Stanoje Ćebić, "Zašto sam postao Vo"

Albert Pike

Primećen član
Banovan
Poruka
576
Našao sam jednu jako interesantnu knjigu na Internetu. Zanima me gde je i da li je mogu nabaviti. Evo o čemu se radi.



Stanoje Ćebić, "Zašto sam postao Vo"
Književna radionica Rastka Zakića, 17. maj 2004.

Ispod%20biste%20narodnog%20herojaa.jpg


ISTORIJSKI PROGLAS

Na osnovu člana 1. MOJE PROPASTI, i tačke 1. društvene sramote, donosim sledeći istorijski

PROGLAS

1. Proglašavam sebe, Stanoja Ćebića, metalostrugara, ZA VOLA BROJ JEDAN. Na taj način se uključujem u životinjsko carstvo — povećavajući ga.

2. Promenom svog društvenog statusa menjam i ime. VO iz tacke 1. zvaće se MlLONJA, i treba da pase kao i ostala rogata i repata stoka.

3. Vidljivi rep i rogove izradiće mi plastična industrija, dobrovoljno, u čast prvog VOLA sveta. Inače, već imam rogove i rep, koje mi je napravila društvena zajednica u svojim međuljudskim odnosima.

4. Razgovor ću voditi putem rikanja.

5. Stan i boravak biće mi šume, pašnjaci, proplanci i parkovi širom zemlje — kao i do sada.

6. Kao VO biću skupiji, povećaću stočni fond, pa će me razni direktori, šefovi, poslvođe i drugi, valjda više ceniti.
 
Prije desetak godina čitao sam intervju sa tim Ćebićem. U pitanju je pisac-amater, po zanimanju zaista metalostrugar, koji je pored ove knjige, najpoznatije, napisao još priličan broj djela. U trenutku kad je davao taj intervju bio je beskućnik, nakon što je prodao stan da vrati neke dugove. Spavao je u čekaonici neke zubarske ordinacije.
Nisam mu čitao ne jednu knjigu, ali prema tome šta je pričao za te novine (ne znam više koje) teško mi je bilo odlučiti da li da ga posmatram kao pisca, ili nekog poluporemećenog čudaka - ne u posebno lošem smislu. Kad mu se ta knjiga pojavila postao je poznat više kao pojava, nekakav disident čije disidentstvo se ne može na uobičajeni način kategorizovati, nego kao pisac vrijedne knjige.
Kažem, nisam knjigu čitao. Bilo bi dobro da je neko pročita, pa nešto o njoj napiše.
 

Back
Top