lazanje

Mislim da je tema vec bila... ali evo da ti ja dobacim moj recept koji sam skinula sa neta i samo njega i koristim... probaj posle preko pretrage da pronadjes jos koji...

400g testa za lazanje
600g junećeg mlevenog mesa
2 kašike ulja
30g maslaca
1 crni luk, sitno iseckan
1 stabljika celera, sitno iseckana
1 šargarepa, iseckana na kockice
1 šolja pirea od paradajza
1 šolja crnog vina
malo seckanog peršuna
so i biber
Za bešamel sos
60g maslaca
3 kašike brašna
1/2l mleka
1/2 kašičice morskog oraščića
100g parmezana
Priprema
Na ulju i maslacu propržite luk, celer i šargarepu na vatri srednje jačine, dok ne omekšaju. Pojačajte vatru i dodajte meso. Pržite ga dok ne dobije lepu braon boju, mešajući sve vreme. Dodajte paradajz pire, vino, peršun i so i biber po ukusu. Zagrejte do ključanja, onda smanjite vatru i neka se kuva 45 minuta.

Sada napravite bešamel sos: istopite maslac na tiho, dodajte brašno i mešajte 1 minut. Skinite s vatre i postepeno umešajte mleko. Vratite na vatru i sve vreme mešajte dok sos ne proključa i počne da se zgušnjava. Mešajte još minut - dva, dodajte so, biber i oraščić po ukusu. Da se ne bi uhvatila korica preko sosa, prekrijte posudu najlon - folijom.

U zavisnosti od proizvođača, testo mora ili ne mora da se skuva pre pečenja. Obično je ovo potrebno i obično je dovoljno kuvati svaki list 1 minut u ključaloj vodi. Dobro ocedite.

Zagrejte rernu na 180 stepeni. Poređajte testo u dobro podmazan pleh, pa zatim stavljajte red mesa, red bešamel sosa. Naprevite više slojeva i završite bešamel sosom. Na kraju poprskajte parmezanom. Pecite 35-45 minuta, dok ne postane zlatno braon. Ostavite bar 15 minuta pre sečenja.
 
LAZANJE

Potrebno je : 400 gr mlevenog mešanog mesa, 400 gr. testa za lazanje, 300 gr. kačkavalja za rendanje, sos bešamel, luk, aleva paprika ,paradajz, peršuna.

Na 1 manjoj glavici crnog luka izdinstati meso,dodati bibera,soli, malo aleve paprike,2-3 krupnija oljuštena paradajza ili oko 2 deci kuvanog paradajza, peršuna i origano. Dinstati da bude gusto.
Bešamel sos: na ulju propržiti da ostane beo 3-4 supene kašike brašna i dodati oko ½ l.mleka.Posoliti. Ako je gust dodati još mleka da bude ređe.
U kipućoj vodi u koju je dodato malo ulja i soli obariti testo jednu po jednu traku da se ne bi slepile i ocediti. U vatrostalnu posudu ili pleh odgovarajuće veličine ređati red testa pa meso pa narendan kačkavalj pa zaliti sa bešamel sosom i tako dok se ne utroši materijal. Poslednji red treba da bude testo premazano sa bešamel sosom i posuto narendanim kačkavaljem. Peći na srednje zagrejanoj pećnici dok ne porumeni.

Možeš da kupiš i zeleno testo takođe je dobro.Šta da ti kažem probaj pa ćeš videti.Pozdrav www Mira
 
moj recept je manje-vise isti kao i ovi, s razlikom sto u besamel dodam 300gr obarenih i iseckanih sampinjona, i sto slazem red kora, sos sa mesom, rendani sir, pa red kora, besamel, rendani sir... i tako po tri reda, naravno poslednji treba da je besamel i dosta sira.
 
