Skijanje u Banskom 2010 by Go2 Travelling

aca.go2

Početnik
Poruka
1
Bansko, najmlađi je i najrazvijeniji ski centar u Bugarskoj, nalazi se u podnožju veličanstvenog pirinskog masiva na 160 km od Sofije.

Intenzivno priprema kandidaturu za zimske Olimpijske igre 2014.

Tražeći pravu alternativu za Alpe, ovde ćete naći staze za sve ukuse: od blago kosih za početnike do strmih, ponegde gotovo vertikalnih padina, za one koji dobro skijaju. Turisti se odlučuju za Bansko i zato što je ovde najduža skijaška sezona u Bugarskoj, od decembra do maja, obilne snežne padavine i postojan snežni pokrivač. Produžetku skijaške sezone doprinose i snežni topovi, koji uz pomoć nove tehnologije mogu da održavaju staze i na temperaturi do +5C.

Od svakog hotela idu minibusevi do gondole. Za manje od 20 minuta popećete se njom do ski centra, koji se nalazi na približno 12 km od grada. Oni koji žele da se spuste do samog grada na skijama ili snoubordu, mogu da probaju jedinstvenu ski stazu, dugu 16 km, koja prolazi kroz šumu i odgovara svim skijašima.

Infrastruktura modernog centra i bogat after - ski program, gostionice, kafići i diskoteke, skladno se uklapaju i dopunjuju sa istorijskim ambijentom tipičnog bugarskog sela.

Pored mnogobrojnih aktivnoski koje Bansko pruža, takođe treba obići i sam grad koji je uspavan u kulturi 10.og veka i koji je postao divna kombinacija stare tradicije i modernih objekata. Centar grada obiluje bugarskom arhitekturom, sa kamenim i drvenim građevinama i posetioci mogu da upiju celu atmosferu šetnjom ulicama od kaldrme, posmatrajući lokalne folkloraše i slušajući lokalnu muziku.

[/URL]
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ево овако: Пошто је овај пост постављен као реклама, обрисала сам део који то јесте.
Дозволићу тему, ако се јаве људи који су били тамо на скијању, или на одмору.
У супротном, ако остане само реклама - тема ће морати да буде брисана.

Поздрав, са жељом да ово буде ,,права'' тема.
Ванда, тренутни модератор на Путовањима. z:)
 
