Pravi komunizam?

Propki

Iskusan
Poruka
5.741
Moze li neko da napise nesto o komunizmu?Ali o pravom,staljinovom komunizmu,ne o titovom.Ja jedino sto znam o staljinovom komunizmu je da samo 5% drzavnih preduzeca & CO moze da bude privatizovano,a 95% je u vlasnistvu drzave(i to ne znam da li je tacno).
Ako neko moze da mi napise karakteristike pravog komunizma,po mogucnosti da nije za titov komunizam(blage veze jedan sa drugim nemaju).
 
Izraz staljinizam više određuje stil vladanja nego ideologiju. Iako je općeprihvaćeno mišljenje da je staljinizam zapravo komunizam, on u stvarnosti nije imao veze s Marxsovim komunizmom, nego je bio boljševizam. Marxsov komunizam je bio ideja savršenog, besklasnog društva potpune jednakosti ljudi, u kojem ne postoji privatno vlasništvo nego zajedničko, društveno vlasništvo. Staljinizam ni po čemu nije bio niti savršen, niti je postojala jednakost, a privatno vlasništvo nije zamjenjeno zajedničkim vlasništvom nego je država sve nacionalizirala, tj. stavila pod svoju upravu. Donošene su tzv.petoljetke. To su bili petogodišnji planovi u kojima bi bilo određeno koliko bi se čega trebalo proizvesti u sljedećih 5 godina. Naravno, to je stvaralo poteškoće, budući da je populacija rasla iz godine u godinu pa se situacija mijenjala, i zbog nepredviđenih okolnosti (ranija zima, loša žetva, rat itd.).ovo sam našla
 
Moze li neko da napise nesto o komunizmu?Ali o pravom,staljinovom komunizmu,ne o titovom.Ja jedino sto znam o staljinovom komunizmu je da samo 5% drzavnih preduzeca & CO moze da bude privatizovano,a 95% je u vlasnistvu drzave(i to ne znam da li je tacno).
Ako neko moze da mi napise karakteristike pravog komunizma,po mogucnosti da nije za titov komunizam(blage veze jedan sa drugim nemaju).

Najznacajnija karakteristika je ta da je SSSR za vreme staljinovog komunizma postao NAJVECA SILA NA SVETU.

Ostalo su zapadne propagande.
 
Редови за све и свашта, репресија, цензура, гулази, цинкарење, култ личности, гушење религије, опште неповерење, дехуманизација човека....
 
Редови за све и свашта, репресија, цензура, гулази, цинкарење, култ личности, гушење религије, опште неповерење, дехуманизација човека....

Skolski primer zapadne propagande.

Zapadu je strahovito smetalo sto ih je SSSR presisao tehnoloski, pa su smisljali najgore gadosti o socijalizmu.
 
Moze li neko da napise nesto o komunizmu?Ali o pravom,staljinovom komunizmu,ne o titovom.Ja jedino sto znam o staljinovom komunizmu je da samo 5% drzavnih preduzeca & CO moze da bude privatizovano,a 95% je u vlasnistvu drzave(i to ne znam da li je tacno).
Ako neko moze da mi napise karakteristike pravog komunizma,po mogucnosti da nije za titov komunizam(blage veze jedan sa drugim nemaju).

У суштини нема драстична разлике између Титовог и Стаљиновог система владавине,пошто су се и један и други придржавали начела које су поставили Маркс и Енгелс и покушавали да из корена промене друштвени поредак.Сам систем промене друштвеног поретка и постављање друштва на платформу која почива на комунистичккој идеологији није могао проћи без последица и жртава.
Данас се поставља питање да ли су жртве комунистичке репресије оправдане ? Лично мислим да нису из разлога што ни једна тоталитарна политика која као жртву изискује сопствени народ није добра.
 
Moze li neko da napise nesto o komunizmu?Ali o pravom,staljinovom komunizmu,ne o titovom.Ja jedino sto znam o staljinovom komunizmu je da samo 5% drzavnih preduzeca & CO moze da bude privatizovano,a 95% je u vlasnistvu drzave(i to ne znam da li je tacno).
Ako neko moze da mi napise karakteristike pravog komunizma,po mogucnosti da nije za titov komunizam(blage veze jedan sa drugim nemaju).

Svi komunisti su optuživali Staljina da je upropastio Komunizam.
Staljion je u stvari preoteo Lenjinov, ispravni komunizam i onda ga preuredio tako da ga održava na vlasti.

Primera radi Lenjinov komunizam je imao u sebi elemente male privrede, privatnih poljhoprivrednih gazdinstava, privatnih trgovina i malih fabrika dok bi veće fabrika i sirovine bile u rukama države.
Sa stanovišta politike imao je u vidu veću demokratiju, slobodne izbore, uvodjenje gradjanskog braka recimo.
Što se individualizma tiče Lenjin je uveo gradjanski brak, da se dvoje registruju u opštini i da se računa kao da su venčani i da imaju prava i obaveze i slično.