ja samo da premestim moj post sa zakljucane :P ........
a sto bi pravio kore?
ides u bilo koji super market i kupis domace kore za lasagne,koje ne moraju da se kuvaju...
onda skuvas bolognese sos...to je onaj kada proprziz meso na luku..pa mu dodas paradajz u koji si sipao malo proprzen beli luk...
i onda ga ostavis da se krcka jedno 1,5 h...da bude skroz sjedinjeno sve...
naravno dodas i neke zacine...
i kada je to gotovo kuvas beshamel...dakle ja stavim serpu na plotnu ,dodam kasiku margarina,pa kada se istopi kasiku brasna,pa kada se zgusne sipam malo mleka pa onda opet malo brasna...stavim i vegetu,malo,kasicicu..i tako par puta dodajem brasno/mleko..kada sam zadovoljna kolicinom stavim jednu kiselu pavlaku i 200g narendanog kackavalja...i dalje na plotni malo promesam i brzo redjam lasagne,da se ne stvrdne!
onda se odlucis za neki pleh,ili vatrostalni sud dovoljno veliki za koru...i stavis koru pa red bolognesa...pa red beshamela..pa koru i tako...na kraju stavis beshamel,na njega moze masline,kechup..ponovo malo kackavalja...
eto.
a ako bas insistiras imam i recept za testo za lasagne.
mada je i ovo sasvim ukusno!

pozdrav
i prijatno
:P
 
dobra je i lazanja od povrca...umesto mlevenog mesa stavi se izdinstana paprika, luk i paradajz (becar) i zalije besamelom...
sad ce Espanjol da me ubije sto skrnavim italijansku kuhinju...

kad pravim od mesa, onda u mleveno meso dodam luk, beli luk i posebno izdinstane sampinjone (na puteru)...stavim i kasiku, dve besamela u to...bolje je nego samo mleveno meso...posebno pravim i paradajz sos...sve ostalo je isto kao u prethodnim receptima...
 
eh, moja tema je zakljucana, a ja nisam dobio odgovor na najbitnije pitanje (valjda ga nisam dobro posavio), dakle:

Zna li neko kako se u kucnoj radinosti (sa sve masinom za testeninu, a i bez nje) prave kore za lazanje. tipa ono, od brasna...

PS. Hvala xpajamacax na dobroj volji
 
Ovo je iz italijanskog kuvara:
Testo:
Istresite 400gr brasna na dasku, napravite udubljenje u sredini i u njega razbijte 4 jaja, dodajte malo soli a zatim pocnite mesiti oko 15 minuta. Pobrasnjenim valjkom razvijte ne bas tanku jufku i pravite lazanje, makarone...sta god. Ako ga zelite obojiti dodajte kuvani spanac ili pire od paradaiza. Dobijeno testo narezite na povrsine velicine 6,5X12,5 polozite na cistu krpu, pokrijte drugom krpom ili ostavite na pobrasnjenoj dasci da se malo prosusi pre kuvanja
Besamel:
Na tihoj vatri otopite 50gr maslaca pa dodajte 50gr brasna i proprzite nekoliko sekundi. Vrlo polako i neprestano mesajuci dodajte 1/2 litra kipuceg mleka (moze i mlako i hladno ali za to morate biti vestiji) i nastavite kuvati dok ne bude srednje gustine i penast. Dodati soli, bibera a moze i orascic. Ako zelite gust umak onda samo 4dl mleka ili deo od 1/2l mleka zamenite pavlakom
 
Anonymous:
ima li neko da iskucka recept? :roll: :wink:
Dobio si već dosta recepata, ali je suština u onome - na otprilike! (Uh, kako sam ludela na tu reč! :evil: ) :lol: Ako imaš osećaj, imaš - ako nemaš, nemaš!
Testo k'o testo. Pokušaj sa 2 jaja i 2 čaše od jogurta (one plastične) brašna, i mleka po potrebi, jer dok ne osetiš gustinu testa pod prstima, to je uvek promenljiva veličina. I 1/2 k.k. (kafene kašičice) soli. Treba da bude takvo da otreš ruku o njega, a ono ti poskida mrvice s ruke.
To ti je dovoljno za 4 osobe, jer idu samo 3-5 kora (u manju djuvečaru), zavisi koliko fila napraviš. :wink: Začini izvuku stvar.
I ne naručuj nikad lazanje telefonom, jer blage veze nemaju, (1/2kg ulja, a nadeva nigde)! :cry:

