Particija, instalacija, Linux? -

  • Začetnik teme Semantika
  • Datum pokretanja
S

Semantika

Gost
Da li je moguce napraviti particiju bez formatiranja diska?
Ako jeste da li onda mogu da, posto mi trenutno neke stvari u OS
ne rade kako treba da napravim particiju i onda na toj drugoj particiji
da instaliram OS-isti koji i do sada imam i da prebacim sa prve particije
podatke koji mi trebaju i da onda formatiram tu prvu particiju (disk)?

Ako je ovo moguce kako da to izvedem? Prvo kako odraditi particiju?

I jos jedno pitanje, da li onda moguce na drugoj particiji instalirati
Linux?
 
AxeZ

Znala sam da ces se Ti javiti prilikom pominjanja
Linux-a :). I drago mi je, ionako namjeravam da
Tebe maltretiram pitanjima vezanim za skidanje,
instalaciju, podesavanje Linux-a.. i to onog
ozbiljnijeg koji Ti koristis-pa da mu se prilicno posvetim.
A dok ga ne savladam, na drugoj particiji cu raditi
sa windowsom..
Za pocetak mi napisi koliko bi trebalo da ostavim prostora za Linux?
Imam 20 GB i popunjeno mi je oko 9.
Medjutim, prije svega toga, treba da sredim probleme
koje sad imam pa ocekujem uputstva..
 
Semantika:
AxeZ

Znala sam da ces se Ti javiti prilikom pominjanja
Linux-a :). I drago mi je, ionako namjeravam da
Tebe maltretiram pitanjima vezanim za skidanje,
instalaciju, podesavanje Linux-a..

Haha, slobodno


i to onog
ozbiljnijeg koji Ti koristis-pa da mu se prilicno posvetim.
A dok ga ne savladam, na drugoj particiji cu raditi
sa windowsom..


Jesi li sigurna da zelis onaj koji ja koristim...:)


Za pocetak mi napisi koliko bi trebalo da ostavim prostora za Linux?
Imam 20 GB i popunjeno mi je oko 9.
Medjutim, prije svega toga, treba da sredim probleme
koje sad imam pa ocekujem uputstva..

Pa sve zavisi....ako nemas neke preterane potrebe za prostorom za pocetak ostavi jedno 5 Giga, cisto da ne oskudevas u prostoru...mp3 ionako mozes vuci i slusati sa windoze particija...:)
 
AxeZ:
Semantika:
AxeZ

Jesi li sigurna da zelis onaj koji ja koristim...:)

Necu Ti uzimati Tvoj linux, samo njegovu kopiju :)

Znam da umijes da izaberes, ali ako ti bas insistiras
mogu i neki manje zahtjevniji..

Nego, nemoj me zagovarati, hocu da rijesim postojece
probleme, inace se odlucih za format C.. samo da bih
instalirala linux :)

Ljudi, predlazite.. odakle da skinem partition magic
i kako ovo sve da izvedem..
 
Pa zasto jednostavno ne nabavis Partition Magic 8.0 i napravis particiju bez da gubis kakve podatke.
Kad uzmes taj program sve ce ti biti jasno i kako se instalira drugi OS i kako se uopste pravi particija.
Sve imas:) samo malo vremena ti treba:P
Pozdrav i good luck
 
DEVIL:
Pa zasto jednostavno ne nabavis Partition Magic 8.0 i napravis particiju bez da gubis kakve podatke.
Kad uzmes taj program sve ce ti biti jasno i kako se instalira drugi OS i kako se uopste pravi particija.
Sve imas:) samo malo vremena ti treba:P
Pozdrav i good luck

Evo kupujem danas Partition magic (jel' mora verzija 8.0? ), vremena imam, ali nisam bas sigurna da ovo
ide tako glatko jer je onda pitanje zato ljudi uopste
rade format C?
(nije valjda da im svita neki virus zahvati boot sektor? )
 
pozdrav
Mozes da podijelis disk bez foramtiranja ali prvo moras da uradis defragment diska pa pomocu patrition magic-a da podijelis i mozes na drugu polovinu da instaliras drugi op sistem npr LInux znam jer sam to ja kod mene sve uradio
 
Slusaj,
ako si u mogucnosti napravi back up podataka (narezi ili odnesi HDD kod nekog druga pa sprzi na CD sve sto ti treba) i onda pomocu Fdiska napravi particiju, nemoj Magicom zato sto ce te zezati kasnije pod Linuxom (ako koristis Red Hat, a ako koristis Slackware onda ne bi trebalo) al opet najsigurnije ti je da koristis Fdisk ili za DOS ili za Linux sve jedno je, samo izbegavas PMagic...
Pozdrav!
 
Bosko:
A kakva je prica da se posle instalacije LINUX-a ta particija na kojoj je instaliran ne vidi iz WINDOWS-a, jer LINUX drugacije "pise" podatke na HDD, pa izgleda kao da je i nema???

Pa windows ne vidi nijednu drugu vrstu particija osim svojih.
Linux sa druge strane moze da pristupa nekoliko desetina razlicitih tipova fajlsistema ukljucujuci i windows fat, fat32, ntfs, macintosh, UFS, HFS....gomila drugih
 
Semantika:
Da li je moguce napraviti particiju bez formatiranja diska?
Ako jeste da li onda mogu da, posto mi trenutno neke stvari u OS
ne rade kako treba da napravim particiju i onda na toj drugoj particiji
da instaliram OS-isti koji i do sada imam i da prebacim sa prve particije
podatke koji mi trebaju i da onda formatiram tu prvu particiju (disk)?

