LJUBAV - To sam JA ili smo to NAS DVOJE?

Ljubav je - BOLEST, jer spada u patologiju
Tu su izmesani razni nagoni koji nas "pomere iz koloseka" i ponasamo se drugacije i reagujemo drugacije.
MRZNJA je invertovana ljubav... Podjednako opasna.

Naravno da svi pocinjemo sa ZALJUBLJIVANJEM i to je (uprkos izrecenom) - najlepsi osecaj u zivotu. Kasnije, "kad se malo zasitimo", kod nezrelih osoba dolazi do - RASKIDA, jer NE UMEJU da prihvate osobine partnera, posto su od njega, dok su bili zaljubljeni, u svojoj glavi napravili olicenje svojih (nerealnih uglavnom) "snova".

Dakle PRAVA LJUBAV tad pocinje, kad nam partner nije samo izvor seksualnog zadovoljstva... Kad gledamo kako da ZAJEDNICKI postignemo neki cilj, a ne da nam to druga strana OMOGUCI (materijalno recimo).

I ne mesaj religiju/sekte sa prirodnim nagonima.
To sta ko voli "sa strane", nije bitno za ovu temu.
 
Meni je ovo baš zanimljiva tema... Prvo, kao što tražiš - 24 g.
Bila sam jednom tako zaljubljena (sa 22), da mi ništa drugo nije bilo važno. Dobro smo se poznavali, bili drugari, pa se zabavljali, pa se on vratio bivšoj, mi ostali dobri... To je bio jedini put u životu da sam se ja ispunjavala samo svojom ljubavi. Znam da je s njom, a ja sama, pišem pisma (oda svojoj ljubavi), čitam pesme, i razmišljam kako sam svesna da on mene ne voli TAKO, ne nadam se ničemu, ali sam srećna što ga volim! Dobro ga poznajem, znam da je zaslužio da bude voljen, da je zaslužio i da bude srećan...
Trajalo je to jedno godinu dana... Sada sam u lepoj vezi, njega i dalje volim, kao brata recimo. Ne bih se nikada više zabavljala s njim, ma, ni spavala... Jednostavno neko ti je baš toliko drag. I mislim da se to više nikada neće ponoviti. Mog momka sada naravno volim, ali mora da bude sa mnom da bi se to održalo.
A, nisam ni tada bila nešto nezrela, imala sam pre njega vezu od 4 godine, trebala da se udajem...
Mislim da nikada više nikoga neću tako bezrezervno voleti...
Evo jedan citat :'' Ljubav ne može da bude savršena zato što mi uvek tražimo nešto od te osobe, makar samo prisustvo, umesto da ga volimo zato što to nas samo to čini srećnima''... Ili, već nešto slično.
 
ok,evo odgovora od mene.Inace imam 26 godina i 4 godine bracnog staza=najlepse godine u mom zivotu.

U pocetku sam prvo bio samo JA,od jedne zime kada sam ugledao NJU,prosto sam mirno znao,TO JE TO!!!
Nikakva panika,nikakva histericna osecanja,samo odjedanput sam osetio da mir pocinje da me obuzima.
I zaista,toliko sam bio siguran u to da je ona ta prava da mi nije bilo nimalo tesko da joj odmah pridjem,da odmah pocnem da je "muvam",mada kada bi bio normalniji sa recima danas,nikako ne bi upotrebio ovaj izraz.Tokom veze koja je bila na relaciji Beograd-Pancevo,to moje JA je urastalo u NJU,njeno JA je postajalo moje JA.Tako da vise nisam znao gde se ja zavrsavam a gde pocinje ona.I prosto nisam izdrzao,nije mi bilo dovoljno samo da provodim vreme sa njom svaki dan,prosto je bolelo rastajati se,pratiti je na autobus ili sedeti sam na zeleznickoj stanici u Pancevu sam cekajuci voz za Beograd.Nisam izdrzao,ili da budem precizniji,nismo izdrzali,posle 8 meseci veze jednostavno se desio brak.Nije me bilo briga da li cemo imati sredstava za zivot,nije me bilo briga ni za sta,samo sam znao da JA i ONA jesmo postali MI !!! Hm,evo secam se svega sa osmehom dok cekam da se vrati sa posla.Videli smo burme,savrsene srebrne burme.Pitao sam je "Hocemo li?" "Pa hajde." Bio je njen odgovor.
I od tada,od tog dana do danas,nijedan dan nismo proveli odvojeno,nikada se sam brak nije dovodio u pitanje,nikada nije bilo svadja koje bi mogle prouzrokovati krize,sve je bilo ok,a na svu srecu jos uvek je sve ostalo tako.
 
