Kad smo 90i neke susili nalon kese na striku...

Kovač

Buduća legenda
Poruka
30.786
Jer ima ovde i starijih da pamte devedesete kad su babe prale i susile najlon kese na striku.
Ono,posle dolaska iz ducana,dobijes najlon kesu pa kad izvadis leb i mleko kesu lepo operes i stavis sa vesom na strik da se osusi.Trebace za sledeci put.E to je bila ekologija.I zastita zivotne sredine.
Secate li se jos nekih"bisera"iz devedesetih?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Sećam se naravno, pa to su stvari koje se ne mogu zaboraviti, recimo, umesto praška za pranje veša u mašine za pranje se ubacivao narendani domaći sapun..
..pa onda, zbog pomanjkanja ( ili skupoće) benzina i nafte, vozili smo biciklove , i to vrlo opušteno jer su ulice bile prazne, postale su više kao pešačke i biciklističke zone... EKOLOGIJA BRE !
.. a uveče se umesto izlazaka, naravno ostajalo u kraju, na ulicama, na klupama, pa se tu igrale karte, tablić ili remi, zavisi ko šta preferira, ali zajdničko je bilo to da su svi pili sok napravljen od limuntusa sa malo secera. to nas je redovno čašćavao komšija Žika uz preporuke da se ne ustručavamo, kao, nabavio je limuntusa "na merenje"..po staroj ceni .... mmmmmm , pa kad se ubaci još i koja kockica leda ihaaaajjjj : Iskreno rečeno, svi su zamišljali da piju nešto drugo, ali tog drugog nije bilo... uglavnom...... NE PONOVILO SE !! :sad2:
 
ja se secam, da se devedesetih moja komsinica farbala u plavo tako sto sitno isecka domaci peraci sapun i pomesa ga sa malo hidrogena, pa tu smesu razmaze po glavi.....onda opere kosu samponom, a kao pakovanje upotrebi Bohor....verovatno previse hemije, ali znam da nikad nije imala lepsu boju...secam se jos mnogo cega....ali neka ostane nesto i za kasnije....zanimljiva tema...
 
Mi smo bili unija pre evropske unije.
Trebali bi nas da pitaju da li smeju da nam se pridruze umesto sto mi njih moljakamo.
Znate li vi ljudi za cikoriju?To je bio 50% sastojak one mesavine kafe u przionicama sto smo
uzimali.I naucno je dokazano da ta cikorija ili ti biljka vodopija kako je zovu u narodu u stvari je jako korisna biljka.Sad je prodaju u prodavnicama zdrave hrane po velikoj ceni a mi smo jos onda to korenje imali .Kakva su to bila vremena.
Kazu da su oni na pijacama sto su prodavali alevu papriku na merenje mleli crvenu ciglu unutra da bi bilo sto teze i verodostojnije....
 
ja se secam, da se devedesetih moja komsinica farbala u plavo tako sto sitno isecka domaci peraci sapun i pomesa ga sa malo hidrogena, pa tu smesu razmaze po glavi.....onda opere kosu samponom, a kao pakovanje upotrebi Bohor....verovatno previse hemije, ali znam da nikad nije imala lepsu boju...secam se jos mnogo cega....ali neka ostane nesto i za kasnije....zanimljiva tema...

Tako sam se i ja farbala devedesetih, samo ne s domaćim nego Meriminim baby sapunom.
A pamtim i one humanitarne pakete koje smo dobijali u školi mi prosvetari: kafa nepržena gagričava( 0,5 kg), deterdžent pomešan sa gipsom(vrećica), pasulj koji sam jednom skuvala, zapržila i kad smo seli da ga jedemo, a on gorak, valjda tretiran za setvu nekim otrovom.
Pamtim da smo i za hleb ustajali rano, pa da ne bih ustajala često tako rano, mi odemo porodično, stanemo u red, dobijemo po dva komada, pa u zamrzivač, za nekoliko dana. A cene u milijardama dinara.
 
Setila sam se jos necega....tih veselih devedesetih, naravno nismo imali grejanja u stanovima i skolama....tako da su nam casovi svake zime bili skraceni i trajali su po nepunih trideset minuta, a cesto i krace...smrzavali smo se u ucionicama.....hladne prostorije, hladne klupe, hladne stolice...svi smo sedeli u jaknama...ruke su nam bile toliko hladne da nismo cestito ni olovku mogli da drzimo....Secam se da mi je mama napravila jastuce za stolicu, koje sam nosila sa sobom i postavljala ga na stolicu, ne bi li mi bilo bar malo prijatnije...naravno ni to nije pomagalo....danas kad pricam o tome, sa mladjim generacijama...ostanu zabezeknuti....cesto mi ne veruju...
 
