Мamografija tumacenje

unknown!

Obećava
Poruka
61
Moja mama je danas uradila mamografiju i nalaz joj je sledeci:

Radjala.Predmenopauza.
Obe dojke izrazito lipomatozne strukture,sa nesto malo zaostalog glandularnog tkiva centralno i u GSK.ACR 1-2
Desno u GSK,jasnije prikazana u MLO projekciji intenzivna senka kondenzovanog glandularnog tkiva velicine 2cm koja daje asimetriju u odnosu na suprotnu dojku po tipu fokalne asimetrije.U CC projekciji se stapa sa okolnim tkivom pa je radjen dopunski snimak pod iskosenjem na kome ne izdvajam tu senku.
Obostrano nekoliko udaljenih mikrokalcifikata.
Levo jedna kalcifikovana mikrocista.
Radioloski suspektnih kalcifikacija nema.

BI RADS 3DD 2LD.
Uraditi EHO dojki.Kontrolna mamografija desne dojke za 6 meseci.

Nakon toga joj je radjen EHO dojki i aksilarnog pregleda

Radjala.Postmenopauza.
Obe dojke mesovite strukture,mada preovladjuje lipomatozno tkivo u svim kvadrantima.Zlezdani parenhim je ocuvan u GSK.
Desno zlezdani parenhim u GSK ocuvaniji u odnosu na levu dojku.
Ne uocavam solidnu leziju cak ni desno u GSK.
Cisticnih promena nema.
Laktiferni duktusi nisu prosireni.
Koza,potkozno tkivo i fascije urednog nalaza.
Obe aksile sa nekoliko uvecanih lipomatozno izmenjenih limfnih cvorova velicine 10mm-18mm reaktivne lgl.Levo najveca 25 mm.
BI RADS 2.

Da li neko moze da mi protumaci ove rezultate.Hvala puno unapred
 
Poslednja izmena:
molim da mi neko protumaci rezultat . UZ obe dojke: Dojke su intermed strukture ACR2 gde se zlezdano tkivo nalazi u ceni lat delovima sa pocetnim fibrocisticnim promenama ciste supromera do 5 mm koza subkutis i facije u granicama normale u obe axile se vide reaktivne lgl bi rads dd1 ld1
 
A ne bas je naglasio da se ode prvo na uz,jer je jacina mamografa veoma jaka i ako nesto ima videce se na uz a ne da se neko dzabe zraci.

Mamografsko snimanje je drugo na lestvici zračenja i zato se preporučuje na svake dve godine i preko 40 godina starosti pacijentkinja,sem ako ne postoji potreba da se ona uradi ranije. Ali ipak kod nekih pacijentkinja neobhodno je uraditi prvo mamografiju a posle uz.Tu spadaju pacijentkijne starije od 60 godina,pacijentkinje sa masnim tj voluminoznim dojkama....Uz se prvo radi kod mlađih pacijentkijna sa manjim dojkama koje su pretežno žlezdane odnosno imaju sačuvano žledano tkivo.Recimo na uz ne mogu se videti mikrokalcifikacije koje ukazuju na jednu vrstu tumora dok ih mamografija detektuje.O svemu ovome ipak odlučuje radiolog na osnovu anamneze i pregleda (palpatornog).
 
Vidi necu da te ucim ako si ti neki doktor ne znam kakav,ali znam kakav vam je "posao",slucajno skoro ceo zivot cucim po cekaonicama ali to nije bitno sad.Objasni ti meni eto zasto je ovaj prvo uradio uz pa onda slao(ako je vec neke slao) na mamograf?Bila je grupa raznih godista od 20 i nesto do preko 60 i nesto.Mozda vam se tehnika razlikuje jbm li ga?
 
Vidi necu da te ucim ako si ti neki doktor ne znam kakav,ali znam kakav vam je "posao",slucajno skoro ceo zivot cucim po cekaonicama ali to nije bitno sad.Objasni ti meni eto zasto je ovaj prvo uradio uz pa onda slao(ako je vec neke slao) na mamograf?Bila je grupa raznih godista od 20 i nesto do preko 60 i nesto.Mozda vam se tehnika razlikuje jbm li ga?

Kao prvo ne znam o kojoj je zdravstvenoj ustanovi reč,bilo bi neodgovorno od mene da iznosim predpostavke a nemam konkretne podatke o kakvim se pregledima radilo.Isto tako ne možeš ni ti da znaš koga je slao ili dali je slao na mamografije pošto nisi bila u ordinaciji sa svakom pacijentkinjom.Uglavnom svi se pridržavaju protokola koji sam navela u predhodnom postu ali ipak svaki pacijent je "priča za sebe"tako da se sve svodi na pregled koji je adekvatan pacijentu.
 

Back
Top