Raspolozenje-apetit

dlekic

Početnik
Poruka
47
Na koji nacin je moguce povratiti raspolozenje starim ljudima?
Moj otac koji ima 83 godina u poslednjih mesec dana ja postao totalno
apatican i neraspolozen . Sve je bilo izazvano time sto je izgubio
snagu da hoda , ranije je mogao sam da ode do pijace i da kupi hleba
i mleko u prodavnici i da donese a onda odjedanput je osetio nemoc.
Vodio sam ga kod kardiologa i ustanovljena mu je bradikardija -usporen rad srca i aritmija.Ima problema i pri disanju odnosno
tesko dise kao da je trcao uz stepenice. Kardiolog mu je prepisao
lek " ENALAPRIL " u najmanjoj mogucoj dozi od 2,5 mg koji uzima ali nisam primetio da mu je bolje od njega .
Takodje lose spava , budi se nocu i posle ne može da zaspi.
Najgora stvar od svega je gubitak apetita , odbija da jede , moram za svaki obrok da ga silom teram da nesto pojede zbog lekova.Pojede vrlo malo na silu , dve tri kasike necega .Vodio sam ga i kod psihijatra zboh nesanice i gubitka apetita i psihijatar mu je prepisao lek " MIANSAN " pola doze od 30 mg koliko ima jedna tableta .
Uzima taj lek ali apetit mu se ne vraca .Nisam siguran da li je taj lek vise sedativ koji uspavljuje a ne utice na povratak boljeg raspolozenja.
Ne znam da li postoje bolji lekovi za raspolozenje , jer moj otac je sada krajnje pesimistican , odbija hranu , kontrira mi sve sto mu predlazem : neće da gleda televiziju , da cita novine , da razgovara sa komsijama , samo zuri u jednu tacku .

Znam da je star i da se ove stvari cesto javljaju kod starih ljudi ali eto opet bi hteo da mu olaksam nekako sadasnju situaciju
Mozda postoje neki bolji lekovi , ili bi ja trebao bolje da se postavim prema njemu ... Neki pametan savet bi mi pomogao DML
 
dlekic:
Ne znam da li postoje bolji lekovi za raspolozenje , jer moj otac je sada krajnje pesimistican , odbija hranu , kontrira mi sve sto mu predlazem : neće da gleda televiziju , da cita novine , da razgovara sa komsijama , samo zuri u jednu tacku .

nemam pojma, nemoj onda nishta da mu predlazes.. :I
je l ima neka osoba s kojom ste bliski a koja je onako drchna i optimistichna da dodje ali kod tebe.
 
e bre sad sam se setila.
je l vama dolaze one gerantoloshke sestre ujutro...to odes u gerantoloshko (iz yu si, bgd?) i pitas i daju ti, besplatno
one dodju ujutro ostanu recimo sat, pomognu shta treba, malo posede procaskaju i tako
one su uglavnom super likovi, sve koje sam videla su bile super
to mnogo znaci a i ti mozes da joj se izjadash :)
mozda tvom tati to i ne treba za neshto konkretno ali nema to veze, mozes da objasnish kao neka briga o starima bla bla, kao preventivno
 
jagodica:
e bre sad sam se setila.
je l vama dolaze one gerantoloshke sestre ujutro...to odes u gerantoloshko (iz yu si, bgd?) i pitas i daju ti, besplatno

Zivim u Beogradu .Te patronazne gerantoloske sestre
mogu da se dobiju samo za one stare ljude koji zive sami u kuci. Moj otac zivi sa mnom i mojom majkom pa nemamo pravo na negu za stare koju finansira drzava.
Te gerantoloske sestre se upucuju samo onim starim ljudima koji su sami i nepokretni tj polupokretni.
Hvala ti na predlogu tj savetu
 
pa to se onda mnogo promenilo poshto je moja baka dobijala pre jedno 6-7 godina iako je zivela sa jos nas 3...a i komshija dobija mada je mozda prijavljen da zivi sam..?! ali ga cerka redovno obilazi. toje ono u lole ribara? nije bilo tako drasticno tada (a verujem da je situacija bila ipak losija nego danas), cak je isla kod npr ljubice maric koja je bila u ok stanju kao fora briga drzave :) postoji i vcarijanta da platish neku sestru..koja radi npr u nekom domu..ako nece nece, sta da radish >I
 
dlekic:
Na koji nacin je moguce povratiti raspolozenje starim ljudima?
Moj otac koji ima 83 godina u poslednjih mesec dana ja postao totalno
apatican i neraspolozen . Sve je bilo izazvano time sto je izgubio
snagu da hoda , ranije je mogao sam da ode do pijace i da kupi hleba
i mleko u prodavnici i da donese a onda odjedanput je osetio nemoc.
Vodio sam ga kod kardiologa i ustanovljena mu je bradikardija -usporen rad srca i aritmija.Ima problema i pri disanju odnosno
tesko dise kao da je trcao uz stepenice. Kardiolog mu je prepisao
lek " ENALAPRIL " u najmanjoj mogucoj dozi od 2,5 mg koji uzima ali nisam primetio da mu je bolje od njega .
Takodje lose spava , budi se nocu i posle ne može da zaspi.
Najgora stvar od svega je gubitak apetita , odbija da jede , moram za svaki obrok da ga silom teram da nesto pojede zbog lekova.Pojede vrlo malo na silu , dve tri kasike necega .Vodio sam ga i kod psihijatra zboh nesanice i gubitka apetita i psihijatar mu je prepisao lek " MIANSAN " pola doze od 30 mg koliko ima jedna tableta .
Uzima taj lek ali apetit mu se ne vraca .Nisam siguran da li je taj lek vise sedativ koji uspavljuje a ne utice na povratak boljeg raspolozenja.
Ne znam da li postoje bolji lekovi za raspolozenje , jer moj otac je sada krajnje pesimistican , odbija hranu , kontrira mi sve sto mu predlazem : neće da gleda televiziju , da cita novine , da razgovara sa komsijama , samo zuri u jednu tacku .

Znam da je star i da se ove stvari cesto javljaju kod starih ljudi ali eto opet bi hteo da mu olaksam nekako sadasnju situaciju
Mozda postoje neki bolji lekovi , ili bi ja trebao bolje da se postavim prema njemu ... Neki pametan savet bi mi pomogao DML
Miansan je vrlo blag antidepresiv na koga stariji ljudi odlicno reaguju, bar velika vecina.
Probaj sa uvodjenjem nekog pomocnog lekovitog sredstva za povecanje apetita u ishranu,imas veliki broj preparata ali nesto na bazi gorkih sirupa.
Ako ne pomogne, opet kod psihijatra na izmenu terapije.
 

Back
Top