ja sam se danas vratila iz banskog tako da cu rado da opisem putesestvije.
na granici izmedju srbije i bugarske smo cekali puna 3 sata. drugovi bugari su imali pauzu za rucak, pa smo prelazili mic po mic nekih 4-5 kontrolnih punktova. da ne zaboravim isli smo nasim autom, u sopstvenoj reziji. pokazi pasos, uzmi usb, daj saobracajnu, zeleni karton, uzmi vinjetu, plati vinjetu (koja kosta 32 leva cc 16 eur) i sve to na razlicitim punktovima. udjosmo u bugarsk a da nam niko nije zatrazio ni vaucer ni nista drugo. do banskog od granice se putuje oko 2-3 sata, nisam sigurna, pravili smo pauze.
putevi su tu i tamo. negde ok, negde sa gomilom rupcaga, iznenadice vas kolicina prljavstine uz put. gorivo je 1,95 leva, tj 1 euro, pricam o euro dizelu. pazite na policiju, ogranicenje je 130 u naseljenim mestima 60. vodite racuna da vas ne navataju, mi smo imali srece. putujete preko sofije za blagoevgrad odakle se iskljucujete za bansko.
bansko je tipicni ski centar, ima gomile i gomile hotela. mi smo bili na samom ulazu u bansko, hotel lucky sa 4 zvezdice. sve je bilo kao sto smo procitali i na sajtu, sem besplatnih masaza (blah). dorucak tipican evropski, vecera tu i tamo, nikako da se naviknem na jake zacine... hotel cist, uredan, imali smo bazen, saune, fitnes, turska kupatila i to sve besplatno. takodje i besplatan net, gomile igrica i kompijutera za klince u prizemlju sto se takodje nije placalo. to sve podvlacim jer su nasi prijatelji bili u hotelu lion gde se papuce za bazen placaju 6 leva (3 evra) a bademantili cak 10 leva iliti 5 evra. bili smo zgranuti. kod nas u hotelu za veceru nam je svirao neki cikica na klaviru a neka pevaljka je pevala cak i cecine pesme. sobe tople, pretople, uredne, ciste, ma sve par ekselans i zasluzuje 4 zvezdice. imali smo garazu koja se dodatno placa prvo nam rekose 55 leva za nedelju dana a onda nas jutros osisase za 80 leva... never mind, bar smo mirno spavali.
e sad mesto ko mesto. taj stari deo grada ima par ulicica satro "uspavanih" sto rece postavljac teme. u samom starom centru je opstina, neki trg, crkvica i gomile i gomile mehana ispred kojih stoje konobari i skoro da te vuku da udjes unutra. to su etno bugarski restorani gde svira ziva muzika, opet srpske pesme (lol). kad krenete odatle ulicom pirin ka ski centru sa strana su gomile i gomile radnji pretezeno sa ski opremom, suvenirima od keramike, fejk torbama i td. cenkajte se obavezno do iznemoglosti. mi apsolutno nista nismo kupili po ceni koju je prodavac prvo rekao.
do ski centra mozete peske ako setate, ako skijate idete autobusima koje prakticno svaki hotel ima. nemojte autom jer je parking skup. ski pas kosta oko 55 leva, do 11-12 sati su redovi ko za gorivo svojevremeno kod nas. e sad, ako dodjete oko 13 ski pas je jeftiniji i kosta nekih 35 leva, a ako uzickate kartu od skijasa koji se vracaju i riknjavaju mozete ga pazariti i za 10-15 leva. usteda je dakle ogromna a u to vreme guzve nema. gondolom se vozite oko 20-30 minuta. dok smo mi bili bio je samo vestacki sneg, tek zadnjih par dana je padao kao lud. koliko sam cula staze su mnogo gore nego na kopu i ono sto je na kopu obelezeno crnom ovde se smatra za crvenu stazu, ako idete na cuvenu od 16 km sa prve stanice gondole morate prvo proci jedan deo crne staze.
u ski centru sve vrvi kao u kosnici. neki lik ide i kuka da su mu drpili iznajmljene skije. pazite!!! skola skijanja za decu kosta 55 leva dan ili 150 leva tri dana. moj savet - nikako! tri instruktorke i gomile dece. ako uzimate privatno instruktora ima ih nekolicina odmah cim sidjete sa gondole ali sto sam videl - nisam zadovoljna. nema gde da se sedne, popije kafa napolju...
od ostalih zimskih carolija, blizu gondole ima klizaliste, super je.
kad se sve sabere i oduzme, nije lose... moj savet je da putujete u sopstvenoj reziji, rezervisite hotel preko neta, svi hoteli su uglavnom sa 4-5 zvezdica, a smestaj nije skup.
ako se setim jos necega pisem :)
 
milice cobanice svaka ti čast!!!! upravo nameravamo u Lucky da idemo za mesec dana! nije mi jasna ova priča o parkingu, tj. garaži. da li se plaća i parking mesto ili samo garaža i kakvo je stanje vezano za to? čitala sam u nekim komentarima da favorizuju samo besna kola i njima dozvoljavaju da se parkiraju kod hotela...!?

preko koje agencije si išla,ako nije tajna? :)
 
milice cobanice svaka ti čast!!!! upravo nameravamo u Lucky da idemo za mesec dana! nije mi jasna ova priča o parkingu, tj. garaži. da li se plaća i parking mesto ili samo garaža i kakvo je stanje vezano za to? čitala sam u nekim komentarima da favorizuju samo besna kola i njima dozvoljavaju da se parkiraju kod hotela...!?

