Teleport, da li je moguce (Teslina kugla)

postoji vise teorija (zamisli, ideja...) u kom pravcu bi se teleportacija odvijala.
recimo, ako govorimo o coveku, morao bi svaki atom coveka da se "rastavi", posalje (teleportuje) i zatim "sastavi" na drugom mestu. za pretpostavku je da bi tako nesto bilo izvodljivo ako se digitalizuje svaka informacija o coveku (atom).
druga ideja: covek se "rastavi" ali se ne posalju njegovi atomi, vec samo informacija o njima. na drugom kraju se od "blanko" cestica (nanocestica?) "sastavi" zahvaljujci infomacijama.
anyway, mislim da ce to sa zivim bicima ici malo teze... mi jesmo samo skup atoma, ali ne radimo na baterije.
 
postoji vise teorija (zamisli, ideja...) u kom pravcu bi se teleportacija odvijala.
recimo, ako govorimo o coveku, morao bi svaki atom coveka da se "rastavi", posalje (teleportuje) i zatim "sastavi" na drugom mestu. za pretpostavku je da bi tako nesto bilo izvodljivo ako se digitalizuje svaka informacija o coveku (atom).
druga ideja: covek se "rastavi" ali se ne posalju njegovi atomi, vec samo informacija o njima. na drugom kraju se od "blanko" cestica (nanocestica?) "sastavi" zahvaljujci infomacijama.
anyway, mislim da ce to sa zivim bicima ici malo teze... mi jesmo samo skup atoma, ali ne radimo na baterije.
Prvo bi trebalo da postoji jedan super računar koji radi barem milijardu puta brži od današnjeg računara (što teško da će biti) koji sa super tehnološkim skenerom može da skenira tj locira sastav svake molekule,svakog atoma,vrlo precizan polažaj svega toga(što je tehnološki neizvodljivo zbog vrlo velike oscilacije i još veće brzine oscilacije atoma u prostoru).Zatim veliku količinu energiju dospremiti unutar svake čestice(atoma,protona neutrona) da bi razložili materiju u energiju.Tu energiju bi trebali zadržati sa beskonačnim velikim gravitacionom poljem koje vlada samo u crnim rupama,pa tek ondak teleportovati tu enormnu količinu energiju.A za pretvaranje te količine energije u materiju morala bi da čini sila koja takođe vlada samo u crnim rupama,sa supermoćnim računarom koji precizno upravlja sa takvim neverovatnim silom,i to na način da prilikom materijalizacije te energije oslobođena radiaktivnost i elektromagnetno polje ne ošteti DNK čoveka.Znaći ni teorijski to nemoguće,kamoli praktično.
 
Poslednja izmena:
Sećam se naučnofantastičnih filmova kao vizije,kako će čovek 2010 leteti po univerzumu među zvezdama,kako će koristiti teleportaciju kao prevozno svredstvo na kraće destinacije,pa sve što čovek mislio da će ostvariti nije uspeo,već ostao samo na teorijama bez i najmanje dokaza u praksi da će u skorijoj budućnosti i biti realnost.
Misle da će u CERN napraviti crvotočinu kao sredstvo teleportacije,ali niko ne kaže kako biti i u blizini te crvotočine bez opasnosti od zračenja,a da ne govorimo da budemo u direktnom kontaktu.
Realnost je nešto drugo a vizije i želje nešto treće.
 
Da li je moguce da se napravi teleport i da li je Teslina kugla mit ili stvarnost?
Postoji prica da je neki americki brod za vreme drugog svetskog rata nekako dospeo zbog te kugle skroz na drugi kraj kontinenta....

Bese tu posada onog broda sto je nestala.Kao, putovali kroz vreme, a Tesla je bio vodja projekta u kom su ucestvovali ti mornari.
Cuo sam da se Tesla vracao u proslost, a da je u buducnost isao samo do 2012...
 
Prvo bi trebalo da postoji jedan super računar koji radi barem milijardu puta brži od današnjeg računara (što teško da će biti) koji sa super tehnološkim skenerom može da skenira tj locira sastav svake molekule,svakog atoma,vrlo precizan polažaj svega toga(što je tehnološki neizvodljivo zbog vrlo velike oscilacije i još veće brzine oscilacije atoma u prostoru).Zatim veliku količinu energiju dospremiti unutar svake čestice(atoma,protona neutrona) da bi razložili materiju u energiju.Tu energiju bi trebali zadržati sa beskonačnim velikim gravitacionom poljem koje vlada samo u crnim rupama,pa tek ondak teleportovati tu enormnu količinu energiju.A za pretvaranje te količine energije u materiju morala bi da čini sila koja takođe vlada samo u crnim rupama,sa supermoćnim računarom koji precizno upravlja sa takvim neverovatnim silom,i to na način da prilikom materijalizacije te energije oslobođena radiaktivnost i elektromagnetno polje ne ošteti DNK čoveka.Znaći ni teorijski to nemoguće,kamoli praktično.

Nisi uopste u pravu.To sto si napisao je TEORIJSKI MOGUCE, ali je prakticno neizvodljivo, za nas u ovom vremenu.
Obzirom na napredak nauke i tehnologije, lako je zamisliti vreme u kojem ce takav racunar postojati.
Jer, ako je covek prevalio put od zapaljene baklje, do spustanja na Mesec, onda ce i taj put prevaliti jednog dana, sasvim sigurno.
 
Bese tu posada onog broda sto je nestala.Kao, putovali kroz vreme, a Tesla je bio vodja projekta u kom su ucestvovali ti mornari.
Cuo sam da se Tesla vracao u proslost, a da je u buducnost isao samo do 2012...

