Владимир Иљич Уљанов Лењин 21. јануар 1924

Komunistkinja

Buduća legenda
Poruka
48.824
На данашњи дан 21. јануар 1924 умро је велики реовуциониар Владимир Иљич Лењин.
Велки вођа и визионар руске револуције која је променила свет!

Био је предводник Октобарске револуције 1917. у Русији; оснивач прве Комунистичке партије и Коминтерне; утемељивач Руске Социјалистичке Федеративне Совјетске Републике и Совјетског Савеза.

Данас је дан да се сетимо његових речи .Данас када у Србији имамо 11 штрајкова и још три у најави,данас је дан да се осврнемо на прошлост и погледамо како се водила револуција.

Извешћу неке од цитата Лењина који су мени посебно мили и драги јер се односе на жене раднице ,који су стуб револуције,стуб радничке револуције.
''''''''''''''''''
Нама, претставницима совјетске власти, бољшевицима-комунистима и присталицама совјетске власти, стално пребацују да смо нарушили демократију, а као доказ за ту оптужбу износе чињеницу да је совјетска власт растерала уставотворну скупштину. На те оптужбе ми обично овако одговарамо: она демократија и она уставотворна скупштина које су настале за време постојања приватне својине на земљу, када људи нису били једнаки међу собом, када је онај ко има властити капитал био господар, а остали, који су код њега радили били његови најамни робови, — таква демократија за нас нема никакве вредности. Чак и у најнапреднијим државама таква демократија прикривала је ропство. Ми, социјалисти, присталице смо демократије само утолико, уколико она олакшава положај трудбеника и угњетених. У читавом свету социјализам ставља себи у задатак борбу против сваке експлоатације човека човеком. За нас истински значај има она демократија која служи експлоатисанима, онима који су стављени у неравноправан положај. Ако се нерадницима одузима бирачко право, то и јесте права једнакост међу људима. Онај ко не ради, не треба ни да једе. На те оптужбе ми одговарамо, да треба поставити питање о томе како се у овој или оној држави остварује демократија. Ми видимо да се у свим демократским републикама проглашава једнакост, а у грађанским законима и у законима о положају жене у погледу њеног положаја у породици, у погледу развода брака, на сваком кораку видимо неједнакост и понижавање жене, и ми кажемо да је то нарушавање демократије, и то баш у односу према угњетенима. Совјетска власт је више од свих других, и најразвијенијих земаља, остварила демократију тиме, што у својим законима није оставила ничег што би ма и најмање потсећало на неравноправност жене. Понављам, ниједна држава и ниједно демократско законодавство није учинило за жену ни половину од онога што је учинила совјетска власт још у првим месецима свога постојања.
''''''''''''''''''''

Не може бити, нема, нити ће бити „једнакости“ угњетених с угњетачима, екплоатисаних с експлоататорима. Не може бити, нема, нити ће бити праве „слободе“ док нема слободе за жену од законских привилегија у корист мушкарца, док нема слободе за радника од јарма капитала, док нема слободе за радног сељака од јарма капиталисте, спахије, трговца.

Нека лажљивци и лицемери, тупоглавци и слепци, буржуји и њихове присталице обмањују народ говорећи о слободи уопште, о једнакости уопште, о демократији уопште!

Ми говоримо радницима и сељацима: здерите маску с тих лажљиваца, отварајте очи тим слепцима! Питајте:

— Једнакост којег пола с којим полом?
— Које нације с којом нацијом?
— Које класе с којом класом?
— Слобода од којег јарма или од јарма које класе? Слобода за коју класу?
 
Доле та лаж! Доле лажови који говоре о слободи и једнакости за све, док постоји угњетени пол, док постоје угњетачке класе, док постоји приватна својина на капитал, на акције, док постоје они сити који вишковима свога жита поробљавају гладне. Не слобода за све, не једнакост за све, него борба против угњетача и експлоататора, уништење могућности угњетавања и експлоатисања. То је наша парола!

Слобода и једнакост за угњетени пол!

Слобода и једнакост за радника, за радног сељака!

Борба против угњетача, борба против капиталиста, борба против шпекуланата-кулака!

То је наша борбена парола, то је наша пролетерска истина, истина борбе против капитала, истина коју смо ми бацили у лице свету капитала с његовим сладуњавим, лицемерним, бомбастим фразама о слободи и једнакости уапште, о слободи и једнакости за све. И баш зато што смо здерали маску те лицемерности, што с револуционарном енергијом остварујемо слободу и једнакост за угњетене и за трудбенике, против угњетача, против капиталиста, против кулака, — баш зато је совјетска власт постала тако драга радницима целог света.

Баш зато на дан двогодишњице совјетске власти симпатије радничких маса, симпатије угњетених и експлоатисаних у свим земљама света — на нашој су страни.

Баш зато на дан двогодишњице совјетске власти упркос глади и зиме, упркос свим нашим невољама које нам причињава најезда империјалиста на Руску Совјетску Републику, ми смо пуни тврде вере у праведност наше ствари, тврде вере у неминовну победу светске совјетске власти.