preko koje agencije si išla,ako nije tajna? :)

nisam isla preko agencije, isla sam u sopstvenoj reziji. elem, sto se parkinga tice, nije tacno to da favorizuju dobra auta, princip je ko pre devojci njegova devojka! garaza se placa kako nam rekose 55 leva za nedelju dana, a naplatise nam 80 leva, uracunali su nam i ovu noc, a ja eto me kuci :lol: parking ispred hotela je besplatan, ali mi nismo hteli da rizikujemo... hotel kao hotel je prilicno dobar, apartman nam je bio odlican, lobi je mali i vecito je pun... zanimacija za klince su kompijuteri, besplatne igrice, ima cak i igraonica za one najmladje. mini bus ti ide do gondola svakih pola sata (udaljeno je 2,5 km) s'tim sto prave pauzu izmedju 12 i 15h.
ako te jos nesto zanima slobodno pitaj :zpozdrav:
sigurna sam da ce vam se hotel svideti!
 
našli smo povoljan aranžman, a idemo svojim kolima. svi hvale hotel i drago mi je što to čujem i od tebe! :D dečko moj je već bio u Banskom i upoznat je uglavnom sa svim,ali reci mi, desna staza na mapi (crvena, koja je izdvojena), da li radi? i, ako radi, kakvi su tvoji utisci?

ima li gužve na bazenu i u spa centru?
 
našli smo povoljan aranžman, a idemo svojim kolima. svi hvale hotel i drago mi je što to čujem i od tebe! :D dečko moj je već bio u Banskom i upoznat je uglavnom sa svim,ali reci mi, desna staza na mapi (crvena, koja je izdvojena), da li radi? i, ako radi, kakvi su tvoji utisci?

ima li gužve na bazenu i u spa centru?

ta desna radi, moj prijatelj je bio na njoj i tvrdi da je poput crne na kopu. izuzetno strma, reci mu da ne ide na nju prvi dan.
na bazenu nema neke vece guzve, uglavnom su tu svi popodne. u spa centru moras da zakazes ako slucajno ne dodjes placas 40% cene. npr relax masaza od 50 min kosta 65 leva (oko 32 eura), ali vredi svaki cent. savrsene prostorije, sto koji te greje, maserka fenomenalna... mmmm... kao da sam tamo :lol:
 
Ja sam bila u Banskom pre neki dan sam se vratila.Bila sam u Katarino Spa super hotel i najbolji Spa u Bansko u kome idem vec 5 godina i ne menjam.Malo je izvan grada 10km ali imaju super konekciju svaki 15 min ide kombi tako da nije problem.Super je hotel ko ne skija moze da uziva u Spa centru ima i zanimacije za decu a za parking se ne naplacuje nisto.
A Borovec nisam bila mada neki su pricali da nije bilo uopste snega tamo sad oko 10 jan tako da nije bilo skijanja.
 
