Sta je to realnost?

stavrnost po meni moze biti subjektivna i objektivna. subjektivno gledas svet, dozivljavas boje, prirodu, ljude, tudje i svoje reakcije, objektivno nebo je plavo, trava zelena, voda tece a ne plovi...
na primer ljubav, sveta emocija, sveta aura, ima boju, miris, ukus, nije samo erotska, recima se ne moze opisati, i to je moja ljubav, svacija ljubav je drugacija, a ona OBJEKTIVNA je nedostizna i izgubljena vremenom
 
.. sve sto nije nestvarno.. To sto kazes da zivis u nestvarnom, to je kao da zivis u svom malom svetu, pored ovog sveta ljudi u kome svi zivimo(realnosti)... Probudis se ujutru i izadjes napolje a ono 2 i po metra snega.. e to je realnost :D.. Probudis se ujutru neko decembra 2012 god.. a ono smak sveta.. :D
 
ako neko moze molim vas da mi priblizi pojam realnosti.:snesko5:

Realnost je vecincki prihavecni apsurd. Ili realizam.. ucenje po kome objekti postoje kao takvi nezavisno od svesti.
Prosto je neshvatljivo da posle Barklija to moze biti opste prihvaceni pravac od strane tkz."zdravog razuma". Kao i da se neki koji sebe smatraju filzofima oslanjaju na to i dan danas.
Realizam je apsurd. Objekt kao takav ne moze egzistirati van svesti. Subjekat i objekat su korelati.

A kada govorimo o empiriskoj realnosti ne smemo zaboraviti njenu transcendentalnu idealnost. Jedino posle tog razgranicenja mozemo dalje "baratati" "realnoscu". A kada govorimo o sustini .... o dubinskim pitanjima filozofije e onda se moramo vratiti transcendentalnom idealitetu.
Jer ako filozofosku gradjevinu gradimo napogresnom aksiomu "svet je realan" onda ce i sve sto iz toga zakljucimo biti pogresno..mozda vredno kao sredstvo za promociju nauke...za izradu sprava..za prakticne ciljeve ali daleko od sustine.
 
Nerado govorim o realnosti jer je ta reč surogat naziv za FANTASTIČAN SVET OKO NAS čije deliće implikacija samo sa svojih desetak čula (večina "zna "za 6!) perceptiramo i kao reflekciju misli IMAMO U NAŠEM UMU.
Ja obično o tom doživljavanju sveta govorim kao o BRILIJANTU bez kog svi ostali dragulji ne vrede jedne pare...O tom fantastičnom svetu veoma malo znamo,a naročito nam je nedostatno znanje o samoj suštini njegovog te i našeg postojanja,kao i niza atributa tog postojanja.
Idealisti ne priznaju taj SVET da uopšte postoji,odričući se tako (bar demagoški,a u stvari-žive dalje stvarni život i stvarno komuniciraju-tako da malkice "varaju"),a sve "zahvaljujući"bukvalnom shvatanju fenomena ljudske refleksije.Mislim da bi ipak i idealizam mogao da napravi još jedan "Kopernikanski" preokret i dođe u početnu poziciju-odakle je i krenuo!!!
Raznovrsnost i dinamičnost ovog fantastičnog sveta oko nas VREDI PROŽIVETI i pored svih nedača kroz koje naše postojanje u njemu prolazi...
 