Ja sa 19 god. 'nisam imala pojma o kuvanju', a sa 21. sam razmenjivala recepte! Kad sam proslavila 25. rođendan, već sam bila na glasu. Šta ćeš, zaljubila se, trebalo mi. :lol:
 
zainteresovana:
Anonymous:
ima li neko da iskucka recept? :roll: :wink:
Dobio si već dosta recepata, ali je suština u onome - na otprilike! (Uh, kako sam ludela na tu reč! :evil: ) :lol: Ako imaš osećaj, imaš - ako nemaš, nemaš!
Testo k'o testo. Pokušaj sa 2 jaja i 2 čaše od jogurta (one plastične) brašna, i mleka po potrebi, jer dok ne osetiš gustinu testa pod prstima, to je uvek promenljiva veličina. I 1/2 k.k. (kafene kašičice) soli. Treba da bude takvo da otreš ruku o njega, a ono ti poskida mrvice s ruke.
To ti je dovoljno za 4 osobe, jer idu samo 3-5 kora (u manju djuvečaru), zavisi koliko fila napraviš. :wink: Začini izvuku stvar.
I ne naručuj nikad lazanje telefonom, jer blage veze nemaju, (1/2kg ulja, a nadeva nigde)! :cry:

Ja sa 19 god. 'nisam imala pojma o kuvanju', a sa 21. sam razmenjivala recepte! Kad sam proslavila 25. rođendan, već sam bila na glasu. Šta ćeš, zaljubila se, trebalo mi. :lol:
Najbolje obožavam zaljubljene članice foruma... :wink: :lol: :lol:
 
Neko je pitao za lazanje? :lol:
lazanjezadvojeforum1bo.jpg


... A recept izgleda ovako:

Potrebno je:
- pakovanje testa za lazanje (najbolje neko italijansko) (500g)
- 300g čistog mlevenog mesa (juneće/svinjsko)
- glavica crnog luka, sitno iseckana
- 2-3 kašike ulja
- 2dl kuvanog paradaiza
- 50g butera
- 4 kašike brašna
- 3-4dl mleka
- svež bosiljak
- 1 kašičica bio začina (ili nekog sličnog)
- 1,5dl pavlake
- 1 jaje
- 50g krupno narendanog kačkavalja

Postupak:
Na ulju prodinstati crni luk da se fino ucakli. Dodati mleveno meso, bio-začin, propržiti pa naliti sokom od paradaiza. Doliti malo vode i iztiha kuvati dok se masa lepo ne zgusne.
U međuvremenu zagrejatiu vodu i lagano obariti testo (najbolje komad po komad dok ne ispliva). Ostaviti da se ocedi i pripremiti bešamel na sledeći način:
Lagano rastopiti buter (paziti da ne potamni), pažljivo dodati brašno uz stalno mešanje tako da ne ostanu grudvice, ukloniti sa vatre i dodati oko 1dl mleka, vratiti na vatru, mešati dok se smesa fino ne sjedini (paziti da se ne naprave grudvice!), pa lagano dodavati mleko do potrebne gustine.
Odgovarajući (manji) pleh premazati tanko buterom, pa ređati testo tako da pokrije dno. Preko testa staviti tanak sloj mesa, zatim bešamel i sitno seckan svež bosiljak, pa prekriti testom i postupak ponoviti u nekoliko slojeva (zavisi i od veličine pleha). Poslednji sloj testa preliti dobro umućenom pavlakom sa jajetom. Preko toga ravnomerno rasporediti kačkavalj.
Peći u zagrejanoj rerni na oko 200C 40-tak minuta. Gotovo je kad se s vrha uhvati zlatna korica.
Prijatno!

Napomena: Da ne bude zabune, količina je za 4 - 6 osoba (u zavisnosti od apetita) :wink: .
 
Espanol:
Smeh zaređala pa ubija praksom! A i ovaj novi "aparatić" joj se izgleda zalepio za prste. Šta ti je dobro italijansko testo... :wink: :lol:
A... pa ni lazanje nisam spremala (niti jela! :wink: ) sama!
A aparatić je stvarno fenomenalan - naročito u pravim rukama :wink: :lol:
 

Back
Top