@Milica
Bili ste na ulazu u Bansko, znaci skroz kontra Kabinkovog Lifta ( :lol: ) i nije vas smorilo svakodnevno vozikanje od hotela do zice, pa cekanje u redu ko za mleko '92, pa onda jos samo 25min do skijalista i konacno... jos malo vozikanja zicama do prvog spustanja. Svaka cast, meni su od toga izrasli rogovi, oni jelenski bogato razgranati (al' zato vam je hotel i ponudio tako raznovrstan sadrzaj za male pare).
Inace sam bio dosta blize od vas, odma kod onog kamenog trga, gde se stari grad zavrsava i ide novogradnja. Trebalo nam je oko 10 min pesaka do gazda Kabinka (ne u pancericama, da se razumemo).
Prva stvar koja mi je zapala za oko je da je samo mesto ogromno naspram skijalista. I da uprkos cinjenici da je bilo poluprazno, cekalo se dosta na ukrcavanje. A plus je bilo u izgradnji maltene jos toliko ugostiteljskiih objekata. To je bilo febrara 2007. Mogu misliti sta ce biti, ako sve to bude u jednom trenutku popunjeno... bice guzve i na stazama, a dole ce da se otegne red od kilometar. Lose im se pise.
Drugo, ski centar su sagradili Austrijanci i ekipa koja se skijala dok je centar bio pod njihovom upravom (4 godine) su mi svi do jednog rekli da su staze bile mnogo bolje odrzavane. Bugarska ciganija je naravno sve to srozala na mnogo nizi nivo.
Uz sve to, cujem da ove sezone kubure sa padavinama, pa su uslovi tamo bas losi. Nije bilo dobro ni tad kad sam bio, mada je ta cela zima bila jako topla i na Alpima su imali problema sa snegom, bila masa stranaca, Engleza koji su iz tog razloga dosli tada u Bansko o.O
Inace su tereni i samo skijaliste i vise nego dobri. Al' jbga gomila losih pratecih uslova me odbija za sada.
Pogotovo kad se uzme u obzir da za nesto vece pare idem vec trecu sezonu u Alpe, po Francuskoj i Italiji (pisao sam nesto u drugoj temi, o zimskoj sezoni '09/2010)
 
pa znas sta, hotelskim mini busem do skijalista nam je trebalo 5 min, guzve nije bilo, nije me bas nesto smaralo da cekam. uostalom tamo svi hoteli imaju priblizne cene i priblizan sadrzaj, meni je ovaj hotel odgovarao zbog apartmana, volim komfor :)
elem, snega je bilo, bilo je i vestackog, niko se na staze nije zalio. stvarno vode racuna. red za gondolu jeste veliki, ali samo do 10 ujitru, posle je sve ok.
meni se mesto svidelo, hotela ima mnogo, novih gradilista jos vise, guzve na stazama su tu i tamo, crvene su na primer polu prazne.
ponovo zamerka za skole skijanja i tako :lol:
 
Uz sve to, cujem da ove sezone kubure sa padavinama, pa su uslovi tamo bas losi. Nije bilo dobro ni tad kad sam bio, mada je ta cela zima bila jako topla i na Alpima su imali problema sa snegom, bila masa stranaca, Engleza koji su iz tog razloga dosli tada u Bansko o.O
Inace su tereni i samo skijaliste i vise nego dobri. Al' jbga gomila losih pratecih uslova me odbija za sada.
Pogotovo kad se uzme u obzir da za nesto vece pare idem vec trecu sezonu u Alpe, po Francuskoj i Italiji (pisao sam nesto u drugoj temi, o zimskoj sezoni '09/2010)

ja idem od 20-tog, valjda ce biti sneg, ili cu siz i fijuk... nema kinte za au i fr :(
 
Treba ti manje od 350e za Francusku ili Italiju, Austrija je nesto skuplja.
Oko 280e za prevoz, apartman i ski-pass. Jos jedno 30e za osiguranja, takse i par pratecih troskova. I hrane za oko jos 30e.
Jeste skuplje, tehnicki gledano, ali ono sto se dobije za te pare je neuporedivo. Ako ste pravi skijas, da se razumemo.

skijas od malih nogu :D
ali, idem sa neskijasem kome je ovo zadnji voz da nauci nesto, bice i bansko ok samo da ima snega... pa, sledece god :zper:
ali mi izgleda skuplja bugarska od tvoje racunice, 30e za dorucak ili sta?
 
skijas od malih nogu :D
ali, idem sa neskijasem kome je ovo zadnji voz da nauci nesto, bice i bansko ok samo da ima snega... pa, sledece god :zper:
ali mi izgleda skuplja bugarska od tvoje racunice, 30e za dorucak ili sta?