Sve što dopire do naše svesti nama izgleda realno. Ko zna da li su naši opažaji i svest dovoljni da vide realnost...Šta ako svi živimo u Matrix-u?:eek:
Ko ti brani da TO zoveš Matrix? Naravno,društveni obrasci ponašanja...Kad "podivljamo" i "otmemo se" od obrazaca možemo TO zvati i TE i Sintag i Tlen i Itrix i Matrix...Mogu nam pljunuti pod prozor ili nas -mene-tebe,gledati BELO... Konvencionalni jezik nam,u tom pogledu,obezbeđuje " protočniju"komunikaciju.
Realni svet(niSU baš atribut i imenica koji imaju striktno značenje...)doživljavamo veoma slično,šta pokazuje i dokazuje medicinska nauka...Međutim,nesavršenost,ali funkcionalnost,nam obezbeđuju senzacije značajne za našu egzistenciju,a uz još neke psihičke razvijene sposobnosti i akomodiranje opstajanju u zajednici (društvo,čopor...).A uz još neke malo razvijenije osobine-i da filozhofira i da spoznaje postojanje.
Dakle,najveći problem oko realnosti je JEZIK kojim se koriste reči kao loše skrojena odela misli nastalih reflektovanjem senzacija u umu koje IZAZIVA u čulima(senzori) svet oko nas.
Idealisti sve to negiraju i kažu da to ništa ne postoji-međutim ne objašnjavaju baš ni te "ideje"od čega su,u čemu nastaju,kako to da imamo "ideje"realnog sveta,a uz to USUĐUJU SE da sredstvima realnog sveta komuniciraju.
Posredno zapažanje realnog sveta,znači samo to da je zapažanje posredno-posredstvom uma-nervnog sistema,to ne ukida KOMUNIKACIJU!
 
ako neko moze molim vas da mi priblizi pojam realnosti.:snesko5:

Pojam realnost ide u pakovaju sa pojmom čovjek..
Jedna od definicija psihoza jeste da 'Ne testiraju realnost'
Realnost bi bila izlazna odgovarajuća reakcija čovjeka ili misao (ako uzmemo da misao potiče reakciju, odn. djelo) na unutrašnje i spoljašnje nadražaje..
Pod odgovarajuća se podrazumjeva uzročno posljedična reakcija ili koontinuum djelovanja - npr. slikovitije - ožednimo - instinkt iz Id-a pokrene racio (ego) da pokrene tijelo i ruku, odvrne česmu i ulije vodu u čašu ..
Ne testiranje realnosti nema mogućnost spajanja potreba sa raciom (egom) ili idealima (superegoom), naziva se još i 'rascjep duše' te nema adekvatne uzročno-posljedične reakcije..
Izlazi da je realnost posljedica 'normalnosti' kod čovjeka ili fiziološke neurotransmiterske reakcije moždane sfere..
Realnost je nužnost čovjekovog opstanka ..
 
Pojam realnost ide u pakovaju sa pojmom čovjek..
Jedna od definicija psihoza jeste da 'Ne testiraju realnost'
Realnost bi bila izlazna odgovarajuća reakcija čovjeka ili misao (ako uzmemo da misao potiče reakciju, odn. djelo) na unutrašnje i spoljašnje nadražaje..
Pod odgovarajuća se podrazumjeva uzročno posljedična reakcija ili koontinuum djelovanja - npr. slikovitije - ožednimo - instinkt iz Id-a pokrene racio (ego) da pokrene tijelo i ruku, odvrne česmu i ulije vodu u čašu ..
Ne testiranje realnosti nema mogućnost spajanja potreba sa raciom (egom) ili idealima (superegoom), naziva se još i 'rascjep duše' te nema adekvatne uzročno-posljedične reakcije..
Izlazi da je realnost posljedica 'normalnosti' kod čovjeka ili fiziološke neurotransmiterske reakcije moždane sfere..
Realnost je nužnost čovjekovog opstanka ..

A da pokušam ja iz rakursa jednog ZIDARA!:hahaha:
 
realnost je kada ti kreiras svoju realnost a ne drugi.ljudi pa cak i zivotinje imaju razlicitu unutrasnju prirodu,koju treba otkriti a ne dizajnirati.
Lepo rečeno za životinje...
Posmatram naše ukućane-psa i mačka...
Keruša sva u čulima.čuli uši kao zec na svaki šum,a emocije joj lome DUŠU...Mačak sav u čulima-i kad mi se ugnjezdi u krilo (baš bi uvek!) to čini jer mu prija-hedonista največi... Borkinja za njihova prava je OK,a ja sam borac za njihovu SLOBODU što veču...:heart:
 

Back
Top