole sto mi ne volimo, nema vajde, i to sto je 5-6 predmeta, USMENO i PISMENO...
 
Takodje se prica ...i da ce na osnovu bodova iz svakog predmeta, neki strucnjaci ili sta vec mozda neki kompjuter, birati srednje skole koje odgovaraju na osnovu bodova iz svakog predemeta... Izaberu nekoliko srednjih, i valjda, ti na kraju biras neku od tih..... Ako je tako, nije lose, jer npr. ako nekome ne ide bas mata, imace malo bodova iz tog predmeta, i sigurno nece biti srednja koja je bas fokusirana na taj predmet...
Ja ne verujem da takav psihološki softver može da postoji u našim uslovima tj. da stvarno tako radi a da ne bude kontrola od strane državnog vrha... Ono Orvel, 1984 i slično

Takođe u Beogradu recimo postoji 15-20 gimnazija od kojih svaka trenutno ima različitu šifru kada se upisuješ, i svaka prima bar 6 odeljenja godišnje, a neka druga škola prima samo jedno odeljenje za npr. metaloglodača ili štaveć. Recimo da se dobije spisak od 6 smerova; neko bi dobio spisak smerova koji ukupno upisuju 180 đaka a neko drugi spisak smerova gde upisuju 1080 đaka. To ne bi bilo ič pravedno.

Ali meni naravno pada na pamet alternativna i mnogo bolja verzija, da ove preporuke i ostanu samo preporuke, ali da svako popuni listu želja kao i do sada (samo mnogo veću, da svako boduje sve smerove i predmete koji postoje ili bar jedno 40), i da onda kompjuter po različitoj formuli obračuna broj poena za svaki smer.

To nije nemoguća misija, jer se već sada ljudima koji se upisuju u sportsku gimnaziju drugačije računaju poeni (tj. dodaje se zbir poena na učešće na republičkim takmičenjima) a to ide kroz redovan softver za upis, dakle samo malo promene taj softver i onda dolazimo u situaciju koja je bila kada sam ja upisivao srednju školu, a to je:

Za svaki smer su bila određena 4 predmeta koja se boduju (nama su se bodovale ocene iz 7 i 8 razreda, a ovde bi se računali poeni sa mature), ili bilo kako da se drugačije boduju (npr. za društveni smer istorija i francuski se računaju dvaput a za prirodni smer fizika i hemija), i onda imaš različit broj poena za upis na različite smerove. Npr. prvi na spisku ti je smer gde imaš 82 poena ali si ispod crte, prebacuju te u drugi smer gde imaš 83 poena i iznad si crte i tu se upisuješ. Ja sam imao 88 poena za frizere i 86 poena za prirodni smer, pa sam otišao prvo na prirodni smer i rekli su mi "ima mesta" tako da sada nisam frizer.
 
Meni je nastavnica matematike rekla u cetvrtak da su odlucili da polazemo 5 predemta :(
A do pre nedelju dana je bilo 2 :(
Samo menjaju :(
Polagace se
Srpski
Matematika
Jedan od jezika
Istorija/Geografija
Fizika/Hemija
I imacemo na pocetku 8. test da vide koliko znamo, od toga nam ne zavisi upis vec samo da vide kakvo je stanje.
Ja hocu 3. beogradsku da upisem i moram da uradim dobro :(
 
Ja hocu pravno poslovnu ali ne znam kakva je skola...!!Ako vi znate nesto napisite.. Treba 80 poena.. Zar ne bi bilo logicnije da se bira:
1.izmedju istorije biologije i geografije
2.fizike i hemije
3.francuskog i engleskog
i srpski i matematika kao obavezni..
Ako bude ovo ja biram srpski matematiku engleski hemiju i bios..
Ma ne znaju ni oni koji to odredjuju sta hoce ,zar nije lakse da ostane kako je bilo!!
 
Zar ne bi bilo logicnije da se bira:
1.izmedju istorije biologije i geografije
2.fizike i hemije
3.francuskog i engleskog
i srpski i matematika kao obavezni..
Ako bude ovo ja biram srpski matematiku engleski hemiju i bios..
Hemija i fizika su previše slični predmeti a istorija i biologija su previše različiti jedno od drugog, tako da ne verujem da će tako da se bira. Ja ovo što lovegame kaže više shvatam kao da će biti zajednički ispit iz geografije i istorije sa pomešanim pitanjima, i isto za fiziku i hemiju.

Inače, na nivou srednje škole biologija je u stvari u velikom procentu hemija (sem kad se baš radi sistematika). Genetika, molekularna biologija, fiziologija, to je sve prelaz između biologije i hemije a radi se u okviru biologije.

Ja vidim te predmete kako se nadovezuju jedan na drugi: matematika - fizika - hemija - biologija - geografija - istorija. Jezici su posebna stvar a muzičko, likovno, fizičko opet posebna (ali mislim da ovu poslednju grupu nema svrhe ispitivati kada će škole za koje su neophodni imati svoje sopstvene testove). Tehničko nekako štrči... ono bi trebalo nekako da se uglavi između matematike i fizike (a najbolje je potpuno ga zanemariti).
 
To ako bude dva predmeta pomesana nece valjati....!! Ja npr. hemiju razbijam a fiziku nemam pojma..Meni ce biti lakse ako budem polagala odvojeno jer cu moci da izvucem vise poena...Jukie u koju srednju ides?? Zna li neko kakva je druga beogradska gimnazija..??
Završio srednju školu davno... čak sam bio na zameni u gimnaziji. Dva meseca staža :super:
Ja mislim da je Druga beogradska u stvari Filološka gimnazija, i ima posebna tema (dosta dobro razrađena)
 

Back
Top