MMF i Svetska Banka ukidaju kredite Srbiji ako Tadic ne smanji penzije i plate!

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.109
Grej: Srbija ostaje bez kredita?
17. januar 2010. | 23:45 | Izvor: Blic
Beograd -- Šef Kancelarije Svetske banke u Beogradu Sajmon Grej kaže da Srbija treba bolje da koristi zajmove,upozorivši da može i da ostane bez već odobrenih kredita.

On kaže da će Svetska banka u aprilu doneti odluku o tome da li da neke od već odbrenih zajmova smanji ili ih u celosti da drugima, jer ih Srbija slabo koristi, i dodao da Svetska banka ove godine neće Srbiji odobriti nijedan investicioni zajam, osim 200 miliona dolara za podršku budžetu.

"Ima i nekih znakova poboljšanja, ali ne može se reći da je sve u redu po pitanju povlačenja odobrenih kredita. Zato u aprilu direktorka Svetske banke za jugoistočnu Evropu Džejn Armitidž dolazi ponovo u Srbiju da pogleda kako se troši novac po odobrenim projektima", rekao je Grej u intrevjuu "Blicu".

Kao slabost privrede Srbije Grej je naveo to što "privatni sektor neće biti u mogućnosti da pozajmljuje novac u inostranstvu kao do sada" već će "morati da se okrene domaćim izvorima koje valja naći u domaćoj štednji".

Na pitanje lista o tome koji bi trebalo da budu prioriteti Vlade, Grej je odgovorio da su to nastavak reforme javnog sektora da bi bio "agilniji i efikasniji", unapređenje uslova poslovanja i zaštita najsiromašnijih građana.

"U okviru reforme javnog sektora važna je i velika reforma penzijskog sektora" jer "previše novca odlazi na penzije - 12 odsto bruto domaćeg proizvoda", ocenio je Grej i dodao da je "u Srbiji previše mogućnosti za prevremenu penziju i to nije održivo".

Upitan o korupciji u Srbiji, Grej je odgovorio da su za njeno postojanje ključne dve stvari: "tržište koje nema dovoljno konkurencije i institucije koje nedovoljno odgovaraju za svoj rad".

On je precizirao da će se gledati kako idu pojedini projekti, poput navodnjavanja i odvodnjavanja, centralnog registra u okviru projekta za penzije i slično.

Grej je naglasio da ne postoje kazneni penali, ali da Svetska banka razmišlja da li se ta sredstva koja se odvoje i daju na raspolaganje adekvatno i koriste.

"Ako je jasno da stoje i ne koriste se, onda ćemo biti u situaciji da razmatramo da li ćemo smanjiti taj zajam ili ga dati nekom drugom. Ne znam da li biste to nazvali penalom, ali to će biti opcije ako se stanje ne popravi", upozorio je šef kancelarije Svetske banke u Srbiji .

On je naglasio da će Svetska banka te odluke doneti u aprilu, posle posete direktorke Armitidža, uz dogovor sa Vladom Srbije.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=01&dd=17&nav_category=206&nav_id=404705

--------

Grej je bio jasan. Znaci ili smanjenje plata i penzija ili bye bye krediti z:cry:


Ko sa Svetskom Bankom/MMF-om tikve sadi....
 
Тихи:
Ko sa Svetskom Bankom/MMF-om tikve sadi....

Tihi, izvlacis potpuno pogresan zakljucak.

MMF i Svetska banka, kao bilo ko drugi, imaju svoje uslove pod kojima odobravaju kredite.

Ako neko ko prima kredit prekrsi uspostavljena pravila moze da se desi da mu prethodno odobreni kredit bude blokiran; to je tako jasno da uopste ne stoji konstatacija o sadjenju tikvi sa ovim organizacijama; takodje, da znas da MMF i Svetska banka nikoga ne prisiljavaju da uzme kredit, to je autonomna odluka svake zemlje.
 
