Toma Zdravkovic- najlepse balade ikada....

Koja vam je najdraza i najemotivnija balada najveceg pevaca svih vremena???

  • Ostao sam sam

  • Za Ljiljanu

  • Tuzno leto

  • Dal' je moguce

  • Dotak'o sam dno zivota

  • Ispod palme, na obali mora

  • Sliku tvoju ljubim

  • Kafana je moja sudbina

  • Ej, Branka, Branka

  • Pesme moje

  • Secas li se, Sanja

  • O, Danka, Danka

  • Jelena

  • Svirajte nocas samo za nju

  • Neka druga


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Miloš KS

Aktivan član
Poruka
1.950
Najveci pevac svih vremena, bar po meni, ja nisam nigde u svetu i nikad video takvo nesto, kao kod njega, takvu emociju i takav glas, Bozanski.... Covek je jednostavno svoju tugu pretapao u pesmu, koja nam je ostala i skoro 20 godina posle njegove smrti, i koja ce ostati jos, koja ce generacijama dati uz tugu u tim pesmama, ipak i neku toplinu, nesto lepo, nesto neverovatno, sto ljubav cini najlepsim osecanjem i sto stvarno probudi sve najlepse, i najemotivnije u sebi.... A, od ove teme cu traziti pitanje onih koji ce ostavljati postove da li je on stvarno najbolji pevac prave narodne muzike i uopste najveci pevac balada svih vremena, a uz anketu cu od forumasa zatraziti da odgovore na pitanje bas u temi, uz ona dva spomenuta, i uz to tu pesmu i snimak postave ovde, da svi uzivamo u njima, iako su stvarno neverovatno tuzne....



P.S. Znam da tema postoji, ali isto tako znam i da je neaktivna vec vise od godinu-dve, a da ce ova biti bolja...
 
Kako slusam, sve se vise rastuzim, posebno u ovo vreme, toliko emocija, to je neverovatno, mislim da mogu bez razmisljanja reci da je ova pesma najlepsa koju sam ikada cuo i siguran sam koju cu ikada cuti, iako se nadam da ce se pojaviti neki novi Toma Zdravkovic, i napisati i otpevati nesto tako, zao ce mi biti ako tako ne bude, sto sam zivio u ovom, "modernom", a ne u vremenu Tome Zdravkovica, ljubavi i emotivnih osecanja....
 
INICIJATIVA DA JEDNA ULICA U BEOGRADU PONESE IME TOME ZDRAVKOVICA

Prošlo je više od 18 godina od kako nas je napustio legendarni umetnik,najveći pevač ikada na ovim prostorima i poslednji boem Toma Zdravković.Umetnik koji je ceo svoj život posvetio pesmi i u pesmi ga je opevao.Čovek koji je siromošnoj devojčici koja je prodavala cveće poklonio ceo svoj honorar ostavši bez dinara u džepu.Iako više nije sa nama,njegove pesme i dan danas žive, postale su besmrtne.Odužimo se Tomi Zdravkoviću, neka jedna ulica u Beogradu,gradovima širom Srbije,bivše Jugoslavije ponese njegovo ime.Neka u Skadarliji osvane spomenik Tomi Zdravkoviću,ne dozvolimo da legenda bude zaboravljena.
http://hr-hr.facebook.com/group.php?gid=234239545620


Grupa broji vise od 5.000 clanova (sto je po meni premalo za ovakvog Boema) ali ima dovoljno potpisa za Ulicu!
 
Dakle, procitao sam diskusije u grupi (iako nemam profil na FB) i video da se vecina, odnosno skoro SVI slazu da Ulica, tj. Bulevar koji bi Toma, za pocetak, u Beogradu trebalo dobiti je Juzni Bulevar. Ulica svakako nema nekog posebnog znacenja i price, a Toma nas je zaduzio i svi znamo zasto, a mi mu se trebamo oduziti ovom Ulicom...

Dakle, da li ste za to da Juzni Bulevar uskoro bude nosio ime Bulevar Tome Zdravkovica???




 
Kako je nastala pesma "Dete ulice"
"U to vreme sam ozbiljno čeprkao po nekim pesmicama.U Osijeku sam sreo osmogodišnjeg klinca koji je prodavao igračke napravljene od one raznobojne sunđeraste mase.Zaboravio sam mu ime,bilo je to pre dvadesetak godina...Često sam kupovao te džidža-bidže,iako mi nisu bile potrebne.Čak sam i druge nagovarao da pazare...zbližili smo se...Tako sam saznao da mu je otac kontuzovan i da u bolesničkoj postelji pravi te igračke...U stvari,klinac je izdržavao i sebe i njega.U ono vreme,kada je trebalo da se rodi moja Kristina,prema njemu sam bio maksimalno nežan.Prosto sam bio opsednut njime.Možda i zato što je i moj život slično tekao.I sam sam bio na ulici,kao i on-celog života...TAKO JE U OSIJEKU NASTALA PESMA"DETE ULICE"
Tekst iz knjige "Toma" autora Živka M. Bojanića
 
