Kelti-narod lud za ratom

Ma total war serial je zakon ... Stvarno dobro uradjeno i opisano sve. Tu mi najvise legli Germani onako po mom stilu igre i sta mi treba, brzi , jaki po mogucstvu sa sekirama a to su ovi ... Nakupis se, razvijes odbranu, ekonomiju itd. nastancujes vojsku ko blesav i ono agresivno na blic zauzimas u par poteza bap bap istrebis , regrupises se pa dalje ... Presao sam onu kampanju glavnu ne znam koliko bese, 50 provincija treba ili tako nesto ...

Dobri su Germani... Meni su licno najvise koristili da ih izmasakriram.... sa Galima na vanili :lol:
 
Dobri su Germani... Meni su licno najvise koristili da ih izmasakriram.... sa Galima na vanili :lol:

Ja kako se secam Gali su prilicno neorganizovano napadali i izletali se nekako nedisciplinovano ... Kao sto su i bili ovako ... Isporoviras napad i cekas na kontru na nekoj strateski dobroj poziciji ... Postavim na par mesta suplju liniju i onda kad napadnu malo je povucem ka unazad koliko je moguce posto nadiru, ali uglavnom izgleda kao da je pocela da puca linija na par mesta i da se savija ka unutra i oni svi jurnu i prilepe se da je razbiju skroz

E tad iz neke zasede ili pozadine kroz te dve rupe uletis teskim naletom konjice koju oni ne mogu da docekaju posto ih biju ovi sa strane i pogazis ih par puta tako , a sa druge strane okolo stavis trecu da im udare sa ledja i da ubijaju ove sto pocinju da beze ... :)
 
Ja kako se secam Gali su prilicno neorganizovano napadali i izletali se nekako nedisciplinovano ... Kao sto su i bili ovako ... Isporoviras napad i cekas na kontru na nekoj strateski dobroj poziciji ... Postavim na par mesta suplju liniju i onda kad napadnu malo je povucem ka unazad koliko je moguce posto nadiru, ali uglavnom izgleda kao da je pocela da puca linija na par mesta i da se savija ka unutra i oni svi jurnu i prilepe se da je razbiju skroz

E tad iz neke zasede ili pozadine kroz te dve rupe uletis teskim naletom konjice koju oni ne mogu da docekaju posto ih biju ovi sa strane i pogazis ih par puta tako , a sa druge strane okolo stavis trecu da im udare sa ledja i da ubijaju ove sto pocinju da beze ... :)

Zavisi koji si nivo igrao... Na vh za bitke sigurno ne. Ja sam sa Galima na vh/vh bez neke frke presao onu glavnu kampanju :D
 
RTW nema smisla igrati vise bez modifikacija :hahaha:
Skinuo sam EB i odusevljen sam.... ne preplavljen sam :D ne znam dje se nalazim od oviliko informacija koje ni sam nisam znao, ovo je bolje od bilo kog udzbenika o njima, ikada napiano, ne preuvelicavam.

Ne moze se ograti RTW bez modifikacij, nema vise nikakvog smisla....kao kostur je.
 
Odlična vam je tema, pročitah je celu, lepo ste neke stvari opisali...
U jednoj knjizi sam pročitao da kad bi se Cezar preselio u današnje vreme bilo bi mu suđeno za višestruke ratne zločine i genocid nad civilnim stanovništvom
A još ste me i podsetili Total War serijala čiji sam veliki fan :)
Jedva čekam da izađe Rome 2 i da ubace multiplayer kampanje pa da odigram jednu partiju sa ljudima kao vi ... ja bi uzeo recimo Grke eto prijavljujem se :) a do tada ću da se zaluđujem sa Napoleon Total Warom koji je odličan ali poseduje multiplayer kampanju samo za dva igrača.
 
