НЕМА ЛЕПШЕ ВЕРЕ ОД ХРИШЋАНСКЕ

martta

Primećen član
Poruka
899
Шта је права вера?

Права вера је вера у једнога Бога у Тројици, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог. Бог је Биће без почетка и без краја. Он је Дух који се не види, али је свуда присутан, све види, све зна, све може, о свему брине. Бог је пун љубави према свим људима и свима створењима.

Ко је Бог?

Права вера, вера православна открива нам и јавља велику тајну да је Бог не само један него и тројичан.Бог је Света Тројица: Бог Отац, Бог Син и Бог Дух Свети. То нису три Бога, него само један, јер Три Божанске Личности имају једну исту суштину, као и једну љубав, једну мудрост, један живот и сво неизмерно богатство божанских вечних сила и енергија.У Име тога јединога Бога се ми крштавамо. Ту своју веру у једног Бога Оца и Сина и Духа Светога ми исповедамо сваки пут када ставимо на себе знак часнога Крста. Када се крстимо, ми саставимо три прста десне руке да назначимо да је нераздељива Тројица, један Бог.

Какав је Бог?

Бог је љубав. Несебична љубав. И пре стваранја света Бог Отац није био сам, него је волео Сина и Духа Светога. А син је волео Оца и Духа Светога. Свети Дух је волео Оца и Сина. То значи да је Бог Љубав од вечности, не само у времену. Света Тројица служи нам за пример како и ми, људи, који смо створене личности, и различити по народности и образовању, можемо уз помоћ Божије Љубави да постанемо једно богочовечанско Тело, тј. Црква, а да при том сједињењу не изгубимо посебне одлике сваке личности.

Ко је човек?

Човек је украс свих Божијих створења.Бог га је обдарио својим ликом и подарио му моћ вечног живота. Створио га је од разумне душе и тела, да би тело служило разумној души, а обоје да би постало храм животворне Тројице. Као што Бог није сам, тако ни човек није сам, него има безброј браће и на небу и на земљи.

Ко су небеска браћа човекова?

На овом видљивом небу постоје сунце и месец и безбројне звезде које тајанствено трепере и својим немуштим језиком сведоче да је Бог заиста Светлост, Љубав и Лепота. Али постоји и једно друго небо, невидљиво. То небо могу видети само људи видовитог ума и чиста срца. Као и Бога, свога Творца, који у њему обитава.То невидљиво небо по природи је духовно; то и јесу небеска браћа човекова: Серафими, Херувими, Архангели и Ангели и остале бестелесне Силе небеске. Те бестелесне Силе небеске пуне су љубави и светлости Божије, оне непрестано Бога славе и јављају људима вољу Божију.

Ко су земаљска браћа човекова?

Сви људи су земаљска браћа човекова.Цви људи су међусобно браћа јер имају једног Оца, Творца свих створења.Браћа су и зато што имају једну природу човечију и исте прародитеље, Адама и Еву.Човек је у сродству и са свим осталим створењима, од најцићушнијих до највећих. од атома до звезда. Јер на свему што постоји присутан је исти печат стваралачке силе и славе Божије.Бог нас милује својом вечном Љубављу преко свих створења, видљивих и невидљивих.Све што постоји зрачи љубављу и подстиче нас на љубав.

Шта је Откривење Божје?

Откривење је све оно чиме се Бог јављао од памтивека и чиме је откривао људима своје неизрециве тајне и своју вољу.Сва творевина је богојављење; сва створења сведоче и откривају славу и силу Божију, наравно онима само којима ум није помрачен и срце нечисто.Особито је Бог откривао своју Љубав и своју свету вољу преко светих Архангела и Ангела и преко богонадахнутих светих људи: Пророка, Апостола и Светитеља.И на крају преко Сина свог Јединородног, Христа Господа.

Шта је Библија или Свето Писмо?

Библија или Свето Писмо је Књига над књигама.То су свети списи богонадахнутих људи Божјих, у којима су они записали истине и тајне које је Бог открио људима.Свето Писмо је записано Откривење Божје.Дели се на Стари Завет и Нови Завет.

Шта је Стари Завет?

Стари Завет је савез Бога са људима, склопљен преко изабраника Божјег патријарха Авраама и његовог богоизабраног потомства.У Светом Писму Старог Завета, као светим списима, описују се догађаји од стварања света, па до рођења Онога кроз кога и ради кога је свет и створен, и ради кога су се сви ти догађаји збивали: Господа Исуса Христа.

Шта је Нови Завет?

Нови Завет је савез Богочовека Исуса Христа са људима.Збивања и загонетке Старог Завета добили су у њему своју одгонетку и пуноћу.У Светом Писму Новог Завета, као светим списима, очевидци су описали догађаје од рођења Господа Исуса Христа, па све до његовог славног Васкрсења из мртвих и Вазнесења.Ту је описан и силазак Светог Духа на прве Христове ученике и њихово проповедање Његовог светог Имена и науке божанске.У њима је указано и на све оно што ће се догодити до Другог доласка Христовог и Страшног Суда.
 
'ajde što je naslov teme tragikomičan i što uvodni teks implicira da oni koji nisu pravoslavne veroispovesti nisu hrišćani i što već postoji više tema o pravoslavlju, ali:
Када се крстимо, ми саставимо три прста десне руке да назначимо да је нераздељива Тројица, један Бог.

