stara vera u boga

mm.milojevic

Primećen član
Poruka
746
pozz...dali neko moze da mi kaze kako se sluzila liturgija u hriscanskim crkvama pre isusa hrista kako se zvala vera koji su narodi verovali u jednoga boga i svetog duha.i dali su i aziski narodi sada muslimanski isto bili pagani ili su verovali u jednoga boga................


Dubrovčanin Mavro Orbini pisao je da su ti Srbi, koje je on nazivao Slavjanima, poreklom od Jefeta, sina Nojeva, naseljavali dve stotine pokrajina od Azije preko Evrope. Njegova knjiga “Kraljevstvo Slovena” (iz 1601. godine) prevedena je na srpski tek 1968. godine i to bez prevoda prvog dela od 248 stranica, u kojima autor piše o ranijim srpskim kraljevstvima od pre Rimskog carstva. Iz zaključaka Mavra Orbina proizlazi da je dinastija Nemanjića poslednja srednjevekovna srpska dinastija. Jovan Rajić piše da su stranci srpsko ime izveli iz imena reke Zebris (ili Serbis), koja teče između Eufrata i Tigra. I zaista, ta reka se i danas tako zove. I danas u persijskom jeziku postoje brojne reči istovetnog značenja kao u srpskom. Evo nekih: bog-bog; zemo-zemlja; zima-zima; žena-žena; berezo-brzo; mislj-misao; zarja-zora; medo-med; noć-noć; paurvi-prvi; dva-dva; tri-tri; četvere-četiri itd. I u jevrejskom i jermenskom jeziku takođe postoji dosta srpskih reči, sto su jevrejski istoričari uzimali za utvrđivanje svoga porekla preko Jefeta, sina Nojevog........................

ovo sam naso na jednom linku na internetu evo ovde sam objavio ceo tekst http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=12436584#post12436584 sad me interesuje dali je moguce da su stari srbi koji su navodno dosli iz indije mogli da veruju u noja i opste de je ziveo noja zar on nije ziveo negde u africi...
 
Noje je rodom od Paraćina. Slabo se razumevao u brodogradnju, a sa Indijom ga je povezivala jedino svastika koja je jedno vreme boravila u školi Sai-Babe.

Pre Isusa nisu se služile litrugije u hrišćamskim crkvama. Z ovo postoji više razloga, a jedan od njih je da nije bilo hrišćanskih crkvi pre Hrista.
 
pa kako su se ljudi molili bogu jer su postojale svete tajne pre hrista bilo sta sto postoji u danasnjoj crkvi
jer su postojali hramovi pre hrista dali su mozda neki hramovi u svetu posle dolaska gospodnjeg postali hriscanski bilo sta sto bi nas povezivalo sa ranom crkvom

znam da pre hrista nije bilo hriscanstva nisam glup..ali zar nije bila neka vera koja je verovala u jednog boga..
i naravno da neverujem ovom dalmatincu nisam taj tekst ja napiso nego Mavro Orbini
 
Pre Isusa Hrista nije postojalo hriscanstvo!!! Tek u Delima apostolskom se po prvi put pojavljuje naziv za Isusove ucenike 'hriscani' sto je u to doba bio pezurativni naziv!
Sto se pak tice liturgije ona je nastala vekovima kasnije. Tek kada je crkva postala institucija.
 
pa kako su se ljudi molili bogu jer su postojale svete tajne pre hrista bilo sta sto postoji u danasnjoj crkvi
Oltar?
jer su postojali hramovi pre hrista dali su mozda neki hramovi u svetu posle dolaska gospodnjeg postali hriscanski bilo sta sto bi nas povezivalo sa ranom crkvom
Isus je namlatio one trgovce u hramu. Ovde se postavlja pitanje da li je prvo bio Isus, pa su onda sagradili hram da bi On imao gde da namlati trgovce, ili su prvo bili trgovci i hramovi, pa je On samo došao da ih namlati.
znam da pre hrista nije bilo hriscanstva nisam glup..ali zar nije bila neka vera koja je verovala u jednog boga..
Niko ne kaže da si glup. Ispravno si primetio da nije bilo rišćanstva pre Hrista. Jedino ti izmiče da pre hrišćanstva nije bilo ni rišćanskih hramova. z:lol:
Jevreji su imali jednog boga. Onog starozavetnog.
 