Odlična vam je tema, pročitah je celu, lepo ste neke stvari opisali...
U jednoj knjizi sam pročitao da kad bi se Cezar preselio u današnje vreme bilo bi mu suđeno za višestruke ratne zločine i genocid nad civilnim stanovništvom
A još ste me i podsetili Total War serijala čiji sam veliki fan :)
Jedva čekam da izađe Rome 2 i da ubace multiplayer kampanje pa da odigram jednu partiju sa ljudima kao vi ... ja bi uzeo recimo Grke eto prijavljujem se :) a do tada ću da se zaluđujem sa Napoleon Total Warom koji je odličan ali poseduje multiplayer kampanju samo za dva igrača.

Ja bih sudio Cezaru :per:
Pogadjajte kakva bi bila presuda :mrgreen:
Igrao sam multiplejer skoro, ali je Vasilefs odustao od kampanje kad sam mu sa 300 konjanika pobio 1600 pesaka :D pa je kampanja stala, inace igrali smo RTW
 
Odlična vam je tema, pročitah je celu, lepo ste neke stvari opisali...
U jednoj knjizi sam pročitao da kad bi se Cezar preselio u današnje vreme bilo bi mu suđeno za višestruke ratne zločine i genocid nad civilnim stanovništvom
A još ste me i podsetili Total War serijala čiji sam veliki fan :)
Jedva čekam da izađe Rome 2 i da ubace multiplayer kampanje pa da odigram jednu partiju sa ljudima kao vi ... ja bi uzeo recimo Grke eto prijavljujem se :) a do tada ću da se zaluđujem sa Napoleon Total Warom koji je odličan ali poseduje multiplayer kampanju samo za dva igrača.

Pa minimum par godina ces da pricekas, odnosno svi mi ... Posto sad izlazi Shogun 2 a po mom iskustvu posto pratim ceo serijal od pocetka uvek izlaze na po par godina ... :)
 
Ja bih sudio Cezaru :per:
Pogadjajte kakva bi bila presuda :mrgreen:
Igrao sam multiplejer skoro, ali je Vasilefs odustao od kampanje kad sam mu sa 300 konjanika pobio 1600 pesaka :D pa je kampanja stala, inace igrali smo RTW

E! Rimska vojskaje tokom vremena imala vise reformacija.... najvaznije su one Marijusove reforme, i koliko vidim ima ih u EB fino napravljeno.

Ono sto si reka za Cezara, jamislim da bi blo realistcno da kadigras kampanju, ne diras Rimljane jedno 200 godna :zcepanje: bez zaebancije......
Cezar je doveo u galiju rimsku legiju, onakvu klasiku, lorica hamata, scutum, pilum, gladius. Da bi mogao da se stavis u Vercingetorixovu kozu, predlazem ti da ukucas cheat i sa tim novcem placas rimljanima, cisto da bi AI mogao jace da krene, da se rim razvije sto je jace moguce, i onda negdje oko 50 te prije hrista, napadnes Rim (ili se branis od njega, ako on napadne tebe :mrgreen: jer samo onda ces moci da svoje arije suocis sa onim pravim legijama.... jer ja vidim sve neke SNJ legionare, pricipe hastate i triare....nije to to :p

Jel shvatas sto ocu darecem?
 
E! Rimska vojskaje tokom vremena imala vise reformacija.... najvaznije su one Marijusove reforme, i koliko vidim ima ih u EB fino napravljeno.

Ono sto si reka za Cezara, jamislim da bi blo realistcno da kadigras kampanju, ne diras Rimljane jedno 200 godna :zcepanje: bez zaebancije......
Cezar je doveo u galiju rimsku legiju, onakvu klasiku, lorica hamata, scutum, pilum, gladius. Da bi mogao da se stavis u Vercingetorixovu kozu, predlazem ti da ukucas cheat i sa tim novcem placas rimljanima, cisto da bi AI mogao jace da krene, da se rim razvije sto je jace moguce, i onda negdje oko 50 te prije hrista, napadnes Rim (ili se branis od njega, ako on napadne tebe :mrgreen: jer samo onda ces moci da svoje arije suocis sa onim pravim legijama.... jer ja vidim sve neke SNJ legionare, pricipe hastate i triare....nije to to :p

Jel shvatas sto ocu darecem?

