Рачак, 11 година касније

Kyle Broflovski

Primećen član
Poruka
878
Рачак, 11 година касније

У селу Рачак на Косову, пре 11 година пронађена тела 45 Албанаца, за чије су убиство оптужене српске снаге безбедности. Иако није доказано да се ради о масакру над цивилима, овај догађај је пресудно утицао на доношење одлуке о бомбардовању.

Пре 11 година, у Рачку на Косову и Метохији пронађена су тела 45 Албанаца, за чије су убиство оптужене српске снаге безбедности.

Тадашњи шеф мисије ОЕБС на Космету Вилијам Вокер оптужио је дан касније српске снаге за масакар.

Касније се испоставило да су страдали били припадници терористичке Ослободилачке војске Косова. Иако експертиза финских патолога које је ангажовала Европска унија није доказала да је реч о масакру над цивилима, тај догађај је пресудно утицао на доношење одлуке о бомбардовању Југославије од стране НАТО 1999. године.

Тадашњи амерички председник Бил Клинтон је изјавио: "Треба да запамтимо оно што се догодило у Рачку... невини људи, жене и деца су одведени из својих домова у једну јаругу, присиљени да клекну у прашину и покошени паљбом."

Кључну улогу одиграо је шеф Верификационе мисије ОЕБС-а Вијлијем Вокер, који је на лицу места, пре икакве истраге , изјавио да су у Рачку владине снаге починиле масакр над недужним цивилима.

Западни званичници и штампа прихватили су Вокерову верзију као једину и званичну.

Упорна објашњења Србије да су у Рачку, у борби убијени наоружани терористи, који су ноћу преобучени у цивилну одећу, готово нико није желео да чује.

Ипак, остале су и сумње и чињенице и пробуђена савест појединих актера, које полако откривају истину о Рачку.

Вокерове сплетке

Акцију су на позив полиције пратили и посматрачи ОЕБС-а, али и новинари из неколико страних телевизијских и новинских кућа, који су могли на лицу места да сниме опкољавање и заузимање једног од важних упоришта ОВК.

Обрачун са ОВК планиран је и изведен после убистава четворице српских полицајаца.

"Када је полиција пришла Рачку, терористичка група која се налазила у селу, из ровова, бункера и других утврђења отворила је ватру из аутоматског оружја, ручних бацача и минобацача, али је полиција успела да их разбије", наводи се у саопштењу МУП-а објављеном после сукоба у том селу.

При том је рањен полицајац Горан Вучићевић, а у сукобима је "погинуло више десетина терориста, међу којима је већина била у униформамама са ознакама терористичке групе која себе назива ОВК".

У сукобу је оштећено више службених возила МУП-а Србије, а полиција је запленила један митраљез 12,7 милиметара, два пушкомитраљеза, 36 аутоматских пушака, две снајперске пушке, већу количину муниције, саопштила је српска полиција.

Полиција се затим повукла, посматрачи ушли у село, а током ноћи у Рачак су се вратили припадници ОВК.

Вокер: Као лаику, то ми изгледа као масакр

Већ следећег јутра, у село је стигао Вилијам Вокер, и пред бројним камерама телефонирао Веслију Кларку команданту НАТО-а за Европу и саопштава му: "Ово је масакр, стојим овде и видим тела".

"Видео сам све примесе масакра... много тела, много мушкараца убијених ватром из различитих праваца, али већином изблиза. То је језив, ужасан призор", рекао је Вокер новинарима у Рачку, наводећи да су му мештани рекли да су убиства починили српски полицајци.

"Као лаику, то ми изгледа као масакр, изгледа као да су људи који апсолутно не поштују људски живот побили ове људе, који ми делују као земљорадници, као радници, као сељани који засигурно нису заслужилу да умру на овај начин", рекао је Вокер.

Лешеви су, затим, пребачени у локални џамију, а приштински дневник "Коха диторе" је, у данима који су следили, објављивао читуље "херојима ОВК убијеним у борбама за Рачак".

Београд проглашава Вокера непожељном особом и безуспешно покушава да докаже да нису страдали цивили већ наоружани терористи који су преко ноћи пресвучени у цивилна одела.

Иницијална каписла за бомбардовање

У бомбардовању, које је почело 24. марта и трајало 78 дана, тешко су оштећени инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе.

Тачан број погинулих никада није објављен, а процене се крећу између две и по и три хиљаде људи.

Бомбардовање је завшрено 10. јуна, усвајањем Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених Нација и потписавањем Кумановског споразума, којим је власт на Космету преузела међународна војна управа.

Привремене власти у Покрајини, једнострано су прогласили независност 17. фебруара 2008. године.

Међународни суд правде у Хагу разматра питање легалности једностраног проглашења независности Косова и Метохије, које је Генерална скупштина УН поставила суду на иницијативу Србије.

---------------

Како су нас демократе из света...лажно оптужиле и бомбардовале..
z:hm:
Данас се кукну неки Срби у исте те злотворе!
Ваше мишљење...
 
Да видиш Глоговац, Дреницу и Србицу како смо били довели у ред...ово је био излет у природу!
z:lol:

Али довољно западним демократским клеветницима да нас лажно оптуже...

Za vreme bombardovanja `99 u Glogovcu je bio moj ujak...znam celu situaciju...ukratko,hebali su im nasi nanu naninu!
 
pada.tenkovima,helikopterima,avionima,artilerijom,minobacacima.........i puno toga,na civile:starce,zene,decu.e "svaka ti cast" tebi i tvom ujkuz:(

Sta lupas bre?Kakve zene,kakva deca,kakvi starci?Oni su morali da pobegnu po naredbi UCK,kako bi iscenirali humanitarnu katastrofu...a ovo sto sam rekao:`hebali su im nasi nanu naninu` se odnosi na siptarske teroriste...pobili su ih nasi kao macke!a u pravu si kada kazes da je `svaka cast meni i mom ujaku`,to si potpuno u pravu!Moj ujak nije opalio ni jedan jedini metak na Kosovu,niti je koga ubio!Bio je samo zato sto je morao,ali je sve video sta i kakva je ta `sila` UCK...ma to je bre komedija.Zamisli,krdo bivolica pase travu u sred Drenice,i dva manijaka se mesaju izmedju njih i pucaju na polozaje vojske..naravno,snajperista Vj je odradio svoj posao kako treba i bivolice su mogle na miru da nastave sa pasom,a imale su i nesto za desert.
 
Није, храброст је када кажеш "извините што смо у жутој кући вадили органе и продавали, стидимо се оних који су то радили у наше име"...

Ја мислим да ће тај ужас још незабележен у модерној цивилизацији , где се неко богати касапећи живе људе, бити записан најцрњим словима у лексиконима ратних злочина.
 
]
A ,jel su u Racku stradali vojnici ili civili?

Накнадна истина Хелене Ранте
Ради подсећања, Ранта је 1999. године изјавила новинарима да је догађај у Рачку зло„чин против човечности”. Осам година касније је наговестила да ће рећи истину. У документарном филму Крај осуђени на прогонство” руским ауторима Јевгенију Баранову и Александру Замислову испричала је да је Во„кер био ужаснут резултатима наше истраге”.

Би„ла сам збуњена и нисам била спремна да му одговорим. То су била тела терориста, српских војника и мештана. Овај извештај који вам сада показујем никада није објављен, а његов садржај мало ко зна. Сада сам спремна да јавно говорим о резултатима истраге”, казала је Ранта у том филму, показујући оригинални извештај пред камером.

http://www.politika.rs/rubrike/Politika ... je.sr.html
 

Back
Top