800px-Surikov_morozova.jpg


180px-Boyarynja_Morozova.jpg


Detail of the painting Boyarynya Morozova by Vasily Surikov depicting a defiant Old Believer holding up two fingers (instead of three) during her arrest.
 
Ta dva prsta ustvari nisu dva prsta nego kaziprst uspravno koji oznacava pocetno slovo imena Isus, onda blagblago povijen srednji prst koji oznacava slovo S (IsuS), a domali i palac se kao seku i pokazuju slovo H, od Hristos i malic opet blago povijen u obliku slova S zbog HristoS... Tako se valjda i blagosilja u hriscanstvu, tim znakom...

domali prst i palac, kao i kažiprst i srednji prst formiraju dva krsta
 
Iako me je maler bio mnogo godina,dosta loših stvari mi se desilo...Odjednom 2008. nekim čudom se sve okrenulo u moju sreću,neprijatelje sam skinuo što to što smo se nekako prirodno razišli,što što su poginuli ili otišli u inostranstvo...Ali ipak mislim da nije sad to nešto što Bog konačno i meni dao šansu,već čist splet srećnih okolnosti...
Kažu neke ateiste neke slične stvari preobraze u vernike,neki postaju još čvršći ateisti,naki su indiferentni,tj. nesigurni...Šta mislite o tome? Jel da da lupam :mrgreen:
 
Iako me je maler bio mnogo godina,dosta loših stvari mi se desilo...Odjednom 2008. nekim čudom se sve okrenulo u moju sreću,neprijatelje sam skinuo što to što smo se nekako prirodno razišli,što što su poginuli ili otišli u inostranstvo...Ali ipak mislim da nije sad to nešto što Bog konačno i meni dao šansu,već čist splet srećnih okolnosti...
Kažu neke ateiste neke slične stvari preobraze u vernike,neki postaju još čvršći ateisti,naki su indiferentni,tj. nesigurni...Šta mislite o tome? Jel da da lupam :mrgreen:

Posle kise dodje magla, posle magle sunce.....stvari se menjaju i uvek su onakve kakve zelis da ih vidis. Tvoji neprijatelji su mogli da budu tvoji prijatelji.
 
z:cry:ko bre ovde mene lazez:((vi ili oni?

Ti ne znaš kako se krstilo do reforme patrijarha Nikona? :hahaha:
Neprocenjivo!
U Rusiji se sa tri prsta krste tek od 1666. godine. :bye:

Tadašnji patrijarh Nikon je uvideo da postoje frakcije unutar Ruske pravoslavne crkve koje su mogle da se suprotstave njegovoj apsolutnoj vlasti.
Uz pomoć dinastije Romanovih je počeo reforme crkve, koje su dovele do strašnih progona onih vpravoslavaca koji su se držali kanona. To situacija je potrajala naredna tri veka, i ono što ju je prekinulo je Oktobarska revolucija, za koju neki tvrde da su je i preživeli staroverci potpomagali, šireći u narodu netrpeljivost prema vlasti.

Po patrijarha Nikona ove reforme nisu donele ništa dobro, jer je car shvatio da suviše želi vlast i da je dovoljno moćan da ga je teško kontrolisati.
Zapravo, nekoliko godina pre reformi Nikon je u Rusiji bio moćniji od samog cara.
Uz pomoć frakcija unutar ruske pravoslavne crkve, koje su pravilno uočile da Nikon želi da postane pravoslavni papa, smenio ga je sa mesta patrijarha, posle nekoliko godina političkih intriga sa obe strane.
 
Ti ne znaš kako se krstilo do reforme patrijarha Nikona? :hahaha:
Neprocenjivo!
U Rusiji se sa tri prsta krste tek od 1666. godine. :bye:

Tadašnji patrijarh Nikon je uvideo da postoje frakcije unutar Ruske pravoslavne crkve koje su mogle da se suprotstave njegovoj apsolutnoj vlasti.
Uz pomoć dinastije Romanovih je počeo reforme crkve, koje su dovele do strašnih progona onih vpravoslavaca koji su se držali kanona. To situacija je potrajala naredna tri veka, i ono što ju je prekinulo je Oktobarska revolucija, za koju neki tvrde da su je i preživeli staroverci potpomagali, šireći u narodu netrpeljivost prema vlasti.

Po patrijarha Nikona ove reforme nisu donele ništa dobro, jer je car shvatio da suviše želi vlast i da je dovoljno moćan da ga je teško kontrolisati.
Zapravo, nekoliko godina pre reformi Nikon je u Rusiji bio moćniji od samog cara.
Uz pomoć frakcija unutar ruske pravoslavne crkve, koje su pravilno uočile da Nikon želi da postane pravoslavni papa, smenio ga je sa mesta patrijarha, posle nekoliko godina političkih intriga sa obe strane.

Zna li se koliko ih je proterano ili ubijeno?
 
Oni, oni i tek su počeli. Kao dokaz pronađi u Bibliji koliko je taj Bog-Ljubav pobio ljudi, i koliko puta je pretio ljudima. Prava ljubav nema šta.

I dalje ne razumes ono osnovno...

Bog je aposlut, on je sve stvorio i ima pravo da unisti ZLO :zpozdrav:

On nikoga ne ubija nego ljudi sami zanju posledice svog zla i time zasluzuju unistenje

da to je ljubav.. ljubav stvara dobro...BOg je stvorio ljude da budu dobri a ne zli...

zli nemaju pravo da zive
 

Back
Top