Sta bi ti uradio da si politicar?

ja da sam politicar ne bih se nikad sa njima u kolo hvatao.

a neki su se radovali kad je MMF dao srbiji kredit za odrzavanje kursa, i sto svetska banka svakih mesec dana daje srbiji kredite za odrzavanje budzeta. Sada su im porucili nema vise kredita ako ne smanjite penzije i plate.

Srbija ide putem kojim su isle mnoge juznoamericke i africke zemlje koje su se hvatale u kolo sa MMF-om. Ide putem propasti koji ce osiromasiti ogroman broj ljudi.

Al to je tako kad narod ne za da proceni ko mu govori istinu od politicara a ko ga laze.
 
Tihi, izvlacis potpuno pogresan zakljucak.

MMF i Svetska banka, kao bilo ko drugi, imaju svoje uslove pod kojima odobravaju kredite.

Ako neko ko prima kredit prekrsi uspostavljena pravila moze da se desi da mu prethodno odobreni kredit bude blokiran; to je tako jasno da uopste ne stoji konstatacija o sadjenju tikvi sa ovim organizacijama; takodje, da znas da MMF i Svetska banka nikoga ne prisiljavaju da uzme kredit, to je autonomna odluka svake zemlje.

svaka zemlja koja je uzimala od njih kredite zavrsila je jos siromasnija i bednija nego sto je bila. bukvalno svaka.

tako da nista nije iznenadjujuce sto i srbija ide tim putem.

Grej sad jasno kaze - ako hocete i dalje nase kredite - smanjujte plate i penzije a dizite cene.

Narod ce naravno ziveti zbog toga - nikad gore.
 
ja da sam politicar ne bih se nikad sa njima u kolo hvatao.


Al to je tako kad narod ne za da proceni ko mu govori istinu od politicara a ko ga laze.

Eh, brate moj niko se sa njima u kolo ne bi hvatao KADA NE BI MORAO....

Oni su POSLEDNJI koji daju kredit KADA NI JEDNA KOMERCIJALNA BANKA ni drzava nece....

Ali, oni USLOVLJAVAJU KREDITE....

Cak i to je bolje nego da NAROD UMIRE OD GLADI.

Pametnom dosta.
 
Eh, brate moj niko se sa njima u kolo ne bi hvatao KADA NE BI MORAO....

Oni su POSLEDNJI koji daju kredit KADA NI JEDNA KOMERCIJALNA BANKA ni drzava nece....

Ali, oni USLOVLJAVAJU KREDITE....

Cak i to je bolje nego da NAROD UMIRE OD GLADI.

Pametnom dosta.

nisu morali da ulaze u dil sa njima

mogli su da depresiraju dinar.

ali nisu hteli - lakse im je bilo da narodu odrzavaju laznu iluziju dobrog zivota, sa jakim kursom dinara nego da narod suoce sa realnoscu.

zato su uzeli kredit od MMF-a i zato su nas uvalili u g0vna iz kojih se najmanje narednih 20 godina necemo iscupati.

Eto ti zivis u Venecueli i znas odlicno kako su se proveli Peru Ekvador Kolumbija Argentina i ostale juzno i centralnoamericke drzave sa kreditima MMF-a.
 
Al to je tako kad narod ne za da proceni ko mu govori istinu od politicara a ko ga laze.

A znas li ti kako je Cercil dosao na vlast u Engleskoj, uoci 2. sv. rata?

Svi kandidati su govorili da ako njih izaberu sve ce biti dobro, kako Engleska nece ratovati, kako ce se sve nekako srediti...

Samo je Cercil rekao: "AKO MENE IZABERETE, JA VAM JEDINO MOGU OBECATI ZNOJ, KRV i SUZE!"

I izabrase ga... Ludi Englezi...
 
Тихи:
svaka zemlja koja je uzimala od njih kredite zavrsila je jos siromasnija i bednija nego sto je bila. bukvalno svaka.

tako da nista nije iznenadjujuce sto i srbija ide tim putem.

Grej sad jasno kaze - ako hocete i dalje nase kredite - smanjujte plate i penzije a dizite cene.

Narod ce naravno ziveti zbog toga - nikad gore.

Da li si merio da je u pitanju bas svaka.