Jagodice,nije bilo svadbe.Zasto svoj dan da delim sa okolinom?Samo je bilo na brzinu bukvalno,niko nije ni znao,samo je rekla roditeljima da se udala,otisli smo kod njih,saopstili to,spakovali stvari i evo nas ovde u nasem stanu totalno opusteno.A ona spava sada,evo ni metar od mene ona spava,i gledam je,gledam njenu dugacku kosu,gledam koliko je lepa, gledam kako spava u ovom krevetu kao bebica vec 4 godine.I dalje voli plisane igrackice,tu su pored nje,doduse par metara iza mene idu Black Sabbath,tako da znam da sam najsrecniji na svetu.
Volim je,volim njene snove,volim sve njeno,tj. NASE!
 
Prvi put sam se zaljubila prosle godine,negde u ovo vreme.To je trajalo sve do leta.Nisam bila sa njim iako sam ga vidjala skoro svakog dana,sto je nekad bilo prilicno mucno a nekad kao dar sa neba.Kao sto kaze mackicans,vremenom sam naucila da samu sebe ispunim tom ljubavlju,da ne cmizdrim i ne razmisljam kako je nemoguce da budem sa njim.I onda stvarno dostignes vrhunac...
"Najcesce je sudbina onog koji voli da ne moze imati voljeno bice samo za sebe.Plamen koji gori u nasem srcu ne pripada samo nama-on pripada celom svetu,pripada covecanstvu,i jedno mucenje ce se pretvoriti u radost ako ga mi pravilno usmerimo.
Nije sreca biti voljen,svako voli sebe,ali voleti drugog-to je sreca"
Nemoj da mislis da ja imam primedu na ove Heseove reci,one stvarno zvuce savrseno i tako plemenito.Ali je tesko tako voleti,jako tesko.Na tvoje pitanj da li postoji apsolutna neogranicena ljubav,mislim da onog trenutka kada aljubljivanje preraste u nesto vise-nema puno granica.A da imam 18 god,i verovatno mislis da ti ne trebaju saveti od klinke i da ja nemam pojma o ljubavi,ali to je ono sto ja mislim...
pozdrav :)
 
Dlakava_Strvina:
Ljubav je - BOLEST, jer spada u patologiju
Tu su izmesani razni nagoni koji nas "pomere iz koloseka" i ponasamo se drugacije i reagujemo drugacije.
MRZNJA je invertovana ljubav... Podjednako opasna.

Naravno da svi pocinjemo sa ZALJUBLJIVANJEM i to je (uprkos izrecenom) - najlepsi osecaj u zivotu. Kasnije, "kad se malo zasitimo", kod nezrelih osoba dolazi do - RASKIDA, jer NE UMEJU da prihvate osobine partnera, posto su od njega, dok su bili zaljubljeni, u svojoj glavi napravili olicenje svojih (nerealnih uglavnom) "snova".

Dakle PRAVA LJUBAV tad pocinje, kad nam partner nije samo izvor seksualnog zadovoljstva... Kad gledamo kako da ZAJEDNICKI postignemo neki cilj, a ne da nam to druga strana OMOGUCI (materijalno recimo).

I ne mesaj religiju/sekte sa prirodnim nagonima.
To sta ko voli "sa strane", nije bitno za ovu temu.
Pravo zboris bogme... Istinito i surovo!
 
Kad_LupimLupim:
Dlakava_Strvina:
Ljubav je - BOLEST, jer spada u patologiju
Tu su izmesani razni nagoni koji nas "pomere iz koloseka" i ponasamo se drugacije i reagujemo drugacije.
MRZNJA je invertovana ljubav... Podjednako opasna.