цитат:


"Литургиком" се назива богословска наука која за свој предмет има учење о хришћанском богослужењу, у коме прво место заузима Божанствена Литургија. Реч "Литургика", као изведена од "Литургија" потиче од грчких речи "λειτος" што значи народни, друштвени, "општи"; и "εργον" што значи "дело". Тако дакле реч "литургија" је код старих Грка означавала "опште дело", друштвену службу која је вршена за народ или уз учешће народа. Овај термин се употребљава и у Старом и у Новом Завету, мада не у истом смислу. У Старом Завету реч литургија означавала је друштвено служење код скиније у част Бога и на корист народа (види: 2.Дн. 35,3). У Новом Завету овај термин се односи на Захаријино служење у Јерусалимском храму (Лк. 1,23); даље на служење код Скиније у којој су сасуди покропљени крвљу Христовом (види Посланицу Јеврејима); на служење Христа Спаситеља, Који је свештеник Посредством сваког свог служења ближњем (2. Кор. 9,1; Јев. 12,24).
Реч Литургија се посебно јасно везује за Евхаристију код Климента Римског (други век) у његовој Првој посланици Коринћанима, где се служење апостола, епископа и презвитера означава термином "савршавати проношења и литургије". Одатле је овај термин био примљен за означавање нашег евхаристијског богослужења Божанствене Литургије. Овим називом указује се на "друштвени" карактер хришћанског богослужења као "општег дела" у коме сви треба да учествују. У ширем смислу реч "Хеггсшруих" означава сваку службу коју је света Црква установила у славу Триипостасног Бога.
Зато је Литургика наука о хришћанском богослужењу уопште. Термин "литургијски" означава нешто што се односи на богослужење уопште, а не само на Божанствену Литургију.

*************************************

Значи да је постојала литургија и у Старом завету...
 
pozz...dali neko moze da mi kaze kako se sluzila liturgija u hriscanskim crkvama pre isusa hrista kako se zvala vera koji su narodi verovali u jednoga boga i svetog duha.i dali su i aziski narodi sada muslimanski isto bili pagani ili su verovali u jednoga boga................


ovo sam naso na jednom linku na internetu evo ovde sam objavio ceo tekst http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=12436584#post12436584 sad me interesuje dali je moguce da su stari srbi koji su navodno dosli iz indije mogli da veruju u noja i opste de je ziveo noja zar on nije ziveo negde u africi...



Srbi su poreklom arijevci, grupa indo-evropskih naroda. Deo naroda sadašnje Evrope je proterani deo arijevaca koji su odstupili od izvornog arijevskog duhovnog učenja - Veda (drevni najstariji zapisi na sansksritu), u okviru kojih postoji izrazito monoteističko učenje, koje je i danas najšire zastupljeno u Indiji (Vaišnavizam, Boga Višnjega /Višnua/)

U vezi sa tim videti detaljnije ako te zanima :

od Dr. Olga Lukovic-Pjanovic - "Srbi Narod Najstariji", zatim knjiga

Aljoše Brankov Arsenovića: "Obredne pesme drevnih Srba u Indiji " (izdanje 2008)

"Od Indije do Srbije" od vojvode Dobroslava Jevđovića

"Recnik Srodnih Sanskrtskih i Srpskih Reci" od Branislave Božinović

Veći deo ovih knjiga može se naći u elektronsklom obliku na internetu.
 