Ako je ovo moguce kako da to izvedem? Prvo kako odraditi particiju?

I jos jedno pitanje, da li onda moguce na drugoj particiji instalirati
Linux?

Particiju svakako moras formatirati, a za to nije potrebno formatiranje diska!
Linux particija je Ti je prica za sebe. Zaboravi sve sto znas o particijama pod windowsima!! Linux, po sebi u startu trazi tri odvojena fajl sistema unutar fizicke ili logicke particije. Linux mozes da instaliras unutar windows particije, sa velikom verovatnocom da on uzme stvari u svoje ruke, ili na logicku particiju, sa time sto mozes da zaboravis prostor na HDD-u gde je Linux iz tacke gledanja Windowsa i obratno, bez posebnih programa. Dakle Tvoj HDD zamisli kao dva sveta razlicita. Ako bas hoces odvoji 10 G na HDD-u u ubaci mu Linux, ali se spremi da u vodu bacis sve sto znas o operativnim sistemima jer je Linux posebna flizofija i poseban pristup. :lol: :lol: :lol:
 
Za instalaciju Linuxa nije potreban Partition Magic, jer ce Linuxovi alati bez problema da naprave particije koje su potrebne. Moraju da postoje najmanje dve particije (jedna je swap- sluzi za virtuelnu memoriju), ali iskusniji korisnici prave mnogo vise od dve particije. Detaljno upustvo stize uz Linux (bar znam za RedHat). Ako se na istom racunaru zeli i Windows, prvo se instalira Windows, pa na kraju Linux. Sa instalacijom Linuxa moze da se instalira i neki od boot loadera (GRUG, LILO), koji ce omoguciti da se izabere operativni sistem. Velicina particija koje ce Linux da zauzme, zavisi od toga sta sve treba da se instalira. Ako se ne instalira graficko okruzenje i gomila pratecih aplikacija, Linux moze bez problema da radi na manje od 1GB, dok puna instalacija prelazi 2GB, pa je potrebno vise prostora da bi Linux funkcionisao. Za swap particiju treba odvojiti dva puta vise od RAM memorije!
Linux je buducnost i zato ucite Linux!!!
 
AxeZ:
Bosko:
A kakva je prica da se posle instalacije LINUX-a ta particija na kojoj je instaliran ne vidi iz WINDOWS-a, jer LINUX drugacije "pise" podatke na HDD, pa izgleda kao da je i nema???

Pa windows ne vidi nijednu drugu vrstu particija osim svojih.
Linux sa druge strane moze da pristupa nekoliko desetina razlicitih tipova fajlsistema ukljucujuci i windows fat, fat32, ntfs, macintosh, UFS, HFS....gomila drugih

Sve se "vidi", ali je pitanje funkcionalnostti. Linux, po sebi nece da ima nista sa ostalima!!! Malo je Hakera koji uspeju da "razbiju" Linux tj. Unikx bezbedonosni sistem.

:roll: Ako nesto vidis, ne znaci i da mozes da koristis!!! :D
 
pa i logicno je da se nevidi
kao sto ni linux ne vidi win/dos particije dok ne podesis kako treba

nego jedan savet kad jednom podelis disk i instaliras linux vise ne pipaj particije (ne menjaj im velicinu i nemoj dodavati nove u preostali ne particionisani prostor ako ti je takav ostao na disku) ili ode linux u persun.

Ovo ne smeta windowsu tu mozes da dodajes particija kolko oces.

Ako to ipak zelis prvo back upuj podatke sa linux particija pa obrisi linux particije pa onda menjaj dodaj particije kako hoces pa ponovo instaliraj linux.

Inace i red hat ima programcic za menjanje particija bez gubitka podataka - pre instaliranja linuxa naravno.
 
Bosko:
A kakva je prica da se posle instalacije LINUX-a ta particija na kojoj je instaliran ne vidi iz WINDOWS-a, jer LINUX drugacije "pise" podatke na HDD, pa izgleda kao da je i nema???
Linux ima poseban tip particije koji se u Partition Magic-u zove "Linux Ext". Takve particije Windows ne moze da "vidi" (on radi sa FAT 16(i 32) particijama, dok Win XP, a mislim i Win 2000 poznaju jos i NTFS particije. Medjutim, Linux je moguce instalirati i na FAT particijama, pa bi Win tada video tu particiju. Medjutim, opet to medjutim, ako instaliras Linux na jednu primarnu particiju, a Windows na drugu primarnu particiju onda opet nece se videti Linux-ova particija dok radi Windows jer samo jedna primarna particija moze biti aktivna u jednom trenutku. Medjutim dok radi Linux sve se vidi bez obzira na tip particije (nisam siguran da linux ima podrsku za NTFS particije). Ja imam Suse 8.1 i on mi vidi citav hard disk, nisam cak morao to ni da posebno podesavam. Secam se da sam to morao sam podesavati kod Red Hat-a 7, ali i to je bio neki jednostavni koracic prilikom instalacije, mada moze i nakon instalacije.
 

Back
Top