Koliko znam posada nije nestala u vremenu nego u prostoru...........
Sto se tice putovanja u prosost ili buducnost, ne vidim nikakve razlike u tome......
Ako je moguce putovati u buducnost, sasvim je moguce putovati i u proslost......
To su samo dva predznaka "+" i "-".
E sad, da li je vreme dimenzija po kojoj materijalna bica iz naseg svemira mogu ici, bilo napred ili nazad, ili je za nas vreme potpuno odredjena kategorija, to je vec nesto sasvim drugo.
 
Nisi uopste u pravu.To sto si napisao je TEORIJSKI MOGUCE, ali je prakticno neizvodljivo, za nas u ovom vremenu.
Obzirom na napredak nauke i tehnologije, lako je zamisliti vreme u kojem ce takav racunar postojati.
Jer, ako je covek prevalio put od zapaljene baklje, do spustanja na Mesec, onda ce i taj put prevaliti jednog dana, sasvim sigurno.
Bojim se da će to ostati samo na teoriji sa ne definisanim detaljima.
U materiji sve ima granice,i ne možemo gledati sam razvoj od pećinskih ljudi do danas kao šablon napretka i u budućnosti.
Uzmimo na primer razvoj računara kojom brzinom se razvijao.Megaherci se umnožavale svake godine.Odjedanred stali.Stigli su i do granice integracije elemenata procesora pa i do brzine.Mi bismo već trebali imati procesor od 20 Gigaherci,ali činjenica da već godinama tapkaju oko 4 Gigaherci što je granica.Pa sada presipaju šulje u prazno sa belog farbaju u crveno i prodavaju kao novi tip računara.A performanse vrlo slabo napreduju kao ranije.Znači puno toga će biti nedostižno upravo zbog ograničenja u materiji,pa tako i teleportacija.
 
Bojim se da će to ostati samo na teoriji sa ne definisanim detaljima.
U materiji sve ima granice,i ne možemo gledati sam razvoj od pećinskih ljudi do danas kao šablon napretka i u budućnosti.
Uzmimo na primer razvoj računara kojom brzinom se razvijao.Megaherci se umnožavale svake godine.Odjedanred stali.Stigli su i do granice integracije elemenata procesora pa i do brzine.Mi bismo već trebali imati procesor od 20 Gigaherci,ali činjenica da već godinama tapkaju oko 4 Gigaherci što je granica.Pa sada presipaju šulje u prazno sa belog farbaju u crveno i prodavaju kao novi tip računara.A performanse vrlo slabo napreduju kao ranije.Znači puno toga će biti nedostižno upravo zbog ograničenja u materiji,pa tako i teleportacija.

To je granica naseg tehnoloskog razvoja?..........takva granica cak ni za nas nije poznata u nauci i tehnologiji...............Kao sto svako vreme nosi svoje breme, tako i nas ceka jos nekoliko tehnoloskih revolucija............Poslednja je bila vec davno, mereno merilom napretka covecanstva, a ko to zna ili moze d apretpostavi sta nam moze doneti neka sledece?
Takodje, mnoge naucne istine i zakoni kako ih danas zovemo, posebno po pitanju mirkosveta se zasnivaju na pretpostavkama kako BI NESTO TREBALO da izgleda, i velikim delom su postavljene kao rezultat samo empirijskih posmatranja..
Ti zakoni predstavljaju samo jedan deo neke vece celine, nekog sveobuhvatnijeg zakona, uz pomoc kojeg ce se mnogo bolje objasniti svet oko nas....Isto onako kako je Njutnov zakon gravitacije samo poseban slucaj(samo jedan deo) Ajnstajnovog zakona, pri malim brzinama.......
Tako ej i Ajstajnov zakon samo mali deo nekog drugog sveobuhvatnijeg zakona koji tek treba da otkrijemo.........Isto je tako i sa tehnologijom i tehnoloskom revolucijom.....
 
Sam Teleporter bi morao raditi na sledecem principima...

Ili da vas skenira, ubije i na odredistu "sastavi" vaseg klona, ili da otvori crvotocinu ka odredistu u koju bi ste vi morali "zagaziti"

Oba metoda su cak i sa SF aspekta -neostvariva.

Zamislite da i ako pristanete da vas "rokne", pa tamo negde "sastavi"... Koliko samo atoma treba da zapamti, da ih slozi bas onako kako su i bili... i jos onda to niste vi. Da li bi se i vasa svest teleportovala, ne znam....

Onda, zasto da vas ubije? Neka sastavi tamo mog klona, nek on odadi sta ima pa neka njega onda rokne...

Samim tim dolazimo odmah do ideje da klonirate svoje auto jedno desetak puta, i zaradite lepe pare.
Mislim, cemu unistavati orginal kad ne mora??


Drugo, ono sa crvotocinama.
Nesam fizicar, ali pretpostavljam da bi bile potrebne ogromne energije da se to cudo otvori.

Pa ti stisni i zakoraci u to..... ja ne bi smeo.

Kako god, tako mocan uredjaj, Teleporter, nije ni malo lako sastaviti.

Znaci, treba da vas analizira, i zatim negde klonira. Informacije o vama bi putovale brzinom svetlosti, sto znaci da je i to ograniceno... a drustvo sa takvom tehnologijom bi zasigurno skontalo brodove sa mnogo brzim pogonima.

Kako god, mislim da ce teleporter ostati samo u sf delima....
 

Back
Top