Danas je Sveti Jovan
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Danas je Sveti Jovan

Početnik
    Učlanjen
    29.09.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Danas je Sveti Jovan

Sveti Jovan Krstitelj se u hrišćanstvu smatra poslednjim od proroka koji su najavljivali dolazak spasitelja, a i jedini koji ga je video.

Rođen je pola godine pre Isusa Hrista (24. jun/ 7. jul, Ivandan). Svoje detinstvo i ranu mladost Sv. Jovan je proveo u pobožnom domu svojih starih roditelja - Zaharije i Jelisavete. Budući svesni velikog zadatka koji je pretstojao njihovom detetu, da bude preteča Mesijin, oni su dali zavjet Bogu: da će im sin celog života biti nazorej (da će živeti asketskim životom). Nazoreji su se obično povlačili u pustinju. Tako je i Sv. Jovan živeo u judejskoj pustinji, gde je postio (hranio se isključivo medom od divljih pčela i biljkama) a uz sve to, Sv. Jovan je bio u danonođnom molitvenom dodiru s Bogom i vršio je svoje duhovno pripremanje эa veliki эadatak Preteče Mesijinog. Pozivao je ljude da se pokaju, jer se približilo carstvo nebesko. Mnogo naroda je dolazilo da ga sluša, i kada bi čuli šta on govori bilo bi im žao što su Boga vređali i kajali su se. Pokajnike bi sveti Jovan krstio u reci Jordan. Videvši Isusa, Jovan reče: “ti treba mene da krstiš, a ti dolaziš meni?” (Matej 3;14), tada mu Isus odgovori: “pusti sada, jer tako treba da ispunimo svu pravednost” (Matej 3;15). Posle ovoga Jovan pristade da krsti Isusa. On potopi Isusa u reku i krsti.

Ovdje sam naišla na jedan mali problem. Jovan je tražio da njega Isus krsti. Da li to znači da Jovan nije bio kršten?
    Ako Jovan nije bio kršten kako to da je on onda krštavao druge pa i Isusa? Da li je punovažno krštenje kojim je Jovan krstio Isusa, ako sam nije bio kršten?

Legenda svesnaglista (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    739

Podrazumevano Re: Danas je Sveti Jovan

''Pozivao je ljude da se pokaju, jer se približilo carstvo nebesko.''

Po koji se put približilo?
    neka bude

Iskusan
    Učlanjen
    04.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio kojica Pogledaj poruku
    ''Pozivao je ljude da se pokaju, jer se približilo carstvo nebesko.''

Po koji se put približilo?
    Kažu i da se andromeda približava sunčevom sistemu i to prilično brzo, ali dok dođe proći će koja milijarda godina.

Primećen član martta (avatar)
    Učlanjen
    28.01.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    46

Citat Original postavio SirimavoBandaranaike Pogledaj poruku
    Sveti Jovan Krstitelj se u hrišćanstvu smatra poslednjim od proroka koji su najavljivali dolazak spasitelja, a i jedini koji ga je video.

Rođen je pola godine pre Isusa Hrista (24. jun/ 7. jul, Ivandan). Svoje detinstvo i ranu mladost Sv. Jovan je proveo u pobožnom domu svojih starih roditelja - Zaharije i Jelisavete. Budući svesni velikog zadatka koji je pretstojao njihovom detetu, da bude preteča Mesijin, oni su dali zavjet Bogu: da će im sin celog života biti nazorej (da će živeti asketskim životom). Nazoreji su se obično povlačili u pustinju. Tako je i Sv. Jovan živeo u judejskoj pustinji, gde je postio (hranio se isključivo medom od divljih pčela i biljkama) a uz sve to, Sv. Jovan je bio u danonođnom molitvenom dodiru s Bogom i vršio je svoje duhovno pripremanje эa veliki эadatak Preteče Mesijinog. Pozivao je ljude da se pokaju, jer se približilo carstvo nebesko. Mnogo naroda je dolazilo da ga sluša, i kada bi čuli šta on govori bilo bi im žao što su Boga vređali i kajali su se. Pokajnike bi sveti Jovan krstio u reci Jordan. Videvši Isusa, Jovan reče: “ti treba mene da krstiš, a ti dolaziš meni?” (Matej 3;14), tada mu Isus odgovori: “pusti sada, jer tako treba da ispunimo svu pravednost” (Matej 3;15). Posle ovoga Jovan pristade da krsti Isusa. On potopi Isusa u reku i krsti.

Ovdje sam naišla na jedan mali problem. Jovan je tražio da njega Isus krsti. Da li to znači da Jovan nije bio kršten?
    Ako Jovan nije bio kršten kako to da je on onda krštavao druge pa i Isusa? Da li je punovažno krštenje kojim je Jovan krstio Isusa, ako sam nije bio kršten?
    neko je morao da pocne,da bude prvi, da bude glasnik i da objavi da se priblizilo carstvo nebesko.
    ჱܓჱܓჱܓ>ஜƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒஜ<ჱܓჱܓჱܓ

Elita PRCKO (avatar)
    Učlanjen
    30.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

jeste,ali ako uzmes u obzir da je njemu hiljadu godina kao jedan dan,dobices mnogo manju ( ili vecu )cifru

Domaćin gospodarica (avatar)
    Učlanjen
    27.01.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    97

Srecna slava svima koji danas slave!

Slične teme

1. Danas za danas, sutra je sreda
    Autor CoffeInn u forumu Filozofija
    Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 31.01.2015., 08:31
  2. Krštenje deteta - sveti čin ili sveti zločin?
    Autor Hadrijan u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 296
    Poslednja poruka: 10.11.2011., 12:26
  3. Os jovan Ducic
    Autor jeca93 u forumu Škole
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 15.01.2010., 22:41
  4. Danas mi je tesko, danas sam tuzna
    Autor vanjusica u forumu Žene
    Odgovora: 77
    Poslednja poruka: 24.11.2006., 23:36
  5. Jovan Dučić