Ma shvatam, malo je kasno za to :D
Dobra ti je ideja, samo Aedui ne bi bili tako miroljubivi... A ni ostali :D
Ima modifikacija Fall of the Republic, Rise of the Empire, mozes da igras kao Vercingetorix ili Cezar, ali mod nije ni 1/100 od EB :lol: pa ga nisam igrao neso dugo
 
Negde sam citao da je Cezar u toj bitci kad su uhvatili Vercingetorixa ( inace nikad nisam voleo ova galska imena :) ) imao ispred sebe nesto sto bi se vise moglo opisati kao ostatak Gala sa tog prostora i izbeglice , jedna velika masa ljudi pre svega vise nego vojska ...
 
jes' da nema veze sa keltima ,al nadjoh ovu ekstra sliku , rimske legije sa germanskim plemenima u bici u ,i kod teutoburskoj sumi... svi znamo ishod.


Battle of Teutoburg.jpg
 
Negde sam citao da je Cezar u toj bitci kad su uhvatili Vercingetorixa ( inace nikad nisam voleo ova galska imena :) ) imao ispred sebe nesto sto bi se vise moglo opisati kao ostatak Gala sa tog prostora i izbeglice , jedna velika masa ljudi pre svega vise nego vojska ...

Nazalost, uglavnom su to bili farmeri i slicno.
A opet su ih rasturili kod Gergovije :D i zamalo pobedili kod Alesije

@kajzersoza Odlicna slika, bas mi je milo sto su ih razbili k'o stoku u toj bici
 
Nazalost, uglavnom su to bili farmeri i slicno.
A opet su ih rasturili kod Gergovije :D i zamalo pobedili kod Alesije

@kajzersoza Odlicna slika, bas mi je milo sto su ih razbili k'o stoku u toj bici

A tek kako su Briti nabili Romane u Budikinom ustanku. 70000 Rimljana su pobili za par meseci ustanka(što legionara što naseljenika). Posle su se napili ko stoka pa ih je onaj Paulin poklao.
 
A tek kako su Briti nabili Romane u Budikinom ustanku. 70000 Rimljana su pobili za par meseci ustanka(što legionara što naseljenika). Posle su se napili ko stoka pa ih je onaj Paulin poklao.

Uglavnom su ubijali koloniste i bila je velika brojna nadmoć Brita... Čim su legije došle, rasturili su ih, mada su i tada Briti bili ubjedljivo brojniji! Nedje su ih sačekali u nekom klancu, šta li...

P.S.
Šta ti misliš da li su Budikini Iceni čisti Kelti? Pikti, ko su, šta su?
 
Uglavnom su ubijali koloniste i bila je velika brojna nadmoć Brita... Čim su legije došle, rasturili su ih, mada su i tada Briti bili ubjedljivo brojniji! Nedje su ih sačekali u nekom klancu, šta li...

P.S.
Šta ti misliš da li su Budikini Iceni čisti Kelti? Pikti, ko su, šta su?

Pa nije baš tako. IX rimska legija je u potpunosti zbrisana u tom ustanku. Kasnije jesu Briti doživeli težak poraz od Paulina koji je tom prilikom masakrirao i značajan broj civila.
Pikti su bili isuviše severno da bi imali neke veze sa Icenima(Istočna Anglija). Kada su Kelti naseljavali Britaniju već su zatekli neke starosedeoce(Ibere). E sad da li su Iceni Gali(Geli) ili Belgi tj. kad su došli u Britaniju to zaista ne znam. Sumnjam da su baš 100% Kelti(kao i ostali Briti) ali neki Kelti jesu.
 
