POJAM vs REC vs MISHLJENJE

debela_majka

Početnik
Poruka
28
Zanimaju me misljennja u vezi sa relacijom jezik misljenje, jesu li potpuno ne zavisni jedan od drugog, ili su toliko vezani da je postojanje jednog nemoguce bez ovog drugog. Jeste li ikada razmisljali ima li trenutka kada ne mislimo, trenutka potpune tisine odsustva ilo kakvog razmisljanja? Mozemo li razmisljati i bez jezika? Molim samo da se zaobidju retardirana deca, gluvonemi, slepi, Robinzoni Krusoi i inteligentne zivotinje jer su neadekvatni i kao primeri a i kao argumenti.... Sta je jezik uopste, je li on "gospodar" ili "orudje" ?
:?:
 
debela_majka:
Zanimaju me misljennja u vezi sa relacijom jezik misljenje, jesu li potpuno ne zavisni jedan od drugog, ili su toliko vezani da je postojanje jednog nemoguce bez ovog drugog. Jeste li ikada razmisljali ima li trenutka kada ne mislimo, trenutka potpune tisine odsustva ilo kakvog razmisljanja? Mozemo li razmisljati i bez jezika? Molim samo da se zaobidju retardirana deca, gluvonemi, slepi, Robinzoni Krusoi i inteligentne zivotinje jer su neadekvatni i kao primeri a i kao argumenti.... Sta je jezik uopste, je li on "gospodar" ili "orudje" ?
:?:

iz keca u kec!
gospodar totalnog SVEOPSTEG NERAZUMEVANJA
 
kebda:
debela_majka:
Zanimaju me misljennja u vezi sa relacijom jezik misljenje, jesu li potpuno ne zavisni jedan od drugog, ili su toliko vezani da je postojanje jednog nemoguce bez ovog drugog. Jeste li ikada razmisljali ima li trenutka kada ne mislimo, trenutka potpune tisine odsustva ilo kakvog razmisljanja? Mozemo li razmisljati i bez jezika? Molim samo da se zaobidju retardirana deca, gluvonemi, slepi, Robinzoni Krusoi i inteligentne zivotinje jer su neadekvatni i kao primeri a i kao argumenti.... Sta je jezik uopste, je li on "gospodar" ili "orudje" ?
:?:

iz keca u kec!
gospodar totalnog SVEOPSTEG NERAZUMEVANJA
hm? ni mi jasno, ajde malko recitije, pojasni...
 
sto se vise prica ljudi se sve manje razumeju.
imao sam priliku da "komuniciram" sa nemicom i odlicno smo se razumeli rukama i nogama i onim nasim "tarzan englisom" i shvatio sam da je nepoznavanje jezika prednost jer nismo imali nesuglasica.
evo sad ja kazem iz 1 u 1 i ti me nerazumes!
ali bi me razumeo svaki kladionicar.

znaci jezik je gospodar jer ponekad kazemo ono sto mislimo a neki put ni sami nismo svesni sta smo zeleli da kazemo. i eto ga nesporazum.

da li si ikad ocijukala sa tipom. jesi i kad je progovorio sta se dogadja? fantazija o njemu nestaje u sekundi..

zakljucak : jezik je GOSPODAR koji nas razdvaja, moje skromno misljenje.
zadovoljna?
 
mislim da bi iblo bolje da se pita pojam vs. rec vs. misljenje...

jer, zaista je pitanje da li pojam realno dakle objektivno postoji (obj. u danasnjem smislu reci)?
jer, rec jeste entelehia misli... i to je jasno ko dan... ali sta je pojam... (znam i ja definiciju i znam je i objasniti ali...)pravo je pitanje... da li pojam postoji...

da li mislite pojmovima, recima ili slikama!??!?
 
BlackArtZoo:
mislim da bi iblo bolje da se pita pojam vs. rec vs. misljenje...

jer, zaista je pitanje da li pojam realno dakle objektivno postoji (obj. u danasnjem smislu reci)?
jer, rec jeste entelehia misli... i to je jasno ko dan... ali sta je pojam... (znam i ja definiciju i znam je i objasniti ali...)pravo je pitanje... da li pojam postoji...

da li mislite pojmovima, recima ili slikama!??!?
Jel sad u redu? :wink:
Covece peti put zapocinjem i ne znam sta reci...uff pa dobro...ja mislim da mislim recima...kao i psihijatrijski slucajevi kada razmisljam cujem unutar sebe reci. Mislim da te tako. Pa bas zbog tog mog nazovi zakljucka ne znam je li ima misljenja izvan tih shema (pojmovi, slike,reci) Sad to mozda deluje da dodeljujem misljenju neku onostranost ali ne. Ili ne znam...To je jedan od problema...mislim o misljenju...Prokleti Kant...no kad smislim sta reci o misljenju ja cu bez ustezanja to i uciniti u formi jednostavnog recenickog niza... :cry:
 

Back
Top