Naravno da svi pocinjemo sa ZALJUBLJIVANJEM i to je (uprkos izrecenom) - najlepsi osecaj u zivotu. Kasnije, "kad se malo zasitimo", kod nezrelih osoba dolazi do - RASKIDA, jer NE UMEJU da prihvate osobine partnera, posto su od njega, dok su bili zaljubljeni, u svojoj glavi napravili olicenje svojih (nerealnih uglavnom) "snova".

Dakle PRAVA LJUBAV tad pocinje, kad nam partner nije samo izvor seksualnog zadovoljstva... Kad gledamo kako da ZAJEDNICKI postignemo neki cilj, a ne da nam to druga strana OMOGUCI (materijalno recimo).

I ne mesaj religiju/sekte sa prirodnim nagonima.
To sta ko voli "sa strane", nije bitno za ovu temu.
Pravo zboris bogme... Istinito i surovo!


Taj kad kaže -rekao je :wink:
 
Dont_Break_The_Oath:
ok,evo odgovora od mene.Inace imam 26 godina i 4 godine bracnog staza=najlepse godine u mom zivotu.

U pocetku sam prvo bio samo JA,od jedne zime kada sam ugledao NJU,prosto sam mirno znao,TO JE TO!!!
Nikakva panika,nikakva histericna osecanja,samo odjedanput sam osetio da mir pocinje da me obuzima.
I zaista,toliko sam bio siguran u to da je ona ta prava da mi nije bilo nimalo tesko da joj odmah pridjem,da odmah pocnem da je "muvam",mada kada bi bio normalniji sa recima danas,nikako ne bi upotrebio ovaj izraz.Tokom veze koja je bila na relaciji Beograd-Pancevo,to moje JA je urastalo u NJU,njeno JA je postajalo moje JA.Tako da vise nisam znao gde se ja zavrsavam a gde pocinje ona.I prosto nisam izdrzao,nije mi bilo dovoljno samo da provodim vreme sa njom svaki dan,prosto je bolelo rastajati se,pratiti je na autobus ili sedeti sam na zeleznickoj stanici u Pancevu sam cekajuci voz za Beograd.Nisam izdrzao,ili da budem precizniji,nismo izdrzali,posle 8 meseci veze jednostavno se desio brak.Nije me bilo briga da li cemo imati sredstava za zivot,nije me bilo briga ni za sta,samo sam znao da JA i ONA jesmo postali MI !!! Hm,evo secam se svega sa osmehom dok cekam da se vrati sa posla.Videli smo burme,savrsene srebrne burme.Pitao sam je "Hocemo li?" "Pa hajde." Bio je njen odgovor.
I od tada,od tog dana do danas,nijedan dan nismo proveli odvojeno,nikada se sam brak nije dovodio u pitanje,nikada nije bilo svadja koje bi mogle prouzrokovati krize,sve je bilo ok,a na svu srecu jos uvek je sve ostalo tako.

divno,divno,divno :!: :!: :!: :D
 
Imala sam tu nesrecu da budem 6 meseci u vezi u kojoj sam samo ja volela...i nije mi smetalo,jer sam "volela za oboje"...fraza koja je otrcana,ali prilichno dobro opisuje tu fazu...Sada,kad malo bolje razmislim,"hladne glave" pogledam unazad,vidim da je to stvarno tuzno i tek sada vidim sve nedostatke takve veze... :? :idea:
 
tja,ja sam jos uvek u vezi od godinu dana i nju racunam kao "ebano iskrenu srceparajucu jedno-bez-2.-ne-moze-ziveti vezu" :D tja,mislim da takvo stanje POSTOJI!da obostrana ljubav postoji,samo su to mnogi zaboravili :cry: ne kapiram sta ce mi 2. kad je moj decko sladak ko secer???i nije izgovor varati,to je tako ponizno za osobu koja to radi,sto?flert je samo cin,gest,odnos(tako da kazem),ljubav ti nudi svakodnevni flert,zebavavanje,sve sto coveku srce pozeli!Ali i naravno male detalje u zivotu,tu i tamo ljubavna porukica,tu i tamo poziv,podrska u svim odlukama....uh ala sam se razblebetala :lol: :? poor
 