TOMO,MOJE DETINJSTVO TE ŽALI-TEKST IZ KNJIGE "TOMA"Negde osamdesetih godina svirao sam sa svojim orkestrom “Zlajini drugari” svadbu jednom Dorcolcu u “Velikoj Skadarliji” kod Srbe. Mladozenjina zelja je bila da mu peva Toma Zdravkovic. “Kralj” je po obicaju bio na visini ocekivanja. Glasom i cuvenim sarmom fascinirao je sve, pa je uz obode baste bilo vise slusalaca, nego na svadbi.
Kada je svadba zavrsena, Toma i ja smo krenuli uz kaldrmu lagano, jer sam ja nosio kofer sa harmonikom. Negde kod kafane “Tri sesira” iznenadi nas pravi proletnji pljusak. Sklonili smo se u bastu dok kisa ne mine. Tu ispod strehe je stajala mala cigancica s’ velikom korpom punom ruza.
Toma je znao i upita je :

- Je li Zorice, kako si nocas prosla?
- Lose je bilo, mnogo lose Tomo. Ali, vece mi je i pored loseg pazara, bilo prelepo. Slusala sam te kako si pevao i zadovoljna sam.

Toma je iz dzepa izvadio novac i bez reci ga prosledio u njenu kecelju.
Zorica mu je uzvratila jednom lepom ruzom.
Pravo iznenadjenje je tek sledilo.
Kad’ smo nakon sto je kisa prestala izasli iz Skadarlije, a posto smo se rastajali jer smo isli u dva razlicita pravca, Toma mi rece :

- E, majstore, daj mi 100 kinti za taksi.

Tek tad’ sam shvatio da je maloj Zorici dao citav honorar od 700 maraka !
On se nije dao iznenaditi. Pogledao me i rekao :

- Njoj su pare potrebnije, a i ova ruza, veruj mi, vise vredi od bilo kojih para.

...Kad’ se Toma preselio na neko lepse mesto, svirao sam negde u Svajcarskoj. Zao mi je, nisam mogao biti na poslednjem ispracaju najvecem boemu koji je setao ovim prostorima. Moj gitarista mi je kasnije pricao. Na sahrani je dominirao jedan veliki venac od prirodnih ruza na kojem je pisalo – “Tomo, moje detinjstvo te zali”, a donela ga je, tada vec devojka, lepa cigancica Zorica...
Zlatko Krstić,jun,2001
Ova priča nam govori o tome kakav je čovek bio Toma Zdravković-samo zbog ovog gesta zaslužuje da mu se podigne spomenik...možda će za 100 godina biti boljih ljudi,ali takvih kao Toma,nikada...
 
KONCERT U PULI
"Nedavno,kad je priredio koncert u Puli,u sali je primetio svoju kćer,koju je doveo deda.Grč mu je stegao srce,jer odavno nije video Žaklinu.Bio je,doduše,ponosan što ga ona gleda i sluša,ali je osećao i neizdrživ bol.Na kraju nije više mogao da izdrži i obratio se publici:
-Dragi gosti želim nešto da vam kažem-u ovoj sali se nalazi moja kćer,koju retko viđam,pa mi dozvolite da ove večeri pevam za nju,da joj pesmom kažem koliko je volim i koliko mi nedostaje.
U sali se razlegao aplauz,a mnogi su i zaplakali.
-Tata,tatice-govorila je Žaklina srećna dok je sve to pratio urnebesan pljesak.Niko nije primetio da Toma Zdravković, slavni pevač sa milion prodatih ploča i isto toliko obožavalaca...plače,kao malo dete
IZ KNJIGE "TOMA"
 
upravo tako...pesme Tome Zdravkovića imaju mnogo mnogo neuporedivo veću umetničku vrednost nego Šaban Bajramović-pa on je otpevao pesmu "Kasandra",to nam dovoljno govori o Šabanu Bajramoviću,ne želim da me shvati neko pogresno nemam ništa protiv Š.B,ali on se ne može porediti sa Tomom,a dobio je bulevar odmah nakon smrti...a Toma?Čovek koji je ukinuo granice između narodne i zabavne muzike,kome se podjednako dive i "narodnjaci" i "rokeri",čovek koji je obeležio jedno vreme,čije se pesme i dan danas sušaju, čovek koji se nije prodao i nije otpevao nijednu turbo folk pesmu,nema ni ulicu ni spomenik...
 
Usvojen predlog!Komisija je na sednici od 06.12.2010 usvojila predlog facebook grupe "Inicijativa da jedna ulica u Beogradu ponese ime Tome Zdravkovića"
167055_1793723724996_1296756678_2091109_792723_n.jpg



 

Back
Top