Evo nekih slika sa total war center foruma, vezanog za rome total war, grupa o Keltima, u koju sam se naravno uclanio :mrgreen:

quarti11.jpg


Majstorski okrug Bibracte

fermefortifiedepaule.jpg


Utvrđena farma Paule

Vesontio%20oppidum%20s%C3%A9quane.jpg


Utvrdjeni Grad Vesonito

fortifications%20de%20l%27oppidum.jpg


Jos jedna slika Vesonita

sanctuaryofcorent.jpg


Deo grada Korent

luernfest.jpg


Galska gozba u istom gradu


Dodacu jos ako stignem, potrazite i vi koju ;)
 
Kelti su bili ratoborni ali ne vise nego susedi ili Rimljani koji su u to vreme bili jedna jos seljacka ratoborna kultura.

Cesar je za privatnom vojskom osvojio Galijo bez republikanskih jedinica.

Rimska disciplina je mnogo jaca od naravno mnogo ratobornog duha kelta.
 
Poslednja izmena:
http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...aktuelno.293.html:412937-Stounhendz-na-Juhoru

Stounhendž na Juhoru
Boris Subašić | 31. decembar 2012. 07:21 | Komentara: 2
Tajanstveni keltski grad na Velikom Vetrenu deo svetske baštine, kod nas zaboravljen. Za svetsku nauku o Keltima, srpski lokalitet jedan od najvažnijih na svetu


Profesor Stojić sa Tomicom Stefanovićem pred druidskom pećinom koju je slučajno otkrio
SRODNE VESTI

Traže Srpsku iz doba neolita
RS: Otkrivena bazilika iz doba cara Justinijana
Pronađen nakit star 2,5 milenijuma
Egipat: Neotvarani grob u Dolini kraljeva pripada pevačici
Varvarin: Utvrđenje iz šestog veka
VELIKI Vetren, vrh planine Juhor ušao je ovih dana na velika vrata u svetsku kulturnu baštinu kroz ”Keltski leksikon” u kom su sabrana saznanja o ovom drevnom narodu. Keltska tvrđava na planinskom vrhu između levačke i moravske kotline je kontrolisala ključne puteve širenja civilizacije i vojnih pohoda i u ovoj enciklopediji je dobila posebno mesto.

Vodeći svetski keltolog, profesor Vaclav Kruta, smatra Vetren jednim od najznačajnijih evropskih nalazišta, a u srpskoj nauci i turističkoj ponudi ono je - zaboravljeno.


- Veliki Vetren je jedino poznato keltsko utvrđenje i metalurški centar južno od Save i Dunava, čije je otkriće izazvalo senzaciju u Evropi - kaže prof. dr Milorad Stojić, iz Arheološkog instituta SANU. Kod nas je, neobjašnjivo, gurnuto u zapećak i ostalo je neistraženo.

Profesor Stojić i ”Novosti” organizovali su ekspediciju na Veliki Vetren da bi utvrdili kako svetski lokalitet izgleda posle 15 godina od otkrića. Do njega smo stigli smo zahvaljujući Saši Matejiću Kecu, jedinom vozaču koji se odvažio da ”nivom” krene do vrha Juhora šumskim putem pod snegom i ledom. Uvek vetroviti Vetren ni po lepom vremenu ne obilazi mnogo ljudi, jer je još uvek tabu u pomoravskim selima gde se prepričavaju čudne priče o licima uklesanim u stene i ogromnim kamenim blokovima.

- Za ”Đavolji grad” na Vetrenu vezane su mračne legende - kaže Tomica Stefanović iz sela Raševica. - Najpoznatija je priča o 14 pustahija, konjanika koji po magli silaze s vrha Juhora i otimaju tek stasale devojke. Oni grakću kao gavranovi koje u ovom kraju zovu - gali.