dragonfromdarkness:
Peta W.:
Imala sam tu nesrecu da budem 6 meseci u vezi u kojoj sam samo ja volela...i nije mi smetalo,jer sam "volela za oboje"...fraza koja je otrcana,ali prilichno dobro opisuje tu fazu...Sada,kad malo bolje razmislim,"hladne glave" pogledam unazad,vidim da je to stvarno tuzno i tek sada vidim sve nedostatke takve veze... :? :idea:

Postavljajuci ovo pitanje na forumu imao sam na umu to koliko svi mi u odnosu sa suprotnim polom volimo samo radi sebe i koliko smo toga svesni. Direktno pitanje za Petu W.: jesi li volela radi sebe ili radi vas? (Sta sad mislis, "hladne glave")
Volela sam radi nas.... :roll: Jer sam po svaku cenu zelela da ostanemo zajedno...i prezivela sam emotivni pakao... :roll: Nikada ranije mi se to nije dogodilo i iskreno ne bih zelela da mi se desi nikada vishe u zivotu... :cry: :cry: U principu,sama sam kriva...ako se to moze tako nazvati... :? Sve shto mogu sada da kazem je :drago mi je shto se zavrshilo,ne ponovilo se!!! :evil: :!:
 
Е, сад мора једна тета да примети да многи мешају заљубљеност и љубав, а то су тако различите ствари.

Оно-стопили смо се у једно, не можемо једно без другог, не растајемо се ни на један дан...то је заљубљеност. Љубав се може да се развије тек кад та фаза прође.
Љубав је свесно улагање, одрицање, труд...Љубав је-Могу да живим без тебе, али сам одлучио да живим са тобом зато што нам је тако лепше. Љубав је поштовање, прихватање различитости, прихватање партнера као самосталне личности а не само као део НАС, љубав је толеранција,заједничко решевање проблема, договор,пажљиво слушање,жеља да чинимо за оног другог и за НАС.
А ако се у свему томе повремено подгрева и оно зрнце заљубљености, онда је то права ствар!!!
 
dragonfromdarkness:
Hellen:
Е, сад мора једна тета да примети да многи мешају заљубљеност и љубав, а то су тако различите ствари.

Оно-стопили смо се у једно, не можемо једно без другог, не растајемо се ни на један дан...то је заљубљеност. Љубав се може да се развије тек кад та фаза прође.
Љубав је свесно улагање, одрицање, труд...Љубав је-Могу да живим без тебе, али сам одлучио да живим са тобом зато што нам је тако лепше. Љубав је поштовање, прихватање различитости, прихватање партнера као самосталне личности а не само као део НАС, љубав је толеранција,заједничко решевање проблема, договор,пажљиво слушање,жеља да чинимо за оног другог и за НАС.
А ако се у свему томе повремено подгрева и оно зрнце заљубљености, онда је то права ствар!!!

Cika Dragon se u potpunosti slaze sa tetom Hellen. 8)

Sjajno teta Hellen!
Ponekad prodju meseci a da je ne vidim. Ali me raduje spoznaja da postoji.
 
Hellen:
Е, сад мора једна тета да примети да многи мешају заљубљеност и љубав, а то су тако различите ствари.

Оно-стопили смо се у једно, не можемо једно без другог, не растајемо се ни на један дан...то је заљубљеност. Љубав се може да се развије тек кад та фаза прође.
Љубав је свесно улагање, одрицање, труд...Љубав је-Могу да живим без тебе, али сам одлучио да живим са тобом зато што нам је тако лепше. Љубав је поштовање, прихватање различитости, прихватање партнера као самосталне личности а не само као део НАС, љубав је толеранција,заједничко решевање проблема, договор,пажљиво слушање,жеља да чинимо за оног другог и за НАС.
А ако се у свему томе повремено подгрева и оно зрнце заљубљености, онда је то права ствар!!!