„Правда“, бр. 249, 6 новембра 1919 г.
 
Pogrešila si pdf. Nije ti ovo istorija, nego politika.

Ово је будучност,друже,социјализам није прошлост!

И још једна предивни цитат

Другарице, — конгрес женског дела пролетерске армије у извесном смислу има особито важан значај, јер у свима земљама најтеже је било покренути жене. Не може бити социјалистичког преврата, ако огромни део радних жена не узме у њему знатног учешћа.

Жена је у руској револуција неминовно имала велику улогу ,она је била покретач и снага.И она ће и данс у овјој НОВОЈ револуцији која се води ,жена ће заузети свје место као вођа револуције.

Погледајмо Куршумлију ,СВИ ГОВОРНИЦИ НА ПРОТЕСТУ СУ ЖЕНЕ!
 
Ово је будучност,друже,социјализам није прошлост!

И још једна предивни цитат

Другарице, — конгрес женског дела пролетерске армије у извесном смислу има особито важан значај, јер у свима земљама најтеже је било покренути жене. Не може бити социјалистичког преврата, ако огромни део радних жена не узме у њему знатног учешћа.

Жена је у руској револуција неминовно имала велику улогу ,она је била покретач и снага.И она ће и данс у овјој НОВОЈ револуцији која се води ,жена ће заузети свје место као вођа револуције.

Погледајмо Куршумлију ,СВИ ГОВОРНИЦИ НА ПРОТЕСТУ СУ ЖЕНЕ!

Jesi ti stvarno toliki boljsevik ili se samo glupiras ovde?
 
Dobro pitanje....posto je tavaris Staljin roknuo Lenjina!z:lol:

Ајде не лупетај Стаљин је веома ценио Лењина ,немој да верујеш у све што ти други кажу!

http://3.***************/_ezaUKpkJ4Tc/SGiwuliqCwI/AAAAAAAAGGU/DZ8kh_19cxE/s400/MarxEngelsLeninStalin.jpg
 
Друже ,да ли може мало поштовања z:((

Pa cime sam te uvredio?U SSSR se za komuniste koristio naziv `boljsevik`,jeli tako?A koliko vidim ti sve volis njih,Ruse komuniste...izgleda da ove nase prezires...Tito,Rankovic,Kardelj,Djilas,Tempo,Krcun,Mosa Pijade,Ivan Ribar,Ivan Milutinovic....meni su oni mnogo blizi od ruskih...bar pojedini ovi nasi....
 
Ајде не лупетај Стаљин је веома ценио Лењина ,немој да верујеш у све што ти други кажу!

http://3.***************/_ezaUKpkJ4Tc/SGiwuliqCwI/AAAAAAAAGGU/DZ8kh_19cxE/s400/MarxEngelsLeninStalin.jpg

Cenio je i Lava Trockog...pa mu zabio sekiru u sred cela!
 
Ајде не лупетај Стаљин је веома ценио Лењина ,немој да верујеш у све што ти други кажу!

http://3.***************/_ezaUKpkJ4Tc/SGiwuliqCwI/AAAAAAAAGGU/DZ8kh_19cxE/s400/MarxEngelsLeninStalin.jpg

Jeste...toliko ga je voleo i brinuo o njemu da nije mogao da ga gleda kako se muci na vrhu komunisticke partije!:zstidljivko:
 
Pa cime sam te uvredio?U SSSR se za komuniste koristio naziv `boljsevik`,jeli tako?A koliko vidim ti sve volis njih,Ruse komuniste...izgleda da ove nase prezires...Tito,Rankovic,Kardelj,Djilas,Tempo,Krcun,Mosa Pijade,Ivan Ribar,Ivan Milutinovic....meni su oni mnogo blizi od ruskih...bar pojedini ovi nasi....

Па јесте ,на неки начин јер су они утемељили капитализам у СФРЈ и на један начин заробили радничку класу.

Ако желимо да говоримо о правој радничкој револуцији онда се увек осврнемо на Русију.Она је данас наш путказ ,наши ЗНАКОВИ ПОРЕД ПУТА!

На који још увек можемо да се вратимо!
 
Pa cime sam te uvredio?U SSSR se za komuniste koristio naziv `boljsevik`,jeli tako?A koliko vidim ti sve volis njih,Ruse komuniste...izgleda da ove nase prezires...Tito,Rankovic,Kardelj,Djilas,Tempo,Krcun,Mosa Pijade,Ivan Ribar,Ivan Milutinovic....meni su oni mnogo blizi od ruskih...bar pojedini ovi nasi....

Ja jedino poštujem Mustafu Golubića
 
Лењин је водио једну радничку револуцију ,његова улога је више него завидна!
Стаљин је водио борбу за ослобођење од фашизма,његова улога је више него завидна!

Али данас можемо да дискутујемо о Лењину ,човеку који је повео револуцију,док је Стаљин дао сва права и изборио се за радничку класу!
 

Back
Top