Ovo je samo globalno
 
објасни то потомцима милиона недужних људи који су страдали по ссибирским вукојебинама

Pa anjbolje da pitamo ruske careve pošto su oni uzmislili gulage.
Interesantno ej da je Staljin u stvari smanjio broj krivičnioh dela za koje si išao u gulag, istoivremeno je i smanjio do maksimuma proterivanja u Sibir.

Komunizam je doneo u Rusiji olakšavanja stanovništvu.
 
Recimo Lenjinov NEP - Nova Ekonomska Politika bila je veoma dobro društvemo uredjenje. Mešovito kapitalističko-socijalistički sistem.
Trgovine i male radnje i male fabrike bile bi u rukama privatnika, oji bi bili okosnica ekonomije, a veliki kombinati, rudnici, fabrike bili bi državni.
Najvažniej bilo je da država kontroliše banke kako se ne bi pojedinci bogatili i kako se ne bi stvarao ogroman kapital.
Ali sloboda preduzetništva je bila zagarantovana.
Lenjinov NEP je i dan danas primenjih v sistem možda i najbolji do sada.

NEP je prihvatao strane investicije u državni sektor. Strane investicije su bile recimo Fordova fabrika u Gorkom- današnji GAZ i slično. SSSR bi zadržao 51% kapitala u fabrikama dok bi stranci imali 49% učešća.

Lenjinov sistem je u stvari bio "Državni kapitalizam" i lenjin je smatrao da jedino tako može da se POSTEPENO predje u totalni socijalizam, a ne na prečac.
 
sta je komunizam, niko ne zna, i niko nije bio,

ali antikomunizam - e to je lako.

srbija danas.

vladaju diletanti bez ikakve odgovornosti, i ako ih uhvate to im dodje kao plus, imaju za sta da ih ucenjuju, mafija se pretvorila u poslovnu organizaciju, radnih mesta sve manje i manje, plate za obicne ljude sve manje i manje, stanova za narod nema, samo za rezimske agitatore, legalna otimacina - primer onaj plac u dimitrija tucovica i dvoje starih ljudi koje je predsednik opstine najurio sa njihove imovine, neuspela privatizacija, neuspela u smislu da nove gazde ne znaju da rade i upravljaju, mislili su da to ide samo od sebe, e pa ne ide

mogu ovako tri dana
 
Pa anjbolje da pitamo ruske careve pošto su oni uzmislili gulage.
Interesantno ej da je Staljin u stvari smanjio broj krivičnioh dela za koje si išao u gulag, istoivremeno je i smanjio do maksimuma proterivanja u Sibir.

Komunizam je doneo u Rusiji olakšavanja stanovništvu.

Зашто су онда на првим слободним изборима у историји Русије бољшевици добили једва 30 % гласова ?
 
Pa anjbolje da pitamo ruske careve pošto su oni uzmislili gulage.
Interesantno ej da je Staljin u stvari smanjio broj krivičnioh dela za koje si išao u gulag, istoivremeno je i smanjio do maksimuma proterivanja u Sibir.

Komunizam je doneo u Rusiji olakšavanja stanovništvu.

Цар је можда смислио гулаге, али Стаљин их је и проширио и довео до савршенства.
А о олакшању (преживелог) становништва коме је отета и земља и готово сва приватна имовина и коме је било строго забрањено да јавно каже шта мисли и осећа је илузорно говорити.
 
Цар је можда смислио гулаге, али Стаљин их је и проширио и довео до савршенства.
А о олакшању (преживелог) становништва коме је отета и земља и готово сва приватна имовина и коме је било строго забрањено да јавно каже шта мисли и осећа је илузорно говорити.

Ne, smanjeni su.
Samo u borbi protiv komunizma ce pokazuje stanje kod Staljina ali se ne pokazuje kod careva.

Problem je bio kod careva što je oblasni gospodar., plemić mogao da pišelje bilo kog u gulag. Kod staljina si mogao da odeš tamo samo sudskom odlukom.
 
NEP koji je izmislio Lenjin- da kažemo da niej predvidjao kolektivizaciju već privatnu svojinu u poljoprivredi.
Naime Lenjinove farme bile su privatne uz pomoć države koja je organizovala zadruge u kojima su se seljaci obrazovali i preko kojih su nabavljali mehanizaciju, djubriva i slično- ali da je poživeo Lenjin ne bi bilo kolektivizacije i gladi-
Za vreme NEPa proizvodnja je porasla a ekonomija doživela rocvat.
Stvarala se gradjanska srednja klasa trgovaca, službenika i preduzetnika.

Staljin je to ukinuo.
 
Pitanje koliko su bili slobodni obzirom da jt 60% stanovništva bilo potpuno nepismeno a 40% niej imalo ni jedan dan škole.

Били су слободни.Иако је међу бољшевицима било неслагања по питању да ли треба дозволити да се одрже избори.Троцки се заузео за став да се избори требају одржати.
Међутим десило се нешто неочекивано 70% гласача се изјаснило да није за комунизам ! Тако да су лажне тврдње како је цео народ устао да збаци Цара зато што је желео монархизам да замени комунизмом.
 

Back
Top