- Nedavno mi je i čuveni francuski keltolog Gijome ispričao legendu iz njegovog kraja o 14 avetinjskih jahača - kaže profesor Stojić. - A tvrđava na Vetrenu je otkrivena 1997. upravo zahvaljujući opremi 14 keltskih konjanika!


GROM IZ VEDRA NEBA
I DAN-DANAS za vrh Juhora vezuje se jedna nerazjašnjena misterija, zašto i po vedrom nebu o ostatke tvrđave udaraju gromovi, kako kažu meštani sela u podnožju planine. Arheolozi pretpostavljaju da bi razlog mogao biti i dosta ostataka keltskih topionica ili metalnih predmeta koji privlače munje.

Grupa lovaca tada je prateći lisicu došla do ogromnih blokova na vrhu Juhora i u rupi među stenama uhvatila životinju upletenu u neku gvožđuriju. Stefanović je slušao kako doživljaj prepričavaju u kafani pokazujući čudne komade gvožđa i parče keramike koji je lisac imao u ustima i pozvao je profesora Stojića koga je upoznao na iskopavanju u Raševcu.

- U liščevoj jazbini otkrili smo keltsku skrivnicu staru 2.100 godina sa opremom za 14 konjanika - seća se profesor Stojić. - Uz četrnaest gvozdenih konjskih đemova izuzetne izrade nalazilo se isto toliko kopalja, tri velika noža i ogrlice, dugmad sa ugraviranim mistični triskelesima -”trokrakim keltskim svastikama”. Pitam se, da li je narodno predanje o 14 pustahija sačuvalo pamćenje na keltske ratnike.

Više od 400 metalnih predmeta sakupljeno je samo ovlašnim pretraživanjem, i arheolozi su od ”Srbijašuma” zatražili pomoć u istraživanjima i dobili hrpu lepih obećanja. Kad su ponovo došli na teren zatekli su užasnu sliku.

- Njihovi buldožeri su razorili jedini očuvan zid utvrđenja - kaže profesor Stojić. - Nadležni se godinama prave gluvi na molbe za sredstva za istraživanja.

Igrom sudbine, profesor Stojić je došao do još jednog fantastičnog otkrića, zahvaljujući padu u otvor u žbunju.


- Upao sam u druidsku pećinu sa obrednom posudom na podu - kaže profesor Stojić. - Takvih građevina od naslaganih megalita ima nekoliko, reč je o jedinstvenom religioznom centru Kelta na jugioistoku Evrope, pravom ”srpskom Stounhendžu”, koji je nažalost još neistražen.



GRAD I KARAULA
TRAGOVI naselja na Velikom Vetrenu postoje još od sredine petog milenijuma, a velika keltska tvrđava sagrađena je u drugom veku pre Hrista. U njenom najnižem delu bila je nekropola sa svetilištima, iznad nje podgrađe s palisadama, a na vrhu Juhora nalazilo se utvrđenje zaštićeno ogromnim kamenim blokovima. Nalazi alata i topionica otkrivaju da se

ovde nalazio i snažan rudarsko-metalurški i privredni centar.
VEČNA TVRĐAVA

KELTSKA tvrđava na Velikom Vetrenu kontrolisala je prostor od čak 1.000 kilometara kvadratnih, naročito raskrsnicu najvažnijeg puta kroz Moravsko-vardarsku dolinu, na pravcu sever-jug i saobraćajnice ka Dunavu dolinom reka Crmnice i Crnog Timoka. Posle odlaska Kelta, u zidine su se uselili rimski legionari, zatim Vizantinci, Srbi, Turci, povremeno Austrijanci i tako sve do 18. veka. U 20. veku Veliki Vetren je ponovo u dva navrata bio srpska tvrđava: 1915. srpska artiljerija je sa ovog planinskog vrha branila povlačenje civila i vojnika dolinom Morave, a 1999. naša protivvazdušna odbrana je sa vrha Juhora branila naše nebo od NATO napadača.
 

Back
Top