I mene je ovo odusevilo!!!

Bila sam u jednoj vezi 3 god. Nismo mogli jedno bez drugog, bili smo nerazdvojni, disali smo kao jedno, potpuno dovoljni jedno drugome tako da se sveta oko nas secam samo u izmaglici. A onda je ljubav prosla, i tada sam shvatila da ja nemam vise svoje prijatelje, prosto sam zaboravila na njih; ustvari ja vise nisam imala SVOJ ZIVOT. Sada sam u vezi vec prilicno dugo, volimo se, ali umem normalno da funkcionisem bez njega. Naravno, uvek je lepse sa njim! Sada kada posmatram mog dragog ja vidim NJEGA, kakav zaista jeste, volim ga sa svim njegovim manama. I znam da on voli MENE, onu koju bivsi nije ni imao prilike da vidi!
 
iskusna Teta nema sta. Samo ako se dvoje vole ne treba pricati o teoriji da mogu jedno bez drugog. Zaljubljenost cesto nosi u sebi i posesiju i slepilo koje u ljlubavi smeta. Naravno mora postojati i zrnce o kojem pricas ali mora da postoji i malo, bar malo telesne povezanosti i po malo blage zavisnosti sexualne energije. Sve druge veze pucaju ukoliko nije platonska... ali ljubav uz zrnce i po malo ludosti prava stvar :wink:
 
Svaka cast Helleni,vidim da su svi odusevljeni njome,ali izgleda da u neiskustvu razumevanja samog principa funkcionisanja emocija,onda se tu prenaglasava razlika izmedju zaljubljenosti i ljubavi.
Ja polazim od jednog imperativa,Mog imperativa.JA sam Ljubav,JA dajem sebe NJOJ,dajem svaku emociju koju imam NJOJ.I Ona je meni sve,na prvom mestu i jedina koja sme da zna Sve o meni.A zasto je Ona iznas svakog prijateljstva,iznad svih drugih ljudi?
Zato sto Ona kao kompletna osoba moze nekome biti i prijatelj,i cerka,majka,sestra,znaci sve je u Jednom bicu.Tako da najbolji prijatelj izgleda bledo u poredjenju sa onim koliki Ona moze prijatelj da mi bude.
Tako kada cujem da je neko bio jako zaljubljen i time zapostavio sve oko sebe pa se onda otreznio,malo mi suplje zvuci takva prica.
Osoba sa kojom si,zar nije to beskonacni izvor Svega?
Zar ne treba taj prvi nalet prenaglasenih emocija smiriti odmah i svesti ga na onu meru da te iste emocije pocinju da se razvijaju ka napred,znaci ne prema JA i TI,nego MI.
Ali koliko vidim,ljudi su izgleda sasvim sebicni da bi postigli kvalitetan nivo u vezi,i onda prosto stavljaju sebe na prvo mesto.Zbog toga i ima toliko i propalih brakova i toliko nesrecnih ljubavi.Upravo zbog toga sto onaj ko voli odmah trazi nagradu za svoje emocije,trazi i on da bude voljen,inace odustaje.Kao da je u pitanju trgovina emocijama.
Ali opet,sa druge strane,ako das SVE OD SEBE,ta ljubav ce biti uzvracena i to na totalno drugaciji i lepsi nacin nego sto to iko moze da zamisli.
U tome je poenta,u davanju sebe,u nesebicnom davanju sebe drugoj osobi.
 
Dont_Break_The_Oath:
Ona kao kompletna osoba moze nekome biti i prijatelj,i cerka,majka,sestra,znaci sve je u Jednom bicu.Tako da najbolji prijatelj izgleda bledo u poredjenju sa onim koliki Ona moze prijatelj da mi bude.

Pretpostavljam da si i ti kompletna osoba, i da nekome mozes biti i prijatelj i sin, otac, brat... Ali kako to mozes biti nekoj osobi npr prijatelj ako ta osoba izgleda bledo u odnosu na nju? Sigurno da ti je ona veliki prijatelj, ali ne znaci da to ne moze biti i neko drugi.