Poslednja izmena:
Srbi su poreklom arijevci, grupa indo-evropskih naroda. Deo naroda sadašnje Evrope je proterani deo arijevaca koji su odstupili od izvornog arijevskog duhovnog učenja - Veda (drevni najstariji zapisi na sansksritu), u okviru kojih postoji izrazito monoteističko učenje, koje je i danas najšire zastupljeno u Indiji (Vaišnavizam, Boga Višnjega /Višnua/)

U vezi sa tim videti detaljnije ako te zanima :

od Dr. Olga Lukovic-Pjanovic - "Srbi Narod Najstariji", zatim knjiga

Aljoše Brankov Arsenovića: "Obredne pesme drevnih Srba u Indiji " (izdanje 2008)

"Od Indije do Srbije" od vojvode Dobroslava Jevđovića

"Recnik Srodnih Sanskrtskih i Srpskih Reci" od Branislave Božinović

Veći deo ovih knjiga može se naći u elektronsklom obliku na internetu.

mnogo ti hvala za ove knjige.bas se cudim da na ovom pod forumu nema ni jednog monaha ili svestenika koji bi odg na ovu temu
 
Evo ja nisam monah, a ni svestenik, ali hajde i ja da pokusam da ti odgovorim isto sto su i ostali.
Znaci... Pre hriscanstva, hriscanstvo nije postojalo. Ono je nastalo u Izraelu, medju Jevrejima, a pre njegovog nastanka, Jevreji su verovali u starozavetnog Boga (u kog jos veruju)... Liturgiju, koja se sluzila pre hriscanstva, moze da se cuje po sinagogama, pa ako te zanima, svrati nekad. :)
Danas je kao opsteprihvaceno da su Jevreji zacetnici monoteizma i da su narodi u njihovom susedstvu uglavnom bili pagani, ali postoje i oni koji su misljenja da je monoteizam jos mnogo pre zaceo faraon Akhenaton, koji je tezio unistavanju kultova svih ostalih egipatskih bogova, radi uzdizanja onog kojeg je on, sa svojom zenom Nefertiti postovao (Atona).
Pomenuo si da su mnoge reci u hebrejskom jeziku srpske, pa me zanima koje su to reci?
 
mnogo ti hvala za ove knjige.bas se cudim da na ovom pod forumu nema ni jednog monaha ili svestenika koji bi odg na ovu temu

I ja sam neka vrsta monaha ... Postoji priča da je ovu knjigu
"Obredne pesme drevnih Srba u Indiji " (izdanje 2008) Aljoše Brankov Arsenovića:

napisao monah, ali nije dobio blagoslov crkve da je objavi budući da se crkvene vlasti plaše uticaja dubokih indijskih duhovnih učenja, a i nastoje sakriti našu vezu sa arijevcima i drevnim vedskim učenjem. Pa je objavljena na ime valjda nekog njegovovog brata ili rođaka... Ne znam koliko ima istine u toj priči, al tako sam čuo.
 
Evo ja nisam monah, a ni svestenik, ali hajde i ja da pokusam da ti odgovorim isto sto su i ostali.
Znaci... Pre hriscanstva, hriscanstvo nije postojalo. Ono je nastalo u Izraelu, medju Jevrejima, a pre njegovog nastanka, Jevreji su verovali u starozavetnog Boga (u kog jos veruju)... Liturgiju, koja se sluzila pre hriscanstva, moze da se cuje po sinagogama, pa ako te zanima, svrati nekad. :)
Danas je kao opsteprihvaceno da su Jevreji zacetnici monoteizma i da su narodi u njihovom susedstvu uglavnom bili pagani, ali postoje i oni koji su misljenja da je monoteizam jos mnogo pre zaceo faraon Akhenaton, koji je tezio unistavanju kultova svih ostalih egipatskih bogova, radi uzdizanja onog kojeg je on, sa svojom zenom Nefertiti postovao (Atona).
Pomenuo si da su mnoge reci u hebrejskom jeziku srpske, pa me zanima koje su to reci?


Monoteizamn je začeo Bog. Tj, prosto je kroz autentične objave dao tu istinu.
 
Postoji priča da je ovu knjigu
"Obredne pesme drevnih Srba u Indiji " (izdanje 2008) Aljoše Brankov Arsenovića:

napisao monah, ali nije dobio blagoslov crkve da je objavi budući da se crkvene vlasti plaše uticaja dubokih indijskih duhovnih učenja, a i nastoje sakriti našu vezu sa arijevcima i drevnim vedskim učenjem. Pa je objavljena na ime valjda nekog njegovovog brata ili rođaka...