...mi smo u Banskom samo veceru za nas cetvoro,a od toga je dvoje dece,placali 30 tak eura u proseku,a pri tom su to u glavnom bile po tri porcije,manje vise. Vanpansionska potrosnja nije zanemarljiva...pice na stazi kosta i do 3 eur,klopa je posebna prica,a znate kako je kad se ide sa decom,stalno bi nesto grickali...:lol:

Sto se staza tice,nisu lose,pod uslovom da ima dovoljno snega,a cujem da ga trenutno ima...za Novu godinu kad smo mi bili je bilo samo vestackog...:(
 
@tehduduk

30e po osobi hrane za nosenje odavde tamo, posto pricamo o apartmanima, a ne hotelskoj usluzi. Dobra je racunica. Ja kad sam bio u Banskom 2007, bio sam u hotelu sa polupansionom. Hotel je bio neki obican, bez neke specijalne ponude, znaci tri zvezdice klasa. I to nas je kostalo, ako se dobro secam oko 300e svih troskova, mozda malo vise. Preko klasicne turisticke agencije.

Ova Francuska / Italija o cemu pricam je u apartmanima. Bez peskira, bez posteljine i bez sobarice koja ce sve to da sredi na kraju. Sto znaci da sam posteljinu i peskire nosio svoje, a apratman morao da vratim u stanju u kome sam ga zatekao. E sad, ko hoce sve to moze da dobije za jos nekih 30tak evra vise po osobi.
Hranu sam nosio odavde (gotova jela, supe, shpagete, nesto suhomesnato, kackavalj, pastete, stosta za mazanje itd.), jer je Francuska po pitanju tih stvari dosta skupa i nepovoljna (nivo Grcke i malo jace). Tamo se kupovalo samo hleb, mleko i neki sokovi. Italija je po tom pitanju mnogo povoljnija, jer su cene u marketima kao kod nas, a ako je nesto skuplje, skuplje je za tipa 10%, sto ne pravi bitnu razliku.
E sad, mozes ti na ovaj nacin da odes i u Bansko. Iznajmi se kuca ili apartmani i to ce biti stopostotno bitno jeftinije. Ali, jbga, cast Banskom, ali Alpi su Alpi... jednostavno nisu ista klasa.

Druga stvar je da je ova organizacija preko jednog udruzenja (turisticka agencija im je samo legalni zakonski posrednik). Skupi se velika grupa ljudi, pa je moguce dobiti i povoljniju cenu i za smestaj i za ski-pass, pa cak i za rentiran prevoz. U solo reziji mora da bude malo skuplje (i to cak najvise zbog prevoza!).

Inace, cene u Francuskim skijalistima po kafanama, restoranima, pabovima i kaficima su kao one u Grckoj odprilike (najjeftinija kafa je espreso i dodje neka 2e, sokici tako nesto od 2 pa navise, pivo 3-4e itd...). Italija je nesto povoljnija, ali zato ko sto rekoh mnogo isplativija za snabdevanje u marketima.

To sto je neko pocetnik nema mnogo veze. Tad kad sam bio, samnom je isao ortak koji nikad nije stao na skije. Polomio se prvi dan, posle sat vremena (naprsla mu kost u saci, nista specijalno, ali dovoljno). Sad, se opet skrpio za skijanje i samnom bio u Francuskoj, posle petog dana je spustao crnu stazu, polako, na o ruk, ali sigurno bez padanja. To sto su Alpi u pitanju, ne znaci da su tereni nuzno svi ko ale neke. Cak stavise, ovo gde sam bio imaju odlicne terene za pocetnike, dostupne na istrcim iz skijasnice.
I mislim da nema nikakve velike potrebe za instruktorima, pogtovo kad su deca u pitanju. Klinci ionako slabo slusaju i dosta ce dugo voziti na misice i onako kako se osecaju sigurno, nego sto ce stvarno nauciti lepo tehnicki da voze od instruktora. Ja sam ucio od roditelja i ostatak bio samouk. Dodje to s godinama. Ako znate i vi dobro da vozite, naucicete i klince vremenom.
 

Back
Top