sva sreca da shto sam tad bila beba... z:mrgreen:
Mozda za tebe,ali ne verujem za tvoje roditeljez:)Secam se da je muka bila tad za roditelje za pelene kojih nigde nije bilo,pa mleko u prahu,niceg nije bilo...
Setila sam se jos necega....tih veselih devedesetih, naravno nismo imali grejanja u stanovima i skolama....tako da su nam casovi svake zime bili skraceni i trajali su po nepunih trideset minuta, a cesto i krace...smrzavali smo se u ucionicama.....hladne prostorije, hladne klupe, hladne stolice...svi smo sedeli u jaknama...ruke su nam bile toliko hladne da nismo cestito ni olovku mogli da drzimo....Secam se da mi je mama napravila jastuce za stolicu, koje sam nosila sa sobom i postavljala ga na stolicu, ne bi li mi bilo bar malo prijatnije...naravno ni to nije pomagalo....danas kad pricam o tome, sa mladjim generacijama...ostanu zabezeknuti....cesto mi ne veruju...

Ni meni ne veruju za neke neke stvari sta smo sve radili,ali cudno je kako ljudi sve zaborave,kao da nikad nisam kupovao benzin u flasi koka kole od dve litre i molio boga da moj reno 4 sto vise izdrzi sa ovom kolicinom goriva.A to je bilo gorivo koje je svercovao moj komsija iz Rumunije,i ono je bilo neke zuckasto-zelene boje.A gorivo koje se vise trazilo bilo je ono iz Madjarske i ono je bilo crveno.Covek se lepo dosetio,pa je u bure od 200l zuckastog benzina stavljao 5 kesica crvene farbe za jaja,i onda je bilo crveno pa se bolje prodavalo,a da li je stetilo motoru od kola?Ma ko te pita...
 
Jer ima ovde i starijih da pamte devedesete kad su babe prale i susile najlon kese na striku.
Ono,posle dolaska iz ducana,dobijes najlon kesu pa kad izvadis leb i mleko kesu lepo operes i stavis sa vesom na strik da se osusi.Trebace za sledeci put.E to je bila ekologija.I zastita zivotne sredine.
Secate li se jos nekih"bisera"iz devedesetih?

Secam se kad su moji pili kafu ,pa susili toz od iste ,pa pili ponovo,ruzna secanja...bolje da se zaborave...
 
ne znam i ja sam bila beba 90-ih ali znm da nisam htela da pijem nase mleko pa su morali iz nemacke da mi salju neki rodjaci..znm da se zivelo tesko iz prica starijih..

tebi devedesete ne mogu ostati u losem secanju, jer si bila mala, ali tvojim roditeljima jesu sigurno....

Secam se da nije bilo hleba u pekarama i da je moja mama bila prinudjena da svakodnevno mesi hleb i sva ostala testa i peciva...i slatka i slana....Nije ni radila....bila je na prinudnom odmoru. Svakodnevno smo jeli meseni hleb, a u krug su se vrtele palacinke, ustipci, krofne, strudle, perece, kiflice....samo testo...malo nam se ogadilo...

I tako jednog dana dodje nama u posetu rodjak iz Austrije i donese nam bukvalno punu torbu hrane....raznih djakonija...cokolade, bombone, kremove, suhomesnate proizvode, sireve. On prethodno nije dolazio godinama u Srbiju, pa nije znao kakva je situacija na terenu, tako da je potrpao samo hranu. Brat i ja kao kucici navalili na cokolade i bombone, kao da u zivotu nismo videli nista slatko, a mama i tata da potonu u zemlju od sramote....he, he, nama bilo slatko.

A zamislite nas rodjak navalio na hleb, kiflice sa sirom i strudlu...to je mama umesila tog dana....ozderao se...kaze uzeleo se domaceg peciva.....eto...
 
jel pio ko step sok? to se čini mi se masovno pilo tih godina, jer je coca cola bila pojam pa se kupovao taj otrov u malim kesicama :)

svi smo pili step sokove....a tih devedesetih su pocele da rade i mini laboratorije i fabrike sokova u kojima su se pravili plagijati koka kole i fante...sa veoma cudnim nazivima i jos cudnijim ukusima. Naravno kontrolu kvaliteta je retko ko vrsio po propisima....od tada u nasem narodu i datira cuveno pitanje ...oces zuti ili crni sok?
 
Poslednja izmena:
svi smo pili step sokove....

Kako da ne.Pa leti nista bez step soka.I bila je kesica predvidjena da napravis litar soka,ali mi smo stedfele pa smo pravili dve litrez:)
A jedna genijalna fora.Letnje vreme bilo je nesto voca i hajde da pravimo vocnu salatu.
Nesto tresanja(maznjavali po komsiluku)i vec ko je sta skupio od voca,i neko je rekao ne moze vocna salata bez ananasa.Gdesad da nadjem ananas.I onda carobno otkrice uz pomoc vec pomenutog step soka.Uzeti jednu tikvicu,iseckati na kockice i posuti step prahov sa ukusom ananasa.I stvarno,ima ukus kao ananas.
 

Back
Top