PATRIJARSI SPC - ALHEMIČARI

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

papkar

Zainteresovan član
Poruka
304
Proučavajući katolički Index Librorum Prohibitorum, došao sam do podataka da sličan spisak zabranjenih
(nepoželjnih) knjiga postoji i u pravoslavnoj crkvi.
Prema tom spisku, knjiga izdata negde u drugoj polovini 20. veka pod imenom
"Patrijarsi alhemičari u SPC" (ili nešto slično), govori o navodnom bavljenju pojedinih patrijarha i episkopa alhemijom i drugim da tako kažem "ne-crkvenim" rabotama.
Zanima me verujete li u tako nešto ili je to bio pokušaj ondašnje komunističke
vlasti da sroza ugled crkve među narodom ?
 
Proučavajući katolički Index Librorum Prohibitorum, došao sam do podataka da sličan spisak zabranjenih
(nepoželjnih) knjiga postoji i u pravoslavnoj crkvi.
Prema tom spisku, knjiga izdata negde u drugoj polovini 20. veka pod imenom
"Patrijarsi alhemičari u SPC" (ili nešto slično), govori o navodnom bavljenju pojedinih patrijarha i episkopa alhemijom i drugim da tako kažem "ne-crkvenim" rabotama.
Zanima me verujete li u tako nešto ili je to bio pokušaj ondašnje komunističke
vlasti da sroza ugled crkve među narodom ?

Autor, izdavač i godina izdanja?
 
Taj podatak i ja tražim,kako bih mogao i knjigu da pronađem.
To je i razlog postavljanja teme.
Sve što sam do sada našao i čuo su samo (čaršijske) priče
o istoj,pa me zanima da li je još neko čuo nešto slično...

p.s. da stvar bude cudnija,u postojanje iste mi se kleo jedan
student bogoslovskog fakulteta ...
 
Poslednja izmena:
Mada, koliko je verovati tom studentu bogoslovije,
isti mi je pricao svojevremeno da ispod faksa
bogoslovskog postoji ulaz u tunel iz crkve i da
ide skroz ispod pancevackog mosta do druge strane
Dunava ... i da je faks povezan sa jakom arijanskom
strujom unutar SPC,i jos svasta .... zbunjujuce deluju
takve price na vernika ...
 
Hm.... Eto ko moze da nam gradi metroe... Ove koje cekamo nikad necemo da docekamo, a vidi sta popovi rade... Prokopase citavu Srbiju....
Inace sto se tice te knjige, nisam cuo za nju, ali ne bi me cudilo da je postojalo neko svesteno lice ili da postoji jos uvek i da se bavi alhemijom. Nema to bas veze sa pravoslavljem, al ljudi su ljudi....
 
Hm.... Eto ko moze da nam gradi metroe... Ove koje cekamo nikad necemo da docekamo, a vidi sta popovi rade... Prokopase citavu Srbiju....
Inace sto se tice te knjige, nisam cuo za nju, ali ne bi me cudilo da je postojalo neko svesteno lice ili da postoji jos uvek i da se bavi alhemijom. Nema to bas veze sa pravoslavljem, al ljudi su ljudi....

I ja mislim slicno,ne treba generalizovati na osnovu jednog primera.
A sto se tunela tice, stvarno bi mogli da nam oni grade metro/...
 
Pa pravoslavlje poziva na umerenost u svemu, a alhemija je "nauka" stvaranja zlata od raznih metala....
Nekako ne idu zajedno umerenost i gomila zlata....
Nije poenta zlato kao bogacenje,vec sama transmutacija jednog metala u drugi,
vise kao neka alegorija duhovne promene...nekako mogu cak i da zamislim pojedine
episkopose kako se muvaju oko atanora i ostalog laborator. posudja :)
 
A odakle im onda onolike pare da kupuju BMW, Audi i ostale igračke. A i neke crkve su pokrivene pozlaćenim limom. :per:

Mislim da koliko se crkva zida u visinu,toliko ide u dubinu.
Bogatstvo i luksuz zive u podzemnom carstvu svake kuce,
pa i crkve.Ako ne verujete,pitajte vaseg lokalnog hramskog
staresinu da vas odvede stepenicama da vidite hodnike ispod.
Iskulirace vas samo tako :)
 
Mislim da koliko se crkva zida u visinu,toliko ide u dubinu.
Bogatstvo i luksuz zive u podzemnom carstvu svake kuce,
pa i crkve.Ako ne verujete,pitajte vaseg lokalnog hramskog
staresinu da vas odvede stepenicama da vidite hodnike ispod.
Iskulirace vas samo tako :)

Bogatstvo i luksuz žive na tajnim računima pojedinih episkopa.z:mrgreen:
Ne bih da te razočaram, ali je sam bio prisutan kad su se gradile neke crkve, a bio sam i u pojedinim manastirima. Nema nikakvih hodnika. Prošlo je vreme sanduka sa blagom. Svi ti sanduci sad se nalaze u bančinim depoima, a bogatstvo se nalazi na plastičnim karticama u džepovima njihovih preosveštenih lica, koji su se zavetovali na siromaštvo. :zima2:
 
Proučavajući katolički Index Librorum Prohibitorum, došao sam do podataka da sličan spisak zabranjenih
(nepoželjnih) knjiga postoji i u pravoslavnoj crkvi.
Prema tom spisku, knjiga izdata negde u drugoj polovini 20. veka pod imenom
"Patrijarsi alhemičari u SPC" (ili nešto slično), govori o navodnom bavljenju pojedinih patrijarha i episkopa alhemijom i drugim da tako kažem "ne-crkvenim" rabotama.
Zanima me verujete li u tako nešto ili je to bio pokušaj ondašnje komunističke
vlasti da sroza ugled crkve među narodom ?

Ok, ako su to (za sada) samo "čaršijske priče", a ne i dokumentovan podatak o postojanju takve knjige (link, naziv autora i slično), trebalo je drugačije da nasloviš temu. Ovako, iz naslova ispada da smatraš da su patrijarsi SPC sasvim izvesno alhemičari. I odmah se nadovezuješ na priču jednog studenta bogoslovskog fakulteta o jakoj arijanskoj struji unutar SPC, što nema veze sa naslovom teme i upućuje na diskusiju koja koja zahteva jake i validne argumente, a ne o "rekla kazala". Ovako sve spada u domen nagađanja.
I ja sam čula za tunel ispod bogoslovskog faksa ali ga nisam videla, i nemam dokaze da postoji.
Priča o alhemiji nema veze sa ovim pdf.
Priča o eventualnim bogatstvima crkvenih velikodostojnika može biti posebna tema.

Nadam se da ćeš knjigu naći - bilo na netu ili u biblioteci ... bilo da te neko odavde kontaktira putem pp sa informacijom gde se može nabaviti, a dotle tema ide pod ključ.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top