Ali, nema veze, nisam o tome govorio.

Rekao sam da je odluka o uzimanju kredita od MMF i Svetske banke autonomna odluka svake zemlje.

Ne biju nikoga u MMF-u i Svetskoj banci da uzima ktredite od njih vec se same zemlje pojavljuju kao kandidati za kredit, pa je onda jasno da moraju da ispune i odredjene uslove, da bi zeljeni kredit dobile.

Hocu da kazem da nije mnogo smisleno kritikovati MMF i Svetsku banku, oni samo rade svoj posao.
 
A znas li ti kako je Cercil dosao na vlast u Engleskoj, uoci 2. sv. rata?

Svi kandidati su govorili da ako njih izaberu sve ce biti dobro, kako Engleska nece ratovati, kako ce se sve nekako srediti...

Samo je Cercil rekao: "AKO MENE IZABERETE, JA VAM JEDINO MOGU OBECATI ZNOJ, KRV i SUZE!"

I izabrase ga... Ludi Englezi...

e vidis srbi nisu englezi. oni vole ove sto ih najbolje lazu.

zato tadic i DS redovno dobijaju izbore. jer najbolje lazu. obecavaju 500.000 radnih mesta akcije od 1000 evra i investicije od 1 milijardu evra u zastavu. a u praksi otpustaju stotine hiljada radnika akcije vrede 1700 dinara i kionstantno narodu dizu poreze i cene.
 
Da li si merio da je u pitanju bas svaka.

Ali, nema veze, nisam o tome govorio.

Rekao sam da je odluka o uzimanju kredita od MMF i Svetske banke autonomna odluka svake zemlje.

Ne biju nikoga u MMF-u i Svetskoj banci da uzima ktredite od njih vec se same zemlje pojavljuju kao kandidati za kredit, pa je onda jasno da moraju da ispune i odredjene uslove, da bi zeljeni kredit dobile.

Hocu da kazem da nije mnogo smisleno kritikovati MMF i Svetsku banku, oni samo rade svoj posao.

pa ja koliko sam gledao bukvalno skoro svaka.

eto ti mi pokazi zemlju koja je izasla iz dila sa MMF-om kao uspensa zemlja sa velikim privrednim rastom.

Jos niko nije uspeo da tim MMF parama napravi neko privredno cudo. A ogroman broj ih je propao i zavrsio u bedi i dugovima.
 
nisu morali da ulaze u dil sa njima

mogli su da depresiraju dinar.

ali nisu hteli - lakse im je bilo da narodu odrzavaju laznu iluziju dobrog zivota, sa jakim kursom dinara nego da narod suoce sa realnoscu.

zato su uzeli kredit od MMF-a i zato su nas uvalili u g0vna iz kojih se najmanje narednih 20 godina necemo iscupati.

Eto ti zivis u Venecueli i znas odlicno kako su se proveli Peru Ekvador Kolumbija Argentina i ostale juzno i centralnoamericke drzave sa kreditima MMF-a.

Znas li sta znaci depresiranje dinara u situaciji u kojoj je Srbija sada?

Znaci TESKU BEDU za sloj ljudi koji nemaju dovoljno...

Znaci UMIRANJE OD GLADI PO ULICAMA....

Znaci MANJAK U SVEMU...

Civilizacijsko zaostajanje...

KOLIKI PROCENAT SRBA MISLIS DA JE SPREMAN NA TU ZRTVU?
 
Da li si merio da je u pitanju bas svaka.

Ali, nema veze, nisam o tome govorio.

Rekao sam da je odluka o uzimanju kredita od MMF i Svetske banke autonomna odluka svake zemlje.

Ne biju nikoga u MMF-u i Svetskoj banci da uzima ktredite od njih vec se same zemlje pojavljuju kao kandidati za kredit, pa je onda jasno da moraju da ispune i odredjene uslove, da bi zeljeni kredit dobile.