Nije priča nego činjenica, samo što je problem crkvenih vlasti i u slovenskoj religiji koja se kroz knjigu takođe propagira. ;)
No, taj monah bi mogao ozbiljno da poradi na svom pravopisu.
 
Evo ja nisam monah, a ni svestenik, ali hajde i ja da pokusam da ti odgovorim isto sto su i ostali.
Znaci... Pre hriscanstva, hriscanstvo nije postojalo. Ono je nastalo u Izraelu, medju Jevrejima, a pre njegovog nastanka, Jevreji su verovali u starozavetnog Boga (u kog jos veruju)... Liturgiju, koja se sluzila pre hriscanstva, moze da se cuje po sinagogama, pa ako te zanima, svrati nekad. :)
Danas je kao opsteprihvaceno da su Jevreji zacetnici monoteizma i da su narodi u njihovom susedstvu uglavnom bili pagani, ali postoje i oni koji su misljenja da je monoteizam jos mnogo pre zaceo faraon Akhenaton, koji je tezio unistavanju kultova svih ostalih egipatskih bogova, radi uzdizanja onog kojeg je on, sa svojom zenom Nefertiti postovao (Atona).
Pomenuo si da su mnoge reci u hebrejskom jeziku srpske, pa me zanima koje su to reci?

ja bi da ti skrenem paznju da nijedan clanak koji sam ja ovde objavijo nisam ja napiso nego sam naso na internetu
 
Monoteizamn je začeo Bog. Tj, prosto je kroz autentične objave dao tu istinu.
Sedeo Bog jednom, i beše mu dosadno. Ono - baš dosadno... nedelja popodne dosadno. I reče on... mogao bih malo da se poigram (na srpskom, naravno, pošto Bog isključivo govori jezicima nebeskih naroda.) "Hajde da nešto začnem.... to će biti... hmmmm.... monoteizam! Savršeno, napraviću gomilu malih robota koji će me beskrajno obožavati, i time hraniti moj ogromni ego. A i ovde nema televizije, biće zanimljivo slušati te male Tamagočije i njihove probleme koji uglavnom nastaju zbog.... hmmm... kretanja malih zelenih papirića. Da, genijalno, bogovski genijalno, ubaciću i zelene papiriće da stvorim sukobe, a ubaciću im i slepo crevo čisto da shvate da nisu savršeni. Muškarcima dojke! Sjajno.... Koja sam ja legenda! Nego da se bacim na posao... *PUF*

I tako nastade sve.
 
Sedeo Bog jednom, i beše mu dosadno. Ono - baš dosadno... nedelja popodne dosadno. I reče on... mogao bih malo da se poigram (na srpskom, naravno, pošto Bog isključivo govori jezicima nebeskih naroda.) "Hajde da nešto začnem.... to će biti... hmmmm.... monoteizam! Savršeno, napraviću gomilu malih robota koji će me beskrajno obožavati, i time hraniti moj ogromni ego. A i ovde nema televizije, biće zanimljivo slušati te male Tamagočije i njihove probleme koji uglavnom nastaju zbog.... hmmm... kretanja malih zelenih papirića. Da, genijalno, bogovski genijalno, ubaciću i zelene papiriće da stvorim sukobe, a ubaciću im i slepo crevo čisto da shvate da nisu savršeni. Muškarcima dojke! Sjajno.... Koja sam ja legenda! Nego da se bacim na posao... *PUF*

I tako nastade sve.

Сизифе, боље иди и објасни кориснику пикололеоне КАКО ДА ПОСТАВИ АНИМИРНИ АфАТАР... јер ово што си почео... кхм... баш ти и не иде од руке...
 
Сизифе, боље иди и објасни кориснику пикололеоне КАКО ДА ПОСТАВИ АНИМИРНИ АфАТАР... јер ово што си почео... кхм... баш ти и не иде од руке...
Picololeone mi nije ništa pitala, će ga animiramo ako treba u 3D... :)

A ovo je postanak sveta po arhanđelu Kartiikeyi.
 

Back
Top