Mislim da treba negovati i svoj svet, kao sto se neguje ljubav, ulagati u sebe kao sto ulazemo i u vezu, i da smo samo tako kompletne samostalne licnosti. Samo tako nas neko moze potpuno voleti (i obrnuto), zato sto nas samo tako moze u potpunosti sagledati.

Ipak, nisu sve ljubavi iste, i bespredmetno je raspravljati sta je za koga ljubav. Ja cenim svakoga ko je u stanju da voli, to je odraz nesebicnosti tj. plemenitosti jedne osobe.

I moram ti reci, prica o tvojoj ljubavi me podseca na Platonovu teoriju o ljubavi!
 
Hellen:
Е, сад мора једна тета да примети да многи мешају заљубљеност и љубав, а то су тако различите ствари.

Оно-стопили смо се у једно, не можемо једно без другог, не растајемо се ни на један дан...то је заљубљеност. Љубав се може да се развије тек кад та фаза прође.
Љубав је свесно улагање, одрицање, труд...Љубав је-Могу да живим без тебе, али сам одлучио да живим са тобом зато што нам је тако лепше. Љубав је поштовање, прихватање различитости, прихватање партнера као самосталне личности а не само као део НАС, љубав је толеранција,заједничко решевање проблема, договор,пажљиво слушање,жеља да чинимо за оног другог и за НАС.
А ако се у свему томе повремено подгрева и оно зрнце заљубљености, онда је то права ствар!!!

Teta Heelen, zaljubio sam se u tebe :oops:
 
LepaJeka:
Dont_Break_The_Oath:
Ona kao kompletna osoba moze nekome biti i prijatelj,i cerka,majka,sestra,znaci sve je u Jednom bicu.Tako da najbolji prijatelj izgleda bledo u poredjenju sa onim koliki Ona moze prijatelj da mi bude.

Pretpostavljam da si i ti kompletna osoba, i da nekome mozes biti i prijatelj i sin, otac, brat... Ali kako to mozes biti nekoj osobi npr prijatelj ako ta osoba izgleda bledo u odnosu na nju? Sigurno da ti je ona veliki prijatelj, ali ne znaci da to ne moze biti i neko drugi.

Mislim da treba negovati i svoj svet, kao sto se neguje ljubav, ulagati u sebe kao sto ulazemo i u vezu, i da smo samo tako kompletne samostalne licnosti. Samo tako nas neko moze potpuno voleti (i obrnuto), zato sto nas samo tako moze u potpunosti sagledati.

Ipak, nisu sve ljubavi iste, i bespredmetno je raspravljati sta je za koga ljubav. Ja cenim svakoga ko je u stanju da voli, to je odraz nesebicnosti tj. plemenitosti jedne osobe.

I moram ti reci, prica o tvojoj ljubavi me podseca na Platonovu teoriju o ljubavi!

Nemoj molim te Platona,jezim se na romanticarske filozofe.
Ako je moja zena meni uvek u svemu na prvom mestu,to naravno da podrazumeva i da mi je najbolji prijatelj i da samo ona ima vo pravo da zna sve o meni.
A neki prijatelj sa strane po meni nije neophodan,i nije toliko bitan u odnosu na to koliko moja M. moze biti meni prijatelj.Mozes da kazes da jesam sebican,ali ja ne podnosim osrednjosti nikakve vrste,znaci ako imam prijatelja sa strane,onda to takodje treba da bude neko ko je u stanju da me podnosi,da se slazemo,svadjamo,ali da se to prijateljstvo nikada ne dovodi u pitanje.Na zalost Jedina takva osoba koju sam imao nije vise ziva.
Pomenula si "potpuno voleti." Naravno,ali jedna individua ima u sebi toliko toga,citav svet,ceo svet je sazdan u njoj i nema niceg lepseg nego uci u taj svet,kako bih ja rekao "U Te svete dvorane",i kako vreme prolazi,neka to bude sve dublje i dublje.
A plemenitost i dobrota sirokih razmera,hmm,ja licno vise nisam siguran u to.Kod drugih je to moguce,ali kod mene ne,barem ne jos.
 

Back
Top