Hocu da kazem da nije mnogo smisleno kritikovati MMF i Svetsku banku, oni samo rade svoj posao.

znas odlicno engleski koliko sam primeto redovno citas stranu stampu pa sobzirom da mislis da je odluka o uzimanju kredita "slobodna odluka svake zemlje" pogledaj ovaj clip pa mi reci sta mislis posle ovoga

 
Znas li sta znaci depresiranje dinara u situaciji u kojoj je Srbija sada?

Znaci TESKU BEDU za sloj ljudi koji nemaju dovoljno...

Znaci UMIRANJE OD GLADI PO ULICAMA....

Znaci MANJAK U SVEMU...

Civilizacijsko zaostajanje...

KOLIKI PROCENAT SRBA MISLIS DA JE SPREMAN NA TU ZRTVU?

poenta je sto ti i tebi slicni ne shvatate da nas to svakako ceka.

jer kad nam MMF otkaze kredite, a pre ili kasnije ce se to desiti, to se desilo i Argentini, onda dolazi do toga sto sam ja pricao - do depresijacije i ona je teska i velika. RAzlika je u tome sto u tom slucaju ona nije kontrolisana vec je nekontrolisana. I plus kad do toga dodje mi mora ne samo da vratimo pozajmljene pare od MMF-a koje smo vec potrosili vec + KAMATU sto znaci da smo u mnogo vecem sranju nego sto bi bili da smo samostalno bez kredita MMF-a depresirali domacu valutu.
 
Ma kakve bre veze ima smanjenje transfera u PIO fond i reforma penzionog sistema sa losim ekonomskim potezima? Pa to ne da nije los, nego je najbolji ekonomski potez koji Srbija moze da povuce, ne zbog MMF-a, nego zbog sebe.

215 milijardi iz budzeta ide u PIO fond! EEE!! 215 milijardi je TRECINA budzetskih prihoda!! I ako se nista ne promeni taj procenat ce se samo povecavati.I sada neko hoce da trabunja o tome kako je reforma penzionog sistema nesto lose?

Ma dajte bre...
 
a haiti je u evropi? nisam znao

e pukli ste vi tadicevci ako vam je kao jedina uteha ostao - Haiti z:D

a sto ode 20.000 bosnjaka na zapad i raskog i zlatiborskog okruga ako je dobro?

Ne kazem da je dobro, ali moze i mnogo gore ...

Mi, BiH, Albanija i Makedonija, sto se tice Evropskog kontinenta jesmo najgori, ali kakvih ima na svijetu, zlatni smo z:)
 
Ma kakve bre veze ima smanjenje transfera u PIO fond i reforma penzionog sistema sa losim ekonomskim potezima? Pa to ne da nije los, nego je najbolji ekonomski potez koji Srbija moze da povuce, ne zbog MMF-a, nego zbog sebe.

215 milijardi iz budzeta ide u PIO fond! EEE!! 215 milijardi je TRECINA budzetskih prihoda!! I ako se nista ne promeni taj procenat ce se samo povecavati.I sada neko hoce da trabunja o tome kako je reforma penzionog sistema nesto lose?

Ma dajte bre...

reforma je znaci smanjenje penzija i da penzioneri krenu da kopaju po kontejnerima ? :think:
 
reforma je znaci smanjenje penzija i da penzioneri krenu da kopaju po kontejnerima ? :think:

Ne, reforma je povecanje penzija za 100% u roku od godinu dana, reforma je da cela Srbija radi za penzije, da ceo budzet ide u PIO fond, a da svi ostali kopaju po kontejnerima. z:hm:

Ovo je klasicna demagogija opozicije koja ocigledno ima levicarske poglede na ekonomiju. Cisti komunisti.
 
Poslednja izmena:
lupas. ako neko u evropi zna sta je beda to su srbi

jer srbin zivi sa 200-300 evra mesecno u zemlji gde ti za normalan zivot porodice treba najmanje 1000

To nije nikakva beda, to je JAKO DOBRO!

Mnoge drzave na svetu zive sa mnogo, mnogo manje....

Evropa nije nikakva isprika.

To sto je Srbija u Evropi - NISTA NE ZNACI!
 

Back
Top